Top Banner
Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. GH-H1-125 PILDO PRIEŽIŪROS TARNYBA 2012 LAPKRITIS Darbo laikas: 60 minučių DIAGNOSTINIS TYRIMAS TREČIOJE GIMNAZIJOS KLASĖJE HUMANITARINIAI DALYKAI ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ Instrukcija mokiniui 1. Patikrink, ar egzamino testas susideda iš 21 puslapių (1–24 užduotys). Jeigu trūktų lapų ar būtų kitokių trūkumų, pranešk mokytojui. 2. Šiame puslapyje įrašyk savo mokinio kodą, PESEL numerį ir prilipdyk lipduką su kodu. 3. Atsakymų lape įrašyk savo mokinio kodą ir PESEL numerį, užpildyk ženklų matricą ir prilipdyk lipduką su kodu. 4. Atidžiai skaityk visus tekstus ir užduotis. Spręsk užduotis pagal nurodymus. 5. Uždavinių sprendimus rašyk tušinuku arba plunksna juodos spalvos tušu/rašalu. 6. Egzamino teste yra skirtingo pobūdžio užduočių. Jų sprendimus žymėk atsakymų lape šitaip: pasirink vieną iš pateiktų atsakymų ir nuspalvink langelį su atitinkančia jį raide, pvz., jeigu pasirinkai atsakymą A, žymėk šitaip: Układ graficzny © CKE 2011 vieta lipdukui su kodu PILDO MOKINYS disleksija MOKINIO KODAS PESEL NUMERIS pasirink tinkamą atsakymą ir nuspalvink langelį su atitinkančiomis raidėmis, pvz., jeigu pasirinkai atsakymą FP arba NT, žymėk šitaip: arba informacijai, pažymėtai tinkama raide, pritaikyk informaciją, pažymėtą skaičiumi arba raide ir nuspalvink tinkamą langelį, pvz., jeigu pasirinkai raidę B ir skaičių 1 arba raides NB, žymėk šitaip: arba 7. Žymėdamas atsakymus, stenkis neklysti, bet jeigu suklysi, klaidingai pažymėtą atsakymą apibrėžk ir pažymėk kitą , pvz.: 8. Spręsdamas uždavinius, gali pasinaudoti puslapiu, pavadintu Juodraštis. Užrašai juodraštyje nebus tikrinami ir vertinami. Sėkmės!
21

ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Aug 29, 2019

Download

Documents

phungque
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Centralna Komisja Egzaminacyjna Arkusz zawiera informacje prawnie chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu.

GH-H1-125

PILDO PRIEŽIŪROS TARNYBA

2012 LAPKRITIS

Darbo laikas: 60 minučių

DIAGNOSTINIS TYRIMAS TREČIOJE GIMNAZIJOS KLASĖJE

HUMANITARINIAI DALYKAI

ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ Instrukcija mokiniui 1. Patikrink, ar egzamino testas susideda iš 21 puslapių (1–24 užduotys).

Jeigu trūktų lapų ar būtų kitokių trūkumų, pranešk mokytojui. 2. Šiame puslapyje įrašyk savo mokinio kodą, PESEL numerį ir prilipdyk lipduką su

kodu. 3. Atsakymų lape įrašyk savo mokinio kodą ir PESEL numerį, užpildyk ženklų

matricą ir prilipdyk lipduką su kodu. 4. Atidžiai skaityk visus tekstus ir užduotis. Spręsk užduotis pagal nurodymus. 5. Uždavinių sprendimus rašyk tušinuku arba plunksna juodos spalvos tušu/rašalu. 6. Egzamino teste yra skirtingo pobūdžio užduočių. Jų sprendimus žymėk atsakymų

lape šitaip:

• pasirink vieną iš pateiktų atsakymų ir nuspalvink langelį su atitinkančia jį raide, pvz., jeigu pasirinkai atsakymą A, žymėk šitaip:

Ukł

ad g

rafic

zny

© C

KE

2011

vieta

lipdukui su kodu

PILDO MOKINYS

disleksija

MOKINIO KODAS PESEL NUMERIS

• pasirink tinkamą atsakymą ir nuspalvink langelį su atitinkančiomis raidėmis, pvz., jeigu pasirinkai atsakymą FP arba NT, žymėk šitaip:

arba

• informacijai, pažymėtai tinkama raide, pritaikyk informaciją, pažymėtą skaičiumi arba raide ir nuspalvink tinkamą langelį, pvz., jeigu pasirinkai raidę B ir skaičių 1 arba raides NB, žymėk šitaip:

arba

7. Žymėdamas atsakymus, stenkis neklysti, bet jeigu suklysi, klaidingai pažymėtą atsakymą apibrėžk ir pažymėk kitą, pvz.:

8. Spręsdamas uždavinius, gali pasinaudoti puslapiu, pavadintu Juodraštis.

Užrašai juodraštyje nebus tikrinami ir vertinami.

