Top Banner
A fenntartható életmódot és környezettuda- tos magatartást népszerűsítő mintaprojekt megvalósítása a nagykállói Korányi Frigyes Gimnázium és Kollégium környezettudatos és energiatakarékos átalakításával A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
20

Keop kiadvány

Mar 15, 2016

Download

Documents

Ismertető kiadvány
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Keop kiadvány

A fenntartható életmódot és környezettuda-tos magatartást népszerűsítő mintaprojekt megvalósítása a nagykállói Korányi Frigyes Gimnázium és Kollégium környezettudatos és energiatakarékos átalakításával

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Page 2: Keop kiadvány

A KEOP-6.2.0/B/2009-0008 jelű „A fenntartható életmódot és környezettudatos magatartást népszerűsítő mintaprojekt megvalósítása a nagykállói Korányi Frigyes Gimnázium és Kollégium környezettudatos és energiatakarékos átalakításával” című pályázat az Európai Unió 199 107 468 Ft támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

E kis áttekintő kiadvány a pályázat részeként arra szolgál, hogy komplex ismertetőt és magyarázatot kapjon az olvasó a projektről.

A projekt bázisa a Nagykállói Korányi Frigyes Gimnázium és Kollégium épülete.

A tervezési szakaszban alapvető célként fogalmazódott meg a környezettudatos fejlesztés. Kiemelt szempont volt, hogy a megvalósult környezetbarát megoldások, a lakosság minél szélesebb rétege felé megfelelő módon kommunikálva legyenek. A kommunikáció épp oly fontos pillére a projektnek, mint a fizikai jellegű beruházás, hiszen a megfelelő információcsere elengedhetetlen a környezettudatos élet, életmód és fogyasztás korrekt kialakításában.

A projektben megvalósított megoldások országos mintául szolgálnak a hasonló intézményeknek az energiafelhasználás és az emisszió terén.

Ezen megvalósított megoldások a következők:

környezetbarát energia víztakarékosság hulladék kibocsátás csökkentés szelektív hulladékgyűjtés

1

Page 3: Keop kiadvány

A projekt célja az energiatakarékosság, a klímatudatosság terjesztése, a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználásának ösztönzése, az anyagtakarékosság, a hulladék-kibocsájtás csökkentés, a szelektív hulladékgyűjtés megvalósítása. Mindezen célok az épület környezettudatos átalakítása és a projekt egyéb, szemléletformálást célzó tevékenységei során teljes körűen megvalósulnak, továbbá a kommunikációs tevékenységek folytán jutnak el a kijelölt célcsoportokhoz.

A projekt megvalósításának helyszíne a nagykállói Korányi Frigyes Gimnázium és Kollégium épülete. Korából adódóan elavult műszaki színvonalánál fogva meglehetősen rossz energetikai, vízfelhasználási mutatókkal rendelkezik. Az épület egyik szárnya 1965-ben, a másik 1977-ben épült, majd a kollégiumi szárny 1992-ben készült el. Az épület gépészeti, víz és egyéb rendszerei is meglehetősen heterogének és hűen tükrözik az épület létrejöttének három fázisát. Ennek következtében a fűtési és a szociális vízhálózat rendszerei elavultak és pazarlóak.

Fűtés: a fűtésről 3 öntött vas kazán gondoskodott, melyek hatásfoka meglehetősen alacsony. Ezért cseréjük elengedhetetlen és időszerű volt. A helyiségenkénti szabályzás sem volt megoldott, mivel a rendszerbe csak hagyományos, mechanikus radiátor szelepek voltak beépítve.

Az intézményben fűtésre, használati melegvíz előállítására felhasznált energiát a meglévő rendszerek pazarlóan hasznosították. A kollégista diákok számos olajradiátort használtak a fűtés kiegészítésére, ami jelentős többletköltséggel járt.

Villamos hálózat: az intézmény világítási rendszere elavult volt, a világító és lámpatestek is korszerűtlenek voltak és jelentős részük megrongálódott és alkalmatlan a korszerű energiatakarékos átalakításra.

