Top Banner

of 175

Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

Mar 02, 2016

Download

Documents

Hen0087
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    1/175

    1

    FALUBA ZOLTAN

    MHEK, MHSZKEDS

    Mezgazdasgi Kiad. Budapest, 1983

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    2/175

    2

    Lektorlta SUHAYDA JENs

    DR. VICZE ERN

    A fnykpeket DR. MCZR LSZL,

    A rajzokat SZILVSSY ISTVN ksztetteDigitalizlta Ebke

    [email protected]

    Faluba Zoltn, 1983

    ISBN 963 23 641 x

    ETO 638. I.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    3/175

    3

    Elsz

    Kellemes, napos tavaszi reggel. Autbuszban lk. Gynyrkdm a kertek virgpompjban. Abusz nyitott ablakn berepl egy rovar. Kezdetben nyugodtan mozog az egyik csukottablakon.Hamar szreveszi, hogy idegen, veszlyes krnyezetbe kerlt. Cikzva keresi a menekls tjt.Hiba! A nyitott s zrt ablakok kzrt kptelen klnbsget tenni. Tbb zben is vegnek tkzik.Leesik, lecsszik, vergdik, majd ismt szrnyra kel.

    Most ppen egy utas vlln pihen meg. Vagy taln tjkozdni, "gondolkodni" szeretne? Az utas -szrevve a hvatlan vendget - felsikolt: "Jaj! Darzs" Idegesen rzogatja vllt. Kis titrsunk riadtanreplne kifel, de ismt tjt llja az ablak vege. Msik utas lbe pottyan. Most az esik ktsgbe.

    Pillanatok alatt mindenkinek a figyelme az "ellensgre" tereldik.A jelenlevk tbbsge zsebkendvel, jsggal, kalappal, sapkval igyekszik a rovart rtalmatlann

    tenni, vagy legalbb tvol tartani magtl.Az, szegny egyre jobban megzavarodik. Mr teljesen cltalanul rpkd ide-oda. Nehz szemmeltartanom. Pedig ez fontos, ha meg akarom menteni lett, s vissza akarom adni az utasoknyugalmt.

    Kzben a nagy riadalmat okoz parnyi rovar egy kzeliablakra telepszik pihenni. Ritmikusanhullmz potroha izgalomrl, flelemrl, fradtsgrl rulkodik. vatosan nylok fel. sszefogomszrnyacskit, s kisegtem a nyitott ablakon az autbusz utasait rettegsben tart mhet. Nemdarzs volt ugyanis a szerencstlen, hanem mh, Pontosabban: mzel mh. titrsaim szintecsodlattal tekintenek rm, s lassan megnyugszanak.

    *

    szi napsts. Szretid. Gynyrkdm mheim munklkodsban. Tallgatom, milyennvnyrl gyjtik a klnbz szn virgporcsomkat.A szomszdos kertben szretelnek. Vratlanul les hang zavarja meg szemlldsemet: "Zoli

    bcsi!Nem lehetne azokat a mheket pr rra bezrni?" "Mirt? " "Mert nagyon sokan vannak aszln! Nem hagynak dolgozni!" Visszakrdezek: "Milyen sznek azok a mhek?" Azonnal jn avlasz: "Srgk!" "Akkor azok darazsak" - vilgostom fel a riadt asszonykt.

    *

    A fentiekhez hasonl esetek gyakoriak. Az emberek tlnyom rsze nem tud klnbsget tenni anagyon hasznos mzelmh s kevsb hasznos, esetleg kros rokonai kztt. Mindenikktlfl,mert fullnkjuk van, s "cspnek". Ez a flelem gyakran ersebb, mint egyb, slyosabb

    kvetkezmnyekkel fenyeget veszlyhelyzetekben. m nem csupn a felismerss rtkelsterletn tapasztalhat szles kr tjkozatlansg, hanem a mhek letvel, hasznvalkapcsolatban is. Keveset tudunk npes rovarvilgunk sok ms kpviseljrlis. Ezt bizonytjk arovarok alapos ismerjnek, dr. MczrLszlnak sorai is: " ... fel akarom kelteni a figyelmet azlvilg legnagyobb tmegben krttnk zsong rdekes tagjainak sznes letre, hogy nhnyrszlet bemutatsval vonzbb tegyem az olyan kevss ismert, st sokszorflreismert rovarvilgot... [8].

    Ebbe a "kevss ismert, st sokszor flreismert" rovarvilgba tartozik nagyon hasznossegttrsunk, a mzel mh is.

    Clom a mzel mh letnek legrdekesebb titkait megismertetni olvasimmal, rmutatvaegyttal e hasznos kis rovar krl mg ma is l tvedsekre, hiedelmekre. Ezek a "titkok" sokembert rdekelnek.Megismersk azonban nemcsak a mhekkel szemben gyakran tapasztalhatellenszenvet cskkentheti. Hozzjrulhat a mh nagyobb megbecslshez is. Kedvet teremthet a

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    4/175

    4

    mhvel val foglalkozshoz, a mhszkedshez. Knyvem msodik rsze ez utbbihoz kvntmutatst adni.

    Nagy rmmre szolglna, ha munkm segtsget nyjtana ahhoz, hogy az eddigieknl tbbentudjk megklnbztetni a mzel mhet rokonaitl; hogy cskkenjen a mhet s ltalban a rovartellensgnektekint emberek szma, s gyarapodjk a mhszek reged, cskken ltszm tbora.

    A szerz

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    5/175

    5

    A mhekrl

    Ismerkeds, rokonok

    Amikor mhrl beszlnk, ltalban a nagyon npes rovarvilgnak arra a kpviseljre gondolunk,

    amelyik mr vezredekkel ezeltt felkeltette seink figyelmt, s rgta hozz tartozik kzvetlenkrnyezetnkhz. A termszettl tvol l ember a mhrl ltalban csak annyit tud, hogy az mzet"gyjt" s "csp".

    Mhnk szinte megszmllhatatlan rokontl tbb tulajdonsgban is klnbzik. Leglnyegesebb,hogy lett nem trstalanul, magnyosan li le, hanem nagy kzssgben, csaldban. Msik fontosklnbsg, hogya rokonok csak annyi tpllkot gyjtenek, amennyi nmaguk s utdaikfennmaradshoz szksges, mg a mhek tartalkolnak is. Ebbl fogyasztanak akkor, amikor azidjrsi tnyezk lehetetlenn teszik a gyjtmunkt.A mhekre ppen ez a tartalkolt lelem, a mz hvta fel seink figyelmt. A mz volt az ember elsdestszere.

    E hasznos rovarnak Linn, a nagy termszettuds - az akkori szoks szerint latinnyelven - a

    kvetkez nevet adta: Apis mellifera, vagyis mzgyjt mh. Magyar neve hzi mh vagy mzelmh, ritkbban egyszeren mh. A npnyelvben ltalban ez utbbi hasznlatos, de mondjk gy is:mh, mhecske, dong, st bogr nvvel is illetik. A knyv cmben szerepl "mh" a mzel mhvelazonos. gyfogom nevezni e knyv fszerepljt a tovbbiakban is.

    Mhnk nem egyszeren gyjti, hanem csinlja, kszti, taln gy is mondhatnk: gyrtja a mzet.Tisztzsravr mg a msik tvhit, valban csp-e a mh?

    A mh az n. fullnkos rovarok kz tartozik. A termszet ezeknek vdekez eszkzlszuronyszer fegyvert, fullnkot adott. A mh fullnkjt beleszrja ldozatba. Ha teht a mh vagyms fullnkos rovar fegyvert hasznlja, akkor nem csp, hanem szr.

    A mhnek haznkban nincsenek kzeli rokonai. A tle fejldsben messze elmaradt tvoli rokonokkzl nhnnyal gyakran tallkozunk hzunk tjn, erdn s mezn, ahol mheinkkel egytt

    ltogatjk a virgokat, illetve keresik mindennapi lelmket.Kt ilyen tvoli rokonnal gyakran ssze istvesztik a mhet. Ez rthat mheink hrnevnek, becsletnek.

    Ez a kt tvoli rokon a darzs s a poszmh vagy dongmh. Haznkban mindkettnek tbb fajal. Kzlk egyet-egyet a kitn ismerjk, dr. Mczr, Lszl segtsgvel s szavaival mutatok beolvasimnak.

    A padlsdarzs

    A padlsdarzs termszetesen nemcsak padlsokon lakik. Fszkei ereszek aljn, fagerendkon,nagyobb kveken is fellelhetk. Vidken taln alig akad kertes hz, amelynek padlsn nefggene apadlsdarzs az vi vagy elhagyott, rgi sejtsora (I. kp).

    Az egylpes fszek klns ptmny. Kora tavasszal, amikor az ttelelt anya csaldalaptshozkezd, elszr is a leend fszek alapjt, majd nyelt, vagyis a tartoszlopt kszti el.Mg sohasemptett fszket, mg nem mrhette le annak arnyait. Mgis elre tudja, mekkora terhet kell annakelbrnia, szilrdsga mellett milyen rugalmasnak kell lennie, hogy a rzkdtatsoknak, a szl erejnekmajd egsz nyron ellen tudjon llni. Nem is hamarkodja el. Egy egsz napig eltart, amg az alappalelkszl, s ismt egy napba kerl, mg a fszek tartoszlopa ll.

    A harmadik napon pti fel els sejtjeit. De nem olyan hord alakt, s csak gy sszerva, mint adongmh teszi, hanem szablyoshatszgleteset. rdekes, hogy az els sejtek hengeresek s csakakkor vlnak szgletess, amikor oldalukbl kin a mellettk lev sejt oldalfala. A sejtek az els sejtekkrl csigavonalban plnek egyms utn s a legkls sejtsor oldalfala gy mindvgigdombormarad. Alighogy 2-3 sejt elkszl, az anya bedugja potroht, s alapjra egy-egy pett rak.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    6/175

    6

    Mondhatnk azt is, hogy a darzs petit a sejt mennyezetre akasztja. A fszek ugyanislegtbbszr nylsval lefel csng a cserpen vagy a gerendn s emiatt nincs padlja, csakmennyezete. Mg szerencse, hogy a petbl nemsokra elbj darzslrva nem ltja a padlsflhomlyban az alatta ttong szdletes mlysget! Hogy al ne zuhanjon, amg rgjval valahola sejt oldalfalt el nem ri, potrohvgt a peteburokban hagyja. Ha abban megkapaszkodott, testt

    vgblvladkkal ragasztja a sejt tvhez.A lrvk kibvst az anya beren figyeli. Az els napokban a begybl szrmaz nedvekkeltpllja a kicsinyeket, ksbb tlapjuk vltozatosabb lesz. A darzsanya l rovarokat darabol szt, sazoknak kss ppjvel eteti a csppsgeket.

    Az els lrvk etetse kzben az anya jabb sejtek ptsn is fradozik, nem is fejldnek ezrtbellk csak apr munksdarazsak. Nhny ht mlva selyemhlzskot sznekmaguk kr, abbanbebbozdnak, s talakulnak kifejlett darzzs.

    A frissen kibjt fiatalok elszr a toilette-jket hozzk rendbe, s megltogatjk fejlettebblrvatestvreiket. A bemutatkozs nem a legudvariasabb. A lrvk fejbe harapnak, mire azok nylcsppet bocstanak ki szjukon, amit a fiatal darazsak mohn felszrcslnek. Miutn vagy egy tucatlrvt is megfejtek, a fszekben stlnak, kzben szrnyaik megszradnak, s kitinruhjuk is vgleg

    megkemnyedik. Nhny ra mlva mr darzstestvreiktlkrnek ennivalt, majd fokozatosanbellnak a munksok kz. Elbb a kint jrktl tvett ptanyaggal kezdik a sejtektovbbfejlesztst, s pr nap mlva mr maguk jrnak ptanyag s tpllk utn.

    Fszkk pehelyknny, fala paprvkonysg, mgis szilrdan tartja a sok rovart s lrvt. Szrke,itatsszer, de az esnek mgis ellenll. Honnan hordjk ezt a klns ptanyagot?

    A padlsdarazsak ndtetket, rgi faoszlopokat, kerts deszkkat keresnek fel s ers rgikkalkis darabokat rgnak le azokbl. Kzben a lekapart fatrmelket nylukkal gombcokk gyrjk, svelk fszkkbe replnek. Az ptend rszen a gombcot hrtyavkonysg lapp simtjk, s ez alevegn csakhamar darzspaprr szilrdul. Nem is gondolnnk, milyen nagy jelentsg szmunkra adarzspapr!

    A termszet egyszer csodjt - Franc szerint - egy gyes nmet lelksz vszzadokkal ezelttelleste, s nvnyek cellulzbl, rovarok mestersgbl az egyik legfontosabb emberi technika: apaprgyrts szletett.

    A padlsdarazsak fszknek szaporod sejtszobcskiban egyre tbb munks fejldik. A nvekvlrvatestvrek szmra is mind tbb, mind vltozatosabb ennivalt hordanak. Ennek kvetkeztbenaz jszlttek is naprl napra ersebbek lesznek, s velk ersdik az egsz csald.

    A lp kzepe csakhamar kirl, s a fehr bbkoszor mind szlesebb gyrv tgul. A lp szleinminden sejt foglalt, benne fejldik a legifjabb nemzedk. Kedvez idjrs esetn, ha az j sejtekptse nem elg gyors, a lp kzepn szabadd vlt sejteket kitakartjk, s az anya azokba is pettrak.

    A fszek krli sokfle feladat elltst is mindinkbb tveszik az anytl a munksok. Egyesekcsak sejteket ptenek, msok a rgieket tisztogatjk, a dajkk csak a lrvkat etetik. Mind tbbfejld darzs repeszti fel gyermekszobja flgmb alak tetejt, a kis rst nvreik sietnek szlesnylss tgtani. Az egsz csald munkjra a fszek peremn rt ll katonk vigyznak. Nem lpheta fszekbe padlsdarzs, ha cspbeszddel elbb nem igazolta magt.Ha veszly kzeleg, cspjukatmagasra emelik, s rgjukat szttrjk. ltalban bks termszetek, fullnkjukat csak vgsesetben hasznljk. Hsz-harminc centimternyire is megkzelthetjk a fszkket, s ha nemkapkodunk, ket nem zavarja jelenltnk.

    Nyr derekn, augusztus elejn, amikor mr vagy 30 darzs nyzsg a fszek krl, albbhagy afszekptsi lz. A sejtek roskadsig teltek hes utdokkal, sok tpllk kell nekik. Ezekben azidkben gyakran ltni a darazsakat ernys s egyb virgokon, ahol a nektrhoz is knnyenhozzjutnak, s tpllkrovar is akad mindig.