Sėkmės!

Page 2: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 2 iš 21

Žemėlapis 1 užduočiai Senovės Graikija

Parengta autoriaus. Tekstas 1 užduočiai Individas nuo gimimo buvo pavaldus negailestingiems valstybės dėsniams. Apie gimusio vaiko likimą sprendė valstybė; tik sveiki vaikai turėjo teisę gyventi, o silpnus, luošus palikdavo kalnuose. Tas kietas taisykles taikydavo ir tolesniame jaunimo gyvenime, ypač berniukų. Namuose jie gyvendavo tik iki septynerių metų, o paskui net iki senyvo amžiaus (50 – 60 metų) gyvendavo stovyklose. Visą laisvą laiką praleisdavo karinėse pratybose. Taip užgrūdinti, pripratinti prie trumpų, aiškių atsakymų (vadinamų lakoniškais nuo senojo tos šalies, Lakonijos, pavadinimo) su panieka mirčiai ėjo į kovą.

Pagal: J. Wolski, Historia Powszechna Starożytność, Warszawa 1971. 1 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Aprašyta berniukų auklėjimo sistema buvo taikoma mieste-valstybėje, esančiame A. Tesalijoje. B. Mažojoje Azijoje. C. Peloponese. D. Makedonijoje. ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 3: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 3 iš 21

Tekstai 2 užduočiai:

1. Lenkijos olimpinis komitetas paskelbė rinktinės į Londone vyksiančias Olimpines žaidynes sudėtį. Į rinktinę pateko šie sportininkai: Otylia Jędrzejczak, Tomasz Majewski ir Mateusz Kusznierewicz.

2. Antikinės tragedijos sugrįžimas į Gdynės Miesto teatro sceną buvo priimtas su entuziazmu. Žiūrovai karštais plojimais dėkojo spektaklio aktoriams ir režisieriui. Ovacijoms nebuvo galo.

3. Įstatymai negalioja atbuline data, įstatymų neišmanymas kenkia, sutartis reikia vykdyti, kur visuomenė, ten įstatymai – štai kelios taisyklės, aptartos paskaitoje Lotyniškos teisinės sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema.

4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių šventė Krušynianuose, Palenkėje. Svarbus šventės elementas buvo musulmonų pamaldos, kurios vyko ten esančioje senovinėje mečetėje.

2 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Aprašymai, kuriuose pateikta šiuolaikinės Lenkijos kultūros pavyzdžių, kilusių iš senovės Graikijos tradicijos, pažymėti šiais numeriais: A. 1. ir 2. B. 2. ir 3. C. 3. ir 4. D. 1. ir 4.

Tekstas 3 užduočiai

Mahometas, gimęs Mekoje, savo saugumo sumetimais 622 metais paliko gimtąjį miestą ir išvyko į Mediną. Jo pabėgimas, arabiškai vadinamas Hidžra, praėjus kuriam laikui buvo mahometonų pripažintas naujosios eros pradžia. 632 metais, kai pranašas mirė, visos arabų gentys buvo jo sukurtos valstybės sudėtyje. Mahometo įpėdinis išplėtė valstybę. Užkariavo Persiją, okupavo Siriją, Palestiną ir Egiptą. 711 metais arabai dalyvavo Ispanijos vizigotų dinastijų kovose. Dėl to 719 metais galėjo persikelti per Pirėnus ir pradėti vizigotų valdų Galijoje okupaciją.

Pagal: T. Manteuffel, Historia powszechna. Średniowiecze, Warszawa 1990.

3 užduotis Įvertink, ar šie su tekstu susiję sakiniai yra teisingi, ar neteisingi. Pasirink P, jei sakinys teisingas, arba F – jei neteisingas.

