Top Banner
Az elsősegélynyújtás alapjai vasutasoknak 2008.
86

Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Feb 03, 2017

Download

Documents

trinhhanh
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Az elsősegélynyújtás alapjai vasutasoknak

2008.

Page 2: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

www.vasutaskepzes.hu

Page 3: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Az elsősegélynyújtás alapjai vasutasoknak

Összeállította:Keszmann János Képzésfejlesztési vezető Lektorálta:Dr. Lőke Miklós Sebész, Igazságügyi orvosszakértő

www.vasutaskepzes.hu

Köszönetet mondunk a Rextra Kft. tananyagunkhoz nyújtott segítségéért.

Page 4: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

www.vasutaskepzes.hu

Page 5: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Az utazás a közösségi közlekedés számos kockázatot, illetve veszélyt rejt magában. Fontos, hogy saját testi épségünkön túl felelősséggel viseltessünk minden utazó iránt. A segítségre szoruló embertársunknak kötelességünk segíteni, ez akár emberéletet is menthet. Tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen intézkedéseket, beavatkozásokat kell megtennünk, hogy a sérült személy állapotát stabilizáljuk az orvos vagy a mentők megérkezéséig.

Évente átlagosan 150 millió utas utazik a magyarországi vasúttársaságok vonatain. A közlekedésbiztonsági statisztikák továbbra is a vasúti közlekedés előnyét tükrözik a közúttal szemben, de a sérülések, balesetek kockázatát nem lehet teljességgel kizárni.

Célunk e kiadvánnyal, hogy a legfontosabb szabályokkal, eljárásokkal, szükséges intézkedésekkel ismertessük meg a szolgáltató vasútvállalatok dolgozóit. E füzetet méretéből adódóan magunknál hordhatjuk, bármikor fellapozhatjuk, és biztonsággal ad konkrét útmutatást a szükséges és elégséges segélynyújtáshoz.Reméljük, hogy kiadványunk hasznos segítőtárs lesz a mindennapi munkájukban és hozzájárulhatunk a „vészhelyzetek” sikeres kezeléséhez!

Dancsa Attilaközpontvezető

MÁV Zrt. Baross Gábor Oktatási Központ

5www.vasutaskepzes.hu

BEVEZETÉS

Page 6: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

6 www.vasutaskepzes.hu

ABC útmutató

A, Ááramütés 23 kiszabadítás 23 feszültségmentesítés 23 felsővezetéki pálya 24ájulás 78 kezelése 78allergiás sokk 50 kezelési mód 50asztmás roham 46 kezelési mód 46 inhalációs szer használata47

Bbizalom megteremtése 14

C, CScsonttörés 64 kezelési mód 64 sérült testrész rögzítése 65 kar felkötésének menete 66

Ddefibrillátor (automata) 41 használata 42

E, Éellátási mód választás 13elsősegélykészlet 83elsősegélynyújtás 9 általános alapelvei 12 büntetőjogi kötelezettség 9

definíciója 10 elmaradása 9 fontossági sorrendje 11 megkezdhetősége 12elsősegélynyújtó 9 elvégzendő feladatai 9 helyzetfelmérés 16 keresztfertőzés 15 sérülés és fertőzés elkerü- lése 15 védelme 15epilepszia 80 kezelése 80eszméletlen beteg 19eszméletlenség formája 19 nyugodt típus 19 nyugtalan típus 19égési seb 68 kezelési mód 70 ruhadarab eltávolítás 69 seb befedése 70

Ffejsérülés 57 kezelési mód 57 vérzéscsillapítás 57 kötésrögzítés 57fuldoklás 43 kezelési mód 43 ütés a hátra 43 gyomortáji lökés 44

Page 7: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

7

ABC útmutató

www.vasutaskepzes.hu

G, Gygerinctörés 59 kezelési mód 59fej rögzítése 69 nyak megtámasztása 60görcsroham 62 kezelési mód 62gyermekek ellátása 14

Hhalottnak nyilvánítható 16hangszalag vizenyősség 17helyszín biztonságossá tétele 19 hiperventiláció 76 kezelési mód 76

