Top Banner
fra John Berger O pohledu Vizuální teorie John Berger Úvod do studia současné vizuální kultury fra.cz
24

John Berger, O pohledu

Oct 10, 2014

Download

Documents

Fra
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: John Berger, O pohledu

fra

John BergerO pohledu

Vizuální teorie

John BergerÚvod do studia současné vizuální kultury

fra.cz

Page 2: John Berger, O pohledu

2 fra

John BergerO pohledu

Vizuální teorie

Page 3: John Berger, O pohledu

1fra

John Berger (1926), spisovatel, malíř, filmový tvůrce a historikumění, patří od 60. let mezi nejrespektovanější britské autory.Salman Rushdie jej označil za jednu z nejvýraznějších postavcelé své generace. Od vlastní malířské tvorby přešel k výtvarnékritice, v níž mistrně spojuje smysl pro detail a uměleckoutechniku s historicko-sociologickým pohledem, navazujícímna Marxovo myšlení. Vedle přítomného svazku, který nabízíreprezentativní průřez Bergerovým teoretickým dílem, patřímezi jeho nejvydávanější práce Způsoby vidění (Ways of Seeing,1972). Z téhož roku je i autorův román G., za nějž obdrželprestižní Bookerovu cenu. Berger se ve svých dílech soustře-ďuje na základní předpoklady formující naše vnímání, jeho zá-věry jsou často překvapivým vhledem do podstaty věcí. Bergervystupuje nejen na poli umělecké teorie, ale také jako vlivnýkomentátor současné politiky. V eseji Hanba, nikoliv vina jed-notlivce (Shame, not Individual Guilt, 2003) například ostřekritizoval americkou invazi do Iráku.

Page 4: John Berger, O pohledu

2

Page 5: John Berger, O pohledu

John BergerO pohledu

3

Page 6: John Berger, O pohledu

4

Page 7: John Berger, O pohledu

John BergerO pohleduPřeložil Martin Pokorný

5fra

Agi

te/

Fra,

200

9

Page 8: John Berger, O pohledu

6

Edice vizuální teorie, řídí Karel CísařJohn BergerO pohledu Z anglického originálu About Looking(Pantheon Books, New York 1980)přeložil a doslov napsal Martin PokornýFotografie na obáce Garry WinograndRedakce Ladislav Puršl a Martina FaltýnováVydalo Agite/Fra, Šafaříkova 15, 12000 Praha 2, [email protected], www.fra.cz,roku 2009 jako svou 56. publikacive spolupráci s občanským sdružením Fra,10000 Praha 10, V Olšinách 70, [email protected] Tiskárna VS, PrahaVydání prvníNáklad 750 výtisků

Czech edition © Agite/Fra, 2009© 1980 by John BergerTranslation © Martin Pokorný, 2009Afterword © Martin Pokorný, 2009Cover photo © Garry Winogrand, 1980Author photo © Peter Keen, 2007ISBN 978-80-86603-81-0 (Agite/Fra s. r. o.)ISBN 978-80-87232-07-1 (Fra o. s.)

Kniha vychází s podporou Ministerstva kultury ČR.

DB003

Page 9: John Berger, O pohledu

Obsah

Proč se dívat na zvířata 11

Použití fotografieTmavý oblek a fotografie 42Fotografie utrpení 52Paul Strand 56K funkcím fotografie 64

Žité okamžikyPrimitiv a profesionál 84Millet a vesničan 89Seker Ahmet a les 99Lowry a průmyslový sever 107Ralph Fasanella a zkušenost města 115La Tour a humanismus 122Francis Bacon a Walt Disney 130Článek víry 138Mezi dvěma Colmary 146Courbet a pohoří Jura 154Turner a holičský krám 162Rouault a pařížská předměstí 169Magritte a Nemožné 175Hals a finanční bankrot 182Giacometti 190Rodin a sexuální dominance 196Romaine Lorquetová 204Pole 211

Doslov (Martin Pokorný) 219Poznámky 223Seznam reprodukcí 225

7

Page 10: John Berger, O pohledu

8 8

Page 11: John Berger, O pohledu

Věnováno Anthonymu Barnettovi, jehož oči jsou vždy otevřené.