    Pr httel ksbb bjnak ki a sejtekbl a spadt arc, kamps cspvg hmek. Htszmra ttlenllbatlankodnak a serny nstnyek kztt. A jl tpllt nyri nstnyek is mindinkbbrdekldnikezdenek irntuk, mg a bartsg nssz nem fejldik.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    7/175

    7

    Legksbb szeptember elejn a prok egymsra tallnak, hogy nem sokkal ksbb ismtsztvljanak. A hmek kszlnak mg egy ideig, majd a szeptemberi esk, oktberi hidegek vgeznekvelk.

    A megtermkenytett nstnyek nem trnek mr vissza csaldjuk krbe, hanem egyedlkeresnek telelsre alkalmas bvhelyet, hogy a hossz tli lom utn, sztnknek

    engedelmeskedve, nllan alaptsanak egy nyri csaldot *8+.A padlsdarzs rgi neve: francia darzs.

    A poszmh (dongmh)

    Az anya a tavasz bredsekor magnyos mhknt kezdi lett. Hossz tli lom utn a melegnapsugr csalja el mohaprna-fakreg all, sziklarepedsbl vagyvalamilyen fldi regbl. Mglevltelenek a fk, de a hegylankkon, az utakat szeglyez rkok mentn, tltseken,domboldalakon, erdn-mezn ott dngicsl mr arasznyira a fld felett, naphosszat. Dong-zsonghangja mterekrl hallhat. Zegzugos replse kzben megvizsgl minden rst, reget, elhagyottmadr semlsfszket, hogy fszekptsre alkalmas helyet keressen (2. kp).

    Ha vgre megfelel reget tall, azt gondosan kitiszttja, s fenekre fbl, mohatrmelkbl,lapos kupacot halmoz fel. Ennek kzepre alapozza jvend csaldja els sejtjt. Prngyzetcentimteres, gyants-viaszos alapra hordott viaszmasszt gyr, dagaszt addig, amg egy flcentimteres tmrj s valamivel magasabb gyrszer sncot nem formI belle. Ahogy elkszl,kirpl tgas odjbl, ezttal virgpormz tpllk utn.

    Amikor a dongmh anya tjrl hazatr, a mzgyomrba gyjttt nektrt s a kosarban cipeltvirgport ppp gyrja ssze, s a gyszszer blcsbe prseli. Mieltt jra elesgrt menne, akupacra nhny pett tojik. Az jabb virgpormz-kupacokra ismtelten petket helyez mindaddig,mg a blcs meg nem telik. Vgl az egszet viaszfedllel zrja le. A blcs mell sebtben egyviaszhordt pt, s telehordja mzzel. Nagy szksg lesz erre, ha jnnek a hidegebb napok.

    A lrvk a peteburkokat 4-5 nap mlva elhagyjk, s a krlttk lev lelemkszletet nemsokra

    felfaljk. jabb tpllkra van szksg, a fiasts, a fszek bvtse ismt j ideig sznetel. Az anyakora reggeltl, ks estig friss lelmet hord. Hazatrtekor a blcs ksztsnek idejn lezrt kzssejtek tetejt sorra felnyitja, s kicsiny lrvit a nylson t felvltva eteti. Nagy halads ez a rovarokletben!

    A lrvk 10-12 napi tpllkozs utn selyeminget sznek maguk kr, s bebbozdnak. Kt htalatt alakulnak t poszmh s knnyen bjnak el, mert selyemgubikat kell csak kirgniuk, a kzsviaszburkot az anya idkzben mr lebontotta, anyagbl jabb kis blcsket emelt.

    Az els kicsinyek termetre is valban kicsinyek. Nem is csoda, hiszen az anya egyedl hordtamindannyijuk szmraa szks lelmet. Egyelre mg egyszn szrkk, s csak flnken, lassanmozognak, mint affle jszlttek, gymoltalanok. k a kis munksok, a rovarcsald els, egymstsegt gyermekei.

    Ahogy n a szmuk, gy szaporodik a csald. Mind tbben, mind nagyobb mrtkben veszik t azanytl a fszek krli, majd a fszken kvli teendk elltst. Az els napon csak takartanak, amsodikon taln mr segtenek a bbgubk feletti viaszsejtfal lebontsban. A harmad,negyednaposak mr j viaszsejteket emelnek.A munkamegoszts, a fejlettsgknek megfelelmunkalnc kialakulsa a dongmheknl is megvan.

    A fiatal dongmhek a titokzatos kls vilggal kapursg kzben ismerkednek meg, s csakhamarelrkezik az id, amikor a stt otthonbl a verfnyes, virgillatos mezkre replnek.

    S ahny meleg nap utn leszllt az alkonyat, annyival tbben gylnek ssze este a csaldifszekben. Minden dongmh tudja, melyiknek mi a dolga. Nnek a virgporkupacok, gyarapodnak abbblcsk, szaporodnak a mzes bdnk. Jhet akr egyhetes es is, felkszlt mr r a csald.

    Nyr derekn a kapuban nagy a forgalom. Sr egymsutnban jnnek-mennek, rkeznek,

    tvoznak a kis munksok. Augusztus kzepn megjelennek a kiss eltr sznezet hmek, s elbjnaka nagyobb test nyr vgi nstnyek, a leend anyk.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    8/175

    8

    A csald fejldse elrte tetpontjt, ezentlhanyatlik, mint a nyr melege is. Az letersnstnyek a hmekkel val kalandozsaik utn mind ritkbban trnek vissza a szli otthonba. Afelntt vlt, megtermkenytett fiatal anyk tli szlls utn nznek. A hmek pedig tvol a fszektlgyszvirgban vagy ms sziromlevelek kztt tltik utols jszakjukat. A nagy munkban gyorsanelhasznldott a munksok szervezete s az sztn hajtotta kis motor pr ht mlva lell. Szmuk

    naprl napra csappan. Az lelemhiny miatt riadtan dobjk ki lrvatestvreik egy rszt, hogymentsk ezltal a tbbi lett. jbl s jbl kireplnek, hogya megmaradtak szmra lelmethozzanak, de az tszli bogncson vagy ksei lhern mind tbbet r utol a rideg dr vagy a hvsreggeli harmat.

    Az hes lrvk egy darabig mg ttog rgkkal vrjk hazatrsket, mg lassan el nem ragadjamindnyjukat az hhall. A csaldalapt anya taln mr hetek ta kidlt, szerept nhny lenyanyavette t, de egy pusztul otthonban azoknak sem volt maradsuk. Sztszledtek. Rjuk mg egyesztend munkja vrt ... res lett a fszek,nem volt lakja mr... *8+.

    Van mg egy olyan rovarunk, amelyet hasonlsga miatt gyakran mhnek nznek. Ez a fullnknlkli, senkinek nem rt kznsges herelgy (3. kp).

    A mzel mh

    Fleg tavasz vgen, nyr elejn kerti s utcai fkon, ablakrednyk regben, utcn llgpkocsikon, gyakran szinte elkpzelhetetlen helyeken sok-sok egyedbl ll rovartmeg telepedikle. Ezek a rendszerint nagy riadalmat okoz rovarok a mhek (4. kp).

    Honnan ennyi mh? Hov igyekeznek? Mirt telepednek le pont itt? Mi lesz velk? Merlnek fel akrdsek, a "csodt" szemllkben.

    Milyen sztnknek engedelmeskedve hagytk el otthonukat ezek az apr lnyek? A szaporods,a fajfenntarts sztnnek engedelmeskedtek. A mheknl a "szaporods" kifejezs ktletfolyamatot jelent. Egyik a mhcsaldon belli, az egyedek szmban mutatkoz gyarapods, amsik a mhcsaldok szmnak nvekedse. Amikor sok-sok mh a levegben srn, egyms

    kzelben bizonytalanul kvlyog, kavarog, hullmzik, avagy egyenes irnyban, lassabbanvagysebesebben, de hatrozottan, cltudatosan repl, majd csomban letelepszik: akkor valahol akzelben egy mhcsald megoszlott. Az egyedek egy rsze kivlt belle, elhagyta otthont. Kirajzott.A kireplt mhtmeg neve: raj.

    Egy rajban ltalban 20-30 ezer mhegyed van. Zmmel munksmhek (dolgozk). k alegkisebbek. Vkony, karcs, mondhatnk, "kecses" termetek. Nagyonknnyenmegklnbztethetk tlk lomhn mozg fivreik, a herk. k a mhcsald hmjei. Szmuk amunksmhekhez viszonytva elenysz. A rajban mindig van anya is. Felismerse nehezebb, mint aherk. Teste ugyanis ugyanolyan, mint a munksok. Csupn mreteiben s egyb, csak aszakember szmra felismerhet,kisebb kllemi jegyekben klnbzik azoktl. A mhraj aletelepeds helyrl rvidebb- hosszabb id utn vagy elszll, vagy az ember befogja. Ilyenkor az

    anya felismerse nagyon megknnyti a rajtovbbi sorsnak kzbevtelt, irnytst. Ha a mhszaz anyt megtallta, s kalitkba zrta, akkor "megnyerte a csatt". A mhek ugyanis gyragaszkodnak anyjukhoz, s kvetik t, miknt a juhnyj a vezrrt. A mhszeti szakirodalomgyakran kzl olyan fnykpeket, amelyeken a raj a mhsz arcn, kezn, melln telepedett le. Nincsebben semmi csodlatos, sem boszorknysg. A magyarzat: a raj anyja a mhsz testre telepedett(vagy a mhsz oda tette), s a mhek kvettk, kr telepedtek.

    Annak a rajnak, amelynek nincs "szerencsje", nem "lvezhette" az ember tmogatst, magnakkell lakst keresnie s azt berendeznie.

    A rgi otthon kzelben letelepedett raj rvidebb-hosszabb pihens utn felkerekedik s tra kel.Nylegyenesen s sebesen halad agyakran mr elre kiszemelt j otthon, rendszerint odvas fa fel. Amhek az od nylsa kzelben a fa oldalra telepszenek, vastag rtegben lepik el. Hamarosan

    megkezdik a bevonulst az j otthonba. Rvid id mlva megjelennek az od nylsban - amely mostmr laksuk ajtaja - az rzsre s szellztetsre rendelt egyedek. A fejjel befel fordul, szrnyaikat

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    9/175

    9

    sebesen forgat, szellztet mhek illatukkal rasztjk el az od krnykt. Az rkaz otthonvdelmt ltjk el. k fejjel kifel fordulva teljestik nagyon fontos ktelessgket.

    Az j otthon lakinak els teendje a takarts. Ezzel egy idben hozzltnak a laksberendezshez is.

    Az od mennyezetn hossz viaszalapot raknak le. Ebbl kpezik ki a kt sejtsorbl ll,

    fggleges lpet. Az od mennyezetn kapaszkod, lncszeren lg mhek az els lppelprhuzamosan jabbakat is kezdenek pteni. Kt szomszdos lp kztt kb. 10 millimteres rsthagynak. gy a mhek a lpek kztt zavartalanul kzlekedhetnek, valamennyi sejthez hozzfrnek. Alpek kztti rst gy tekinthetjk, mint a srn beptett vros utcit.

    Ha a rajnak petz (reg) anyja van, akkor az a sejteket mr flig ksz llapotukban bepetzi.Mindegyikbe egy pett helyez. Ezekbl hrom ht alatt fejldnek ki az j otthon els szlttei, amunksmhek. A naponta szlet egyedek szma hamarosan elri, majd meg is haladja a pusztulkmennyisgt. Ekkortl az j otthon lakinak szma egyre gyarapszik. Ekzben egyre n a lpek szmas fellete, valamint gyarapszik a tartalk lelem - mz s virgpor - is.

    Az otthon berendezsvel kapcsolatos minden munkt s a szksges tbbi teendt is amunksmhek vgzik. Az anynak csupn egyetlen feladata van, a peteraks.

    A virgokban gazdag nyr lehetv teszi bsges tartalk lelem sszegyjtst. A meleg napokelmltval egyre kevesebb a virg. Gyakoriak a hvs jszakk, az ess nappalok. Mi lesz amhcsalddal, ha bell a hideg id? Taln pusztulsra van tlve, mint mr bemutatott kt tvolirokona? Korntsem! Az sz, a tl a mhcsald szmra nem vgzetes. Nem pusztulst, hanem csupnpihent jelent. Olyan pihent, amelyre a mhcsald nagyon gondosan felkszl.

    Nyr vge fel az anya fokozatosan cskkenti a naponta lerakott petk szmt, majd ksbb be issznteti a petzst. Ennek megfelelen a naponta kel egyedek szma is egyre cskken. Ez gyakranmr jlius msodik feltl szlelhet. Az n. "tli" npessg szeptember vgn, oktber elejn alakulki. Ekkor a mhcsald egyedeinek szma 20-25 ezer. A mhcsald a kls hmrsklet cskkensvelprhuzamosan laksnak egyre kisebb rszbe hzdik ssze. Ide sszpontostja az lelemtartalkot.Minl hidegebb van, annl szorosabban tmrlnek a mhek. Az elnyjtott gmb alak mhcsomt alpek szeletekre osztjk. Ez teszi lehetv, hogy a mhek tli fszkk minden rszbenhozzjuthassanak a szmukra tlen is nlklzhetetlen tpllkhoz, a mzhez.

    A mhcsald tlen lettevkenysgt a lehet legkisebbre cskkentve, nyugalmi llapotban van. Amhek azonban nem alszanak, nem dermednek meg. A mzbl, mint ftanyagbl annyi httermelnek, amennyi letben maradsukhoz nlklzhetetlen. gy telelnek t. Ebben az idszakban amhes krnyke csendes. Rpkdsre csak akkor szmthatunk, ha a kls hmrsklet 10 C flemelkedik.

    Minl nyugodtabban tltik a mhek a telet, annl biztosabb, hogy az id melegre fordulsvalismt annyi mhcsald szorgos munksai ltogatjk az erdk, kertek, mezk virgait, mint az elznyron.

    Azonossgok, klnbsgek

    Miben egyezik, s miben klnbzik a mh s kt tvoli rokona - a padlsdarzs s a poszmh -lete? Minek ksznhet, hogy mg a kt rokoni kzssg minden sszel felbomlik, addig amhcsald - ha cskkentett egyedszmmal is - fennmarad?

