Top Banner
ZARABIANIE NA GIEŁDZIE - przydatne informacje -
34

Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

Nov 29, 2014

Download

Education

Kawiarniany

Kursy, szkolenia. Inwestowanie na giełdzie. Kurs inwestowania. Kurs gry na giełdzie. Dowiedz się jak grać, aby nie tracić pieniędzy. Zainwestuj w profesjonalny kurs gry na giełdzie prowadzony przez specjalistów, zamiast tracić czas i pieniądze na naukę na własnych błędach.
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

ZARABIANIE NA GIEŁDZIE

- przydatne informacje -

Page 2: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

2

Spis treści:

1. Najlepszy sposób nauki zarabiania na giełdzie..........………..................…… 3 – 4 str. 2. Pozycje książkowe.....…………………..............................................………………… 5 – 25 str.

a. Zbigniew Piątek – „Praktyczny poradnik dla początkujących inwestorów”.......6 – 8 str. b. Marcin Krzywda – „GPW Giełda Papierów Wartościowych, tom I”.................9 – 11 str. c. Marcin Krzywda – „GPW Giełda Papierów Wartościowych, tom II” .............12 – 14 str. d. Marcin Krzywda – „GPW Giełda Papierów Wartościowych, tom III...............15 –17 str. e. Marcin Krzywda – „GPW Giełda Papierów Wartościowych, tom IV” ...........18 – 21 str. f. Marcin Krzywda – „GPW Giełda Papierów Wartościowych, tom V” ............22 – 25 str.

3. Artykuły.....................…………………..................................................………………… 26 – 32 str.

a. GPW ma ambicje stworzenia konkurencji dla brytyjskiego AIM.......…….........… 27 str. b. Rośnie wpływ TFI i OFE na giełdę i gospodarkę................................…....… 28 – 29 str. c. GPW - Giełda Papierów Wartościowych w praktyce..........................…….… 30 - 32 str.

4. Dr Van K. Tharp w Polsce!........................................................................…….33 str.

5. Informacje końcowe..........................................................................…………..... 34 str.

Page 3: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

3

1. Najlepszy sposób nauki zarabiania na giełdzie

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważna jest Praktyka, poza suchą teoria.

Profesjonalne Szkolenie przekaże Ci konkretne umiejętności, oparte na rzetelnej wiedzy – czyli coś, czego nie zdobędziesz samym czytaniem książek i sprawi, że zaoszczędzisz pieniądze marnowane w trakcie nauki tzw. metodą „prób i błędów”. Firmą szkoleniową na którą z pewnością warto zwrócić uwagę jest Akademia Inwestora:

Akademia Inwestora

www.inwestorgieldowy.com

I. Niezależny Inwestor Giełdowy Oto kultowe już szkolenie. Ponad 45 edycji szkolenia, 5 prowadzących, 4 dni od rana do wieczora. Trening idealny dla zaczynających swoją przygodę z inwestowaniem. Uczymy jak zarabiać zarówno na spadkach jak i wzrostach indeksów. II. Rynek Akcji w Praktyce

Testuj własne strategie inwestycyjne. Inwestuj bardzo bezpiecznie. Oto tworzy się historia szkolenia, które na lata będzie wyznacznikiem tego, czym jest i powinno być Prawdziwe Profesjonalne Szkolenie Giełdowe! III. Strategie sukcesu na giełdzie Światowej sławy guru inwestycji giełdowych, trener i autor wielu bestsellerów, po raz pierwszy pojawi się w Polsce, by poprowadzić jeden ze swoich najlepszych warsztatów, który dzięki dostosowaniu do polskich realiów będzie najważniejszym wydarzeniem giełdowym 2011 roku. Co ważne, w całości będzie tłumaczony na język polski.

Page 4: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

4

IV. Fx – Kontrakty w Praktyce W programie m.in.

• Projektowanie od podstaw i testowanie własnego systemu inwestycyjnego. • Unikalne strategie, "systemy" i metody skuteczne na rynku Forex i Kontraktów. • Maksymalna selekcja użytecznych metod inwestycyjnych. • Nauka skutecznego backtestingu, czyli jak odnaleźć "osobistego Grala" ? • Jak interpretować raporty własnego systemu ? • Oduczysz się "prognozowania", a zamienisz to na trading z trendem. • Analiza i modelowanie krzywej kapitału.

Dowiedz się więcej na temat organizowanych szkoleń:

opisy szkolen

Sprawdź Opinie o szkoleniach:

opinie

Poznaj sylwetki Wykwalifikowanych Prowadzących:

prowadzący

http://www.InwestorGieldowy.com/

Page 5: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

5

2. Pozycje książkowe

Doskonałym uzupełnieniem praktycznych umiejętności są dostępne na rynku książki na temat gry na giełdzie. Poniżej krótka prezentacja kilku z nich.

Page 6: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

6

1. Zbigniew Piątek – „Praktyczny poradnik dla początkujących inwestorów” Opis książki zamieszczony poniżej pochodzi ze strony Wydawnictwa Złote Myśli. UWAGA: Niniejsza publikacja została dostarczona do Złotych Myśli przez Wydawnictwo Dobry Ebook. Złote Myśli nie są jej wydawcą, a dystrybutorem, gdyż uważamy, że nasi Czytelnicy także mogą być tym tematem zainteresowani. Poniżej opis publikacji dostarczony przez Wydawcę.

Jak zacząć inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych?

„Jak zarobić na giełdzie”

Kto jeszcze chce dowiedzieć się co trzeba robić, aby zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, ponosząc optymalne ryzyko?

Właśnie stoisz przed wyborem.

Możesz opuścić tę stronę i spróbować uczyć się na własnych błędach, testując różne taktyki inwestycyjne. Wiedz, że czeka Cię trudne zadanie szukania własnej drogi...

ALBO

Możesz oprzeć się na rzetelnej wiedzy i skorzystać z istniejących i uznanych metod, które pozwalają osiągnąć maksymalny zysk, który jest do osiągnięcia. Ponieważ poważnie myślisz o inwestowaniu na giełdzie wybór jest prosty, prawda?

Page 7: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

7

A teraz, skoro już TO ustaliliśmy, poznaj czego dowiesz się z poradnika:

• od czego zacząć, aby móc samodzielnie inwestować na giełdzie, • jakie są koszty samodzielnego inwestowania, • akcje, obligacje, kontrakty, opcje, czyli czym można handlować, • na czym się najszybciej zarabia i jaki tak naprawdę można osiągnąć zysk na giełdzie, • jak interpretować wskaźniki AF, • czym jest analiza techniczna i jak ją analizować, • na temat koniunktury i jej wpływie na inwestycje, • czym jest arbitraż i uśrednianie, • na czym polega gra z trendem, • dlaczego tak ważna jest dywersyfikacja, • o wpływie płynności na inwestycje, • czym jest daytrading, • o strategiach inwestycyjnych przedstawionych na konkretnych przykładach, • na czym polega System Progresywnego Inwestowania.

A ponadto poznasz „język giełdy”, dzięki słownikowi terminów, który zawiera ponad 200 haseł bezpośrednio związanych z problematyką inwestowania na giełdzie przez drobnych inwestorów.

FAKT: Ani w banku, ani w żadnym funduszu nie da się zarobić więcej niż samodzielnie inwestując na giełdzie.

A inwestowanie nie wymaga tajemnej wiedzy dostępnej jedynie doradcom inwestycyjnym.

Pomyśl!