Mahometas mirė praėjus10 metų nuo musulmonų eros pradžios. P F

VIII amžiaus pirmoje pusėje arabai pradėjo okupuoti žemes Europos teritorijoje. P F

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 4: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 4 iš 21

Iliustracija 4 užduočiai

Iškilmingas leno kontrakto sudarymas

Šaltinis: www.wikimedia.org

4 užduotis Įvertink, ar šie, su iliustracija susiję sakiniai, yra teisingi, ar neteisingi. Pasirink P, jei sakinys teisingas, arba F – jei neteisingas. A raide pažymėtas asmuo yra vasalas ir prisiekia leno ištikimybę B raide pažymėtam asmeniui. P F

Iliustracijoje vaizduojama tipiška viduramžių epochos ceremonija. P F

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 5: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 5 iš 21

Iliustracija 5 užduočiai

Šaltinis: http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Poland/West/Kujawsko-

Pomorskie/Strzelno/photo1046421.htm 5 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Iliustracijoje vaizduojamas statinių tipas, kuriuos Lenkijos valstybėje pradėta statyti anksčiausiai A. X a. B. XII a. C. XIV a. D. XVI a. ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 6: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 6 iš 21

Žemėlapis 6 ir 7 užduotims

Pagal: Atlas historyczny. Od starożytności do współczesności. Warszawa 2008. 6 užduotis Įvertink, ar žemėlapis suteikia informacjų,

XIV a. antroje pusėje į Lenkijos valstybę įjungta Mazovijos (Mazowsze) dalis.

leidžiančių patvirtinti šių teiginių teisingumą. Pasirink T, jei galima gauti tas informacijas, arba N – jei negalima gauti tų informacijų.

T N

XIV amžiuje Lenkiją siejo politinė sąjunga su Vengrijos valstybe. T N

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Kazimiero Didžiojo 1333 m. paveldėtos žemės

Kazimiero Didžiojo prijungtos žemės

Kazimiero Didžiojo paimtos žemės kaip lenas

žemės, Kazimiero Didžiojo, atiduotos Čekijai kaip lenas

Javorsko-Svidnickie kunigaikštystė – nepriklausoma

Page 7: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 7 iš 21

7 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Žemėlapyje vaizduojama A. kova dėl Baltijos regiono tuo laikotarpiu, kai valdymas buvo padalytas sritimis [w okresie

rozbicia dzielnicowego]. B. Lenkijos valstybės sienų išplėtimas sudarius Lenkijos – Lietuvos uniją. C. prekybos kelių plitimas Lenkijoje XIV amžiaus II pusėje. D. Lenkijos teritorijos plėtra valdant paskutiniam Piastų dinastijos karaliui.

Grafikas 8 užduočiai

Miestų kūrimas [lokacija] Lenkijos žemėse XIII–XV a.

200

8 užduotis Įvertink, kuris su grafiku susijęs sakinys yra teisingas

1.

. Pažymėk P raidę ten, kur sakinys teisingas.

Nuo XIII a. pradžios iki XV a. pabaigos riterių valdose buvo įkurta miestų daugiau, negu monarcho valdose. P

2. XV a. žymiai sumažėjo monarcho valdose įkurtų miestų skaičius. P

3. XIV amžiuje dvasininkų valdose įkurtų miestų skaičius nuolat didėjo. P

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

1200 1300 1400 1500 metai 0

50

100

150

Įkur

tų m

iest

ų sk

aiči

us

Miestų kūrimas monarcho valdose - - - - Miestų kūrimas dvasininkų valdose Miestų kūrimas riterių valdose 209 – 1200–1500 metais įkurtų miestų

[lokacijų] suma

209

363

124

Page 8: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 8 iš 21

Iliustracija ir tekstas 9 užduočiai

Užrašas: Peccata Germanorum – Vokiečių nuodėmės

Tezės: 36. Kiekvienas krikščionis, iš tiesų atgailaujantis už savo nuodėmes, gauna visišką nuodėmių

ir kaltės atleidimą – tai jam priklauso net be atlaidų raštų. 62. Tikrasis bažnyčios turtas yra šventoji Dievo šlovės ir gailestingumo evangelija. 9 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Iliustracija ir tekstas kalba apie įvykius, nuo kurių prasidėjo A. imperatoriaus ir popiežiaus konfliktas. B. protestantų bažnyčių atsiradimas. C. pirmųjų Europos valstybių krikščioninimas [kristianizacija]. D. krikščionybės skilimas į katalikų ir stačiatikių Bažnyčias.