Hulladék kibocsátás: vegyesen történt a hulladék összegyűjtése, elszállítása és ártalmatlanítása az épületkomplexumban. A tantermekben, folyosókon, irodákban voltak kommunális hulladékgyűjtő edények, melyekben nem szelektíven gyűjtötték a hulladékot. A szemét az udvaron lévő konténerbe került elhelyezésre.

A fejlesztés szükségességének okai

2

Page 4: Keop kiadvány

Vízfelhasználás: az épület vízhasználása igen jelentős. A fogyasztás számottevő részét a szociális helyiségekben elhasznált vízmennyiség teszi ki. Ebből adódóan a víztakarékos korszerűsítésben rejlik a komoly megtakarítási potenciál. E komoly megtakarításhoz tartozik az esővíz elvezető rendszer, amely az épület tetőszerkezetére hulló csapadékot gyűjti össze és a WC-k öblítésére szolgál.

Hőtechnika: az épület szigetelési- hőtechnikai paraméterei jónak mondhatóak. Az épület étkező része lapostetős, így nagy az épület hőingadozása, a nem megfelelő hőszigetelésből adódóan. Ezért itt megvalósításra került a zöldtető kialakítása.

Nagykálló Város Önkormányzata az általa fenntartott épületkomplexum környezettudatos fejlesztését kiemelt fontosságúnak tartja, hiszen országos mintául szolgál a különböző közintézmények számára. Ezen újszerű környezetbarát megoldások megismertetése nemcsak az intézmények, hanem a háztartások vonatkozásában is egyaránt fontos.

Korunk egyik legfontosabb problémájának tekinthető globális felmelegedés és környezetszennyezés érdekében tett lépésekkel kíván példát mutatni.

Az elavult és gazdaságtalan üzemeltetési rendszer helyett a mai kor igényeinek megfelelő energiatakarékos és környezetkímélő berendezések az energiafelhasználást jelentős mértékben csökkentik. Ezért a projekt részét képezi az épület fűtési-, energetikai-, valamint vízhálózatának korszerűsítése mellett a hulladék kibocsátásának csökkentése, a szelektív hulladékgyűjtés bevezetése és az intézmény kerékpártároló kapacitásának bővítése is.

A projekt jelentősége

3

Page 5: Keop kiadvány

Az intézmény világítási rendszere elavult volt, a világító és lámpatestek is korszerűtlenné váltak az évek alatt. Javarészt megrongálódtak és nem alkalmasak a korszerű, energiatakarékos átalakításra. Több helyiségben még hagyományos izzóval felszerelt lámpatestek voltak, melyek szintén alkalmatlanok a cserére.

Cél az energiafogyasztás csökkentése volt, a korszerűtlen energiafaló világítótestek cseréjével. Az intézményben elvégzett felmérés alapján megállapítható volt, hogy a világító testek cseréje komoly megtakarítást eredményezhet.

Az épület korszerűtlen lámpatestei helyett ma már korszerű, energiatakarékos egységek szolgáltatják az iskola világítását.

A modern tükrös fénycső armatúráknak köszönhetően a tantermek, folyosók és egyéb helyiségek megvilágítása, a kisebb energia-felvételű izzókra és fénycsövekre történő csere következtében is lényegesen jobb és olcsóbb lett.

Világításkorszerűsítés

világítás

4

Page 6: Keop kiadvány

fűtés

A régi kazánok hatásfoka meglehetősen alacsony volt a manapság elérhető és nagy hatásfokú kazánokhoz képest, így cseréjük idő és szükségszerű volt. Az intézményben a fűtésre, használati melegvíz előállítására felhasznált energiát a régi rendszerek pazarlóan hasznosították, ezért az intézményben a fűtési és melegvíz ellátó rendszerek korszerűsítésével, jelentősen csökkent a hagyományos energia hordozók felhasználása és a környezetre káros anyagok kibocsátása. A régi kazánok CO2 kibocsátása 431,8 kg/óra volt, míg az új kondenzációs kazánok emissziója 334,4 kg/óra lett. A megújuló energiát hasznosító hőszivattyús kondenzációs gázkazánokból álló hibrid fűtési rendszer került kialakításra.