Nie musisz płacić pośrednikom – możesz sam zająć się inwestowaniem swoich pieniędzy

Teraz masz szansę skorzystać z wiedzy i 14-letniego doświadczenia autora tego poradnika i poznać te same nowatorskie strategie i systemy, które SAM wykorzystuje i dzięki którym za kilka lat być może będzie o nim głośno.

Kusząca perspektywa, prawda?

O autorze

Pierwsze akcje kupiłem w 1993 r. i pamiętam, że bardzo pieczołowicie wybrałem spółki do swojego pierwszego portfela, a były to: Żywiec, Wedel, Elektrim i WBK. Kiedy mój zysk osiągnął 100% wziąłem kredyt na zakup akcji, co stało się przyczyną mojego bankructwa. Po jakimś czasie znów kupiłem akcje i zawsze już miałem jakieś akcje na rachunku maklerskim, ale nie przyniosło mi to żadnych imponujących zysków, może poza akcjami BPH i świadectwami udziałowymi NFI.

Kiedy zacząłem „grać na kontraktach” także dostałem od rynku bolesną nauczkę, choć tym razem nie straciłem wszystkiego to jednak strat jeszcze nie udało mi się odrobić.

Page 8: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

8

Od 2003 r. zacząłem uczestniczyć w dyskusjach na forum pl.biznes.wgpw i w ten sposób moje poglądy i wiedza na temat giełdy zdobyta z lektur, ostatecznie się ugruntowała. Myślę, że na temat rynku już niczego nowego się nie dowiem.

Na początku 2005 r. opracowałem system identyfikacji trendów oparty na permanentnej optymalizacji parametrów kanału trendowego, który nazwałem GAOST. Około pół roku później opracowałem system zarządzania ryzykiem oparty na metodzie progresywnego inwestowania do gry na kontraktach terminowych i połączyłem go z identyfikacją trendów.

Obecnie inwestuję w indeks TECHWIG według opracowanych przez siebie metod, a w wolnym czasie próbuję uświadamiać nowicjuszom to czego zrozumienie zajęło mi tyle lat, a mianowicie, że problem nie polega na tym, że tak trudno znaleźć sposób pomnożenia swojego kapitału na giełdzie, ale na tym, że tak trudno zaakceptować fakt, że nie da się tego zrobić tak szybko jak byśmy chcieli.

A zatem.

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie poszukiwania metod zarabiania na giełdzie na własną rękę i skorzystać z gotowych rozwiązań, to ten poradnik jest dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać prawdę na temat tego JAK i ILE można zarobić, a także jak się zarobić nie da, to ten poradnik jest dla Ciebie.

Jeśli jesteś człowiekiem ambitnym i dbającym o swoją finansową przyszłość, to ten poradnik również jest dla Ciebie.

Kliknij – aby przejść do strony sklepowej ebooka

Page 9: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

9

2. Marcin Krzywda – „GPW I - Giełda Papierów

Wartościowych w praktyce”

Opis książki zamieszczony poniżej pochodzi ze strony Wydawnictwa Złote Myśli.

„GPW – Giełda Papierów Wartościowych w praktyce” to pierwsza część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy, który jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW.

Wśród pozostałych części znajdziesz:

• "Akcje i analizę fundamentalną w praktyce" (GPW II) – zawierającą rozszerzenie informacji z pierwszej części, a także najistotniejsze wskazówki dotyczące wyboru akcji i budowania zysków z inwestycji.

• "Kontrakty terminowe i opcje w praktyce" (GPW III) – rozszerzającą wiedzę i umiejętności początkujących inwestorów o nowe możliwości generowania zysków w obrocie papierami wartościowymi.

• "Analizę techniczną w praktyce" (GPW IV) – przedstawiającą bardziej zaawansowane metody inwestycyjne i zawierającą praktyczne wskazówki stosowania analizy technicznej.

• "Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce" (GPW V) – przeznaczoną dla zaawansowanych inwestorów. Jest to ostatnia część serii omawiająca alternatywne sposoby przeprowadzania analizy technicznej oraz strategie inwestycyjne z nimi związane.

Podstawy inwestowania na GPW wyjaśnione

"po ludzku"

Zanim zaczniesz czytać, odpowiedz sam sobie na pytanie, po co Ci więcej pieniędzy?

Page 10: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

10

Jak często zastanawiasz się, skąd wziąć dodatkowe pieniądze? A może zamiast „dorabiać”, lepiej zainwestować na giełdzie? Wielu ludzi od czasu do czasu o tym myśli, jednak brakuje im jednego ważnego elementu – podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestowania.

Nie myśl na razie o tym, ile możesz zarobić i w jak krótkim czasie – czytaj dalej, a wszystkiego dowiesz się po kolei…

"Od zawsze wiedziałem, że będę bogaty. Nie sądzę, bym wątpił w to nawet przez minutę".

Warren Buffett – słynny inwestor, drugi najbogatszy człowiek świata

"Dlaczego więc nie zacząłeś lub nie zaczęłaś z sukcesem inwestować na giełdzie?". Większość ludzi odpowie: "Bo nie wiedziałem, jak to się robi, bo bałem się strat…". Możesz dalej iść tym torem. Możesz też jednak zmienić myślenie i poznać, jak pasjonujące jest inwestowanie. Nawet jeśli nie masz żadnych pieniędzy – dzięki grze giełdowej "na sucho".

Zmuś swoje pieniądze, by ciężko na Ciebie pracowały

Na pewno obiło Ci się o uszy stwierdzenie, że ludzie bogaci są coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi. Zastanawiasz się czasem, po której stronie jesteś? A może nie interesują Cię tego rodzaju dylematy, bo po prostu marzysz o wczesnej emeryturze? Masz swiadomość, że trzeba inwestować, by cokolwiek osiągnąć, ale nie wiesz, jak zacząć?

Tak czy inaczej – decyzja, jak dalej będzie wyglądało Twoje życie, jest w Twoich rękach! Jeśli chcesz coś z tym zrobić, to właśnie teraz jest na to czas!

Na tej stronie jest dostępny ebook, który "po ludzku" tłumaczy, jak zacząć inwestować na giełdzie. Czy dostrzegasz już ogromną korzyść, jaka płynie z posiadania takiego poradnika przy stawianiu pierwszych kroków na giełdowym parkiecie?

W dalszym ciągu jednak decyzję – czy dalej pracować na pieniądze, czy zacząć je pomnażać na giełdzie (gdzie możesz zarabiać, bez względu na to, co w danej chwili robisz) – musisz podjąć samodzielnie.

Jak nauczyć się inwestowania i zacząć zarabiać na giełdzie, nie wychodząc z domu?

Dzięki ebookowi "GPW I – Giełda Papierów Wartościowych w praktyce" możesz już za chwilę odkryć, jak funkcjonuje giełda i jak zacząć na niej zarabiać. Co więcej, otwierając internetowy rachunek w domu maklerskim, możesz kontrolować sytuację, obserwować wykresy, kupować i sprzedawać papiery wartościowe, nie wychodząc nawet w tym celu z domu.

Page 11: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

11

Zajmie Ci to dokładnie tyle Twojego czasu, ile sam zdecydujesz się przeznaczyć na zdobywanie wiedzy, doświadczenia i… zarabianie.

Wiedzę przyswoisz w tempie, jakie Ci najbardziej odpowiada. Do tego wszystkiego potrzebny Ci będzie tylko komputer z dostępem do internetu.