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 9: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 9 iš 21

Tekstas 10 užduočiai Seimą sudarė trys seimuojantys (seime posėdžiaujantys) luomai. Luomais buvo laikomi pasiuntinių rūmai, sudaryti daugiausia iš bajorų atstovų, senatorių rūmai, atstovaujantys didžia dalimi didikams, o trečiuoju luomu buvo laikomas karalius. Pasiuntinių rūmus sudarė žemių seimeliuose renkami pasiuntiniai. Kad koks nors nutarimas taptų įstatymu, reikėjo visų trijų luomų sutikimo. Tuomet seime prigijo taisyklė, kad apie tai, ar kuris nors nutarimas taps įstatymu, privalo spręsti rūmai vienbalsiu sutarimu.

Pagal: W. Czapliński, Zarys dziejów Polski do 1864 roku, Kraków 1985. 10 užduotis Įvertink, ar šie su tekstu susiję sakiniai yra teisingi, ar neteisingi. Pasirink P, jei sakinys teisingas, arba F – jei neteisingas. Autorius neigia, kad karalius buvo vienas iš trijų seimuojančių (seime posėdžiaujančių) luomų. P F

Įstatymui priimti užtekdavo 2/3 balsų daugumos. P F

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 10: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 10 iš 21

Genealoginė lentelė 11 užduočiai

Jogailaičių giminės genealoginė lentelė (fragmentas)

Parengta autoriaus. * Žygimanto Augusto (Zygmunt August) karūnavimas įvyko jau 1530 metais. 11 užduotis Įvertink, kuris su genealogine lentele susijęs sakinys yra neteisingas

1.

. Pažymėk F raidę ten, kur sakinys neteisingas.

Valdant Jonui I Albrechtui (Jan I Olbracht), Čekijoje ir Vengrijoje valdė karalius iš Jogailaičių dinastijos. F

2. Žygimanto Senojo (Zygmunt Stary) brolis buvo aukščiausias Lenkijos katalikų bažnyčios hierarchas. F

3. Steponas Batoras (Stefan Batory) buvo Kazimiero Jogailaičio (Kazimierz Jagiellończyk) anūkas. F

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 11: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 11 iš 21

Tekstas 12 užduočiai Liublino unijos aktas (ištrauka) 3. Kad Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė yra jau vienas neišskiriamas

vienalytis kūnas, taip pat viena bendra neišskiriama valstybė, kuri iš dviejų valstybių ir tautų susidarė ir į vieną tautą (visuomenę) susijungė.

4. O kad toms dviem tautoms visais laikais įsakinėtų viena galva, vienas valdovas ir vienas bendras karalius, kuris bus renkamas bendrais lenkų ir lietuvių balsais ir rinkimus atliekant Lenkijoje.

8. Abiejų tautų seimas ir taryba visuomet turi būti bendri [...]. 16. Jokių kitų seimų, atskirų Lenkijos ir Lietuvos luomams, nuo šio laiko karalius [...]

nešauks. Pagal: T. Maresz, K. Juszczyk, Historia w tekstach źródłowych, Rzeszów 2000.

12 užduotis Ar tekste pateikti nutarimai reiškė Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės realios unijos įvedimą? Pasirink atsakymą T (taip) arba N (ne) ir jo pagrindimą iš A–C.

T

nes

A. abi valstybes turėjo valdyti sostą paveldintis valdovas.

B. Lenkijos ir Lietuvos seimo pasiuntiniai turėjo posėdžiauti atskirai.

N C. Lenkijos Karalystę ir Lietuvą sujungė į vieną valstybę.

13 užduotis Kiekvienai valstybei priskirk jos karų su Abiejų Tautų Respublika XVII a. priežastį – pasirink priežastį iš pažymėtų A–D raidėmis. Kiekvienoje lentelės eilutėje pažymėk tinkamą raidę.