9

Page 12: John Berger, O pohledu

poděkování

Všechny stati v této knize původně vyšly v časopise New Society.Výjimku tvoří eseje „Mezi dvěma Colmary“ a „Romaine Lorqu-etová“, poprvé publikované v listu The Guardian, a dále „Tur-ner a holičský krám“ a „Rouault a pařížská předměstí“, poprvézveřejněné v časopise Realities. Stati o Lowrym, Halsovi, Rodi-novi a Giacomettim byly zařazeny již do souboru The Moment ofCubism and other essays.

Chci poděkovat Transnacionálnímu institutu v Amsteroda-mu za povzbuzení a pomoc během doby, kdy vznikala řadatěchto textů, a též mu vyjádřit svou trvalou náklonnost.

10

Page 13: John Berger, O pohledu

Proč se dívat na zvířata?

11

Page 14: John Berger, O pohledu

1

Page 15: John Berger, O pohledu

Gillesu Aillaudovi

Během devatenáctého století započal v západní Evro-pě a v Severní Americe vývoj, který dnes, ve stoletídvacátém, vyvrcholil velkofiremním kapitalismema zničil veškeré tradice, jež do té doby tvořily spojni-ci mezi člověkem a přírodou. Před zmíněným prů-lomem tvořila zvířata první okruh lidského okolí –a i tento popis se možná vyjadřuje už příliš odtažitě:zvířata stála spolu s člověkem ve středu jeho světa. To-to centrální postavení samozřejmě plnilo hospodář-skou a produktivní roli. Přes všechny proměny vý-robních prostředků a společenských pořádků lidézáviseli na živočiších, pokud jde o stravu, práci, pře-pravu, oděv.

Ovšem domněnka, že zvířata do lidské představi-vosti poprvé vstoupila jako maso, kůže nebo rohovi-na, jen zpětně promítá názor devatenáctého stoletído dlouhých předchozích tisíciletí. Zvíře do sféryimaginace poprvé vstoupilo jako posel a příslib. Na-příklad domestikace skotu nezapočala s prostou vy-hlídkou na mléko a maso. Dobytek plnil magickouroli, někdy věšteckou, jindy obětní. Rozhodnutí, zdaurčitému druhu přiřknout schopnost magického pů-sobení, domestikace a také pramene obživy, se původ-ně odvíjelo od zvyklostí dotyčného zvířete, od jehoblízkosti a od výzvy, před kterou člověka staví:

Dobrý bílý vůl je má matkaa my jsme lid mé sestry,lid z Nyariau Bul…Přítel, velký bůh rozpjatých rohů,jenž stále bučí vprostřed stáda,vůl-syn z Bul Maloa.1

13

Page 16: John Berger, O pohledu

Zvířata se rodí, vnímají a jsou smrtelná. Všemi těmitorysy se podobají člověku. Svou vnějškovou anatomií(a o něco méně svou vnitřní anatomií), svými zvyky,dělením času a tělesnými schopnostmi se od člověkališí. Jsou nám podobná i nepodobná zároveň:

„Známe činnost zvířat a potřeby bobra a medvědůa lososa a dalších tvorů, neboť naši muži s nimi kdysibyli ve sňatku a získali toto vědění od svých zvířecíchmanželek.“ (Havajští indiáni)2

Když oči zvířete pozorují člověka, jsou pozornáa ostražitá. Je dobře možné, že se totéž zvíře stejněpodívá i na zvíře jiného druhu. Nevyhrazuje si pročlověka zvláštní pohled. Avšak žádný jiný druh, kroměčlověka, nepocítí v pohledu zvířete důvěrnou blíz-kost. Jiná zvířata ten pohled zadržuje a zastavuje. Člo-věk pohled vrací, a tím si uvědomuje sám sebe.