Oto niektóre z tematów poruszonych w książce "GPW I – Giełda Papierów Wartościowych w praktyce":

• Dlaczego warto, a nawet trzeba inwestować? • Jak działa giełda, co oznaczają związane z nią terminy i jak sprawnie się po niej

poruszać? • W jakie papiery wartościowe możesz inwestować? • Jakie są podstawowe strategie inwestycyjne dla początkujących? • Jak grać, aby wygrać?

Dodatki do książki:

DODATEK A: PODATEK GIEŁDOWY Co jeśli osiągnę stratę? Koszty uzyskania przychodu Dochody z dywidend PIT 8C Podsumowanie DODATEK B: SŁYNNI INWESTORZY I ICH FORTUNY USA Polska

Kliknij – aby przejść do strony sklepowej ebooka

Page 12: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

12

3. Marcin Krzywda – „GPW II - Akcje i Analiza Fundamentalna w Praktyce”

Opis książki zamieszczony poniżej pochodzi ze strony Wydawnictwa Złote Myśli.

„GPW II – Akcje i analiza fundamentalna w praktyce” to druga część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy, który jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW.

Wśród pozostałych części znajdziesz:

• "Giełdę Papierów Wartościowych w praktyce" (GPW I) – zawierającą podstawowe pojęcia przydatne początkującym inwestorom i wprowadzającą w świat rynków kapitałowych.

• "Kontrakty terminowe i opcje w praktyce" (GPW III) – rozszerzającą wiedzę i umiejętności początkujących inwestorów o nowe możliwości generowania zysków w obrocie papierami wartościowymi.

• "Analizę techniczną w praktyce" (GPW IV) – przedstawiającą bardziej zaawansowane metody inwestycyjne i zawierającą praktyczne wskazówki stosowania analizy technicznej.

• "Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce" (GPW V) – przeznaczoną dla zaawansowanych inwestorów. Jest to ostatnia część serii omawiająca alternatywne sposoby przeprowadzania analizy technicznej oraz strategie inwestycyjne z nimi związane.

Poznaj praktyczne podstawy wyboru i analizy akcji i zacznij zarabiać na giełdzie!

Prezentujemy drugą część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy. Pierwsza część traktuje o absolutnych podstawach i najistotniejszych elementach praktyki, jakie każdy inwestor znać powinien. Część druga, którą masz przed sobą, to początek prawdziwej zabawy, bowiem dowiesz się z niej, jak w praktyce wybrać te najbardziej zyskowne akcje i dokonać analizy fundamentalnej.

Page 13: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

13

Poznaj kontynuację ebooka, który sprzedał się już w prawie dwóch tysiącach egzemplarzy i uzyskał status bestsellera oraz mnóstwo entuzjastycznych opinii.

Kiedy kupić, a kiedy sprzedać akcje?

Oto najważniejsze pytanie, jakie każdy giełdowy inwestor sobie zadaje. W odpowiedzi na nie zaklęte są zyski. Największy z nią kłopot zazwyczaj mają ci gracze giełdowi, którzy zamiast to sprawdzić, próbują to odgadnąć.

Oczywiście, Giełda Papierów Wartościowych nie do końca może być postrzegana jako przedmiot nauki ścisłej. Niemniej jednak prawdopodobieństwo jej zachowań jest zdecydowanie większe niż w przypadku loterii czy nawet rzutu monetą. Giełda to skomplikowany mechanizm, na który składa się wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Ten mechanizm jednak ma pewien zestaw praw, którymi się rządzi – znając je i rozumiejąc, jesteś w stanie SPRAWDZIĆ, jakie zachowanie jest najbardziej prawdopodobne w najbliższym czasie.

Tu nie ma miejsca na zgadywanki. Najwięksi inwestorzy w historii nie kierowali się przeczuciem, a wiedzą i doświadczeniem. Wiedzę masz właśnie przed sobą.

Od autora:

"Publikacja ta została pomyślana jako zbiór odpowiedzi na wątpliwości i pytania, jakie powinny pojawić się u Ciebie po lekturze pierwszej części. Zawarłem w niej rozszerzenie wiadomości o polskim rynku giełdowym i metodach inwestycyjnych, z uwypukleniem tych cech, funkcji i zależności, które będziesz mógł wykorzystać w praktycznej grze giełdowej. Uważam, że powinieneś mieć świadomość tych rzeczy po to, by ustrzec się przed sytuacją, w której stracisz pieniądze (albo okazję do zarobku) tylko z powodu swojej niewiedzy".

Sztuką jest przewidzieć, kiedy akcja zmieni swoją ramkę cenową!

I tym problemem będziemy się zajmować w publikacji Marcina Krzywdy. Na ceny akcji wpływ ma wiele czynników. Czasami mogą to być wyniki finansowe danej spółki, czasami wydarzenia na arenie międzynarodowej czy politycznej, a czasami wpływ na ceny akcji większych inwestorów.

Jednak, jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo zabezpieczeń, które skutecznie ochronią Twój kapitał. Najważniejsza jest wiedza teoretyczna, poparta praktyką. Z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej i więcej. Musisz jednak mieć świadomość, że książka ta nie jest przeznaczona dla osób leniwych. Jeśli nie masz ochoty uczyć się czegoś nowego i nie myślisz poważnie o inwestowaniu na GPW – szkoda Twojego czasu i pieniędzy.

Page 15: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

15

4. Marcin Krzywda – „GPW III – Kontrakty

Terminowe i Opcje w Praktyce”

Opis książki zamieszczony poniżej pochodzi ze strony Wydawnictwa Złote Myśli.

„GPW III – Kontrakty terminowe i opcje w praktyce” to trzecia część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy, który jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW.

Wśród pozostałych części znajdziesz:

• "Giełdę Papierów Wartościowych w praktyce" (GPW I) – zawierającą podstawowe pojęcia przydatne początkującym inwestorom i wprowadzającą w świat rynków kapitałowych.

• "Akcje i analizę fundamentalną w praktyce" (GPW II) – zawierającą rozszerzenie informacji z pierwszej części, a także najistotniejsze wskazówki dotyczące wyboru akcji i budowania zysków z inwestycji.

• "Analizę techniczną w praktyce" (GPW IV) – przedstawiającą bardziej zaawansowane metody inwestycyjne i zawierającą praktyczne wskazówki stosowania analizy technicznej.

• "Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce" (GPW V) – przeznaczoną dla zaawansowanych inwestorów. Jest to ostatnia część serii omawiająca alternatywne sposoby przeprowadzania analizy technicznej oraz strategie inwestycyjne z nimi związane.

Poznaj alternatywne instrumenty obrotu giełdowego i zwiększaj swoje zyski! Poznaj alternatywne instrumenty obrotu giełdowego i zwiększaj swoje zyski! Po pierwszych dwóch częściach serii GPW, dzięki którym już wiesz, od czego zacząć i jak wybrać te akcje, na których zarobisz, czas rozszerzyć horyzont, wypływając na naprawdę

Page 16: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

16

szerokie wody. Z trzeciej części serii nauczysz się praktyki obrotu instrumentami pochodnymi – kontraktami terminowymi i opcjami!

Czy na GPW tylko na wzrostach cen da się zarobić?