13.1. Rusija A B C D

13.2. Turkija A B C D

13.3. Švedija A B C D

A. Siekimas panaikinti vasalo (leno) priklausomybę [zależność lenna] nuo Lenkijos,

varžymasis dėl Pabaltijo žemių. B. Kova dėl dominavimo Baltijos regione, dinastiniai ginčai Vazų giminėje. C. Lenkijos didikų karinis žygis į rytus, parama Dimitrijui Apsišaukėliui. D. Lenkijos sąjunga su Habsburgais, didėjantis religinis konfliktas su islamo pasauliu. ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 12: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 12 iš 21

Tekstas 14 užduočiai

Jekaterinos II deklaracija, pagrindžianti Lenkijos padalijimą Po Augusto III mirties […] siekiant apsaugoti nuo pražūtingų pasekmių, galėjusių atsirasti dėl tarpuvaldžio (laiko be karaliaus) Lenkijoje, Peterburgo dvaro pastangomis sutarta dėl tinkamiausio kandidato į sostą, labiausiai tinkančio tiek piliečiams, tiek kaimynams. […] Buvo imtasi priemonių, kurios leido ir užtikrino laisvos ir legalios elekcijos vykdymą. Viskas pranašavo Lenkijai ir jos kaimynams nuolatinę taiką ateityje. Deja, būtent tuo metu nesantaikos dvasia, užvaldžiusi dalį tautos, akimirksniu sužlugdė tas visas viltis. Piliečiai sukilo vieni prieš kitus. Viskas buvo sunaikinta: teisė, tvarka, prekyba, netgi žemės ūkis.

Pagal: Wiek XVI-XVIII w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii i studentów, oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1997. 14 užduotis Papildyk tekstą, priskirdamas kiekvienam sakiniui tinkamą atsakymą iš pažymėtų A–C raidėmis. Pateikta ištrauka vaizduoja Abiejų Tautų Respublikos padėtį 14.1. ____. Tekste turima

omenyje aplinkybes, kuriomis sostą gavo 14.2. ____. Abiejų Tautų Respublikoje didėjančią

krizę teksto autorė aiškino 14.3. ____.

14.1. A. XVII a. II pusėje B. XVIII a. I pusėje C. XVIII a. II pusėje.

14.2. A. Stanislovas Leščinskis

B. Augustas III Sasas C. Stanislovas Augustas Poniatovskis

14.3. A. bajorų luomo vidaus konfliktu

B. kaimynų įsikišimu į Lenkijos vidaus reikalus

C. valstybę naikinančios laisvos elekcijos išlaikymu

15 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Chronologiškai sutvarkyta, su Stanislovo valdymo laikotarpiu [okres stanisławowski] susijusi įvykių seka – tai: A. Gegužės 3-iosios Konstitucijos priėmimas → Targovicos konfederacijos paskelbimas →

Kosciuškos sukilimo žlugimas. B. Kosciuškos sukilimo žlugimas → Targovicos konfederacijos paskelbimas → Gegužės

3-iosios Konstitucijos priėmimas. C. Targovicos konfederacijos paskelbimas → Kosciuškos sukilimo žlugimas → Gegužės

3-iosios Konstitucijos priėmimas. D. Kosciuškos sukilimo žlugimas → Gegužės 3-iosios Konstitucijos priėmimas →

Targovicos konfederacijos paskelbimas. ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 13: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 13 iš 21

Iliustracijos 16 užduočiai

Šaltiniai: http://www.historiezpodrozy.pl/tag/podroze/, https://asdhs.wikispaces.com/Telephone, http://www- g.eng.cam.ac.uk/125/achievements/ricardo/, http://wiano.eu/article/1863

16 užduotis Iš iliustracijose pateiktų išradimų, pažymėtų A–D raidėmis, nurodyk išradimą, kuris buvo panaudotas anksčiausiai ir išradimą, kuris buvo panaudotas vėliausiai. Kiekvienoje lentelės eilutėje pažymėk tinkamą raidę.

16.1. Anksčiausiai panaudotas išradimas A B C D

16.2. Vėliausiai panaudotas išradimas A B C D

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 14: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 14 iš 21

Chronologinė juosta 17 užduočiai

17 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Lapkričio sukilimas įvyko laikotarpiu, kuris chronologinėje juostoje pažymėtas numeriu

A. 1. B. 2. C. 3. D. 4.

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Napoleono I karūnavimas imperatoriumi

Vokietijos susivienijimas

prancūzų revoliucijos pradžia

Vienos kongresas I pasaulinio karo pradžia

Page 15: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 15 iš 21

Žemėlapis 18 užduočiai

Lenkijos Karalystės pramonė apie 1910 metus

Pagal: J. Skodlarski, Zarys historii gospodarczej Polski, Warszawa 2007.