Kközvetlen életveszély 17

Llenyelt méreg 74 kezelési mód 74légcsőmetszés 17

Mmentőkhöz való bejelentés 21mesterséges lélegeztetés folyamata 32 Mayo pipa 32 keringési jelek vizsgálata 35

Rrendkívüli esemény megszüntetése 19

S, SZsegítségkérés 20 mentő 20 tűzoltó 20 rendőrség 20 országos segélyhívószám 20sérült személy 12 írásos dokumentum a sérülésről 13 jogainak védelme 12 ruházatának,értéktárgyainak őrzése 13 tájékoztatása 12sérült vizsgálata, folyamata 28 állapotának felmérése 29 reakcióképesség ellenőrzése 29 átjárható légutak 30 akadály eltávolítása 30 légzésellenőrzés 31sokk 48 kezelési mód 48 stabil oldalfekvés 36súlyos vérzés 18,52 nyomás a sebre 52 sérült testrész megtámasztása 52 seb bepólyálása 53

Page 8: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

8

ABC útmutató

www.vasutaskepzes.hu

szemsérülés 72 kezelési mód 72szemkötés 73szívroham 54 kezelési mód 55

Tteljes újraélesztés 39 kezelési mód 39 szívmasszázs 40tűzeset 22 égő ruházat 22 keletkezésének összetevői 22Vvasúti intézkedés 25 eljárások baleset esetén 25 vasúti dolgozó bejelentési kötelezettsége 25 fontossági sorrend betartása 26 személyszállító vonaton történt baleset 27 (vezető) jegyvizsgáló bejelentési kötelezettsége27 súlyos személysérülés és dologi következmény 27 személyi sérülés dologi következmény nélkül 27 személyforgalmi területen bekövetkezett baleset 27verőeres vérzés 19

végtag leszorítás vénás vérzés esetében 19vénás vérzés 19

Page 9: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Minden ember erkölcsi kötelessége és jogszabályban rögzített felelőssége, hogy bajbajutott embertársán segítsen. Amennyiben az elsősegélynyújtás elmaradásának maradandó következménye lesz, vagy haláleset következik be, büntetőeljárás indul a vétséget elkövető ellen. Baleset, hirtelen kialakult egészségkárosodás esetén ezt a kötelezettséget akkor tudja teljesíteni, ha a leggyakrabban előforduló sérülések, egészségkárosodások esetén alkalmazható eljárásokat megtanulja.

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) adatai szerint naponta 2000 esetben hívják a mentőket sürgős esetekhez. Nincs adat arra vonatkozóan, hány esetben sikerült végleges ellátásban részesíteni a bajba jutottat. Magyarországon az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) a riasztás után az esetek 78 %- ában 15 perc alatt a helyszínre érkezik. Naponta 70 esetben van szívmegállás.

Pontosan megállapítani mi történt.Eldönteni, hogy a bajbajutott egyén életveszélyben van-e?Amennyiben nincs ugyan közvetlen életveszélyben, végleges ellátása a helyszínen biztosítható-e?Meg kell kezdeni a helyszínen az életveszély elhárítását.Oly módon kell riasztani az Országos Mentőszolgálatot, hogy azok felkészülhessenek a további teendők elvégzésére és megtalálják a helyszínt, ahova a riasztás történt.

••

Az elsősegélynyújtást végzőnek a következő feladataik vannak:

BEVEZETÉS

9www.vasutaskepzes.hu

Page 10: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Az elsősegélynyújtás a megsérült vagy hirtelen megbetegedett embernek nyújtott első segítséget vagy ellátást jelenti.

Ebben a segédletben a mindennapi munka során előforduló esetek megoldásához nyújtunk segítséget, természetesen a terjedelmi korlátok miatt nem vállalkozhat az élettani összefüggések mélyebb taglalására. Mérete miatt azonban alkalmas arra, hogy a munkában állandóan velünk legyen, és adott helyzetben támogatást adjon.

www.vasutaskepzes.hu10

Page 11: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

A füzetben található útmutatások alapján a legtöbben képesek lehetnek hatékonyan elsősegélyt nyújtani. Mégis, jól felkészült elsősegélynyújtóvá csak úgy válhat, ha megfelelő tanfolyamon vesz részt és gyakorlatban is megismeri a szükséges tennivalókat!