A projekt megvalósításával telepített eszközök lehetővé teszik a komfortos, szabályozott és ugyanakkor gazdaságos üzemeltetés. A fejlesztés során a meglévő álló kazánokat modern nagy hatásfokkal működő gázkazán váltotta fel, valamint beépítésre került egy 250 literes központi használati melegvíztároló is.

A régi hagyományos működésű ~ 85 % hatásfokkal üzemelő berendezéseket egy kondenzációs elven működő kazán váltotta fel, melynek hatásfoka eléri a 109 %-os hatásfokot. Ez igen jelentős gázfogyasztás megtakarítást eredményez még önmagában is. Az intézményben összesen 400 darab radiátor található. A radiátorokra termosztatikus radiátorszelepek kerültek felszerelésre, melyek alkalmazásával nemcsak energia megtakarítás érhető el, hanem a jobb belső hőérzetnek megfelelő komfortkörülmények is biztosítva lettek.

A megtakarítást fokozza a fűtésrásegítésre és melegvíz előállítására használandó 200 kWh teljesítményű hőszivattyús rendszer kiépítése, mely a megújuló energia használatát célzó fejlesztés. E rendszer abban az esetben biztosít potenciális megtakarítása, ha hosszú távon üzemel. Így érhető el a legolcsóbb üzemeltetést.

Fűtési rendszer

5

Page 7: Keop kiadvány

ivóvíz

fűtés

Esővízgyűjtő és hasznosító rendszer: Az esővíz hasznosító rendszer feladata, hogy az intézmény burkolt területére hulló csapadékvizet összegyűjtse. Így a tetemes mennyiségű esővíz a csapadékcsatornán keresztül felhasználhatóvá válik a WC-k és piszoárok öblítésére. Ezáltal jelentős mértékben hozzájárul az ivóvíz megtakarítás megvalósíthatásához.

A rendszer létrehozása viszonylag egyszerű, ugyanakkor nagyon hatékony.

A környezet levegőszennyezésének a függvényében a tárolót néha ki kell tisztítani. Ha az épületeken sok a moha illetve falevél hullik a tetőre, akkor a karbantartás gyakoribb. Ilyen körülmények között a víz enyhén sárgás színű és kellemetlen illatúvá válhat. Ennek oka a tároló alján lévő iszapban kialakuló nemlégző erjedési folyamat okozza. Ezen baktériumok az egészségre nem veszélyesek. Az erjedésért felelős baktériumok a vízben buborékoltatott levegő elpusztítja és ezzel a víz sárga színe és szaga is eltűnik. Buborékoltatásra rendszerint akvárium buborékoltatót használnak. Szerencsére ez a jelenség viszonylag ritkán fordul elő.

Ivóvíz megtakarítást eredményező fejlesztések

6

Page 8: Keop kiadvány

Víztakarékos WC öblítő tartályok felszerelése: a WC igen sok vizet használ el, hiszen az átlagos öblítőtartályok egy öblítésnél 8-12 liter ivóvizet zúdítanak le. Egy ekkora intézményben ez több száz liter vizet is jelent naponta. A beépítésre kerülő tartályok kétállásúak, így szükség szerint 6 vagy 9 liter vizet engednek le. A felszerelésre kerülő 63 db víztakarékos öblítőtartály segítségével napi szinten több m3 vizet takarít meg az intézményegység. Zuhanyfejek cseréje víztakarékos fejekre: a víztakarékos zuhanyfejek lényege, hogy a vízsugárhoz levegőt kever és ezzel a módszerrel kevesebb víz használatával lehet elérni ugyanazt a mosóhatást. A beruházás keretében 46 zuhanyzó zuhanyfeje került lecserélésre.