Najbardziej doświadczeni Inwestorzy nie mają problemu z odpowiedzią na to pytanie. Jeśli jeszcze nie jesteś w ich gronie, podpowiem Ci – najlepsi zarabiają zawsze! Zarówno na wzrostach, jak i na spadkach. Oczywiście wymagana do tego jest… wiedza. Jeśli znasz dwie poprzednie części serii GPW, już nie trzeba Cię o tym przekonywać. W trzeciej części, którą masz przed sobą, dowiesz się, jak korzystać z instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty terminowe (tzw. futures), opcje czy produkty ustrukturyzowane. Początkujący inwestorzy – a raczej tacy, którzy nie czytali serii GPW, z reguły omijają te instrumenty, ponieważ ich zastosowanie wydaje im się trudne. W dodatku są pełni obaw w związku z pojawiającymi się co pewien czas w mediach nieścisłymi informacjami – jak to niedawno miało miejsce z opcjami. Prawda jednak jest taka, że istnieje całkiem spory odsetek inwestorów, którzy korzystają WYŁĄCZNIE z tego rodzaju instrumentów, bowiem:

• dają one znacznie większe zyski, • umiejętnie wykorzystane, minimalizują ryzyko.

Dokładnie tak! Potrafiąc wykorzystywać te instrumenty, zarobisz więcej, ryzykując mniej. Tylko nie mów w tej chwili, że Cię nie zainteresowałem ;)

O autorze:

Marcin Krzywda, autor serii GPW, jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW. Cechą odróżniającą zarówno jego, jak i jego książki od pozostałych podręczników tego typu, jest to, że Marcin pisze o praktyce przystępnym i prostym językiem. Sam skazany był na studiowanie skomplikowanych opracowań, pisanych przez specjalistów dla specjalistów. Na giełdzie natomiast inwestować może każdy – nie potrzeba do tego 5-letnich studiów ekonomicznych. Wystarczy znaleźć opracowanie pisane prostym i zrozumiałym dla każdego językiem – dokładnie takie, jak seria GPW.

Czego dokładnie dowiesz się z tej części?

• Poznasz podstawy obrotu kontraktami terminowymi – dokładnie jak się na nich zarabia? Co trzeba zrobić, by zacząć? Czym konkretnie różni się futures od akcji? To tylko ułamek pytań, które pewnie w tej chwili sobie zadajesz. W tej publikacji

Page 17: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

17

znajdziesz dokładne wyjaśnienie i odpowiedzi nie tylko na te pytania, ale również na wiele innych związanych z kontraktami terminowymi.

• Dowiesz się, co z tymi opcjami? – czym są opcje i dlaczego ostatnimi czasy kojarzą się ze stratami? Na czym polega ta forma inwestycji? Jak wykorzystać opcje do gwarantowanego zysku? Opcje to bardzo wszechstronny instrument finansowy – jeśli je dokładnie poznasz – zarabianie nie będzie miało przed Tobą tajemnic. Naucz się je kontrolować i wykorzystywać w praktyce już dziś!

• Sprawdzisz, do czego służą i czym się charakteryzują tzw. „struktury” – to kolejny instrument inwestycyjny, który po prostu musisz poznać. Dowiedz się, czym charakteryzują się produkty ustrukturyzowane i kiedy można na nich najwięcej zarabiać?

• Poznasz specyfikę instrumentów pochodnych na polskim parkiecie – każdy rynek ma swoje standardy. Zatem by sprawnie obracać kapitałem, musisz je poznać. Jakie SĄ standardy opcji na GPW? Jakie są terminy w obrocie? Jak wygląda procedura otwarcia rachunku inwestycyjnego futures? Jakie kontrakty terminowe w ogóle są notowane na GPW? Dowiedz się tego czym prędzej i zacznij działać!

Kliknij – aby przejść do strony sklepowej ebooka

Page 18: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

18

5. Marcin Krzywda – „GPW IV – Analiza

Techniczna w Praktyce”

Opis książki zamieszczony poniżej pochodzi ze strony Wydawnictwa Złote Myśli.

"GPW IV – Analiza techniczna w praktyce" to czwarta część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy, który jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW.

Wśród pozostałych części znajdziesz:

• "Giełdę Papierów Wartościowych w praktyce" (GPW I) – zawierającą podstawowe pojęcia przydatne początkującym inwestorom i wprowadzającą w świat rynków kapitałowych.

• "Akcje i analizę fundamentalną w praktyce" (GPW II) – zawierającą rozszerzenie informacji z pierwszej części, a także najistotniejsze wskazówki dotyczące wyboru akcji i budowania zysków z inwestycji.

• "Kontrakty terminowe i opcje w praktyce" (GPW III) – rozszerzającą wiedzę i umiejętności początkujących inwestorów o nowe możliwości generowania zysków w obrocie papierami wartościowymi.

• "Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce" (GPW V) – przeznaczoną dla zaawansowanych inwestorów,. Jest to ostatnia część serii omawiająca alternatywne sposoby przeprowadzania analizy technicznej oraz strategie inwestycyjne z nimi związane.

Page 19: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

19

Jak często zdarza Ci się popełnić błąd podczas nabywania akcji danej spółki? Kupiłeś za wcześnie? Za późno?

Poznaj receptę na to, aby „wstrzelić się” w rynek! Giełda Papierów Wartościowych – dla jednych fantastyczna możliwość łatwego zarobku i przyjemność, a dla innych udręka, nieprzespane noce i stres z tym związany. Publikacja, o której za chwilę przeczytasz, została napisana zarówno pod kątem pierwszej, jak i drugiej grupy osób. Bardziej doświadczeni wzmocnią swoją wiedzę, natomiast ci mniej zaznajomieni z tematem będą mogli dowiedzieć się czegoś nowego. Tematem przewodnim IV części serii Marcina Krzywdy jest analiza techniczna. Dla przypomnienia – w pierwszej były to całkowite podstawy inwestowania na GPW, w drugiej przeczytać mogliśmy informacje na temat wyboru akcji, natomiast w trzeciej części autor przybliżył skuteczne i praktyczne wykorzystanie instrumentów pochodnych. IV część serii GPW poświęcona jest w całości jednej z najpopularniejszych metod analizy giełdowej – analizie technicznej i klasycznemu jej ujęciu. Temat świetnie uzupełnia poprzednie części i razem tworzą genialne kompendium wiedzy dla osób naprawdę zainteresowanych pomnażaniem zysków na GPW.

Czym tak właściwie jest analiza techniczna?

W dzisiejszych czasach Giełda Papierów Wartościowych rozwija się fenomenalnie! Coraz więcej spółek pragnie zaistnieć na parkiecie. Z roku na rok liczba debiutów zwiększa się. Z jednej strony – jest to doskonała informacja dla inwestorów. Jest bowiem duży wybór, można dowolnie dobierać akcje do swojego portfela inwestycyjnego, zaś rynek jest bardzo płynny – w końcu im większy wybór, tym więcej transakcji danego dnia. Problemem dla większości inwestorów może być nie tyle sama odpowiedź na pytanie: "Czy grać?", lecz "Jak grać?". Istnieje mnóstwo różnych technik i strategii – każdy wybiera odpowiednią dla siebie. W tej publikacji znajdziesz wyjaśnienie dokładnego zastosowania w praktyce analizy technicznej. Jest to metoda polegająca na przewidywaniu z największą możliwą dozą prawdopodobieństwa, na podstawie dostępnych danych, przyszłych kursów akcji! Czy zdajesz sobie sprawę w tej chwili z potęgi i możliwości, jakie dałaby Ci ta wiedza?

Sztuką jest przewidzieć, kiedy akcja zmieni swoją ramkę cenową!