Mérje fel a helyzetet gyorsan és józanul!Óvja magát és a sérültet a veszélytől!Végezzen valamennyi sérült esetében állapotfelmérést!Helyezze nyugalomba és nyugtassa meg a sérülteket!Az életveszélyes állapotban levőkön kezdje az ellátást!Hívjon orvosi segítséget, ha szükséges! Hívjon mentőt, ha súlyos betegség vagy sérülés gyanúja merül fel!Tartsa távol a kíváncsiskodókat!

1.2.3.4.5.6.

7.

11www.vasutaskepzes.hu

Az elsősegélynyújtás fontossági sorrendje

FONTOS FIGYELMEZTETÉS

Page 12: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

12

Az elsősegély nyújtása közben a beavatkozások és intézkedések során biztosítani kell a sérült személy jogainak védelmét. A sérült személy személyes szabadsága és önrendelkezési joga kizárólag a pillanatnyi egészségi állapota által indokolt esetben korlátozható.

Ez azt jelenti, hogy az elsősegélynyújtás megkezdése előtt tájékoztatni kell a megsérült, vagy a megbetegedett személyt arról, hogy mit és miért kíván vele tenni az elsősegélyt alkalmazó személy. Amennyiben a sérült, vagy beteg ebbe szóbeli beleegyezését adja, vagy a segélynyújtás ellen nem tiltakozik, lehet megkezdeni az elsősegélynyújtást. Eszméletlen, vagy súlyosan sérült, vagy kritikus állapotban levő személynél a beleegyezést nem kell kikérni.

Az elsősegély nyújtása közben ügyelni kell arra, hogy ha a sérültet vagy a beteget le kell vetkőztetni, - amennyiben lehetséges - ez szeméremérzetének maximális figyelembevételével történjen.

ÁLTALÁNOS ALAPELVEK

www.vasutaskepzes.hu

Sérült személy jogainak védelme1.

Page 13: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Az aranyszabály az, hogy semmiképpen se ártson, miközben alkalmazza a „kockázat felmérése” alapelvet. Azt az ellátási módot kell választania, amely a leginkább előnyös lehet a sérült számára, ne próbálkozzon olyasmivel, ami felől nincs meggyőződve, csak azért, hogy tegyen valamit.Minden sérültnek azt kell éreznie, hogy biztonságban és jó kezekben van. A bizalom légkörét és a biztonságérzetet a következők révén teremtheti meg:

Legyen ura mind a helyzetnek, mind saját reakcióinak!Cselekedjen nyugodtan és logikusan!Legyen kedves, de határozott!Beszéljen a sérülthöz, de világosan és célratörően!

••••

13www.vasutaskepzes.hu

Az elsősegély nyújtásának befejezése után minden esetben írásos dokumentumot kell készíteni. Ezen szerepelnie kell:

Sérült személyi adatainak, az elsősegélynyújtás helyének, idejének, okának, a beavatkozás rövid leírásának. A sérült további sorsának (mentők értesítésének megérkezésének időpontjának, a tanúk nevének és elérhetőségének)./Érdemes az elsősegélycsomagot kiegészíteni egy zsákkal, ahova a ruházatot, értéktárgyakat kell elhelyezni./

2. Ellátási mód választása

1.1 A sérült, vagy a beteg ruházatának, értéktárgyainak őrzéséről gondoskodni kell.

Page 14: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

14 www.vasutaskepzes.hu

A vizsgálat és az ellátás közben állandóan beszéljen a sé-rülthöz:

Magyarázza el, mit fog tenni!Igyekezzen őszintén megválaszolni a feltett kérdéseket,

hogy a lehető legjobban enyhítse a félelmet!Ne hagyja magára a súlyosan beteg vagy komolyan sérült személyt! Beszéljen hozzá folyamatosan, és fogja meg a kezét, hogy ne érezze magát elhagyatottnak!

••

3. A bizalom megteremtése

4. A gyermekek ellátásaA kisgyermekek rendkívül jó megfigyelők, és gyorsan észreveszik a legkisebb bizonytalanságot is. Nyerje meg a sérült vagy beteg gyerek bizalmát úgy, hogy először ahhoz a személyhez beszél - lehetőleg a szülőkhöz -, akiben a gyermek megbízik. Mindig magyarázza el a gyermeknek is egyszerű szavakkal, hogy mi történik; ne beszéljen a feje felett. Ne válassza el a gyermeket a szüleitől vagy attól, akiben megbízik.