Hagyományos csaptelepek cseréje infravezérlésű csaptelepekre: a szenzoros csaptelepek működési elve az, hogy akkor és csak akkor biztosítja a víz folyását, ha az érzékelők elé akadály kerül. Akadályként érzékeli a rendszer a kezünket és a testünket. Abban az esetben, ha a kezünket elvesszük vagy ellépünk a csaptelep elől, a vízfolyás megszűnik. A beruházás keretében 124 db hagyományos csaptelep került leváltásra infravezérlésű csaptelepekre.

Hagyományos öblítésű piszoáröblítők cseréje infra-szenzoros öblítőrendszerre: az épület 21 db piszoárja hagyományos csaptelepekkel működött. Ennek cseréje megtörtént. Az épület piszoárjai már infravezérlésű öblítőrendszerrel rendelkeznek.

ivóvíz

7

Page 9: Keop kiadvány

Szelektív hulladékgyűjtés: az iskolai szelektív hulladékgyűjtés célja, hogy a tanulók számára természetessé, mindennapi rutinná váljon a felelősségteljes hulladékkezelés. A diákoknak és pedagógusoknak lehetőségük van megismerkedni a hulladékgyűjtési rendszerrel és a gyűjtés és hasznosítás folyamatával. Oktatási segédanyagokat kapnak a szelektív hulladékgyűjtés jelentőségéről, amely mindannyiunk hasznára válik (Zöld Kisokos). Kiemelt feladatunkként kell tekintenünk a környezettudatosságra és ezáltal a szelektív hulladék gyűjtés fontosságára.

Szelektív hulladékgyűjtő edények kihelyezése: a projekt keretében kihelyezésre került 84 darab három komponensű 70 literes szelektív gyűjtőedény.

A különböző színek jelölik a hulladék fajtáit. A piros kukákba kell a vegyes hulladékot helyezni, a sárga színű kuka a műanyag hulladék gazdája, végül a zöld szín jelöli a papír hulladék helyét.

A kukák a folyosókon, az aulában és a büféknél kerültek elhelyezésre, mivel az osztálytermekben nincs elég hely.

Alumíniumdoboz gyűjtésére nincs szükség, mert az iskola büféjében nem lehet ilyen csomagolású italt vásárolni.

Szelektív hulladékgyűjtés az épületen belül

szelektív

8

Page 10: Keop kiadvány

szelektív

Hulladék elszállításának megszervezése: az iskola udvarán felállított szelektív hulladékgyűjtő edények ürítését, elszállítását az önkormányzat megbízása alatt álló vállalkozó látja el. Az épületekben lévő szelektív hulladék gyűjtő edények ürítése a takarító személyzet feladata. Egyéb, hulladékkezelést csökkentő megoldások: újratölthető és újrahasznosítható csomagolású termékek használatának bevezetésével (utántöltött tintapatronok). A büfében csak betétdíjas üdítők forgalmazása és üvegpohárban történő kiszolgálás, a PET palackok nem visszaváltható üdítők árusításának megtiltása, kihelyezett üdítőital automaták üzemeltetőjével szerződésbontás.

A diákoknál az volt a bevált módszer, hogy az otthon elkészített szendvicseiket szalvétákba, folpakkba és alufóliába csomagolták. E pazarló módszerek helyett bevezetésre került az uzsonnás doboz használata.

Fénymásolások, nyomtatások racionalizálása a tanárok és diákok körében, egyrészt csökkentéssel, mely fénymásolt papírok kiosztása helyett kivetítések, illetve képi megjelenítés eszközével pótolható. A kétoldalas fénymásolás, nyomtatás bevezetése. Ugyanakkor a megtakarítás nem tartalmazza a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésével elérhető kibocsátási megtakarítást, hiszen ezzel is csökken a kibocsátott kommunális hulladék mennyisége. Az ilyen formában gyűjtött szelektív hulladék mennyisége is megtakarításként realizálható, hiszen újrahasznosításra kerül a hulladék.