    A csaldalapts a kt rokonnl egyetlen egyedre, az lomban ttelel fiatal anyra vr. Sajtletnek fenntartsn kvl neki kell gondoskodnia j otthonrl. pt blcsket az els ivadkszmra, neveli fel az els nemzedkeket.

    A mhcsaldban az anyra csupn a petk termelse s leraksa hrul. Mg az olyan, igazn anyaiteendk all is mentesl, mint az ivadk gondozsa, tpllsa. Ez teszi lehetv, hogy a mhanya egyidny alatt 150-200 ezer utdnak adjon letet.

    A kzssgi let folyamatossga a mhcsald ltt sszehasonlthatatlanul biztosabbteszi. Azsszel magra marad poszmh, vagy darzsanynak nem csupn az ttelelse kockzatos. lett a

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    10/175

    10

    fszekraks, a csaldalapts idejn is tbb veszly fenyegeti. A mheknl ezek a kockzatokelenyszk, mert az anya csak egszen kivtelesen hagyja el otthont.

    Az lelem minsgben s a vele val gazdlkods mdjban a hrom rovarfajnl fejldstapasztalhat. A padlsdarzs s a poszmh a nektrt termszetes llapotban fogyasztja. Ugyangyhasznlja fel a virgport is. Ezzel szemben a mhek a frissen fel nem hasznlt nektrt s virgport

    feldolgozzk, tartstjk. Ez ltbiztonsgot jelent szmukra, amikor a termszet nem nyjt frisstpllkot.A padlsdarzs egyltaln nem tartalkol tpllkot a kzssg szmra. A poszmh az ivadk

    blcsinek kzelben ptett viasz hordcskkban mr halmoz fel kevske tartalkot. Ez segti a kiscsaldot a gyjtsre alkalmatlan egszen rvid idszakok tvszelsben.

    A mhcsald ezzel szemben bsg idejn sok lelmet trol s tartst is.A fszek ptanyaga saz pts mdja szintn eltr. A padlsdarzs egyetlen lpt nvnyi

    rostokbl s nylbl kszlt paprszer anyagbl lltja el. A poszmh nvnyi anyagokon kvl mrsajt termels viaszt is hasznl. A mhek lpeiket teljesen a maguk ltal termelt viaszbl ptik.

    A poszmh nem pt lpet. A padlsdarzs egyetlen, vzszintes, kis lpen rendezi be fszkt. Sejtekcsupn a lp egyik oldaln vannak. Nylsuk lefel nz. A mh tbb, az otthon mennyezetrl

    fgglegesen lefel lg, nagy lpet pt. Ennek mindkt oldaln tallhatk a nyitott vgkkel kissfelfel ll sejtek. Ezek a kt lp kztti rsek, a lputca fel nylnak.A mh fejlettebb, nagyobb, tbb lpbl ll "fszke", az lelem trolsa s tartstsa, a

    folyamatosan npes kzssg mind fontos elfelttele annak, hogy a mh lete nem fggkzvetlenl a gyjtsre alkalmas idjrstl. A kzssg nem bomlik fel a hideg idszak kzeledtvel,hanem "elreltssal" felkszlve, felveszi a harcot vele.

    A mhcsald

    A csald,mint egysg

    A mhcsald szkebb fogalmn a benne egytt l mhegyedek sszessgt rtjk, fggetlenlkoruktl, nemktl s fejlettsgk szintjtl. A mhcsald tgabb fogalmba a mheken kvl azotthon is beletartozik. E tgabb rtelmezst az indokolja, hogy a mh laksval, sokkal szorosabb,szervesebb kapcsolatban van, mint sok ms llny. A mhcsald otthonn kvl hosszabb ideigletre kptelen. Megfelel laksban azonban akr tbb vtizedig is zavartalanul lhet.

    A mhcsald tagjai kt nagy csoportba oszthatk: kifejlett egyedek - anya, munks, here - s aznll letre s munkra alkalmatlan, idsebb testvreinek gondozsra szorul ivadk - pete, lca,

    bb. Ez utbbiakat szaknyelven fiastsnak mondjuk.A kifejlett egyedek kllemileg nagyon hasonltanak egymshoz.Alaposabb megismersk azonban sok olyan rszletet tr fel, amely nagyon is klnbzv teszi

    ket.A mhcsald tagjai nmagukban a sz igazi rtelmben vett letre kptelenek. A kzssgi let

    fejldse folyamn annyira "szakosodtak", hogy a magnyosan l rovarokra jellemz valamennyilettevkenysgre egyikk sem kpes. Mg az igazn sokoldal munksmh sem.

    A mhsz nem mhegyedekkel, hanem mhcsaldokkal foglalkozik.Csupn az anya kivtel bizonyos mrtkben. Annak ismeri (ismernie kell) szrmazst, kort.

    Szksg szerint elveszi a csaldtl, majd visszaadja annak. Ha az anya feladatnak maradktalanelltsra alkalmatlann vlt, msikra cserli. Anyt nevel, illetve vsrol. E kivteltl eltekintve, az

    egyed mindig elvsz a mhcsald nagy kzssgben.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    11/175

    11

    A mhcsald alkotja a termels alapjt is. Egy mhszet nagysgt, termelsi lehetsgeit nem abenne lev mhek, hanem a mhcsaldok szmval, illetve azok minsgvel mrjk. Mhcsaldokattart nyilvn az orszgos statisztika is.

    Sokan gytekintenek a mhcsaldra, mint egyetlen llnyre. Ebben az llnyben az egyedek asejt feladatait tltik be. Ilyen felfogst tkrz a szakirodalombl vett kt kvetkez idzet is. Az egyik

    e szzad elejrl val, a msik mintegy fl vszzaddal ksbbi."A kaptrban az egyn maga semmi, ltezse fltteles, alig egyb, mint az egsznek kzmbstnyezje, fajnak szrnyas szerve. Egsz lete teljes nfelldozs azzal a vgtelen, rk knyszerrelszemben, amelynek alkot rszt kpezi" *7+.

    A mhcsald,amely a benne l sok ezernyi mhet szttagolt, de mgis egysges egssztmrti, klnleges fajtj biolgiai egysg oszthatatlans mgis oszthat gyanntll amegfigyelk eltt. Ebben a kzssgben minden mindenki, s mindenki egynenknt is akzssgrt van, rsz s egsz eleven egysgbe forr ssze" *6+.

    A mh teste

    A mhcsald tkletesen fejlett tagjainak teste hrom rszre tagoldik. Ezek: a fej, a tor s apotroh (1. bra). A bels szerveket vkony, de ers kitinburok vdi. Ez a fejen s a toron szilrdansszefgg vz. A potrohon hasi s hti fl gyrkbl ll, amelyeket vkony, rugalmas hrtya kapcsolssze. Ennek ksznhet, hogy a potroh nagysga s befogadkpessge elg szles hatrok kzttvltozhat. A fej s a tor kitinvza a hozz csatlakoz fggelkek szmra megfelel szilrd alapotkpez. A potroh vltoztathat trfogata a lgzs, az emszts, a vrkerings s a szaporodsszerveinek zavartalan mkdst teszi lehetv.

    1. bra. A mh teste

    1. fej, 2. tor, 3. potroh

    A munksmh potroh a nagyon fontos szerepet tlt be, szllttrknt hasznosul.A mh testt a kls krosodsoktl vd kitinpnclon sok apr szrszl lthat. Feladatuksokoldal (pl. tisztlkods, a virgporgyjts segtse, az rzkszervek, lgznylsok vdelme, a tlih gazdlkods javtsa).

    A fejen helyezkednek el a szjrszek (a rgk s a szipka), a kt csp s a szemek. A mhnek tszeme van. A fej kt oldaln egy-egy n. sszetett szem, a homlokon, a cspok tvnl hromegyszer, n. pontszemtallhat (2., 3. bra).

    A torhoz kapcsoldnak a mozgs szervei: 2 pr szrny s 3 pr lb. A szrnyak nyugalmi llapotbana hton, egymson fekszenek. Repls kzben a kt pr szrny sztterl. Az azonos oldalon levk

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    12/175

    12

    egyszer szerkezettel sszekapcsoldnak, s egyetlen nagy szrnyfelletknt mkdnek. A szrnyakhajterejt a tor kitinvzra tapad izomktegek adjk.

    A lbak zekbl llnak. Igen mozgkonyak. Nem csupn mozg szervek; a munksmhek lbaisokoldal munkaeszkzk is. Utols zkn karmok s tapadkorongok vannak. A karmok akapaszkodsban (pts, a virgok ltogatsa kzben, a mhfrt alkotsban), a terhek cipelsben

    (vonszolsban, szlltsban) segtik a mhet.

    2. bra. A mh feje1. anya. 2. munks. 3. here. 4. pontszemek.

    5. sszetett szemek

    3. bra. A szipka

    A tapadkorongok a sima felleten val jrst teszik lehetv. Ezeknek ksznhet, hogy a mhvegfelleten is kpes, akr fejjel lefel is kzlekedni. Ennek nyilvn akkor veszi legnagyobb hasznt,

    amikor mly, ktszer virgkehelybl gyjtget.A mh valamennyi lbt szrk bortjk. Ezekkel tisztogatja meg testt a rtapadt virgportl s

    egyb szennyezdstl. Els pr lbval testnek ells rszt, fknt fejt keflgeti. Cspjaitisztogatsra flkr alak szrs rsz - fs - szolgl (4. bra). Ennek mlyedsbe fekteti cspjt,majd a lbbl kill tvis alak nylvnnyal a fshz szortja. Cspjt az gy keletkez rsben tbbzben vgighzogatja.

    A mh msodik pr lbval tort s potroht tisztogatja. Ezeken a lbain is van egy killkitintske. Ezzel lki a sejtbe a harmadik pr lbnak kosrkiban hazahozott virgporcsomkat.

    A harmadik lbpr fknt a virgpor gyjtshez s hazaszlltshoz alkalmazkodott. A rajta levsr szrzet a mh testre tapadt virgpor sszegyjtst, sszeseprst, sszefslst segti el.A lbszr kiszlesedett rszn kialakult, sr szrkoszorval szeglyezett mlyeds, az n. "kosrka"

    az sszecsomzott virgpor s a mhszurok hazaszlltsra alkalmas (5. bra). Ezeken a lbakontallhat a viaszlemezkkmegfogsra alkalmas eszkz.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    13/175

    13

    4. bra.A csptisztogat

    1. fs 2. tvis5. bra.A kosrka

    A potrohon nincsenek fggelkek. Vgben van elrejtve a fullnk.Fullnkjuk csak a nnem egyedeknek van. A potroh gyri kztt, illetve azok bels oldalnhelyezkedik el az illatoz, valamint a viaszmirigy.

    A mh testrl eddig elmondottak nagy rsze valamennyi egyedre vonatkozik. Vannak azonbanolyan szervek is, amelyeket nem lehet a mhcsald valamennyi tagjn megtallni. Ezek azok, amelyekkimondottan annak a rszfeladatnak az elltshoz szksgesek, amelyet a fejlds folyamn azegyed magra vllalt. A mhcsald tagjai e feladatok szerint gy oszthatk fel: munksmh, anya shere. A munksmh s az anya nnem, a here hmnem.

    A munksmh

    A munksmheket ltjuk szorgoskodni kora tavasztl ks szig mindenhol, ahol virg van. kazok, akiktl sokan rettegnek, mert fullnkjuk van s "cspnek". k jelennek meg gyakran, szabadbanfogyasztott uzsonna utn az asztalon maradt mzes ednyen; a virgrusok standjn magt knlhvirgon, ibolyn; a fldre pottyant s felrepedt krtn, szilvn. Zmmel munksmheket ltunk aszomszd, ismers vagy bart kertjben ll kaptrakkrl rpkdni.

    A munksmh a mhcsald legkisebb tagja. Teste 12-15 millimter hossz, tmege (slya) 80- 100milligramm. A sok munka s az apr termet kztti ellentmonds szmos kutat figyelmetfelkeltette. gy vltk: nagyobb test munksok jobb teljestmnyre lennnek kpesek, tbb mzet

    termelnnek. Klnbz mestersges beavatkozssal megksreltk a munksmhek testmreteineknvelst. Ezek a prblkozsok hoztak is valami eredmnyt, de a nagyobb teljestmny mindigelmaradt. gy ltszik, a termszet a munksmhek testmreteit a legclszerbben,leggazdasgosabban alaktotta ki. Ezek a mretek azonban nem merevek, nem llandk. Nem csupnmhcsaldonknt, hanem csaldon bell is vltozhatnak. St mg ugyanazon egyedi sem azonosakszletstl a hallig.

    A nektrral megrakottan hazafel tart munksmh jval nagyobb, minta gyjttra indul. Ajllakott "testesebb" az heznl. Az otthoni munkval foglalkozk, mirigyeik fejlettsge miattltalban nagyobbak, mint a gyjttevkenysget folytatk. A test mreteihezhasonlan vltozik amh tmege (slya) is. A bsges tpllkon fejldtt egyedek nehezebbek, mint azok, amelyekszks viszonyok kztt nevelkedtek. A fiatalok nehezebbek az regeknl. Az egyedek tmeg(sly-)

    vltozsa a termelsi idszakban gyakori, a tli nyugalom alatt alig szlelhet.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    14/175

    14

    A jl fejlett mhcsaldban a munksmhek szma tlen 20-25 ezer. Nyron - a fejlettsg cscsn -5O-60 ezerre tehet. Kivtelesen ennl tbb is lehet. Az egy mhcsaldban lev mhek szmt amhsz sem ismeri pontosan. A gyakorlatban erre nincs is szksg. Tudomnyos vizsglatoknl,ksrleteknl azonban gyakran nlklzhetetlen az egyedek szmnak pontos ismerete. Mivel a jlfejlett mhcsald "llekszmnak" meghatrozsa nehzkes (pl. a mhek elkbtsa s ilyen

    llapotban val szmllsa), a kutatk szvesebben hasznlnak ksrleteikben gyenge csaldokat. Ezektagjait klnbz mdon (sznes jelekkel, szmokkal) szksg szerint megjellik.Ha a gyakorl mhsznek adott mennyisg mhre vanszksge, leggyakrabban tmeg (sly-)

    mrtket hasznl. Egy kilogrammnyi mh 8-10 ezer egyedet jelent. A pontatlansg oka a mhekmzhlyagjnak vltoz mztartalma. Kilogrammban mrjk a mheket akkor is, ha rajokat adunk el.ltalnoshasznlatra becslssel dolgozunk. Minden mhsz ismeri (ismernie kellene), mennyi mhvan egy ltala hasznlt lpen, ha azt srn bortjk. Ugyanannyi mh szksges ahhoz is, hogya ktszomszdos lp kztti hzag, azaz egy lputca tele legyen mhvel. Ha egy mhcsaldot npessgeszerint minstnk, akkor gy beszlnk: "hat lputcs,vagy "hat lpet takar".