Bardzo często zdarza się tak, że ceny akcji wahają się w obrębie pewnych ramek – tak możemy umownie nazwać te widełki cenowe. Na ceny akcji wpływ ma wiele czynników.

Page 20: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

20

Czasami mogą to być wyniki finansowe danej spółki, czasami wydarzenia na arenie międzynarodowej czy politycznej, a czasami wpływ na ceny akcji większych inwestorów.

Czasami akcje „wyskakują" z jednej ramki i „wskakują" do wyższej (lub niższej). Kiedy to nastąpi, a co za tym idzie, jak to wykorzystać, pokaże Ci właśnie IV część serii GPW poświęcona analizie technicznej.

Czy pamiętasz o tym, że na KAŻDY ebook w Złotych Myślach obowiązuje specjalna Gwarancja Satysfakcji Klienta? Przy zakupie niczym zatem nie ryzykujesz!

Dzięki tej publikacji między innymi:

• nauczysz się czytać wykresy wskaźników, zwracając uwagę na to, co najważniejsze, • zapoznasz się z programami do analizy technicznej, • rozpoznasz formacje cenowe i wyciągniesz z ich obecności wnioski, • dowiesz się, czym są luki cenowe i w jaki sposób je z pożytkiem wykorzystywać, • nauczysz się określać „szczyty” i „dołki”, • zrozumiesz, jaki wkład w przyszłe notowania mają korekty cenowe, • poznasz rodzaje średnich cenowych oraz ich zastosowanie, • dowiesz się, czym są i jak zastosować „wstęgi Bollingera”.

Poznasz także wiele teorii oraz wskaźników, które będą bardzo przydatne na Twojej przyszłej drodze inwestora giełdowego. W tej chwili zasób tej wiedzy może Cię nieco niepokoić.

Jednak, jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo zabezpieczeń, które skutecznie ochronią Twój kapitał. Najważniejsza jest wiedza teoretyczna, poparta praktyką. Z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej i więcej. Musisz jednak mieć świadomość, że książka ta nie jest przeznaczona dla osób leniwych. Jeśli nie masz ochoty uczyć się czegoś nowego i nie myślisz poważnie o inwestowaniu na GPW – szkoda Twojego czasu i pieniędzy, bo bez chęci niczego nie osiągniesz.

Możesz zatem powiedzieć sobie „ja w to nie wierzę” i stracić okazję – albo zainwestować tę symboliczną kwotę w wiedzę, która zaprocentuje w przyszłości i na pewno zwróci się wielokrotnie. Wystarczy jedynie wypełnić formularz. A więc nie trać czasu i zrób to teraz!

Page 22: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

22

6. Marcin Krzywda –

„GPW V - Alternatywne Metody Analizy Technicznej

w Praktyce”

Opis książki zamieszczony poniżej pochodzi ze strony Wydawnictwa Złote Myśli.

„GPW – Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce” to piąta część serii GPW autorstwa Marcina Krzywdy, który jest inwestorem giełdowym z ponad 10-letnim stażem. Wszystkie części serii oparł na własnych doświadczeniach inwestycyjnych i wiedzy na temat GPW.

Wśród pozostałych części znajdziesz:

• "Giełdę Papierów Wartościowych w praktyce" (GPW I) – zawierającą podstawowe pojęcia przydatne początkującym inwestorom i wprowadzającą w świat rynków kapitałowych.

• "Akcje i analizę fundamentalną w praktyce" (GPW II) – zawierającą rozszerzenie informacji z pierwszej części, a także najistotniejsze wskazówki dotyczące wyboru akcji i budowania zysków z inwestycji.

• "Kontrakty terminowe i opcje w praktyce" (GPW III) – rozszerzającą wiedzę i umiejętności początkujących inwestorów o nowe możliwości generowania zysków w obrocie papierami wartościowymi.

• "Analizę techniczną w praktyce" (GPW IV) – przedstawiającą bardziej zaawansowane metody inwestycyjne i zawierającą praktyczne wskazówki stosowania analizy technicznej.

Chcesz poznać alternatywne metody analizy technicznej i zapewnić sobie Sukces na GPW?

"Z giełdą jest tak, że kursy akcji przedstawia się na wykresach. Te wszystkie słupki i wznoszące się i opadające fale w oczach znawcy giełdy to swoisty przewodnik, który mówi mu, kiedy kupować, a kiedy sprzedawać. Wymyślono nawet pewien zbiór metod

Page 23: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

23

"analizowania" tychże wykresów. W skrócie metody te polegają na tym, że "jak widzisz coś na wykresie (jakiś wzór/schemat), to kupuj, a jak widzisz inny, to sprzedawaj. Szuka polega na tym, aby wiedzieć, na co patrzeć, czego szukać i jak to interpretować".

Marcin Krzywda, autor

W poprzednich 4 częściach serii GPW autor po kolei wprowadził nas w podstawy i coraz bardziej zaawansowane metody praktyki inwestycyjnej. Oto piąta część serii GPW: "Alternatywne metody analizy technicznej w praktyce". Ta książka jest kolejnym krokiem na drodze do Sukcesu na GPW, a jednocześnie kulminacją całej serii, bowiem właśnie tu Marcin Krzywda zdradza najbardziej zaawansowane techniki, dzięki którym sam odniósł sukces.

Najważniejsze pytanie każdego inwestora?

Największym pytaniem, które zadają sobie inwestorzy, jest: kiedy kupić i kiedy sprzedać akcje? O tym już wiesz z drugiej części serii. Wówczas jednak, będąc na etapie początków, było jeszcze zdecydowanie za wcześniej na rozwijanie tych najbardziej zaawansowanych elementów praktyki.

Dlaczego wciąż jedni inwestorzy zarabiają na giełdzie kokosy, podczas gdy inni z trudem wychodzą na zero? Dziś, po przyswojeniu wiedzy z poprzednich części, możesz poznać odpowiedź na to pytanie.

Świece japońskie, wykresy Fibonacciego – to wszystko pojęcia, z którymi mogłeś się spotkać już wcześniej, jeśli grasz na giełdzie. Teraz dowiesz się, jak w praktyce wykorzystać te narzędzia do wybierania najlepszych akcji i sprzedawania ich po najwyższej cenie.

Jak przewidzieć, kiedy kupować, a kiedy sprzedawać akcje?

Od dziesięcioleci ludzie starali się wypracować jakąś metodę przewidywania spadku cen akcji. Część z nich zapewne już znasz. Niemniej jednak GPW to żywy organizm, na którym wszystko może się zdarzyć. Czasem więc podstawowe metody mogą po prostu zawieść lub nie dać pełnego obrazu w konkretnej sytuacji.

Właśnie dlatego warto przyglądać się swoim inwestycjom z różnych stron. Alternatywne metody przeprowadzania analizy technicznej umożliwiają właśnie takie podejście. Bardzo często dzięki nim będziesz w stanie rozpoznać sytuacje, które nie sposób wyłapać, posługując się metodami klasycznymi. W tym poradniku opisane są właśnie praktyczne zastosowania tych niekonwencjonalnych metod analizy technicznej.

Która z alternatywnych metod analizy technicznej będzie dla Ciebie najlepsza?

Wewnątrz publikacji znajdziesz szczegółowe opisy 4 najważniejszych metod alternatywnych:

• Świece japońskie – to metoda analizy wykresów, która powstała w Japonii. Stosuje się tu inny typ wykresów – wykresy świecowe. Wykres taki składa się ze "świec",

Page 24: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

24

których interpretacja pozwala lepiej przewidywać przyszłe ceny akcji. Podstawowe zasady i reguły „świec” są identyczne jak w klasycznej analizie technicznej.