18 užduotis Įvertink, ar šie su žemėlapiu susiję sakiniai yra teisingi, ar neteisingi. Pasirink P, jei sakinys teisingas, arba F – jei neteisingas. Lenkijos Karalystės rytinėse gubernijose pramonės išsivystymo lygis buvo aukštesnis, negu vakarinėse gubernijose. P F

Trijose Lenkijos Karalystės gubernijose daugiau nei pusė darbininkų dirbo sunkiojoje pramonėje. P F

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

kalnakasyba ir metalurgija mineralų pramone siuvimo ir audimo pramonė maisto pramone

įvairi pramonė

Skritulių dydis žemėlapyje yra proporcingas įdarbintų darbininkų skaičiui.

Page 16: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 16 iš 21

Tekstai 19 užduočiai 1. Vyriausiojo Rusijos karo vado, didžiojo kunigaikščio Nikolajaus Nikolajevičiaus

atsišaukimas (ištrauka) Lenkai! Išmušė valanda, kai Jums tėvų ir protėvių perduotos svajonės gali išsipildyti. Prieš pusę amžiaus gyvas Lenkijos kūnas buvo suplėšė į gabalus, bet jos dvasia nemirė. Ji gyveno viltimi, kad ateis Lenkijos Tautos prisikėlimo ir broliško susivienijimo su Didžiąja Rusija valanda. (...) Su atvira širdimi, su broliškai ištiesta ranka Jus sutikti žengia Didžioji Rusija. Ji tiki, kad nesurūdijo kardas, nukirtęs priešą Žalgiryje. (…)

2. Vokietijos ir Austrijos-Vengrijos armijų Vyriausiosios vadovybės kreipimasis į lenkus (ištrauka)

Lenkai! artėja išlaisvinimo iš Maskvos jungo valanda. Suvienytos Vokietijos ir Austrijos-Vengrijos karinės pajėgos greitai kirs Lenkijos Karalystės sieną. Jau traukiasi maskoliai. Baigiasi jų kruvina valdžia, spaudusi Jus daugiau negu šimtmetį. Ateiname pas Jus kaip draugai. Pasitikėkite mumis! Nešame Jums laisvę ir nepriklausomybę, dėl kurios tiek iškentėjo Jūsų tėvai. (...)

Šaltinis: M. Sobańska-Bondaruk, S. B. Lenard, Wiek XX w źródłach. Wybór tekstów źródłowych

z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii, studentów i uczniów, Warszawa 1998.

19 užduotis Papildyk tekstą, priskirdamas kiekvienam sakiniui tinkamą atsakymą iš pažymėtų A–C raidėmis. Cituojamus atsišaukimus išleido tų šalių karo vadai, kurios I pasaulinio karo metu 19.1. ____. Atsišaukimuose buvo deklaruojamas 19.2. ____. Abiejų tekstų kūrėjai priminė 19.3. ____. 19.1. A. priklausė tai pačiai

militarinei grupuotei B. buvo neutralios

konflikto atžvilgiu C. kovojo skirtingose

pusėse

19.2. A. noras bendradarbiauti su lenkais

B. noras atstatyti nepriklausomą Lenkiją

C. noras išlaikyti taiką Europoje

19.3. A. tautos nelaisvės laikotarpį

B. lenkų-kryžiuočių konfliktą

C. lenkų tautos sukilimus

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 17: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 17 iš 21

Žemėlapis 20 užduočiai

Europa Didžiojo karo metu, 1914–1918

Parengta autoriaus pagal: Norman Davies, Europa rozprawa historyka z historią, Kraków 1998. 20 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. I pasaulinio karo metu centrinių valstybių kariuomenės Europoje užpuolė A. Rusijos teritoriją. B. Austrijos-Vengrijos teritoriją. C. Didžiosios Britanijos teritoriją. D. Osmanų imperijos teritoriją. ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Centrinės valstybės Koalicijos valstybės ir valstybės sąjungininkės Neutralios valstybės

Apkasų linija vakarų fronte Fronto linija Rusijoje (1918), Balkanuose ir šiaurės rytų Italijoje Pagrindinės puolimo kryptys