    A munksmhek nnemek, de sohasem prosodnak. Teljes rtk anyv nem vlhatnak, mhm utdoknak - kivteles esetekben - letet adhatnak.

    A munksmhek lettartama szlssges. A tavasszal s a nyr elejn keltek tlagos letkoracsupn 40- 5O nap, a nyr vgn, sz elejn szletk I50-200 nap is lehet. A nagy klnbsgetszervezetk eltr megterhelse, ignybevtele okozza. A kora tavasztl,jlius vgig kel mhekszletsktl hallukig szakadatlanul dolgoznak. A nyr vgn s sszel kelknek a bels s klsmunkbl is kevesebb jut. A legksbb kel nemzedkek egszen a betelelsig jformn teljesenmunka nlkl tltik idejket. A hideg belltval pedig "takarkra lltjk" letk lngjt.

    Az anya

    Az anya a mhcsaldban az egyetlen, tkletesen fejlett nnem egyed (6. kp). A

    munksmhektl inkbb mreteiben, mint alakjban klnbzik. Ugyanolyan karcs, kecses termet,mint vele egytt l sok ezer lnya, illetve testvre. Feltn megklnbztet jele a szrnyaintlnyl potroha. (A mhcsald sok lettani rdekessgnek egyike, hogy a munksmhek azanynak nem csupn lnyai, hanem - bizonyos felttelek kztt - testvrei is lehetnek.)

    Az anya 16-20 millimter hossz. Tmege (slya) 150-300 milligramm. A nagyeltrsben nemcsupn fejldsnek krlmnyei jtszanak szerepet, hanem fiziolgiai llapota is. A przatlan vagy"szz" anya tmege (slya) 150-200, a petz 280-300 milligramm. Ezt a tmeg (sly) nvekedst aherktl a przskor tvett s trolt ond, valamint a petefszkeiben fejld petk tmege (slya)okozza. Vltozik az anya tmege (slya) a szerint is, hogy a vizsglat idszakban petzik-e vagy nem,illetve milyen temben fejldnek petefszkeiben a petk. A szaporn petz anya sokkal nagyobb snehezebb, mint ugyanaz az anya a petzsi sznet alatt.

    A kztudatban gy l, hogy egy mhcsaldban csak egy anya van, illetve lehet. Ez ltalnosszablyknt helytll, m elg gyakoriak a kivtelek. Egy csaldban tbb anya leggyakrabban akkorvan, amikor a mhcsald megoszlsra (rajzsra) kszl, s a kirajz j csald (vagy csaldok) rszreanykat nevel. Ez azonban csak egszen rvid ideig tart, tmeneti llapot. A megoszls utn mind argi, mind az j csaldban csupn egy anya marad meg.

    Kt anya hosszabb egyttlse ltalban akkor tapasztalhat, amikor a csald rgi anyjvalvalamilyen ok miatt elgedetlen, jat nevel, de a rgit is megtartja. Ez a vltsi folyamat mindenkls (kaptron kvl szlelhet) jel nlkl zajlik le. Ezrt csendes anyavltsnak mondjuk. Elfordul,hogy reg s fiatal anya gyakran hnapokig egytt l. Sokszor ugyanazon a lpen petznek anlkl,hogy egymst figyelemre mltatnk. Ilyen hosszabb "bks egyttls" ids s fiatal anyk kzttgyakoribb, azonos koraknl ritkbb. Egy csaldban hrom anya petzse egyidejleg egszen

    kivteles.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    15/175

    15

    Az anya, br olyan petbl szrmazik, mint munks testvrei, azoknl sokkal hosszabb let.tlagos lettartama 3-4 v, ritkbban 5 vig, egszen kivtelesen mg ennl tovbb is lhet. Vannakfeljegyzsek 9 vet lt anyrl is.

    Korszer mhszetekben az anyt 2-3 venknt rendszeresen cserlik. Az reg anya kevesebbpett rak, s csaldjnl valsznbb a rajzs. Ezrt az reganys mhcsaldok a termelsben

    lemaradnak.

    6. bra. Az anya szaportszerve

    1. petefszek. 2. petevezetk. 3. magtarisznya

    Ha az anya torra sznes pontot ragasztunk vagy festnk, knnyebben felismerhet, s lehetv vlikkornak megbzhat meghatrozsa. A mhszek nemzetkzi szervezetnek - az Apimondinak -javaslatra az anykat venknt vltoz t sznnel jelljk. Az lnk szn jel lesen "kiugrik" a mhekszrke, egyhang tengerbl. Jl szemllteti ezt a 6. kp.

    Az anya szaportszerve potrohban van (6. bra). Kt petefszke egyenknt 150- 160petetmlbl ll. A petetmlkegy-egy petevezetkben futnak ssze. Ezek kzs csatornbanegyeslnek. Ehhez csatlakozik a magtarisznynak nevezett, kb. 1,5-2 millimter tmrjhlyagocska. A szaportszerv a hvelyben folytatdik, amely a potroh vgn a fullnk, valamint avgbl kzs nylsban vgzdik.

    A petk fejldse a petetmlk kezdetn, a petefszkek cscsban indul meg. A petk innen apotroh vge fel haladnak. Mire odig jutnak; elrik teljes fejlettsgket. A pete tlagosan 1,6millimter hossz, tmege (slya) 0,132milligramm.

    A here

    A here a mhcsald hmnem tagja. Nnem testvreitl knnyen megklnbztethet. "Dundi","egybeszabott", "kvr" testvel fejnek nagy rszt elfoglal, hatalmas, sszetett szemeivel tnik kikzlk (5. kp). Anyja s nvrei bjbla hernek semmi sem jutott. Mozgsa is nagyon "darabos".(Ez a megllapts replsre nem rvnyes, abban nagyon gyes s gyors.)A here teste 15-18miIIimter hossz, tmege (slya) kb.240 milligramm.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    16/175

    16

    7. bra. Herezs

    Herket a mhcsald csak a termelsi idszak els felben nevel. A herk rendszerint prilismsodik felben jelennek meg, az utolsk jliusban kelnek. Szmuk a csaldban nhny szz s prezer kztt vltozik. tlagos lettartamuk kb. 60 nap. Nyr vgn, sszel a mhcsald a herketelpuszttja, kizi (7. bra).

    Voltak idszakok, amikor sok mhsz tzzel-vassal igyekezett gtolni, hogy a mhcsaldok herketneveljenek. A mdszerek egyik legdurvbbja a herefiasts "lenyakazsa" volt. A nagyobb kiterjedsherefiastst a mhsz kssel lemetszette. Az elpusztult lck, bbok letnedveit a mhek felszvtk,a testburok kitinmaradvnyait kihordtk.A herk jelenlte a csald fejldse, munkakedve szempontjbl a szaporods idejn (rajzs,anyavlts) mindig szksges. Csupn tlzottan nagy szmuk nem kvnatos.

    A feladatok megoszlsa

    A fejlds folyamn a faj- s ltfenntarts feladatai a mhcsald egyedei kztt lesenelhatroldtak.A hm egyednek, a hernek csupn az a feladat jutott - vagy maradt? -, hogy az letet hordoz hmivarsejteket megtermelje s az anya szaportszervbe juttassa. A lt- s fajfenntarts valamennyitbbi feladatnak elltsa a csald nnem egyedeire maradt.

    Az anya feladata, hogy petk termelsvel lehetv tegye utdok ltrehozst. tveszi a herktl

    a hm ivarsejteket, s azokat szervezetben trolja. Petzs kzben szksg szerint gazdlkodik ezzela valban "letet jelent" kinccsel.Petzs kzben az anynak szmos rszmunkt kell elvgeznie.

    Megkeresi a petzsre kellen elksztett sejteket, s elhelyezi bennk az rett petket. Kzben"dnt" (?) a petben lev "letcsra" jvjrl is. Pontosan arrl, hogy nnem egyed vagy hmfejldjk-e belle. A megtermkenylt anytl fgg a csald npessge, a klnbz nem egyedekarnya. teht a faj jvjnek hordozja. Micsoda felelssg! Ez teszi rthetv, mirt vlt ppen azanya az otthon teljes rabjv. Mirt flti a mhcsald valban gy, mint legdrgbb kincst.

    m az anya csak akkor teljestheti feladatt maradktalanul, ha a szapora petzs s utdnevelsvalamennyi felttele adott. Ezeket a feltteleket a munksmhek teremtik meg. Rjuk vr azotthonkeress s pts minden tennivalja. Nekik kell az otthont berendezni s karbantartani,

    fteni, hteni s szellztetni, nyugalmt, biztonsgt vdeni. Feladatuk tovbb a csald valamennyitagja szmra szksges tpllk sszegyjtse, feldolgozsa s raktrozsa. k ltjk el az otthon

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    17/175

    17

    egszsgri teendit is. ptik s elksztik emellett az j nemzedk blcsit is. Mirigyeik termelik a"csecsemtejet", a mhpempt. Az anyn kvl tplljk s gondozzk a fejld egyedeket. Tehtsok-sok fiatal testvrk "nevelanyjnak", "szoptat dajkjnak" tekinthetk. St szksg esetn jelre gondoskodnak a kireged anyk ptlsrl. k kezdemnyezik j csaldok szletst is.

    Nzzk ezek utn - legalbb nagy vonalakban, hogyan alkalmazkodott a kt nnem egyed

    szervezete a r kiosztott feladathoz.A munksmhek, mint mondottunk, nnemek. Ugyanolyan megtermkenytett petbl fejldtek,mint az anya. Szaportszervk fejletlen, ezrt przsra kptelenek. Ez nem voltmindig gy. Bizonytjaezt az, hogy hm utdoknak - kivtelesen - ma is letet adhatnak.

    A munksmhek petefszkei elkorcsosultak. Petetmlik szma az anynak csak tredke.Magtarisznyjuk hinyzik. Klnbznek az anytl abban is, hogy testk nem termel az anyhozhasonl, csaldsszetart anyagot, "anyatermket. Ezek a szervek nyilvn azrt fejldtek vissza,illetve ms irnyba, mert a munks mdosult feladatnak elltshoz szksgtelenek voltak. Amunks szervezete ugyanakkor - a feladatok tekintetben - tkletesebb is vlt.

    A csald valamennyi j nemzedke a munksok ltal termelt viaszbl, az ltaluk ptettblcskben bvik ki a petbl, s abban fejldik tkletes rovarr. Az ptst szolgljk a munksmh

    viaszmirigyei, amelyek potrohnak hasi oldaln vannak. Termkk, a viasz, cseppfolys llapotban apotrohgyrk n. viasztkrn t szivrog ki. A gyrk kztt parnyi lemezkv kemnyedik.Halpikkelyhez hasonl alakjrl kapta a viaszpikkely elnevezst. Az anynak nincsenek viaszmirigyei.

    A munksok garatmirigyei a "szoptat dajka"-i feladatok elltst teszik lehetv. Csak amunksmheknek vannak garatmirigyeik. Ezek a mirigyek termelik a mhpempt vagy mhtejet.Ezzel tplljk a mhek a fiatal lckat. A garatmirigy kb. a mhek letnek 4. napjn kezd mkdni.A termels cscst kb. 6 nap mlva ri el. A 12. naptl a pemptermels fokozatosan visszafejldik.Ugyanez a mirigy ksbb enzimeket termel.

    A munks s az anya fejldse azonos alaprl indult el. Ennek bizonytka, hogy az idsebbmunkslcbl fejld anykban e mirigy cskevnye megtallhat.

    Azzal, hogy a munksmh az ivadk gondozst tvette, lehetv vlt, hogy az anya csak apeteraksnak szentelje idejt. Ez teljestmnyt megsokszorozza. gy vlt lehetv, hogy a mzelmh tbb tzezer tagot szmll csaldokban ljen. Az egytt l egyedek nagy szma pedig egyiklnyeges felttele annak, hogy a mhcsald kpes lekzdeni a virg nlkli, hideg tli idszakot.

    A munksmh msik fontos feladata a csald tpllknak sszegyjtse, feldolgozsa sraktrozsa. Erre a sokoldal tevkenysgre munkaeszkzei teszik alkalmass.

    A szipka s mzhlyag a nektr s a vz gyjtsre szolgl. A szipka a gyjts, a mzhlyag azideiglenes trols s szllts eszkze.

    A szipka kb. 6,5 mm-es, vkony csvecske. Az anya szipkja rvidebb, mint a munksmh. Amh szipkjt hasznlaton kvl sszehajtva ajka al rejti. A szipka belsejben van a mh nyelve. Anyelvet bort szrk ecsetknt, a nyelv vgn lev "kanlka" mintegy mert eszkzknthasznlhat. A mzhlyag a nyelcs kitgult szakasza. rtartalma kb. 60 mm3 (8. bra).A mh szipkjt gyjts kzben a folyadkba (vzbe, nektrba) sllyeszti, s szvszlknt hasznlja.A maradkot szrs nyelvvel sszetakartja, parnyi kanlkjval (9. bra) feltrlgeti, felnyalja. Afelszvott anyag a nyelcsvn t a mzhlyagba jut. Sok-sok virg nektrtermse teszi meg ezt azutat, amg a mzhlyag megtelik. Ekkor a mh hazarepl, s a nektrt kirakja.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    18/175

    18

    9. bra. A munksmh emsztcsatornja

    1. garat. 2. nyelcs. 3. mzhlyag. 4- szelep. 5. gyomor. 6. vkonybl. 7. vastagbl. 8. vgbl

    9. bra. A kanlka

    A tpllk a mzhlyagbl szelepen (10. bra) keresztljut, az emsztgyomorba. Az ide tkerltanyag (legyen az nektr, mz, vz vagy virgpor) a mzhlyagba nem kerlhet tbb vissza. Ezt akzbeiktatott egyszer, nmkd szelep meggtolja, mert csupn "egyirny" kzlekedst teszlehetv. Ezen kvl szablyozza a mh tpllkfelvtelt (a mh igazi szjnak tekinthet). Vgl, hanem is maradk nlkl, de kiszri a nektrbl a virgpor szemecskket.

    A nektr a mzhlyagban semmivel sem keveredhet, mert abban nincsenek mirigyek. Mzz valtalakulsa akkor kezddik, ha a mh enzimeket ad hozz. A feldolgozs egybknt a "hzi"munksok feladata.