9

Page 11: Keop kiadvány

A projekt keretében jelentősen csökkentjük a hulladék-kibocsátást, helyi komposztálás segítségével. A komposztálás olyan biológiai folyamat, amely a hulladékok, a melléktermékek szerves anyagait humuszszerű termékké alakítja. Komposztnak nevezzük azt a morzsalékos sötétbarna színű földszerű, magas szerves anyag tartalmú anyagot, amely szerves hulladékból, maradványokból elsősorban mikroorganizmusok tevékenységének hatására jön létre, megfelelő hatások mellett. A komposztálás szempontjából jelentős szerepet játszik az oxigén mennyisége és a nedvességtartalom. A szerves hulladékainkból könnyen készíthetünk kiváló minőségű talajt. Minden növényi eredetű háztartási hulladék komposztálható. Ha az eljárási szabályokat betartjuk, a komposztálás nem jár bűzzel, károsítók, kórokozók megjelenésével.

Komposztálás

Komposztálható anyagok:

- gyümölcs- zöldség- elhervadt virág- kávézacc- tojáshéj- gally- lomb- fű- papír- hamu

Nem komposztálható anyagok:

- húsdarabok- citrusfélék (peszticidek miatt)- beteg növényi részek- kövek

komposztálás10

Page 12: Keop kiadvány

A komposztálás megoldása:Komposzthulladék 5 darab speciális műanyag edénybe kerül elhelyezésre, amelyek alkalmasak a szerves hulladék tárolására, illetve a bomlási folyamatok elősegítésére. A konyhai zöldhulladékot és egyéb háztartási szerves hulladékot külön edényben folyamatosan gyűjtik.

Az edények az iskola kerti részén elszórva kerülnek elhelyezésre. Így folyamatosan gyűjthető a szerves hulladék. Az elkészült komposzt az edényekből kivehető és felhasználható helyben, tápanyagként.

A hulladék összetételétől függően 3-4 hónap után talajjavításra alkalmas anyagot nyerhetünk, 6-8 hónap után pedig közvetlenül talajként felhasználható, úgynevezett érett komposzt állítható elő.

komposztálás

11

Page 13: Keop kiadvány

A zöldtető kialakításával csökkent az iskola étkezőjének a hővesztesége, valamint javítva lett a mikroklíma és a mikrokörnyezet. A projekt alapvető célja az energiatakarékosság, a környezettudatosság valamint a társadalom és a környezet harmonikus viszonyának bemutatása. A zöldtető a növényzet esztétikai, biológiai értéke, illetve a levegő szűrése mellett olyan gazdaságilag fontosabbnak tartott szempontokból is előnyös, mint például a víz- és hőháztartás kiegyenlítése, vagy az épületek szigetelése. A zöldtető biztosítja a az épület hőszigetelését mind a nyári, mind a téli időszakban, és jelentősen csökkenti a felület hőingadozását.

A zöldtetők a csapadék megőrzésével, egyenletes elpárologtatásával, valamint a tető felszínének árnyékolásával és szigetelésével a nyári melegben akár 2-3 °C –kal is csökkenthetik az épületek hőmérsékletét.

A zöldtető elsődleges hatása a nyári klímavédelem, illetve az épület évszakos hőingadozásának csökkentése, ami az épület szerkezetére is jótékony hatással van, hiszen a kisebb hőmozgás következtében növekszik az épület szerkezetének élettartama. A hagyományos csupasz lapostetőkkel szemben a zöldtetők a csapadékszigetelésének is többletvédelmet nyújtanak. Az előbb említett hőingadozás csökkentése mellett, a réteg mechanikai sérülésekkel szembeni védelmet is ellátják. Takart szerkezetté válik a szigetelés, így megvédjük a napsugárzás káros hatásaitól is. A leterhelés miatt szükségtelenné válhat a vízszigetelés rögzítés, ezzel egy technológiai lépés és sok hibaforrás szüntethető meg.