Page 15: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

15

5. Az elsősegélynyújtó védelme

Miközben elsősegélyt nyújt, fontos szempont, hogy védekezzen az esetleges sérülés és fertőzés ellen. Az elsősegélynyújtás egyik elsődleges szabálya, hogy a sérült ellátásának megkezdése előtt meg kell bizonyosodnia a helyszín biztonságosságáról. Törekedni kell arra, hogy ne kapjon fertőzést a sérülttől, és Ön se fertőzze meg őt. Gondolnia kell továbbá saját mentális egészségére, és igyekeznie kell ellenállni a stressznek.

Az elsősegélynyújtás fontos szempontja a „keresztfertőzé-sek” (kórokozók átvitele a sérült és az ellátó között) megakadá-lyozása. Gyakran elegendő védelmet biztosít, ha a szokásos mód-szereket, így kézmosást vagy eldobható gumikesztyűt használ (feltéve, ha van).

www.vasutaskepzes.hu

Page 16: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

16

Mindenekelőtt a következő kérdéseket tegye fel önmagának:Van-e további veszély?Van-e valaki közvetlen életveszélyben?Tud-e valaki segíteni a körülállók közül?Szükség van-e szakember segítségére?

Legyen tettrekész, de nyugodt és visszafogott!

Az elsősegély nyújtása során el kell dönteni, hogy a sérült vagy beteg:

Életben van-e?Közvetlen életveszélyben van-e?Eszméleténél van-e?

A sérültet, vagy beteget akkor nyilváníthatjuk halottnak, ha nem mutat életjelenségeket.

••••

•••

Nevezetesen:nem lélegzik (mellkasa ritmikusan nem emelke-dik)arcához, szájához közel hajolva nem észlelünk levegőkiáramlást a szájá-ból, orrából.

www.vasutaskepzes.hu

6. A helyzet felmérése

Page 17: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

17

A fentiek észlelésekor az állapítható meg, hogy a vizsgált személy a klinikai halál állapotában van. Ezért az újraélesztését mindenképp meg kell kísérelni.

Közvetlen életveszélyben van a személy, akinek a légutai elzáródtak. (pl. idegen anyag bejutása, műfogsor okozta légúti elzáródás, méhcsípés okozta hangszalag vizenyő, vízbefúlás, áramütés, gyógyszerallergia okozta hangszalagvizenyő stb.)

Az ilyen egyén erőlködik, hogy levegőt kapjon, színe kékeslilává válik. Ekkor ki kell nyitni a száját és meg kell nézni, hogy a levegővétel útját mi zárta el. Ha az okot megtaláltuk annak elhárításával a probléma megoldódik.

Amennyiben a légúti akadályt a hangszalagok vizenyőssége okozza, légcsőmetszést kell alkalmazni. Ezt a mentőszolgálat tudja elvégezni. A mentők megérkezéséig is kell biztosítani a beteg levegőhöz jutását.

www.vasutaskepzes.hu

megtapintva a nyaki, és az alkar hüvelyk ujja fölötti (radiális) pulzust, azt nem tudjuk tapintani,amennyiben szeme csu-kott állapotban van, mind két felső szemhéj meg-emelésével észleljük, hogy pupillái maximálisan tágak, fénymerevek.

Page 18: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

18

Ezt a hangszalagok alatti területbe történő cső bejuttatásával biztosíthatjuk. (vastag tű, vagy golyóstoll csövének bőrön keresztül a pajzsporc alatt a légcsőbe vezetésével) Ezt azonban csupán olyan személy végezheti, akit erre kiképeztek.

Akinek súlyos vérzése van, azt le kell fektetni!

Ez lehet verőeres (artériás)

Spriccelő piros vér. A szívműködéssel egyidejűleg lüktető jellegű. Ilyen esetben szabaddá kell tenni a vérző testrészt és környezetét. Amennyiben vérzés a végta-gon van, azt lehetőség sze-rint be kell fedni, nyomással kell helyileg csillapítani. A vérzést, a vérzés helye fölött elhelyezett szorítókötéssel szüntetjük meg. A végtag-sérülés fölötti rész körkörös leszorításával a verőér leszo-rítható és a vérzés megáll. A szorító kötést egyhuzumban legfeljebb 1 óra hosszat sza-bad fennhagyni, mert a to-

vábbi elszorítás a végtag elhalását okozhatja. Amennyi-ben a vérzés a törzsön van, a vérző terület nyomásával lehet a vérzést csillapítani.