    A mzhlyag szerepe nem merl ki a folykony anyagok tmeneti trolsban shazaszlltsban. Fontos szerepe van abban is, hogy a mh hosszabb idttlthet tvolotthontl,mint amennyire a szervezetben felhalmozott energia kpess teszi. Az otthonrl kiindulmhmzhlyagjban mindig tallhat biztonsgi tartalk. Ha vrnek cukortartalma fogytn van, akkormegnylik a tartly (a mzhlyag) szelepe, s a tartalk egy rsze a gyomorba jut. A "motor"'zemanyag-elltsnak folyamatossga nem szakad meg (II. bra).

    A virgpor gyjtst a mh testt fed sr szrzet knnyti meg: egyik mirigynek vladka(nyla) a csomzst s a feldolgozst segti el. Lbainak kosrki a virgpor hazaszlltsbannlklzhetetlenek. A munksmh a virgpor gyjtsben mindhrom prlbt hasznlja. Azanynak virgporgyjt berendezse, kosrkja nincs.

    Az lelem feldolgozsban a garatmirigy tlt be fontos szerepet.Az ltala termelt enzimek, azonkvl, hogy azsszetett cukrot bontjk, a mznek,mint tpllknak azrtkt is nvelik.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    19/175

    19

    10. bra. A szelepes mzhlyag1. mzhlyag. 2. szelep

    11. bra. A mh zemanyag elltottsga1. bsges, 2. kevesebb, 3. elgtelen

    A fullnk

    A kzssg s az otthon vdelmben a munksmhet rgi s lbai mellett fullnkja segti. Amunksmh fullnkja a fejlds folyamn az egsz csald vdelmt szolgl eszkzz vlt. Az anyazonban megmaradt nvdelmi fegyvernek. Fullnkjt az anya tojcsknt is hasznlja. A petketfullnkja segtsgvel helyezi a sejt fenekre. Az anya fullnkja fejlettebb, mreghlyagja nagyobb,

    mint a munksmh.A fullnk tbb finom rszbl ll. Igazi, parnyi mszernek tekinthet. Rszei pontosan egymsba

    illenek. A fullnk "ellensgbe" hatol rsze a vly s a kt fl szurony (12. bra). Ez utbbiakonhorogszeren visszahajl tskk tallhatk: a munksmhekin 10- 12, az anyin 3. A mhek nlunklegismertebb rokonai, a darazsak fullnkja horog nlkli. A kt fl szurony a vly "snjein" elre-htra akr egytt, akr kln-kln knnyedn mozog. A lgmentesen egymshoz simul kt flszurony kztt, a fullnk belsejben csatorna hzdik. Ez vezeti a fullnk hegyhez a mrget. Afullnk mkdst kln idegcsom szablyozza.

    A mrget, amely a mreghlyagban gylik ssze, a mregmirigy termeli. A szrshoz kszl mhennek a hlyagnak a tartalmbl enged parnyi mennyisget a fullnk csatornjba. A fullnk hegynmegjelen cseppecske 2-3 milligrammnyi. Minl izgatottabb a mh, annl tbb a mreg a fullnkja

    hegyn. Legtbb mregtartalkuk az rszolglatot ellt mheknek van.

    12. bra. A fullnk fl szuronya1. tskk (horgok). 2. mregcsatorna

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    20/175

    20

    A kgymreghez hasonl mhmreg hatanyaga pontosan nem ismert. Mestersgesen nem sikerltmg ellltani.

    A mhmreg, illetve annak a mreghlyagban trolt vizes oldata szntelen folyadk. Sajtos,kellemes illat. Kesernys-savanyks z. Baktriuml hatsa van.A mregtermels nem csupn a mh kortl, hanem fajtjtl s az vszaktl is fgg. Legtbb mrget

    a tavaszi, els nemzedk termel. sszel a mregtermels cskken, tlen teljesen sznetel. Az ttelelmhek mregtermel kpessgket nem vesztik el.

    A szrs

    A szrsra kszl mh igyekszik potroht olyan helyzetbe hozni, hogy a fullnk a szrsi fellethezmerlegesen kzeltsen. gy dfi ellensge testbe (13. bra). A sebbe nem csupn a fullnk hegynlev mregcsepp kerl be. Az egyre mlyebbre hatol "fegyver" szerkezete mkdni kezd, s atartalk mrget is az ldozat testbe pumplja. A "mrgt kitlt" mh - mint aki munkjt jlvgezte - igyekszik fullnkjt visszahzni. Ha embert szrt meg, ez nemigen sikerl. mert a fullnkhorgai rendszerint megakadlyozzk. Fogsgbl ktsgbeesetten prbl szabadulni. A

    kvetkezmny: forgs krbe-krbe a fullnkprzon, a szrs helyhez bilincselve. A kzdelem afullnknak a mh testtl val elvlsval vgzdik.

    13. bra.A mhszrs kzben

    14. bra.A testben maradt fullnk

    Azzal egytt kiszakad a mkdst szablyoz idegcsom s a mreghlyag is (14. bra). Ha a fullnkersebben kapcsoldik a rovar testhez, akkor nem szakad ki. Az ilyen fullnkos rovarok tbbszrszrhatnak egyms utn.

    Az ellensg testben maradt fullnk a mhtl elszakadva is tovbb pumplja a mrget az ldozattestbe, mint valami nmkd szerkezet. A parnyi fegyver mkdse, az idegcsom temesmozgsa szabad szemmel is lthat.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    21/175

    21

    Ha a mhek fegyverket egyms vagy ms rovar ellen hasznljk, akkor nem teszik ki magukat abiztos hallnak. Ilyenkor ugyanis a fullnk csak kivtelesen nem hzhat vissza. Egybknt a fullnkjtvesztett mh rvid id mlva elpusztul.

    Az anya fullnkjt nem csupn a rovarok, hanem valamennyi llny testbl kpes kihzni. Ez akivltsga annak ksznhet, hogy fullnkja ersebben csatlakozik testhez, s szuronyain sokkal

    kevesebb horog van. Ezrt az anya egyms utn tbb zben is szrhat.Az anya vdettsgt a termszet blcs intzkedsnek kell tekinteni.Egy munksmh elpusztulst a kzssg szre sem veszi, meg sem rzi. Az anya elvesztse azonbanaz egsz csald pusztulst jelentheti.

    Sokan gy tudjk (gondoljk), hogy az anya fullnkjt fegyverknt nem hasznlja. Sem embert,sem mhet (munkst, hert) nem szr meg. Kivtelt csak msik anyval tesz, csak azzal hajlandsszemrni erejt. A munksok viszont olyan tisztelettel vannak irnta, hogy soha nem emelnek rfegyvert.

    Ezek a vlemnyek abbl az idbl maradtak fenn, amikor az anyt olyan uralkodnak tekintettk,akit a "np" tisztelete vez, s akinek mltatlan "akrkivel" prbajt vvni. Erre a felfogsra utal azanya rgi, nha mg ma is hasznlt elnevezse: kirlyn.

    Ma mr tudjuk, hogy az anya nem uralkodik, s az emberhez, a mhcsald tbbi egyedhez valviszonya sem felel meg az elbbiekben vzoltaknak.Igaz, az emberi kz rintsre kevs anya vlaszol szrssal. m nem llthat, hogy az ilyen eset

    kivteles ritkasg. A tmad szellem a fiatal, szz anyknl gyakoribb, de nem kpeznek kivtelt amr hosszabb ideje petz, "meglett kor" anyk sem. E tekintetben klnsen az anyanevelsselrendszeresen foglalkoz mhszeknek vannak bsges tapasztalataik. Az ltaluk kzbe vett sok anyakztt mindig akad nhny olyan, amelyik flelmben a mhsz kezbe szr.

    Nem riad vissza az anya a munksmh, st a fegyvertelen here megtmadstl sem. Tbb zbentapasztaltam, hogy a mestersgesen kialaktott parnyi csaldba beengedett anya az elskntkzelbe kerlt munksmhet - anlkl, hogy az brmifle ellensges szndkot mutatott volnairnta - egyetlen szrssal meglte. Ezutn mintha ez a hozz mltatlan tett minden izgalmt,haragjt levezette volna,megnyugodva vegylt el ldozatnak testvrei kztt. Ilyen alkalommaltapasztaltam azt is, hogy hert lt meg az anya. Balsorsa azt hozta elsknt ssze a harciashangulatban lev szzzel.

    Nem igaz az sem, hogy a dolgoz mhek sohasem bntanak anyt.A mhek nem ismernek sem rzelmeket, sem tekintly tiszteletet. letket, cselekedeteiket a lt sfajfenntarts sszer s clszer sztnei irnytjk. Anyjukhoz csupn addig ragaszkodnak, addiggondozzk, vdik, amg kpes feladatnak eleget tenni.Az anyjval elgedett csald, anyt nem fogad be. Az otthonba betrni kvnt elzi, megli. Idegenanya barti fogadtatst csak anytlan vagy anyjval elgedetlen csaldtl remlhet. De a bejutsmegksrlse ilyen esetekben sem kockzatmentes. A ksrlet gyakran a befel igyekv vendghallval vgzdik. A bebocstst nyer janya vagy megvva rgivel az "uralomrt", vagy bksenegytt petzik vele.

    Az anyjukkal elgedett csaldok a hozzjuk betvedt idegen anyt rendszerint elpuszttjk. Aztlet vgrehajtst nem bzzk anyjukra. gy nem kockztatjk annak testi psgt, esetleg letet is.Gyakori azonban, hogy az j anytl mg az anytlan csaldok is idegenkednek. Ez a mhszekneksok gondot okoz, s nagyon megnehezti az eredmnyes termelshez nlklzhetetlen rendszeresanyacsert.

    Elfordul az is, hogya mhek bizonyos esetekben az anyt (akr a sajtjukat is!) csomba fogjk.Klnsen gyakori ez olyankor, amikor tmenetileg egy csaldban kt vagy tbb anya van egytt.Ilyenkor arrl van sz, hogy a csald egyedei kztt nincs kell egyetrts a vlaszts krdsben.Egyesek szvesen ltnk maguk kztt az j anyt, msok ellensgesek vele szemben. A kt tbor"hajba kap". Egyik mindent elkvet, hogy az anyt elpuszttsa, a msik, hogy megmentse. A vitakvetkezmnye rendszerint az ltalnos verekeds. A mhek egymst hzzk, vonjk, cibljk,harapjk s szrjk. Egyre tbb mh hempereg, gurul, hull szt s kapaszkodik ismt ssze csombaaz anya krl. A harci szellem ellse utn nem csupn sebesltek, hanem elpusztult munksok is

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    22/175

    22

    maradnak a porondon. Az anya a harcbl rendszerint megtpzva (lekopott szrzet, tpettszrnyak, kificamtott lb stb.) kerl ki. De a veszekeds vge gyakran ennl is rosszabb: a hall.Klnsen sok krt tehet a mhek ilyen viselkedse olyan mhszetekben, amelyekben nagyobbmennyisg anyt nevelnek eladsra. A tjol replsrl vagy nsztrl hazatr anyt gyakran sajtkis csaldjnak mhei zrjk csomba s knozzk agyon. Ennek a klns viselkedsnek az okai mg

    ma sincsenek teljesen tisztzva.

    Az illatmirigy

    Az illatmirigy ugyancsak a mhcsald vdelmt szolglja bizonyos esetekben. Termke, mint amhcsald egyedi illatnak egyik alkotrsze, lehetv teszi az otthonba rossz szndkkal besurranniprblkoz idegen mhek felismerst. De egyttal a hazatr mhek s anyk tjkozdst, st azelesgforrs megtallst is szolglja.

    Az illatmirigy a mh potrohnak vgn, kt hti fl gyr kztt van. Az illatoz mh potroht ittbehajltja, szinte megtri. Ennek kvetkeztben a potroh kt szomszdos gyrje kiss sztnylik. Itt,fehr hlyagocska formjban kitremlik az illatoz mirigy. A mh a mirigy illatt szrnyainak gyors

    mozgatsval hajtja htrafel. Az illatoz mhek a kaptr szlldeszkjn, kijrjban mindig fejjelbefel fordulnak. A kutatk szerint a mhek a leveg szrnyaira bzott illatot nagyon ers (1: 100000000) hgtsban is megrzik.

    A mhcsald laksa

    A mhek mindaddig, amg nem kerltek az ember "gondnoksga" al, leggyakrabban fk odvbanrendeztk be otthonukat.Szvesen megteszik ezt ma is. A fk odvn kvl rgen a fld regeiben, asziklk repedseiben kerestek mg megfelel helyet. Az erdk fogysval s a korszererdgazdlkods elterjedsvel - ami az odvas fk szmt nagymrtkben cskkenti - egyre fogynak a

    termszetes lehetsgek. Ugyanakkor jelentsen nvekedtek az olyan emberi alkotsok, amelyek amheknek otthont knlnak. s a mhek lnek a vlaszts lehetsgvel. Nemcsak res kaptrokatfoglalnak el. Berendezkednek padlson, kmnyben, veranda sarkban, ablakrednyben, templomtornyban, auttemetben hever gpkocsi roncsokban, cska olajoshordkban. Mindez a mheknagy alkalmazkodkpessgt bizonytja.

    A mhcsald hziastsa fel az ember az els lpst akkor tette, amikor odjval egyttotthonba cipelte. A mhek ltal lakott od, a tnk kivtelesen egy-egy mhszetben mg ma ismegtallhat, de inkbb mzeumokban a helye (1. bra).

    Idvel a mhszked ember a tnkben lak mhcsaldok szaporulatt sajt kszts laksbateleptette. Ezt vesszbl, gyknybl, ssbl, szalmbl fonta. Az ilyen mhlaks neve: kas. Azokat akasokat, amelyeket az ember nem tartott elg melegnek, srral bemzolta. Az si mhlaks

    vlasztkot ksbb a deszkbl kszltek, a kpkbvtettk. Ma mr a kasok s a kpkis nagyonritkk.Az ember a mhlaks anyagt, mreteit s formjt sokszor megvltoztatta. Berendezse, a lpekptse azonban mg hossz ideig a mhek kizrlagos feladata maradt. Ezt a munkjukat az embersokig nem irnytotta, nem segtette. Az els emberi beavatkozs a mhek letbe ezen a trenakkor kvetkezett be, amikor a mhsz a mhlakson vzszintes irnyban nhny vastagabb vesszt,nyrsat szrtt. Erre nyilvn a lpek gyakori leszakadsa adta az tletet. A nyrsak alkalmazsaugyanis cskkentette ezt a veszlyt.