Zvíře jej zkoumá přes úzkou propast neporozumění.To proto může člověk zvíře zaskočit. Nicméně i zvíře– byť třeba ochočené – může zaskočit člověka. I člo-věk hledí přes podobnou, i když ne identickou pro-past neporozumění. Tak tomu je, ať se podívá kam-koli. Vždy hledí přes nevědomost a strach. Když jetedy viděn zvířetem, je sám viděn způsobem, jakýmon vidí své okolí. Uvědomuje si to – a právě díky tomuse mu pohled zvířete stává důvěrně blízkým. A přeceje zvíře odlišné a nikdy je s člověkem nelze zaměnit.Zvířeti je tak přiřknuta moc srovnatelná, ale nikdy netotožná s mocí lidskou. Zvíře má svá tajemství, kteráse, na rozdíl od tajemství jeskyní, hor či moří, zcela cí-leně obracejí k člověku.

Vzájemný vztah se lépe objasní, když pohled zvířeteporovnáme s pohledem druhého člověka. Mezi dvě-ma lidmi jsou obě propasti v zásadě přemostěny jazy-

14

Page 17: John Berger, O pohledu

kem. I když je setkání nepřátelské a neužívá se slov,i když třeba každý hovoří jiným jazykem, díky samot-né existenci jazyka je minimálně jeden člověk druhýmuznán, nejsou-li uznáni vzájemně. Jazyk lidem dovo-luje, aby přistupovali k druhému jako k sobě samé-mu. (Uznání, existenční stvrzení umožněné jazykem,může také stvrdit lidskou nevědomost a strach. Za-tímco u zvířat představuje strach reakci na signálzvenčí, u lidí je endemický.)

Žádné zvíře nikdy – pozitivně ani negativně – neu-zná, nestvrdí člověka. Zvíře lze zabít a sníst, čímž se je-ho energie přidá k té, kterou lovec již vlastní. Zvířelze zkrotit, čímž rolníkovi poskytne obživu a začnepro něj pracovat. Protože mu však schází společný ja-zyk, jelikož dokonale mlčí, je jeho odtažitost, odliš-nost, výlučnost – výlučnost, z níž je vyloučen člověk –nezlomná.

Právě díky této odlišnosti lze život zvířete – život,který nikdy nelze zaměnit s životem člověka – chápatjako paralelu. Pouze ve smrti se obě rovnoběžky sbí-hají a po smrti se možná kříží, načež znovu ubíhajíparalelně: odtud celosvětově rozšířená víra ve stěho-vání duší.

Paralelami svých životů nabízejí zvířata člověku po-spolitost odlišnou od každé, kterou kdy může nabíd-nout kontakt mezi lidmi. Odlišnou, jelikož tato po-spolitost je nabízena osamělosti člověka jakožtodruhu.

Nemluvná pospolitost zvířat a člověka bývala vní-mána jako velmi vyrovnaná: často nacházíme pře-svědčení, že člověk, ne zvíře, postrádal schopnostmluvit se zvířaty. Odtud příběhy a legendy o výjimeč-ných bytostech, jako byl Orfeus, který dokázal hovo-řit se zvířaty jejich vlastním jazykem.

Jaká tajemství v sobě podobnost a nepodobnost zví-řat s člověkem skrývala – tajemství, jejichž existenci

15

Page 18: John Berger, O pohledu

člověk uznal v téže chvíli, kdy našel způsob, jak si zví-řecí pohled vysvětlit?

V jistém smyslu na tuto otázku odpovídá veškerá an-tropologie, jež se zabývá přechodem od přírody kekultuře. Avšak lze podat i obecnou odpověď. Ve všechzmíněných tajemstvích zvířata vystupovala jako zpro-středkovatelé, kteří člověku zajišťují přístup k jeho pů-vodu. Darwinova evoluční teorie patří k tradici skorostejně staré jako člověk sám, i když nese nesmaza-telné stopy evropského devatenáctého století. Zvířatazajišťovala spojitost mezi člověkem a jeho původemdíky tomu, že se člověku zároveň podobala i nepo-dobala.

Zvířata přišla zpoza obzoru. Náležela tam i sem. Nad-to byla smrtelná i nesmrtelná. Krev zvířete proudilastejně jako lidská, avšak živočišný druh nikdy neumí-ral a každý lev byl Lev, každý býk byl Býk. Tato (mož-ná vůbec první) existenciální podvojnost se odráželav zacházení se zvířaty: zvířata byla podřízena i uctívá-na, krmena i obětována.