A zöldtetők hosszú távú alkalmasságának feltétele a gyökérzet roncsoló hatása elleni védettség. A gyökerek egy részt mechanikai igénybevételt jelentenek, másrészt a gyökérsavak vegyileg is károsítják a beépített anyagokat. A fellépő mechanikai igénybevétel miatt védőréteg szükséges (geotextil). A geotextil szűrőréteg a vízelvezető- víztároló rétegek hosszú távú kifogástalan működését biztosítja. Védelmet nyújt a termőközeg apró szemcséinek bemosódásától és ezzel az eliszaposodástól. Ezután a termőközeg felhordása következett, hisz hosszú távon biztosítani kell a természetes tápanyagkörforgástól különálló tetőnövényzet számára szükséges tápanyagot. A speciális földkeverék összeállítása a környezeti adottságok figyelembevételével történt meg. Egy zöldtető mindenképpen harmonikus látványt nyújt, így segítve az iskola beilleszkedését az épület környezetében található zöldövezetbe. Az iskola magasabban elhelyezkedő tantermeiből, folyosóiról, a kollégium szobáiból példaértékű települési-intézményi környezet rajzolódik ki.

Zöldtető kialakítása

zöldtető

12

Page 14: Keop kiadvány

Az iskola rendelkezett fedett kerékpártárolóval, de a 20 férőhelye szűkösnek bizonyult. Az igények felmérése azt bizonyította, hogy minimum 60-70 férőhely kapacitásra lenne igény. A kibővített kerékpártároló 52 m2 alapterületű lett, amely az igényeket teljes mértékben kielégíti.

A kerékpártároló fontossága abban rejlik, hogy az intézmény tanulói, dolgozói kellően ösztönözve vannak a kerékpárok használatára. A környezettudatos közlekedésnek és a mozgásgazdagabb életmódnak alapvető fontosságúnak kell lennie életünkben. A fedett és megfelelő kapacitású, modern kerékpártároló rendelkezésre áll az intézmény összes dolgozója előtt.

Kerékpártároló kapacitás bővítése

karékpártároló

13

Page 15: Keop kiadvány

A projekt célcsoportja

- Szabolcs- Szatmár- Bereg, - Borsod- Abaúj- Zemplén és - Hajdú-Bihar megyék lakossága nemre, korra és társadalmi helyzetre való tekintet nélkül.

A kommunikációhoz tartozik a célcsoportok fogadókészségének növelése.

Elsődleges célcsoportok:

Gyerek korcsoportok: (4-15 év) a nagykállói önkormányzat kezelésében lévő oktatási intézmények tanulói (óvodák, általános iskolák).

Fiatalok: (15-28 év) a nagykállói középiskola tanulói- 776 fő, akik a településen kívül a régió mintegy 150 településéből érkeznek az intézménybe.

Családok: Szabolcs- Szatmár- Bereg, Borsod- Abaúj- Zemplén és Hajdú- Bihar megyék családjai.

Háztartások vezetői: Szabolcs- Szatmár- Bereg, Borsod- Abaúj- Zemplén és Hajdú- Bihar megyék területén működő háztartások vezetői- leginkább a nők. Az intézmény tanulóinak szülei- leginkább az édesanyák.

Lakosság általában: Szabolcs- Szatmár- Bereg, Borsod- Abaúj- Zemplén és Hajdú- Bihar megyék lakossága

Célcsoportok

célcsoport14

Page 16: Keop kiadvány

Multiplikátor célcsoportok:

Vállalati, szervezeti, intézményi döntéshozók: az önkormányzat kezelésében levő egyéb intézmények vezetői, akik a település véleményvezér csoportjának fontos részei. A helyi média képviselői.

Politikai döntéshozók: Szabolcs- Szatmár- Bereg, Borsod- Abaúj- Zemplén és Hajdú- Bihar megyék területén működő önkormányzatok testületi tagjai és vezetői. Az ÉARFÜ, az ÉMRFÜ, az ÉMRFT vezetői, tagjai és munkatársai. Az érintett területek országgyűlési képviselői.

Oktatási szakemberek, pedagógusok: Szabolcs- Szatmár- Bereg, Borsod- Abaúj- Zemplén és Hajdú- Bihar megyék területén működő alap és középfokú oktatási intézmények munkatársai.