    Az si mhlaksokban a lpek kzvetlenl a mennyezethez s az oldalfalakhoz pltek. Onnancsak erszakkal lehetett kiszedni azokat.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    23/175

    23

    15. bra.Tnk

    Ekkor a mhszkeds tudomnya jformn a rajok befogsbl, s a mzes lpek egy rsznekelszedsbl (kitrdelsbl, kivagdossbl) llt. Az ember a mh otthonnak belsejbe nemtekinthetett be. Legfeljebb a lpek aljnak kisebb-nagyobb rszt lthatta, ha a mhlakstmegdnttte, vagy fejtetre lltotta. A mhek otthoni letnek megismerse nehz volt. A fejldsta mozgathat lpek feltallsa gyorstotta meg. A mlt vszzad kzepn csaknem egy idben,egymstl fggetlenl tbb helyen is megjelentek az olyan mhlaksok, amelyekben a lpeket

    lcekbl ksztett keretekbe ptettk a mhek. A kereteket a mhlaks falra fggesztettk. Afejlds e nagyon fontos llomsra elsknt eljut nemzetkzi lcsapatnak magyar tagja is volt.Kvesdi Szarka Sndor a mlt szzad negyvenes veiben ktfle keretes mhlakst is szerkesztett. Akeret feltallsval a mhlaks berendezse - a lp - mozgathatv vlt (16. bra). A keretekkelfelszerelt mhlaks, a kaptr sok formban, de csaknem az egsz vilgon elterjedt. A korszermhszkeds legfontosabb eszkzv vlt. Hasznlata a mhcsaldokszinte tetszs szerintiszaportst, az rumz mennyisgnek nvelst, a mhszetnek, mint tudomnynak gyorsfejldst is lehetv tette.

    A kaptr elterjedse sem ment egyik naprl a msikra, s egyenletes sem volt. A felszabadulsutn haznk mhllomnynak mg 10%-t tallta kasban az sszers. Azta, termszetesen ahelyzet sokat vltozott. A kasos mhszkeds azonban mg mindig nem szmthat teljesen a mlt

    emlknek.A kasos mhszkeds lnyegt egy pldval szemlltetem. Az sszel 10 csaldos mhszet

    szerencss ttelels utn a kvetkez szre, 30-40 csaldra, kivtelesen tbbre is felszaporodott.Oktber elejn a mhsz 10 mhcsaldot kivlasztott "magnak", a tbbit felszmolta. A mheketknnel elpuszttotta, a kasbl a lpeket kivgta. A mzet a lpekbl kzzel kinyomkodta, majd szitntszrte. Az res lpeket az sznknt mhszetrl mhszetre jr felvsrlknak, asonkolyosoknak eladta. Ez az elnevezs a selejtezett lp - a sonkoly - nevre utal.

    A mhlaksokat (kasokat, kaptrokat) rgen erre a clra kszlt pletben, a mhesben tartottk(17. bra). Ma a kaptrak szabadban val elhelyezse az ltalnos. Terjed azonban a gpkocsiraemelhet mhes hz, ms nven kontner (18. bra) s a kerekekre szerelt, n. mozgmheshasznlata.Ezek megknnytik a mhek tbb szempontbl is szksges szlltst.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    24/175

    24

    16. bra.Lp kivtele rgi rendszer kaptrbl

    17. bra.Mhes

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    25/175

    25

    18. bra.Mhes kontner

    A laks berendezse

    A mhlaks berendezse utn vlik a mhek otthonv. Korszer mhlaks berendezselckeretbe foglalt lpekbl ll. A lpeket a mhek viaszbl ptik. Az ptshez hasznlt tglk aviaszpikkelyek. Egy ilyen tgla tmege (slya) 0,8-2 milligramm. Egy gramm viasz feldolgozsakor azptknek 500- 1250 ilyen tglt kell "kzbe vennik, illetve "lbba fogni". Egyetlen ngyzetdecimterlp ptsre 4- 10 ezer parnyi tglt hasznlnak fel a mhek.

    A lpet a kzs viaszalap mindkt oldaln hzagmentesen egymshozsimul, szinte mrtanilagpontos, szablyos, hatszglet hasbok, sejtek alkotjk. A sejtek nem azonos nagysgak.Legkisebbek a munkssejtek. Nevk arra utal, hogy ezekben fejldnek a munksmhek. Sokmunkssejt munkslpet alkot. A herk szmra pl, szintn hatszglet blcsk,jval nagyobbak.Ezek a heresejtek. Az ilyenekbl ll lp a herelp.

    A munkssejtek 12- 13 millimter mlyek. tmrjk 5,1 millimter. Falvastagsguk 0,01-0,025millimter. A sejtfalak fels pereme vastagtott. Ez a lpet ersti, teherbrst nveli. Egyngyzetdecimter munkslp egyikoldaln kb. 400 sejt van. A munkslp vastagsga 24-25millimter.

    A heresejtek 14-16 millimter mlyek. tmrjk 6,3 millimter.Egy ngyzetdecimter herelp egy oldaln kb. 270 sejt van. A herelp vastagsga 29- 31millimter.A mhcsald zmmel, munkslpekkel rendezi be lakst. Herelpet sokkal kevesebbet pt.

    A mhek fknt a fejlds idszakban, jval nagyobb, gyszhz hasonlthat sejteket is ptenek.Ezek nylsukkal lefel vannak felerstve a lpeken. Hosszuk 20-25, mlysgk 18-23 tmrjk 8-9millimter. Ezekben fejldnek az anyk, ezrt a nevk: anya blcs (19. bra). Anyablcst amhcsald csak akkor pt, ha anyanevelsre kszl.

    A mhek kivtelesen szablytalan sejteket is ptenek. Olyankor, amikor lpptsbe kezdenek,illetve munkslp ptsrl herelp ptsre vltanak t, vagy fordtva. Ezeket tmeneti sejteknekmondjuk.

    A lp a mhcsald letben fontos szerepet tlt be: sejtjeiben fejldnek a mhek (blcs), sazokban raktrozza a mhcsald tartalk lelmt (raktr)

    Az j lp fehr, srgsfehr, vilgossrga (20. bra). Hasznlat kzben sttedik, megsrgul, majdbarnul, hossz hasznlat utn szinte megfeketedik. Vltozik a lp tmege (slya) is. Ezt a benne kikelt

    nemzedkek utn visszamarad anyagok okozzk. Ugyanekkor a sejtek is kisebbednek. Ezek avltozsok nem csupn a kvetkez nemzedkek fejldsre, hanem a mhcsaldok egszsgre is

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    26/175

    26

    krosak. Ezrt a lpeket idnknt jakkal kell felvltani. A selejtezett lpek viasztartalmtolvasztssal, prselssel vlasztjuk kln a szennyez anyagoktl. A viasz vagy visszakerl mlpformjban a mhcsaldokhoz, vagy ruviaszknt rtkesti a mhsz. Keresett cikk.

    A mhsz a mhek pttevkenysgt irnythatja. Erre a mhviaszbl mestersgesen ksztett,sejtek alapjaival mintzott viaszlap, a mlp ad lehetsget. Az els mlpet a kaptrak feltallsa

    utn mintegy kt vtizeddel ksztettk. A korszer mhszetben nlklzhetetlen. A mlprecsupn munkssejtalapokat nyomnak. Ezzel a mheket munkslpek ptsre sztnzzk. Nemfogadnak mindig szt. Ha herk nevelst is szksgesnek ltjk, akkor a munkssejtalapokatlergjk, s herelpet ptenek.

    19. bra.Anyablcs az lct gondoz mhvel

    20. bra.j lp

    A mlp elnyei a kvetkezk: gyorstja az ptkezst, megszabja a lpek irnyt, mrskeli aherelpek ptst, ersti a lpeket. Ez utbbiban a keretbe fztt s mlpbe olvasztott vkony

    fmhuzal is segt.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    27/175

    27

    A fszek s a mzkamra

    A mhcsald otthont kt rszre, fszekre s mzkamrra osztjuk.A fszek az otthon llandan lakott rsze. A mzkamrt csupn a termelsi idszak alatt lakja acsald.

    A fszekben vannak a fejld nemzedkek blcsi. Ez az lland tartzkodsi helye az anynak sa fiatal munksmheknek. Itt tartalkoljk a mhek a mindennapi tpllkozshoz szksges lelmetis. A fszek hmrsklete tavasztl szig egszen kis ingadozstl eltekintve lland. Tlre amhcsald a fszekbe hzdik ssze. Itt li t a hideg hnapokat. Itt kezdi tl vgn az anya apeterakst, s innen sztterlve foglaljk fokozatosan el a mhek otthonuk tvolabbi rszt, amzkamrt.

    A mzkamra a tartalk mz trolsra val. Itt "laknak" a csald idsebb egyedei. Az anya azotthonnak ebben a rszben ritkn ltott vendg.

    let a fszek homlyban

    A fszek nagysga nem lland. Tlen a legkisebb, a csald fejldsnek cscsn a legnagyobb.Nagykeretes kaptrainkban a fszek ltalban legfeljebb 10- 12, a flkeretes rakodkaptrakban 20lpre terjed ki. A fszek lpeiben ilyenkor 80- 120 ezer sejt van.

    A fszeknek a kijrhoz legkzelebbi lpeibe rakja petit az anya.Az egyms mellett sorakoz blcsk mezejt (a fiastst) virgporral teli sejtek szeglyezik (7. kp).Ezekbl fedezik a dajkamhek virgporszksgletket. A virgporos sejtek fltt, illetve mellettmzzel teltek kvetkeznek. Koszorhoz hasonlan vezik a fiastst. Ezrt sszefoglal nevk:mzkoszor. A fiastsos lpekben raktrozott mznek s virgpornak szerepe van a fszek hgazdlkodsban is. Az tmelegedett virgpor s mztmegmrskli a hingadozst. A fszek ktszls lpbe, amelyeket "takar" - vagy "zr " lpnek neveznk, a mhek bsgesen raktroznak

    virgport s mzet.A mzkamra lpei kizrlag mz raktrozsra valk. Innen a mhsz a csald szmra flsleges

    mztartalkot a fszek krostsa nlkl, tisztn szedheti el.A fszket s az abban vgbemen lettevkenysgeket az ember sokkal ksbb ismerte meg, mint amhek lakson kvli lett. A keretes mhlaks feltallsig ezt a lpek mozdthatatlansga gtolta.A keretes mhlaks hasznlatnak elterjedse utn pedig a mhcsald fszkt nagyon sokigbizonyos titokzatossg, tisztelet vezte.

    A hmrsklets a pratartalom szablyozsa

    A hmrsklet nem azonos az egsz mhlaksban. Legmelegebb mindig a fszekben van.

    Megkvnja ezt a sok ezernyi blcsben fejld jv nemzedk. A fiasts kztti lputckban ahmrsklet 34-35 C. Ez a legkedvezbb a fiasts szmra. A 32-36 C kztti kilengs mgnemokoz rezhet krosodst. 3O C-on azonban a mhek mr hibs vgtagokkal szletnek, 26 C-on,illetve 40 C fltt pedig a fiasts elpusztul.

    Ettl a meleg kzponttl tvolodva, a hmrsklet minden irnyban fokozatosan cskken.A kifejlett, de klnbz kor egyedek h ignye nem azonos. Legmelegebbre a fiatal, bels munktvgz "csaldtagoknak" van szksgk. Az idsebb, kls munksok szmra a fszek tl meleg. Ezrtezek szvesebben tartzkodnak a laks leghvsebb rszeiben.

    A mhek a szksges hmrskletet akkor is kpesek fenntartani a fszekben, hakint mlyenfagypont alatt van a hmr higanyszla. Ilyenkor laksukat ftik. A ht izommunkval, mzbltermelik.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    28/175

    28

    Nagy melegben, amikor a kls hmrsklet is harminc fok fl emelkedik, a mhcsald a fszkethti. Ennek els jele, hogy a fiastsos lpeken a mhek szma fogy. Egy rszk a kaptr tvolabbi,hvsebb rszei fel vonul. Ha ez a lazts nem elegend, akkor a mhek egy rsze kihzdik alaksbl. A kijr kzelben csomba verdnek s ott ldglnek nyugodtan (tgyels). Az estirkban minden visszatr eredeti rendjbe. Forr nyri jszakkon azonban a mhek egy rsze a

    kaptron kvl marad.A fszek magasabb hmrsklete a mhlakson bell gyenge lgmozgst okoz. A meleg leveg alaks hvsebb rszei fel ramlik. A leveg mozgst a mhek szrnyaik rezegtetsvel gyorstjk(2I. bra). Amikor a fszekbl a tlmelegeds megelzse cljbl kezdenek kihzdni, azonnalmegjelennek az els szellztet mhek is. Egyarnt felbukkannak a lpek kztt, a kaptr aljn, akijrban s a szlldeszkn. A szellztets nem ms, mint helyben val repls. A sok parnyi, lszellztet gpecskbl sszefgg szellzlnc alakul. A mhek potrohukkal a kijr fel fordulva,sztvetett lbakkal llnak, s szrnyaikat gyorsan rezegtetik. A szellzlnc a meleg levegt hajtja ki akaptrbl.A mhcsaldnak otthona htsre mg ms lehetsge is van. Vizet prologtat el a laksban. Amhek erre egyrszt testk vztartalmt, msrszt a fszekben lev tartalkot hasznljk. A

    testkben lev vizet lgcsveik segtsgvel prologtatjk el. A kinti hmrsklet cskkensvel fogya szellztet mhek szma. Ksbb, megkezddik a kaptrbl kihzdott mhek visszatrse is. Azesti ersebb lehls mr minden mhet ott tall, ahol a legnagyobb szksg van r, illetve ahol ahmrsklet a legkedvezbb szmra.

    A szellztetsnek a laks pratartalmnak szablyozsban is szerep jut. Amikor sok afeldolgozsra vr nektr, akkor a leveg pratartalmt cskkenteni igyekeznek. Ezzel gyorstjk anektr felesleges vztartalmnak eltvozst. Siettetik a mz rst.

    21. bra.Szellztet mhek

    Meleg napokon, vagy sok nektr begyjtse utni estken a szellztet mhek ltal elidzettlgmozgs olyan ers lehet, hogy a kijrhoz tartott g gyuft eloltja. A szellztetmhek jszakaimunkjnak eredmnyessgt nem csupn a mhcsald tmegnek (slynak) cskkense, hanem aszlldeszkn lecsapdott vz is bizonytja.