Pozůstatky této podvojnosti se dodnes zachovávajímezi těmi, jejichž soužití se zvířaty je těsné a kdo jsouna zvířatech závislí. Vesničan si oblíbí svého vepřea rád nasolí jeho maso. Klíčové a pro obyvatele městtak těžko pochopitelné je, že obě části této věty jsouspojeny spojkou a, nikoli ale.

Díky paralelnímu běhu svých podobných i nepo-dobných životů mohla zvířata vyvolat některé vůbecprvní otázky a nabídnout na ně odpověď. Prvním ná-mětem malby bylo zvíře. Prvním barvivem byla prav-děpodobně zvířecí krev. Máme důvody k domněnce,že v ještě dávnější minulosti se zvíře stalo první meta-forou. Rousseau v Rozpravě o původu jazyků tvrdil, žesám jazyk započal metaforou: „Jelikož prvními pod-něty, které člověka přiměly mluvit, byly emoce, jehoprvní promluvy byly tropy (metafory). Obrazný jazyk

16

Page 19: John Berger, O pohledu

se zrodil nejdříve, doslovné významy byly objeveny ažnaposled.“

Pokud bylo zvíře první metaforou, pak tedy proto,že vztah mezi člověkem a zvířetem byl bytostně meta-forický. Na společných rysech protipólů vztahu – člo-věka a zvířete – se odhalovala jejich rozdílnost a nao-pak.

Ve své knize o totemismu komentuje Lévi-Strausszmíněnou Rousseauovu úvahu následovně: „Jelikožčlověk zprvu pociťoval totožnost se všemi tvory kolemsebe (mezi které – jak Rousseau výslovně uvádí – mu-síme zahrnout i zvířata), osvojil si nakonec schopnostodlišit sám sebe stejně tak, jako odlišuje je, tj. využítrozličnost druhů jako konceptuální oporu pro spole-čenskou diferenciaci.“

Přijmout Rousseaův výklad původu jazyka ovšemznamená vyvolat na světlo další problémy (např. jakéminimální společenské uspořádání bylo nezbytné propřelomový zrod jazyka?). Avšak žádné pátrání po pů-vodu nelze nikdy plně uspokojit. Zprostředkovatelskárole zvířat v tomto pátrání byla tak běžně rozšířenáprávě proto, že zvířata zůstávají dvojznačná.

Všechny teorie nejzazšího prvopočátku jsou jenzpůsoby, jak lépe vymezit vše, co následovalo. Odpůr-ci Rousseaua se stavějí proti jistému chápání člověka,a ne proti chybnému historickému údaji. Pokoušímese tu blíže vymezit (neboť jakýkoli prožitek se už tak-řka vytratil), proč se označení pro zvířata všeobecněužívá k ustavení dimenzí zkušenosti světa.

Zvířata byla spatřována v osmi z dvanácti znamenízodiaku. U Řeků bylo zvíře znamením každé z dva-nácti hodin dne: k první patřila kočka, k posledníkrokodýl. Hinduisté předpokládali, že zemi nesl nahřbetě slon a slona želva. Podle Nuerů z jižního Sú-dánu „všichni tvorové, včetně člověka, původně žilidružně spolu v jednom jediném táboře. Rozbroje za-

17

Page 20: John Berger, O pohledu

čaly poté, co Liška přemluvila Lemura, aby hodil Slo-novi do tváře klacek. Následovala hádka a zvířata serozdělila; každé šlo vlastní cestou, začalo žít způso-bem, jakým žije teď, a zabíjet se navzájem. Žaludek,který nejprve žil samostatně v buši, vstoupil do člově-ka, který je teď stále hladový. Pohlavní orgány, zprvutéž oddělené, se přimkly k mužům a ženám a způso-bily, že po sobě neustále touží. Slon člověka naučil,jak mlátit proso, a proto teď člověk utiší svůj hlad jenneustálou prací. Myš naučila muže počít a ženy rodit.A Pes člověku přinesl oheň.“3

Příkladů je nespočet. Po celém světě zvířata posky-tovala vysvětlení či přesněji propůjčovala svá jména čipovahy určitému rysu, který byl, jako všechny rysy, vesvé podstatě, tajuplný.