Page 18: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 18 iš 21

Tekstai 21 užduočiai Tekstas A

41 straipsnis 1. Kiekvienam užtikrinama asmens neliečiamybė ir asmens laisvė. Laisvė gali būti atimta ar

apribota tik įstatymų nustatyta tvarka ir remiantis įstatymais. 3. Kiekvienam sulaikytajam turi būti nedelsiant ir jam suprantamu būdu paaiškintos

sulaikymo priežastys. Per 48 valandas nuo sulaikymo jis turi būti pristatytas į teismą. Tekstas B

47 straipsnis Kiekvienas turi teisę į privataus, šeimos gyvenimo, garbės ir orumos teisinę apsaugą bei teisę pačiam priimti sprendimus dėl savo asmeninio gyvenimo. Tekstas C

53 straipsnis

1. Kiekvienam užtikrinama sąžinės ir tikybos laisvė. 2. Tikybos laisvė apima tikėjimo laisvę arba religijos pasirinkimo laisvę bei jos išorinę

išraišką individualiai ar su kitais. Tekstas D

59 straipsnis

1. Užtikrinama laisvė burtis į profesines sąjungas, žemdirbių visuomenines-profesines organizacijas ir darbdavių organizacijas.

Šaltinis: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, rozdział II, Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela, Warszawa 2011.

21 užduotis Kiekvienai lentelėje aprašytai situacijai priskirk Lenkijos Respublikos Konstitucijos straipsnį, kuris konkrečiu atveju buvo pažeistas – pasirink jį iš pažymėtų A–D raidėmis. Kiekvienoje lentelės eilutėje pažymėk tinkamą raidę.

21.1. Pono Z darbo įmonėje uždrausta steigti darbuotojų teises ginančias organizacijas. A B C D

21.2. Policija sulaikė ponią Y trims paroms arešto be teismo įsakymo. A B C D

21.3. Visuomeniniame tinklalapyje įdėtos pono X nuotraukos be nuotraukose esančių asmenų sutikimo. A B C D

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 19: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 19 iš 21

Grafikas 22 užduočiai

Lėto ekonomikos augimo šalys

Pagal: Kraje niskiego wzrostu [w:] C. Kowanda, Południe w cieniu, „Polityka” nr 37.

22 užduotis Įvertink, ar šie su grafiku susiję sakiniai yra teisingi, ar neteisingi. Pažymėk P, jei sakinys teisingas, arba F – jei neteisingas.

2008 metais sumažėjo BVP [lenk.:PKB] visose nurodytose šalyse. P F

Grafike pavaizduoti 2012 metų duomenys. P F

23 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Eilė, kuria teisingai pavaizduoti įstatymo kūrimo etapai, yra: A. įstatymą priima Senatas → įstatymą priima Seimas → įstatymą pasirašo Lenkijos

Respublikos Prezidentas. B. įstatymą priima Seimas → įstatymą priima Senatas → įstatymą pasirašo Lenkijos

Respublikos Prezidentas. C. įstatymą priima Seimas → įstatymą pasirašo Lenkijos Respublikos Prezidentas →

įstatymą priima Senatas. D. įstatymą priima Senatas → įstatymą pasirašo Lenkijos Respublikos Prezidentas →

įstatymą priima Seimas. ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Ispanija Portugalija Graikija Italija

BV

P [P

KB]

(pro

c) p

asik

eitim

as

(vidutiniškai) (prognozė) (prognozė)

Page 20: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 20 iš 21

Iliustracija 24 užduočiai

Pieš. Andrzej Mleczko, [iš:] www.uokik.gov.pl

NEBŪK ŽIOPLYS, PASIIMK ČEKĮ. 24 užduotis Užbaik pateiktą sakinį – pasirink teisingą atsakymą. Klientas turėtų pasiimti čekį, kad esant reikalui galėtų A. pareikšti pretenziją dėl prekės. B. sumokėti mokesčius. C. gauti banke paskolą. D. dokumentuoti savo pajamas.

ĮRAŠYK ATSAKYMUS Į ATSAKYMŲ LAPĄ!

Page 21: ISTORIJA IR ŽINIOS APIE VISUOMENĘ - cke.gov.pl · Lotyniškos . teisinės. sentencijos ir Lenkijos teisingumo vykdymo sistema. 4. Prieš kelias dienas buvo švenčiama totorių

Puslapis 21 iš 21

Juodraštis

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................