Kommunikációs szakemberek: Szabolcs- Szatmár- Bereg, Borsod- Abaúj- Zemplén és Hajdú- Bihar megyék területén működő kommunikációs ügynökségek vezetői és munkatársai. A regionális média képviselői.

célcsoport

15

Page 17: Keop kiadvány

A fizikai jellegű beruházás mellett olyan kommunikációs tevékenységeket is megvalósítunk, amelyek a lakosság (gyerekek, fiatalok, oktatási szakemberek, pedagógusok, családok, háztartások vezetői, vezetők, politikusok, döntéshozók, kommunikációs szakemberek) lehető legszélesebb rétegei számára szolgálnak mintául a környezettudatos életmódot és fogyasztást illetően.

Mindenki számára elérhető a projekt keretében létrehozott oldal (www.zoldnagykallo.hu). A vizualitásban és tartalmi szerkesztésben is modern weboldal, költséghatékonyan és esztétikus módon jeleníti meg a projektet. Szemléletformáló előadások megtartása, kisfilmek készítése és a roll up-ok segítségével való tájékoztatás teszi teljessé a szemléletformáló hatást. Az előadások megtartásával a cél az, hogy felhívjuk a figyelmet a mindennapi életben tapasztalható pazarló és magas hulladék kibocsátást eredményező magatartásformákra és bemutassuk a hallgatóknak azokat a környezettudatos magatartásformákat, melyek segítségével jelentősen csökkenthetjük környezetünk hulladékkal történő terhelését, ezáltal hozzájárulva egy fenntarthatóbb életformához.

Kommunikáció

kommunikáció

16

Page 18: Keop kiadvány

A „Zöld Kisokos” füzet terjesztésével gyakorlati ötletet adtunk a hulladékok mennyiségének csökkentésére. A nagykállói lakosoknak is lehetőségük van ellátogatni a projekt nyílt napjára, ahol többek között a zöld szervezetek is képviselik magukat. A környezettudatos szemlélet ezáltal válhat meghatározóvá a élményszerűvé mindenki számára. A szakmai napok az eredményekkel való személyes találkozáson keresztül fejtik ki hatásukat. A fiatalok összemérhetik tudásukat az iskolában rendezett környezettudatos verseny keretében.A nyílt nap megszervezésének több célja van. A következő elemekből fog állni; kerékpáros verseny, településismereti verseny, hagyományőrző bemutató, gyermekprogramok, ingyenes környezetvédelmi tanácsadás.

komm

unikáció

17

Page 19: Keop kiadvány

A diákok az egész térségből érkeznek az iskolába, ezért igen széles körben és széles társadalmi rétegekben mutatkozik meg a projekt hatása közvetve és közvetlenül is. A pályázat lehetővé teszi, hogy ideáig széles körben nem ismert rendszerek kerüljenek kialakításra. Ezen rendszerek hatékony és környezetbarát működést tesznek lehetővé. A projekt hozzájárul a környezettudatos technológiák mielőbbi széleskörű terjedéséhez, ugyanakkor fontos eleme ezen környezetkímélő technológiák és környezettudatos viselkedési formák széles körű megismertetése a célcsoportokkal. Az intézményben tanuló fiatalok jelentik a jövő azon felnövekvő generációit, akik kikerülve a nagybetűs életbe igen markánsan hozzájárulhatnak ezen szemlélet és gondolkodásmód széleskörűvé válásához. A projekt kiemelt részét képező komplex kommunikációs tevékenység célja, hogy minél szélesebb körben tudatosuljon a fenntarthatóság, mint értékrend Magyarországon, ismerté váljanak a fenntartható alternatívák használatának módjai, környezeti hatásai és ezáltal nőjön a technológiák ismertsége, elérhetősége és használata.

A nagykállói fejlesztés példaértékű, megtestesíti a környezettudatos és fenntartható életvezetés legfontosabb területeit.

18

Page 20: Keop kiadvány

Felelős kiadó: Urbs Novum Nagykállói Városfejlesztési Nonprofit Kft. 4320 Nagykálló, Somogyi B. u. 5-7.

Kiadásért felelős személy: Véghseő Sándor

A kiadvány támogatói: Új Széchényi Terv Nagykálló Város Önkormányzata