    A fszek hmrskletnek s pratartalmnak szablyozsa, megfelel szinten tartsa az jnemzedk zavartalan fejldse cljbl is fontos.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    29/175

    29

    Az egyedek fejldse

    A mhcsald egyedei teljes talakulssal fejldnek. Blcsjk a testmretknek megfelel sejt(munkssejt, heresejt, anyablcs). Az rett petbl (22. bra) parnyi lca szletik. A dajkk valban"anyai" gondozsnak hatsra, rohamosan nvekszik (8. kp). Egy-egy lct a dajkamhek naponta

    kt, kt s fl ezer alkalommal is megltogatnak.

    22. bra.Petk sejtek fenekn

    23. bra.Bbok blcsjkben

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    30/175

    30

    24. rba.Az jszltt dvzlse

    A kifejlett lca mirigyvladkbl gubt sz maga kr, bbb alakul. Dajki ekkor blcsjtbefdik viaszfdllel. A blcs nyugalmban a fejld egyednek a melegen kvl semmi klssegtsgre nincs szksge (9. kp). Nyugalmi llapotban tformlja az lcakorban testbenfelhalmozott tpanyagokat. Felveszi vgleges alakjt; bbb, majd kifejlett rovarr, mhv vlik (23.bra). Felnyitja blcsje fedelt. Kimszik abbl, hogy testvrei kztt elvegylve megkezdje azjszlttekre kiszabott feladatok elltst (24. bra).

    A fejlds tja - pete, lca, bb, kifejlett rovar - valamennyi egyednl azonos. A pete s lcallapotidtartama is egyez. Eltrs csak a bbllapot idejben van. Ez az anynl a legrvidebb, a hernl aleghosszabb. A fejldsi id rszleteit az 1. tblzat tnteti fel.

    1. Tblzat.A mhek fejldsnek ideje

    EgyedA napok szma

    Pete lca Bb sszesen

    Munks 3 6 7 16

    Anya 3 6 12 21

    Here 3 6 15 24

    Az lcallapot idtartama sem pontosan azonos a hrom egyednl. Ennek azonban gyakor latijelentsge nincs. Az adatok knnyebb megjegyzse cljbl egysgesen 6 nappal szmolunk.

    A blcsben fejld egyedek - pete, lca, bb - sszefoglal neve: fiasts. A fiastsnak azt arszt, amelyet a mhek mg nem fedtek le - a petket s lckat - nyitott (22. bra s 8. kp) -,amelyeket viaszfedllel mr lezrtak - az ids lck, bbok - fedett fiastsnak (10. kp) mondjuk. Akels eltti napokban lev fiasts megklnbztet jelzje: rett, az ppen kelni kezd: kel. A lpnagy rszt elfoglal, nagy kiterjeds fiastst tblsjelzvel klnbztetjk meg (11. kp). Ezekre altszlag rnyalati megklnbztetsekre a gyakorlati mhszkeds sorn van szksg.

    A fejlds teht a pete lettelnek napjtl szmtva 16-24 napig tart. Emberi mrtkkel mrvenem hossz id. A mhcsald lettartamhoz viszonytva sem az. Ha azonban azt nzzk, hogyanviszonylik az egyedre - kifejlett rovarra - vr let hosszhoz, akkor bizony - az anya kivtelvel,nagyon is hossznak tnik.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    31/175

    31

    Ebben a rvid ismertetsben taln nincs semmi klns, semmi rdekes. Ha azonban rszletesebbenfoglalkozunk az anya przsnak, petzsnek, a nemek, illetve feladatok meghatrozsnakkrdsvel, nagyon sok rendkvlit, klnst fedezhetnk fel.

    Kezdjk minden let forrsval, az anyval.

    Az anya felkszlse a przsra

    A blcsjbl kibv anya els napjait a kaptrban tlti. Ezalatt kitinpnclja megkemnyedik,szrnyai megersdnek. Nhny nap mlva, a nap legmelegebb riban mr ki -kirepl. Otthonnakkrnyezetvel ismerkedik. Els "sti" csupn pr percig tartanak. Ksbb jval tbb idt is eltltegy-egy alkalommal a szabadban. Ezeknek a rvidebb-hosszabb kiruccansoknak nem csupn akrnyezet megismerse a clja, hanem a repls gyakorlsa is. Az anya ugyanis csakis a szabadban,otthontl gyakran elg nagy tvolsgra, a levegben przik.

    A szletse utni els napokban az anya sem otthonban, sem a szabadban nem tanstrdekldst ms nembeli testvrei - a herk - irnt. Ez a tartzkods klcsns. A herket is hidegenhagyja az anya jelenlte, kzelsge. Hasonlan viselkedik az anya a ms csaldokbl val, teht az

    idegen herkkel is. Igaz, nemigen trdnek az anyval a munksmhek sem.Azonnal megvltozik azonban a helyzet, mihelyt az anya ivarrett vlik. A kt nembeli egyedek

    otthon tovbbra is kzmbsek egyms irnt. A szabadban azonban mr keresik az ismerkedslehetsgt. Az anyk 4-6, a herk 10-12 napos korukban vlnak ivarrett. Vajon mi okozza a herkviselkedsnek vltozst? Mi rulja el az anyk przsi kszsgt? A przsra rett anya teste, sokms rovarhoz hasonlan hormonszer, Illatos anyagot termel. Ez a levegben messzire elterjedvefelkelti a herk figyelmt.

    Ilyenkor mr a munksok is kezdenek az anyval trdni. Nhnyan llandan krlttetartzkodnak. Cspjaikkal simogatjk, tgetik. Itt-ott kiss erlyesebben is fellpnek vele szemben.Minl tovbb ksik a przs, annl trelmetlenebbekk, erszakosabbakk vlnak.

    A mheknl a przs nem jelenti a kt ivarsejt egyeslst. Csupn annyi trtnik, hogy a here

    prz szervben felgylemlett ond przs kzben tkerl az anya szervezetbe. Nem azonnalifelhasznlsra, hanem csupn trolsra. Ekkor az anya testben mg nincs rett petesejt, st mg apetesejt fejldse sem kezddtt meg. Ennek oka nyilvn az, hogy a fejlett petefszek tmege (slya)gtoln az anyt a gyakorl s nszreplsekben. A testben tartalkolt ondval az anya hallig,illetve a kszlet kimerlsig gazdlkodik.

    A przs

    Mr tudjuk, hogy a przs kizrlag a szabadban, a levegben trtnhet. Ezrt az ivarrettegyedek a nap legmelegebb riban kireplnek otthonukbl.

    A mhek csak kivtelesen przanak otthonuk kzelben. A kt nem ivarrett egyedei mindig elre

    kivlasztott terlet fel igyekeznek. Ezt a herk gylekezhelyeknt emlegetik, de nyugodtannevezhetjk "tallkahelynek". Rendszerint szltl vdett, napsttte vlgyrl, katlanrl, erdeitisztsrl van sz. Itt tallkoznak a krnyk (4-6 kilomteres krzet) valamennyi mhszetnekprzsra rett egyedei. De nem des kettesben! Nem egy anya-egy here, hanem sokan. A herkszma az anyknak tbbszrse.

    Mg nem sikerlt megfejteni a titkot, milyen felttelek alapjn vlasztjk ki ezeket a helyeket amhek. Azt sem, mivel magyarzhat, hogy vrl vre ugyanazokat a helyeket keresik fel. Szintebiztosra vehet, hogy a przs napjain mr nem els alkalommal jrnak jvend nszuk sznhelyn.Bizonytott ugyanis, hogy a tallkahelyeket olyan herk is ltogatjk, amelyek przsra mg nemrettek. rdekes, hogy egy adott terletre idegenblodaszlltott csaldok heri a tallkahelyet mraz els kireplsre alkalmas napon megtalljk.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    32/175

    32

    Mindegy, hogyan trtnik. Tny, hogya tallkahelyen a kellemes, meleg nap dli riban sok heres nhny anya tallkozik. Valamennyien fiatalok s szerelmesek. S megkezddik aprvlaszts, aszerelmi jtk. Az anyk krl kisebb-nagyobb, akr tbb szzas herecsoportok alakulnak ki. Acsoport valamennyi tagja elsknt igyekszik az anya kzelbe kerlni. Az anya hol sebessgneknvelsvel, hol hirtelen irnyvltoztatssal, majd zuhanreplssel vagy ellenkezleg gyors

    magasba emelkedssel prblja lerzni magrl udvarlit, vagy legalbb azok egy rszt.Gynyrsg nzni, hogyan cikznak le-fel, tvolodva majd kzeledve a kisebb-nagyobb mhcsomk.Hol gmb alakban, hol hosszks felhcske formjban, de leggyakrabban stks kpben. Azstks magja az anya. Csvjt a herk alkotjk. Leggyakrabban 10 -30 mter magassgbantallkoznak az anykkal.

    Az stks nha csaknem a fldig zuhan. Ott sztrobban, majd pillanatok alatt ismt a magasbaemelkedik. Mskor az stks nhny parnya a fldre esik. Ez rendszerint egy megtrtnt nsz jele.Przskor ugyanis az anyval sszekapcsoldott here elpusztul. Hanem szakad el azonnal prjtl,akkor az, vele egytt zuhan le. Nhny here is velk tart. Az anya igyekszik minl elbb szabadulnihalott "kedvestl", hogy hazarepljn, esetleg jabb prt keressen. A levegben val jtk, a gyorsrpkds, cikzs nyilvn azt clozza, hogya przsban csak a legletrevalbb herk vegyenek rszt.

    Egszen a legutbbi idkig gy tudtuk, hogy az, anya letben csak egyszer, egyetlen hervelprzik. Ma mr senki sem vitatja, hogy ez nem gy van. Az anya ltalban tbb (6-10) hervel przikrvid sznetekkel egyms utn. Mindig csak fiatal korban, az els petk lettele eltt. A petzsmegkezdse utn mr nem rdeklik a herk.

    Przskor a here ondja az anya hvelybe kerl. A here kiszakad prz szerveelzrja a hvelyt.Az ond a petevezetken t a magtarisznyba vndorol. A prz szervetvagy maga az anya tvoltjael, vagy a kvetkez "szerencss" here, vagy a munksmhek. Esetenknt ksbb esik kisszeaszaldva.

    Az anya - gy ltszik - addig keres j s j trsakat magnak, amg a szksges ondmennyisgettveszi tlk. A sikeresen przott anyk magtarisznyja 6-7 milli ondsejtet tartalmaz.

    Az anyk tznapos korukig ltalban megprzanak. Ha ez nem sikerl, przsi kszsgk kt htnltovbb is megmarad.

    Vajon mirt nem trtnik a przs a mhcsald otthonban, s ha mr a szabadban kell trtnnie,mirt nem az otthon kzelben megy vgbe? S mirt nem csupn egy hervel tallkozik az anya?Ezekre a krdsekre a termszettudsok vlasza rviden sszefoglalva a kvetkez:

    A termszet a mheknl is, mint mindentt, gy alaktotta ki a szaporods mdjt, hogy a ktivarsejt egyeslsbl minl letersebb egyedek szlessenek. A mh, lakson belli przs egyetjelentene a mh, csaldon belli, teht testvrek kztti przssal. A beltenyszts kros lenne, br amzel mhnl az ugyanazon anytl szrmaz nnem s hmnem egyedek a valsgban csakfltestvrek. A hernek ugyanis csak anyja van, apja nincs. A here megtermkenytetlen petbl,szznemzssel fejldik.

    Igaz, a szabadban trtn nsz nem zrja ki teljesen a csaldtagok kztti przs lehetsgt.Valsznsgt azonban felttlenl cskkenti. Az is igaz, hogy az anya otthona kzelben issszekerlhet idegen hervel. Ez azonban annl valsznbb, minl messzebb trtnik a przs.

    Nagymrtkben nveli az idegen hervel val tallkozs lehetsgt a tallkahely kialakultrendszere. Itt az anyk egymstl akr 8- 12 kilomterre lev mhszetekbl szrmaz sok herveltallkozhatnak.A tvoli tallkahely a przsra kszl egyedek erprbjt is jelentheti. A tallkahelyet meg kelltallni, oda el kell jutni. A megprzott anynak haza kell tallnia. Ehhez nyilvn olyan fizikai ernlt,olyan tjkozd kpessg kell, ami nem adatik meg valamennyi egyednek. Sok kzlk taln el semjut a przs helyre. A herknek pedig mg ott is ki kell llniuk a prbt a lgi jtkban.

    A tbbszri przs azrt szksges, mert az anya egy hertl nem vesz t annyi ondt, amennyiegsz letre elegend lenne.

    Ma mr kidolgoztk a mestersges prosts mdszert is. Ezt szerte a vilgon ismerik. Mgfknt tudomnyos clokat szolgl. Az rkls s a nemests krdseinek vizsglathoz alkalmazzk.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    33/175

    33

    A megfelel mennyisg ond sszegyjtse utn az anya hazaindul. A mhek izgatottan vrjk.Egyesek a kaptr kzelben rpkdnek, msok a kijrban s a szlldeszkn potrohukkal kifelfordulva rezegtetik szrnyukat. Parnyi szrnyventilltorukkal tertik szt a levegben illatmirigyktermkt. Anyjukat tjkoztatjk vele. Az anya eltvedsnek veszlye annl nagyobb, minl tbbmhcsald van egytt, s minl kzelebb vannak a kaptrak egymshoz.

    Kaptrnak eltvesztse az anynak csaknem biztosan letbe kerlne. Ez az anytlanul maradtcsaldra vgzetes lehet.Vgre megrkezik az anya. A mhek rmmel fogadjk. Cspjaikkal simogatjk, nyelvkkel

    nyalogatjk. Rgikkal a potrohbl kilg dugt, a przsi jelvnyt igyekeznek eltvoltani. Mgletnek els napjaiban figyelemre sem mltattk, most "udvart" alkotnak krltte. Eddig amzraktrba kellett mennie, hogy jllakjk, most "udvarhlgyei" tplljk. Mirigyvladkukkal,mhtejjel etetik. A fehrjkben, vitaminokban gazdag tpllk hatsra az anya naprl napratestesedik. Ebben nagy rsze van petefszkei rohamos fejldsnek is. Hamarosan elvesztikarcssgt, jrsa knyelmess, lassbb vlik. Testtmege is rohamosan nvekszik. Nhny napmlva megkezdi a petzst. Ez ltalban 10-14 napos korban kvetkezik be. A kireplsrealkalmatlan idjrs a przst s ezzel a petzs kezdett is kslelteti.