Člověka od zvířat odlišovala schopnost symbolické-ho myšlení, schopnost neoddělitelná od vývoje jazykajakožto soustavy slov, která nepředstavují pouhé sig-nály, nýbrž znaky pro něco odlišného od sebe sama.Avšak vůbec prvními symboly byla zvířata. Odlišnostlidí a zvířat se zrodila z jejich sepětí.

Ílias, jeden z nejstarších dochovaných textů vůbec,svou metaforikou neustále odhaluje blízkost člověkaa zvířete, blízkost, z níž povstala sama metafora. Ho-mér popisuje smrt bojovníka na bitevním poli; paksmrt koně; a obě smrti jsou v Homérových očích stej-ně průzračné, žádná není matnější než druhá.

„Mezitím Ídomeneus zasáhl Erymanta do úst svýmneúprosným kopím. Kovový hrot prorazil podlebímk mozku a roztříštil bílé kosti. Zuby se mu rozletěly,obě oči se zalily krví a krev tryskala nozdrami i roze-vřenou pusou. Pak na něj sestoupil černý mrak Smr-ti.“ To byl člověk.

O tři strany níž padne kůň: „Potom Sarpédón vrhlsvé zářivé kopí; Patrokla minul, ale koně Pedasa zasá-hl do pravé plece. Kůň zaržál ve smrtelných mukách,

18

Page 21: John Berger, O pohledu

pak padl do prachu a s tíživým vzdychem se vzdal ži-tí.“ To bylo zvíře.

V úvodní scéně sedmnáctého zpěvu Íliady stojí Me-neláos nad Patroklovou mrtvolou a snaží se Trójanůmzabránit, aby z ní stáhli zbroj. Homér tu užívá zvířatpro metaforický odkaz, aby s ironií či s obdivem za-chytil nevídané nebo význačné rysy různých okamži-ků. Nebýt příkladu zvířat, zůstaly by všechny takovéokamžiky nepopsatelné. „Meneláos obkročil mrtvolujak podrážděná kravka, co stojí nad prvním teletem,které přivedla na svět.“

Trójan mu hrozí a Meneláos ironicky zvolá k Diovi:„Už jsi kdy viděl takovou zpupnost? Známe smělostpardála i lva a sveřepého kance, nejopovážlivějšíhoa nejvzdornějšího ze všech zvířat, ale to je – zdá se –jak nic proti hrdinství těchto Panthoových synů!“

Meneláos pak Trójana, který mu vyhrožoval, zabije,a nikdo se k němu neodvažuje přiblížit. „Byl jak hor-ský lev, který spoléhá na vlastní sílu a z pasoucího sestáda uchvátí nejlepší jalovici. Silnými čelistmi jí zlo-mí vaz, pak ji rozerve na kusy a sežere jí krev a vnitř-nosti; kolem něj tropí povyk pastevci a psi, ale drží sezkrátka – uvrhl na ně otřesný strach a nic na světě byje nedonutilo se přiblížit.“

Mnoho set let po Homérovi Aristotelés ve spise Ži-vočichopis, prvním významném vědeckém díle na tototéma, systematicky popisuje vzájemný vztah člověkaa zvířete:

„U velké většiny zvířat najdeme stopy tělesných rysůa postojů, které jsou výrazněji přítomné u lidskýchbytostí. Jako jsme ukázali podobnost u tělesných or-gánů, můžeme u mnohých zvířat pozorovat také vlíd-nost a prudkost, mírnost či zlobu, odvahu či bázli-vost, strach či sebedůvěru, vznešenost či vychytralosta s ohledem na rozumnost cosi podobného moud-