• Ciąg liczb Fibonacciego – już starożytni zauważyli występowanie w przyrodzie różnych proporcji. Jedną z nich jest tzw. złota proporcja. Okazuje się, że ta proporcja ma związek również ze znanym ciągiem liczb Fibonacciego. Opracowano metody, które poszukują tych proporcji w wykresach i w ten sposób pozwalają przewidywać i prognozować tzw. momenty zwrotne, dzięki czemu można przewidzieć, kiedy np. sprzedawać akcje.

• Teoria fal Elliotta – to kontrowersyjna metoda gry na giełdzie. Opiera się na ciągu liczb Fibonacciego, jak i na wielu obserwacjach jej autora – Ralpha Nelsona Elliotta. Znaczna część tej koncepcji zgodna jest z tradycyjnymi metodami stosowanymi do analizy wykresów. Teoria Elliotta wykracza jednak poza tradycyjną analizę techniczną i ukazuje całościową perspektywę rynku. Pomaga wyjaśnić, dlaczego i gdzie powstają określone formacje i dlaczego zapowiadają taki, a nie inny bieg wydarzeń.

• Wykres punktowo-symboliczny – to jeszcze jeden typ wykresów giełdowych i metoda gry związana z nimi. To chyba pierwsza historyczna znana na zachodzie metoda analizy wykresów.

Od autora:

"Analiza techniczna posługuje się wykresami notowań giełdowych. Rozpoznanie na tych wykresach ukształtowanych wzorów i zrozumienie bieżącej sytuacji na rynku pozwala graczowi giełdowemu ustalić prawdopodobne przyszłe zmiany cen. Prowadzi do ustalenia strategii rynkowej, która pozwala wygrywać, jeśli rynek wybierze najbardziej prawdopodobną drogę rozwoju i zabezpieczyć się w przeciwnym wypadku, jeśli rynek wybierze mniej prawdopodobny kierunek. Innymi słowy wiedza i umiejętności pozwalają wygrać.

Innym, trudniejszym zadaniem gracza giełdowego, jest przewidzenie punktów krytycznych rynku, tj. kiedy one nastąpią i na jakim poziomie cen. Określenie, jak długo dany wzór będzie się kształtować, jest zadaniem łatwiejszym w późniejszej fazie rozwoju danego wzoru. Musimy pamiętać, że mówimy tutaj o prawdopodobieństwie przyszłego ruchu, a nie o pewności. Nikt nie wie dokładnie, co zrobi rynek. Dla większości operowanie pieniędzmi na podstawie prawdopodobieństwa jest trudnym zadaniem. Gracz giełdowy musi zrozumieć, że metoda, w której prawdopodobieństwo wygranej wynosi 70 procent, będzie zawodna w 30 procentach".

Czego jeszcze dowiesz się z tej książki?

• Poznasz cztery metody analizy technicznej, które pozwolą Ci skuteczniej przewidywać wzrosty i spadki cen akcji. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko inwestycji i będziesz w stanie bardziej świadomie i skuteczniej inwestować swoje pieniądze.

• W jaki sposób interpretować i wyciągnąć konkretne wnioski z poszczególnych wykresów i metod analizy? Dowiedz się, jak czytać statystyki i liczby, tak żeby dowiadywać się z nich, kiedy kupować, a kiedy sprzedawać.

Page 25: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

25

• Jakich błędów nie popełnić podczas korzystania z alternatywnych metod analizy technicznej? Są określone błędy, które możesz popełnić często nawet nieświadomie. Dowiedz się więc, jak ich uniknąć i zmniejszyć ryzyko złej interpretacji.

• W jaki sposób korzystać z tych metod przy inwestowaniu w akcje? Krok po kroku nauczysz się korzystać z tych sposobów podczas inwestowania swoich pieniędzy.

• Czego nie dowiesz się z poszczególnych metod? Jest to bardzo ważna wiedza, dzięki której unikniesz popełnienia błędu, gdy zastosujesz metodę, która nie jest odpowiednia dla danego typu transakcji.

• Kiedy najlepiej stosować daną metodę i w jakich warunkach z niej korzystać? Nie ma jednej metody analizy, która jest dobra „na wszystko”. Dowiedz się i naucz wybierać najlepsze metody do danej sytuacji, aby otrzymać najtrafniejszą prognozę.

Kliknij – aby przejść do strony sklepowej ebooka

Page 26: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

26

3. Artykuły

- dla zainteresowanych tematyką GPW -

Page 27: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

27

GPW ma ambicje stworzenia konkurencji dla brytyjskiego AIM.

Autorem artykułu jest Tomasz Bar Ludwik Sobolewski, następca Wiesława Rozłuckiego na stanowisku szefa Giełdy Papierów Wartościowych ujawnił plany rozwoju GPW. W swojej strategii zakłada on stworzenie obok GPW alternatywnego rynku dla nowych spółek pragnących zadebiutować na giełdzie. To doskonała wiadomość dla wszystkich mniejszych firm, które szukają środków na rozwój, a boją się skomplikowanych procedur i kosztów związanych z debiutem na GPW. Alternative Investment Market (AIM), choć jest tylko częścią największej europejskiej giełdy LSE w Londynie i tak może być uznany za giganta. Powstały w 1995 roku parkiet to blisko 2500 notowanych spółek. W samym 2005 roku na AIM zadebiutowało 350 spółek. Dla porównania na GPW notowanych jest ok. 260 firm Prywatyzacja odchodzi na dalszą pozycję. Od lat mówi się o prywatyzacji GPW. Wiesław Rozłucki był zwolennikiem tej formy przekształcenia. Jego zdaniem giełda w rękach prywatnych byłaby bardziej efektywna i co ważne byłaby partnerem w ewentualnych sojuszach z innymi giełdami. Niestety dla GPW, po objęciu władzy w Ministerstwie Skarbu przez Wojciecha Jasińskiego z ramienia PIS, o prywatyzacji można zapomnieć. Nie czekając na prywatyzację Ludwik Sobolewski chce ułatwić firmom dostęp do giełdowych inwestorów. Tworząc parkiet wzorowany na AIM, Polska mogłaby liczyć na znaczne zainteresowanie małych i średnich firm, zarówno krajowych jak i zagranicznych, dla których koszty debiutu na AIM i tak są wysokie. Niższe koszty i mniej skomplikowane procedury prawne mogą ściągnąć na nową giełdę firmy z regionu. Obecnie firm zagranicznych mamy na parkiecie jak na lekarstwo. Dopływ świeżego kapitału na GPW zapewniały dotychczas głównie duże emisje prywatyzowanych spółek Skarbu Państwa. Rok 2006 jest jednak pod tym względem fatalny ze względu na wstrzymane procesy prywatyzacyjne. Nowy rynek to nowy kapitał płynący do Polski, nowe możliwości inwestycyjne dla klientów i, co niezmiernie ważne, reklama naszego kraju za granicą. Spółki, którym uda się zadebiutować na krajowym rynku będą wytyczać szlak dla kolejnych. --- http://www.FinanseOsobiste.pl Artykuł pochodzi z serwisu http://www.Artelis.pl

Page 28: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

28

Rośnie wpływ TFI i OFE na giełdę i gospodarkę.