    Az anya munkja s teljestmnye

    A petz anya udvara 8-12 mh (25. bra). Tle 4-6 millimterre, fejjel fel fordulva veszik krl.Cspjaikkal meg-megrintik, simogatjk. Leggyakrabban a potroht. Udvarnak tagjai llandancserldnek. Ha msik lpre megy t, oda nem kvetik. Ott azonban azonnal j mhek veszikgondozsba. Ha elhagyja a fiastsoslpeket, az udvar mhei fokozatosan elmaradnak mellle.Visszatrsekorazonban jra azonnal krlveszik.

    Az udvar tagjai az anyt rendszeresen etetik. Ilyenkor a petzs sznetel. Az anya gy krelesget, hogy szipkjt a vele ppen szemben ll ksrje fel nyjtja. A mh sztnyitjaelrenyjtott llkapcsait. Kzben fejt kiss lehajtja. Az anya szipkjt a munksmh llkapcsai kz

    dugja.Ha a munksnl elg tpllk van, akkor az anya 50-90 msodpercig szvbelle. Egybknt 2-3

    msodperc mlva visszahzza szipkjt, s msik mh fel nyjtja.Az udvarral krlvett, jl tpllt anya szorgalmasan rakja a petket. A sejtbe dugja fejt,

    megvizsglja, krltapogatja. Ha bepetzsre kellen el van ksztve (ki van tisztogatva, mhnyllalbe van kenve, szle el van simtva), s nincs benne pete, potroht begrbti, s bedugja a sejtbe.Fullnkjt kilti. A fullnk vge majdnem a sejt fenekre r. Az anya testbl kijut pete nem esik asejt fenekre, hanem mint valami csszdn, a fullnkon siklik le.

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    34/175

    34

    25. bra.Anya s udvara

    Az anya petzs kzben lbaival a sejt szlhez kapaszkodik. A pete a sejt fenekhez ragad. llhatmerlegesen vagy megdlve. Ez az anya, petzskor elfoglalt testhelyzettl fgg. A pete llsblannak korra nem lehet kvetkeztetni *9+.

    A pete lehelyezse utn az anya potroht kihzza a sejtbl. Msik sejtet keres. Megfelelt tallva,azt is bepetzi. A petzsre kellen elksztett (felmelegtett s kitiszttott) lpen sok idt tlt. Ha alp petzsre elksztett rszt lezr mzkoszorhoz, virgporhoz, fiastshoz vagy keretlchez r,azonnal visszafordul.

    20-40, esetleg tbb pete leraksa utn az anya megll. Ksretnek nhny tagjtl tpllkot veszt. Minl tbb pett rakott, annl tbb mhtl. Ilyenkor a pihens hosszabb. Lendletes petzskor -

    a csald fejldsnek idszakban - 10- 15 percig is pihen. Ezalatt 5-7 mhtl is vesz t tpllkot.Az anya mozgsban s petzsben semmifle rendszeressg nem tapasztalhat. A hzagmentes

    fiasts (amikor nagy felleten valamennyi sejt be van petzve) gy alakul ki, hogy az anya ugyanazona felleten tbb zben is vgighalad. Ahol sok sejt van petzsre elksztve, az anya petnknt tlagegy centimternyi utat tesz meg.

    Fiastsos lpen 20-30, st 60 centimtert is meg kell tennie, mg bepetzsre elksztett sejtettall. Egy megfigyelt esetben az anya 32 perc alatt 12 sejtet petzett be, amihez 193 centimtertkellett megtennie. Ez egy napra szmtva 86 mter s 540 pete lettele. Ez a tvolsg nem kisteljestmny a kt centimteres anya szmra. Ha az anya sokig nem tall res sejtet, akkorelhullatja petit; ezeket ksretnek tagjai megeszik.

    res lpen egy pete lettelhez tlagosan 36 msodperc szksges. 20-40 pete lettele utn az

    anya pihen, tpllkozik. Ilyen esetben tlagos napi teljestmnye 2064 pete. Ha az res sejteket azanynak keresglnie kell, akkor az egy pete lettelhez szksges id tlaga kt- hromszorosranvekszik, s a napi teljestmny 1030- 700 petre cskken.

    Az anya tlagos napi teljestmnye a csald lendletes fejldsnek idejn1500-2000 pete.Kivtelesen ennl nagyobb is lehet. Kivtelesen kedvez krlmnyek kztt az anya rvidebb ideignapi 3000 pett is tojhat. Ez azonban tbb csaldnl, hosszabb ideig nem fordul el. (rtheten,hiszen ilyen tem mellett egy petre csak 29msodperc jut, mrpedig ehhez mg res lpen istlagosan 36 msodpercre volt szksg.)

    Az adatok arra utalnak, hogy az anya a petzsben elrkezett teljestmnynek cscsra.Megalapozatlanok teht azok az elkpzelsek, melyek az anya teljestmnynek tovbbi nvelstclozzk. E gondolat megszllottjai arra hivatkoznak, hogy ha a tehn 8-10 liter helyett adhat napi 30-

    40 liter tejet; ha a tykvi 80 tojs helyett tojhat 160-at, st jval tbbet is, mirt ne tojhatna amhanya is tbbet az eddigieknl? A fenti eredmnyek elrshez az adott hzillatoknak nem

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    35/175

    35

    csupn tartsmdjt s takarmnyozst kellett megvltoztatni, hanem j fajtkat kellett atermelsbe lltani. Ezt a mhcsalddal nem tehetjk.

    A tbbi hzillatnl beavatkozsaink kzvetlenl hatnak az egyedre. Azokat a teheneket, tykokatetetjk jobban, amelyektl a tbb tejet, vagy a tbb tojst vrjuk. Tpllkuknak mind mennyisgt,mind minsgt mi hatrozzuk meg. A mhanyt viszont csakis a munksmhek kzbeiktatsval

    tpllhatjuk. A munksmhektl pedig az anya nem ugyanazt a tpllkot kapja, amelyet mi azoknakadtunk, hanem mirigyvladkot. A munksmhnek hiba adunk tbbet, csak a szmranlklzhetetlen mennyisget fogyasztja el, a tbbit elraktrozza. Ha mindezeket az akadlyokat le iskzdhetnnk, az anya a mainl tbbet akkor sem petzne. Ugyanis teljestmnynek fels hatrt azid szabja meg. Az anyt gyorsabb munkra pedig aligha tudnnk mestersgesbeavatkozssalrbrni. Csupn egyet tehetnk. Mindent el kell kvetnnk, hogy az anya a lehet legkedvezbbkrlmnyek kztt petzhessen, minl kevesebb idt tltsn sejtek keressvel, s gy aszervezetben rejl petetermelsi lehetsg cscst minljobban megkzelthesse. Meg a napi tlag2 ezer petig is van bven tennivalnk.

    A fiatal anya munkssejtekbe kezd petzni. Azokba rendszerint megtermkenytett petket rak.Kezdetben azonban a sejtek egy rszbe nha valamennyibe megtermkenytetlen petk

    kerlhetnek. Ha ez nhny napig tart, akkor a petz szerv valamilyen tmeneti hibja, vagy taln azanya tapasztalatlansga (?) jhet szba okknt. Ha a rendellenessg hosszabb ideig sem sznik meg,a csaldnak msik anyt kell adni.

    Ritkn elfordul, hogy a petk bezpulnak, nem kelnek bellk lck. Ez is lehet tmeneti, devgleges jelensg is. Ilyenkor letkptelen petkrl, illetve fiastsrl beszlnk. Ezt arendellenessget tbb tnyez okozhatja.

    A nemi elklnls

    Az anya petefszkei azonospetket termelnek. Mgis hrom, egymstl sok szempontbl nagyonis klnbz lny fejldik bellk. Az ember hamar megtanulta, hogy a hrom egyed eltr

    testmreteire a blcs nagysga dnten hat. A nagyon is klnbz bels tulajdonsgok okaitazonban a tudomnynak kellett megfejtenie.

    Mr emltettk, hogya herktl tvett hm ivarsejteket az anya magtarisznyjban trolja, stetszs szerint hasznl fel bellk.Arrl is szltunk, hogya petk a petefszekben fejldnek, s apetevezetken t jutnak az anya hvelybe, majd onnan a szabadba, illetve a sejtbe, mikzbenelhaladnak a magtarisznyt a petevezetkkel sszekt csatorncska torkolata eltt.

    Itt, ezen a ponton dl el a pete, illetve az abban lev petesejt sorsa.Ha a magtarisznyblhmivarsejt hatol bele, akkor ni egyed (munks vagy anya) fejldik belle.Ha a kt sejt egyeslsenem trtnik meg, akkor a petesejtbl csak hm (here) fejldhet.Ma mg nem tudjuk, hogya ktlehetsg krdsben mi dnt. Egy felttelezs szerint a blcs tmrje a dnt. A szkebbmunkssejt nyomst gyakorol az anya potrohra. Ennek hatsra a magtarisznybl hmivarsejtek

    jutnak a petevezetkbe. Egyikk megtermkenyti a pett. Ezt ltszik bizonytani az, hogy a mhek amunkssejtnl tgasabb anyablcsalap peremt bepetzse eltt megszktik (12. kp). Miutn azanya pett - megtermkenytett pett - helyezett bele, a mhek a szkletet megszntetik. Ennekmagyarzatnak bizonyosmrtkig ellentmond, hogy az anya nha munkssejtbe is rak herepett. Eztazonban okozhatja pillanatnyi "zemzavar", vagy egyb is. Egyelre megbzhatbb magyarzatotnem ismernk.

    Anya vagy munks?

    Mitl fgg a megtermkenytett pete tovbbi sorsa? Milyen tnyezkjtszanak kzre abban, hogyegyikbl munks, msikbl anya fejldik?Mindkett azonos alakvltoztatsokon megy t. Mgis,

    amelyik a termszet akaratbl munks sejtbe kerlt, abbl kis munksmh fejldik; ennek teljestalakulsa 21napig tart. lettartama pedig 40-50, illetve 150-200 nap. Ezzel szemben abbla

  • 7/18/2019 Faluba Zoltan - Mehek, meheszkedes.pdf

    36/175

    36

    petbl, amelyik az anya blcsbe kerlt, nagy, tkletesen fejlett nnem egyed, anya lesz. Az anyafejldse csupn 16 napig tart. lettartama pedig vekben mrhet.

    A munksblcsben hrom nap mlva kikelt lct a dajkamhek hrom napig kizrlaggaratmirigyk vladkval, mhtejjel (mh pempvel) tplljk. Ezt a nagy tprtk termket azlca megszabott adagokban "szjbl szjba" kapja. A "baba" az elrt, adagnl tbbet nem

    fogyaszthat. A munkslca tpllka a 4. naptl vltozik. Dajki mzet, virgport s vizet is kevernek amhtejhez.Az lca azanyablcsben is hrom nap mlva bvik ki a petbl. A blcs aljn azonban mr

    parnyi pempcsepp vrja. Dajki ettl kezdve bsgesen elltjk tpllkkal. Ugyanolyan pemptkap, amilyet a munkslca hromnaposkorig. Ezt azonban nem a szjba adjk, hanem blcsjnekfenekremlesztik. Olyan sokatkap, hogy nem gyzi elfogyasztani. Nagy mennyisg tartalk gylikfel krltte. Ksbb a pemp tetejnszik. Dajki eledelnek sszetteln nem vltoztatnak.lcakornak teljes ideje alatt, kizrlag pempt fogyaszt. Mivel pempben szik, egy pillanatig semhezik.

    sszefoglalva a megtermkenytett petbl fejld kt egyed kztti nagy klnbsget az lcakoritpllk mennyisge,minsge valamint a blcsjk mretei kztti klnbsg okozza.

    A here, lcakorbanvgig a munksokval azonos tpllkot kap.

    Ptanya, lanya

    A mhcsald kt kivteles egyede a munkslcbl fejld anya s a petz munksmh.A mhcsald munksokat az egsz tenyszidszakban nevel. Herket csak tavasszal s nyron. Ezeknevelse a mhcsald vrl vre visszatr, rendszeres tevkenysge. Anyt a mhek csak akkornevelnek, ha arra az reg lecserlse vagy j csald alaptsa cljbl szksgk van. Az anyanevelsazonban nem megy egyik naprl a msikra. Rvidebb-hosszabb felkszls elzi meg.

    Mi trtnik a mhcsalddal, ha anyja vratlanul pusztul el? Gondolhatnk, hogy az anya hallaebben az esetben egyszersmind az egsz kzssg vgt jelenti. Nem gy van. A termszet

    gondoskodott e veszlyelhrtsnak lehetsgrl.Fejldsnek els napjain a munkssejtben szletett lca az anyalcval azonos tpllkot kap. Ez anhny napos azonos tplls teszi lehetv, hogy az anya vratlan elpusztulsa ne jelentse egyttala csald pusztulst is. A mhek azokbl az lckbl, amelyeket munksnak szntak, kpesek anytnevelni.

    Mit tesz teht a mhcsald anyjnak vratlan elvesztse esetn?A ktsgbeess els ri utn megkezdiaz j anya nevelsnek elkszleteit. A fiatal munkslckkzl a mhek kivlasztanak nhnyat (szmuk azonban nha a 20-at, a 30-at is elri). Akivlasztottakat (annak ellenre, hogy ezer s ezer munkscsecsem kztt elvegylve fekszenekblcsikben) kizrlag pempvel tplljk. Egyttal megkezdik blcsjk talaktst is. A sejt vkonyviaszfalait, amennyire csak kpesek, megrvidtik, majd jraptik. Az j rsz mr tgasabb. A blcs

    alakja is megvltozik. Hatszgletesbl hengeress vlik. Ez utna blcst meghajltjk gy, hogynylsval lefel nzzen. Amunkssejtek skjbl, mint valami odaragasztott makk, vlik ki. Azanyajelltek nem azonos korak. Ezrt az anyk sem fejldnek ki azonos idben. Az els anyakikelse utn a tbbi blcst a mhek kirgjk, s a fejld anykat meglik. Ha az j anyaszerencssen megprzik, akkor a csald meg van mentve.

    Az anyk szmra talaktott munkssejtet ptblcsnek" vagy vltott blcsnek" hvjuk. Azilyen blcskben fejldtt anyk lehetnek j teljestmnyek, de gyengbb minsgek is. Amhcsald ltnek megmentsre ez utbbiak is alkalmasak. Az let fonala nem szakad meg. Ha az janya a csaldnak nem felel meg, hamarosan nevel helyette - most mr alapos felkszlssel - jat. Aptanyval utna vagy vgezne