19

Page 22: John Berger, O pohledu

rosti. Některé tyto rysy se u člověka, v porovnání s od-povídajícími rysy u zvířat, liší jen kvantitativně, takžejedna vlastnost je u člověka výraznější než u zvířat, ji-ná zase naopak. Další lidské vlastnosti jsou zastoupe-ny analogickými, nikoli totožnými rysy. Stejně jakonapříklad u člověka nacházíme vědění, rozumnosta moudrost, existuje u některých zvířat jakási přiro-zená způsobilost, která se uvedeným vlastnostem po-dobá. Pravdivost tohoto výroku pochopíme jasněji,když vezmeme v potaz chování dětí. U dětí totiž na-cházíme stopy a zárodky toho, co jednou budou stá-lé duševní zvyky, ačkoli se dítě duševně skoro nelišíod zvířete…“

Většině moderních „erudovaných“ čtenářů se budetato pasáž nejspíš zdát vznešená, ale příliš antro-pomorfická. Vlídnost, zloba, moudrost – prohlásili by– nejsou mravní predikáty připisovatelné zvířatům.A behaviouristé by tu námitku podpořili.

Až do devatenáctého století ovšem antropomorfis-mus tvořil nedílnou součást vztahu mezi člověkema zvířetem a vyjadřoval jejich vzájemnou blízkost. An-tropomorfismus byl pozůstatkem soustavného použí-vání animální metaforiky. Během posledních dvoustaletí se zvířata postupně vytratila. Dnes žijeme beznich. A v této nové osamělosti nás antropomorfismuszneklidňuje dvojnásob.

Rozhodující teoretický průlom přišel s Descartem.Descartes vtáhl onu podvojnost, která se skrývá v lid-ském vztahu ke zvířatům, do lidského nitra. Absolut-ním oddělením těla a duše podrobil tělo zákonům fy-ziky a mechaniky, a jelikož zvířata jsou bez duše, zvířebylo redukováno na model stroje stroj.

Důsledky Descartova převratu se dostavovaly po-zvolna. Velký zoolog Buffon o století později sice mo-del stroje přijímá a využívá jej ke klasifikaci zvířat a je-

20

Page 23: John Berger, O pohledu

Co

ver

ph

oto

© G

arry

Win

ogr

and

, 19

80

Soubor esejů britského spisovatele a kritika JohnaBergera (1926) O pohledu představuje klasický úvoddo studia současné vizuální kultury. Ať už se autor za-bývá dílem Paula Stranda, Francise Bacona a Magrittanebo zvířaty v zoologické zahradě, oblečením ve foto-grafii a Waltem Disneym, vždy si všímá nevyřčenýchpředpokladů, které formují naše vnímání. PřestožeJohn Berger navazuje na dílo Waltera Benjamina a Ro-landa Barthese, jeho texty se vzpírají jakémukoli ideo-logickému zařazení a jsou přístupné všem, kdo jsous ním ochotni vidět.

Photo © Peter Keen, 2007

9788086603810

fra.cz

Page 24: John Berger, O pohledu

Co

ver

ph

oto

© G

arry

Win

ogr

and

, 19

80

Soubor esejů britského spisovatele a kritika JohnaBergera (1926) O pohledu představuje klasický úvoddo studia současné vizuální kultury. Ať už se autor za-bývá dílem Paula Stranda, Francise Bacona a Magrittanebo zvířaty v zoologické zahradě, oblečením ve foto-grafii a Waltem Disneym, vždy si všímá nevyřčenýchpředpokladů, které formují naše vnímání. PřestožeJohn Berger navazuje na dílo Waltera Benjamina a Ro-landa Barthese, jeho texty se vzpírají jakémukoli ideo-logickému zařazení a jsou přístupné všem, kdo jsous ním ochotni vidět.

Photo © Peter Keen, 2007

9788086603810

fra.cz

Vizuální teorie

Roland Barthes: Světlá komoraTomáš Pospiszyl: Srovnávací studieGeorges Didi-Huberman: Ninfa modernaJohn Berger: O pohleduJonathan Crary: Techniky pozorovateleHal Foster: Design a zločinJacques Ranciere: Potíže s estetikoudále vydáváme

Česká vizuální poezie, ed. Eva KrátkáRoland Barthes: Říše znakůRoland Barthes: Barthes o Barthesovi fra