Autorem artykułu jest Tomasz Bar Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu aktywów Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Na koniec czerwca b.r. sięgnęły one prawie 139 mld zł, minimalnie wyprzedzając OFE, które zgromadziły o 700 mln zł mniej. Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu aktywów Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Na koniec czerwca b.r. sięgnęły one prawie 139 mld zł, minimalnie wyprzedzając OFE, które zgromadziły o 700 mln zł mniej W TFI oszczędza 3 mln Polaków. OFE posiadają 13,7 mln klientów, na których rachunki co miesiąc wpływają składki. Łącznie TFI i OFE posiadają zatem potężny kapitał, prawie 280 mld zł. Dla porównania, stanowi to równowartość 10 deficytów budżetowych jakie zaplanowano na ten rok (roczny deficyt to ok. 28-30 mld zł). Tak duże aktywa mogą cieszyć, ale dają też powody do obaw. Wpływ TFI i OFE na gospodarkę. Wpływ TFI to przede wszystkim pomnażanie oszczędności zgromadzonych w funduszach, które następnie przeznaczane są na konsumpcję i napędzają tym samym wzrost gospodarczy. Im lepsza koniunktura na GPW, tym większa szansa na zyski znacznie wyższe, niż z tradycyjnych lokat bankowych. Z kolei klienci funduszy mają więcej pieniędzy, które potem znajdą się w obiegu. Wpływ OFE będzie odczuwalny za kilka, kilkanaście lat, gdy emeryci będą otrzymywać nieco wyższe świadczenia niż te otrzymywane jedynie z ZUS. Mają im to zapewnić inwestycje zgromadzonych środków prowadzone przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) działające w ramach OFE. Zagrożenia jakie stwarzają TFI i OFE. Choć może wydawać się to nieco dziwne, szybki wzrost aktywów TFI oraz OFE powoduje również potencjalne zagrożenia. Mam tu na myśli coraz większy ich wpływ na giełdę papierów wartościowych. Udział TFI i OFE w kapitalizacji giełdy systematycznie rośnie. Według szacunków firmy Analizy Online w maju wartość aktywów TFI zgromadzonych w akcjach stanowiła 6,6% kapitalizacji GPW. Niewiele mniej, bo ok. 6% kapitalizacji stanowią aktywa OFE. Dopóki utrzymuje się dobra koniunktura, nie ma powodów do obaw. Problem może pojawić się w momencie spadków na GPW. Jeśli TFI ze swoimi miliardami w akcjach zaczną je sprzedawać, może spowodować to sytuację łańcuchową. Spadki mogą przestraszyć mniej doświadczonych inwestorów, którzy masowo ruszą do sprzedaży jednostek uczestnictwa. Efekt takiej fali jest łatwy do przewidzenia bessa na giełdzie. Wychodząc niejako naprzeciw zagrożeniom ze strony TFI, Komisji Nadzoru Finansowego w ostatnim czasie wystąpiła z cenną inicjatywą nakładającą na Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych obowiązek informowania klientów o ryzyku inwestycyjnym. OFE jako bufor bezpieczeństwa? Teoretycznie Otwarte Fundusze Emerytalne mogą służyć jako pewnego rodzaju zabezpieczenie przed spadkami na GPW. Rzecz w tym, że są one mocno ograniczone

Page 29: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

29

limitami inwestycji a poza tym ich głównym celem jest pomnażanie oszczędności przyszłych emerytów bez podejmowania zbędnego ryzyka. GPW wiceliderem wśród giełd Europy. Warszawska giełda w pierwszym kwartale 2007 r. ustąpiła jedynie giełdzie w Londynie, jeśli wziąć pod uwagę ilość debiutów giełdowych, tzw. IPO. O ile w Londynie było ich 36, na GPW mieliśmy 20. Wszystko wskazuje na to, że miejsce to utrzymamy, gdyż do końca roku debiut planuje ponad 30 spółek. Rynki zagraniczne szansą dla wypchanych portfeli TFI i OFE. Wraz ze wzrostem aktywów pojawiają się problemy natury formalnej. OFE mają ustalone limity inwestycji w akcje na 40% wartości aktywów. Ponieważ już obecnie są na skraju tego progu, a kapitał cały czas płynie, pojawiają się pomysły, aby umożliwić OFE inwestowanie w akcje zagranicznych spółek powyżej ustalonego obecnie limitu 5%. Propozycja zmian limitu mówi nawet o zwiększeniu go do 30%. Miałoby to zapobiec nadmiernemu obciążeniu OFE krajowymi akcjami. Podobnie sprawa wygląda z TFI. Jak informowała Gazeta Prawna z 17.07 fundusze inwestycyjne lokujące zagranicą szybko zwiększają wartość aktywów. I choć 5 mld zł jakie do tej pory przeznaczyły na zagraniczne inwestycje to zaledwie 4% ogółu środków będących w posiadaniu funduszy, imponować może dynamika ich wzrostu wynosząca 230% w ostatnich 12 miesiącach. Ta nowa tendencja może przynieść dwojakie profity. Zmniejszy napływ środków do funduszy inwestujących w kraju. Stworzy także dla inwestorów alternatywę w czasie bessy na GPW. Będę oni już obeznani z ofertą zagranicznych funduszy nie uzależnionych od koniunktury na warszawskim parkiecie. --- http://www.FinanseOsobiste.pl Artykuł pochodzi z serwisu http://www.Artelis.pl

Page 30: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

30

GPW - Giełda Papierów Wartościowych w praktyce

Autorem artykułu jest Złote Myśli Zastanawiałeś się kiedyś skąd bogaci mają tyle pieniędzy i dlaczego są coraz bogatsi? A może marzyłeś o wczesnej emeryturze? Wiesz, że powinieneś inwestować, ale nie wiesz jak zacząć? “Inwestycja to wyrzeczenie się obecnych, pewnych korzyści na rzecz niepewnych korzyści w przyszłości” (Wikipedia). To proste! Inwestowanie - znaczy zmuszenie Twoich pieniędzy do pracy dla Ciebie. (...) Procent składany Albert Einstein nazywał procent składany „największym matematycznym odkryciem w historii”. “Cud” procentu składanego sprawia, że Twoje pieniądze są samonapędzającą się maszynką do zarabiania. Żeby mechanizm zadziałał potrzebne są dwa czynniki: powtórne inwestowanie zarobionych pieniędzy oraz czas. Im dłużej inwestujesz, tym większą kwotą obracasz. Prześledźmy to na przykładzie Na początku masz 10 000 PLN. Wpłacasz je do banku na rok, odsetki wynoszą 6%. Po roku masz już 10 600 PLN. Teraz zamiast wziąć to, co zarobiłeś (600 PLN) inwestujesz je znowu na rok, na tych samych warunkach. Czyli po dwóch latach masz 10 600 x 1.06 = 11 236 PLN. Przez to, że zainwestowałeś też to, co zarobiłeś wcześniej, teraz zyskałeś 636 PLN, a nie 600 jak w roku poprzednim! Po kolejnym roku masz już 11 910 PLN - czyli zarobiłeś 674 PLN, o 74 więcej niż w pierwszym roku. Pamiętaj - procent składany zwiększa wzrost Twoich pieniędzy. Jest tylko jeden minus - przez cały okres inwestycji nie możesz tknąć ani zainwestowanych pieniędzy, ani tego co zarobiłeś Cele inwestycyjne Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu kapitału należy rozważyć kilka czynników. Bezpieczeństwo kapitału, oraz obecny i przyszły dochód, to elementy, które powinny mieć wpływ na decyzje inwestycyjne, a będą zależeć od wieku osoby, jej pozycji społecznej i innych czynników osobistych. 75 letnia wdowa żyjąca z emerytury, bardziej zainteresowana jest utrzymaniem swoich oszczędności, niż 30 letni biznesmen. Ponieważ emerytka potrzebuje pieniędzy na przeżycie, nie może ich ryzykować. Z drugiej strony czas gra na korzyść młodego biznesmena, którego stać na to, by inwestować bardziej agresywnie. Osobowość inwestora Lubisz ryzyko? Lubisz szybkie samochody, sporty ekstremalne i dreszczyk emocji? Czy może wolisz leżeć w hamaku czytając książkę, ciesząc się spokojem, stabilnością i bezpieczeństwem? Peter Lynch jeden z największych inwestorów wszech czasów, (informacje o nim znajdziesz w dodatku na końcu książki), zwykł mawiać; “kluczowym organem, jeśli chodzi o spekulację

Page 31: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

31

jest żołądek, nie mózg”. Innymi słowy musisz wiedzieć, jak duże wahania jesteś w stanie znieść. Jeśli nie możesz spać w nocy, bo zamartwiasz się o los swoich pieniędzy, to znaczy, że podejmujesz zbyt duże ryzyko. Wiele zależy także od innej cechy - niektórzy kochają przeglądać sprawozdania finansowe i stosy liczb, dla innych terminy rachunek zysków i strat, czy analiza techniczna nie wydają się zbyt interesujące. Jeszcze inni po prostu nie mają czasu na przeglądanie prospektów. Rozważmy przykład: Inwestor A wyznaje zasadę, że najlepiej kupować akcje małych spółek, mających duży potencjał wzrostowy. Dlatego poszukuje zawsze najnowszych technologii, inwestuje zazwyczaj w spółki sektora IT i biotechnologiczne, które często nawet nie przynoszą dochodu. Ale to nic nie szkodzi, bo inwestor A widzi w nich duży potencjał. Inwestor B nie jest przygotowany na wydawanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy na coś, co uznaje za niepewne. Preferuje spółki o ugruntowanej historii i uważa, że kluczem do inwestycji jest kupno po niskich cenach. Ideałem jest duża, “dojrzała” spółka, płacąca sporą dywidendę, której zarząd inwestor darzy zaufaniem. Który z nich ma rację? Żaden. Pomimo różnic w strategii inwestycyjnej nie ma żadnych powodów, dla których nie mogliby jednocześnie odnieść sukcesu. Z pozoru sprzeczne strategie mają swoje zalety. Gdybyś miał wybrać jedną z nich, powinieneś zastanowić się, która pasuje lepiej do twojej osobowości. Przykładem inwestora typu A jest Peter Lynch, typu B - Warren Buffett. Obaj dorobili się fortuny na giełdzie. Są doskonałymi spekulantami. Mimo odmiennych strategii obaj wiedzą jak robi się pieniądze (i obaj zostali opisani w dodatku na końcu książki). Rodzaje inwestycji Istnieje wiele możliwości inwestowania. Jednak zanim dokona się wyboru, warto dowiedzieć się na czym polega każda z nich i wybrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania Obligacje (ang. bond) Należą do grupy instrumentów o stałym zysku. Kiedy kupujesz obligację, udzielasz pożyczki państwu lub przedsiębiorstwu. W zamian dostajesz pewien procent od pieniędzy, które zainwestowałeś. Główną zaletą obligacji jest względne bezpieczeństwo. Kiedy kupujesz obligacje od stabilnego rządu, Twoja inwestycja jest w zasadzie pozbawiona ryzyka. Ale jest też druga strona medalu - niskie ryzyko oznacza niskie zyski. Obligacje należą do najmniej opłacalnych rodzajów inwestycji. Akcje (ang. stock) Kiedy kupujesz akcję, stajesz się współwłaścicielem przedsiębiorstwa. Uprawnia Cię to do głosowania na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy i do otrzymywania udziału w dochodach spółki (jeśli przeznaczy ona część dochodu do podziału dla akcjonariuszy). W ten sposób wypłacane dochody nazywamy dywidendą. W odróżnieniu od obligacji, akcje nie dają pewnego zysku, ich kurs zmienia się z dnia na dzień. W przypadku zakupu akcji nic nie jest gwarantowane. Wiele spółek nie wypłaca nawet dywidendy. Na akcjach zarobisz tylko wtedy, jeżeli ich cena wzrośnie, co może się nie zdarzyć.

Page 32: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

32

W porównaniu do obligacji, akcje dają potencjalnie większe zyski. Oczywiście ceną za to jest większe ryzyko strat. Fundusze Fundusz inwestycyjny to (w uogólnieniu) kolekcja obligacji i akcji. Kupno jednostek funduszu to jakby “zrzutka” z innymi inwestorami na wspólne inwestycje zarządzane przez profesjonalistę, który dokonuje wyboru inwestycji za Ciebie. Konkretny fundusz nastawiony jest na określoną strategię. Zakres zainteresowań funduszu może być przeróżny: akcje dużych spółek, małych, obligacje skarbowe spółek, samorządów, fundusze mogą być mieszane (różne rodzaje papierów wartościowych), mogą inwestować w konkretną branżę, albo w konkretnym kraju, itd. Podstawową zaletą funduszy jest to, że możesz inwestować nie poświęcając na to czasu i nie mając doświadczenia. Inne inwestycje: opcje, futures, FOREX, złoto, nieruchomości, itd. Poznaliśmy już dwa podstawowe papiery wartościowe: akcje i obligacje, ale oczywiście nie są to jedyne możliwe inwestycje. Istnieje szereg bardziej skomplikowanych instrumentów dla zaawansowanych inwestorów. Żeby obracać np. opcjami, niestety będzie potrzebna dużo większa wiedza, niż w przypadku akcji czy obligacji, ale oczywiście nie musisz zawracać sobie nimi głowy na początku swojej kariery inwestycyjnej. Generalnie inwestycje, które wymieniłem w tytule, są zaliczane do grupy wysokiego ryzyka i obracanie nimi jest bardziej spekulacyjne. To okazja do dużych zarobków, ale będzie to wymagało od Ciebie dużo większego doświadczenia. Profesjonaliści zgodnie mówią, że początkujący inwestorzy powinni zaczynać naukę od prostych instrumentów. Fragmenty pochodzą z ebooka: GPW - Giełda Papierów Wartościowych w praktyce. Marcin Krzywda --- Internetowe Wydawnictwo "Złote Myśli" Artykuł pochodzi z serwisu http://www.Artelis.pl

Page 33: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

33

4. Dr Van K. Tharp w Polsce!

Page 34: Kurs inwestowania na giełdzie. Kurs gry na giełdzie.

34

5. Informacje końcowe - Ebook ten (publikacja elektorniczna) jest całkowicie DARMOWY. - Można go dowolnie rozpowszechniać, oczywiście nieodpłatnie i z zachowaniem obowiązujących norm prawnych. - Publikacja ta została stworzona w celach informacyjnych i jej formuła podobna jest do ulotki informacyjnej. - Ebook ten nie jest dziełem żadnej z przedstawionych w nim firm, ani właścicieli wymienionych stron www – informuje jedynie o ich produktach bądź usługach. - Ebook dostarczony przez http://czerwona-czytelnia.blogspot.com/

Czerwień symbolem miłości do Wiedzy…