Vénás vérzés. Sötét folyamatosan áramló vér.

www.vasutaskepzes.hu

Page 19: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

19

Az eszméletlenség két formája

A nyugodt típusNyugodtan fekszik, mintha aludna, de nem ébreszt-hető.A nyugtalan típusKérdésekre nem válaszol, zavartan viselkedik, nyugta-lan.Mindkét esetben arra kell törekedni, hogy légutai szabadok legyenek. A nyugtalan típusnál pedig, hogy ne tudjon kárt tenni magában.

7. A helyszín biztonságossá tétele

www.vasutaskepzes.hu

Ha nem tudja megszüntetni az életveszély forrását, meg kell próbálnia bizonyos távolságra eltávolítani azt sérülttől, ha lehetséges. Amennyiben ez nem lehetséges mihamarabb külső segítséget kell kérni, hívja a tűzoltókat (105 vagy 112). Végső esetben a sérültet kell elvinni a veszély közeléből, de a sérült mozgatása fokozott kockázatot jelent.

Amennyiben végtagon észleljük, azt a test felszíne fölé emelve meg lehet állítani. A végtagot leszorítani tilos! Törzsön észlelt vénás vérzés esetén a vérző rész enyhe nyomására a vérzés megáll.

Az eszméletlen beteg:Az a személy, aki nem vonható kontaktusba (kérdé-sekre nem válaszol, zavartan viselkedik) de léleg-zik, pulzusa tapintható, pupillái nem fénymerevek.

Page 20: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

20

Bár a körülállók is sokat tehetnek az elsősegélynyújtás sikeréért (főleg ha orvost vagy szakápolót találunk közöttük), a szaksegítség hívása telefonon a legtöbbször elkerülhetetlen.

Számos helyről kérhet segítséget telefonon (minden vezetékes és mobil telefonról) az ország egész területén:

Az Európai Unió sürgősségi hívószáma a 112, ahol a központi ügyelet valamennyi érdekelt szervezetet értesíteni tud. A sürgősségi hívások díjmentesek, és bármilyen telefonról kezdeményezhetők.

A 112-es telefonszámot akkor kell hívni, ha egyidejűleg mentőkre és/vagy tűzoltókra és/vagy a rendőrségre is szükség van.

Mentő 104

Tűzoltó 105

Rendőrség 107

Országosan hívható segélyhívószám 112

8. Segítségkérés

www.vasutaskepzes.hu

Page 21: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

21www.vasutaskepzes.hu

Mentőhívás esetén az alábbi kérdések szerint kell megtenni a bejelentést:

Hol történt? (az esemény pontos címe, utca neve és száma, ennek hiányában a helyszín megközelíthetősége, tájékozódási pontok)

2. Mi történt? (a sérülés, rosszullét bekövetkezte: pl. összeesett, eszméletlen, szívbeteg fullad, magasból leesett, gépkocsi elgázolta, motorkerékpárral fának ütközött, stb.)

3. Hány sérült, beteg van? 4. A sérültek nemét és hozzávetőleges korát, továbbá bármit, amit az állapotukról tud.5. Milyen sérülés, panasz észlelhető?

(pl. földön fekszik, lábát fájlalja, sápadt, verítékes, fullad, nyugtalan, ajkai elkékültek görcsöl, eszmé-letlen, szája habzik stb.)

6. Mi a bejelentő neve, telefonszáma?(szükség lehet a bejelentő visszahívására, pl. pontatlan cím esetén)

7. Számoljon be bármilyen veszélyforrásról.(pl. elektromos vezeték sérülése, rendkívül időjárási helyzet stb.)

8. Várjunk a menetirányító esetleges kérdéseire (a történtek pontosítása érdekében fontos!) és csak ezután tegyük le a telefonkagylót.

1.

Page 22: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

22

A tűz nagyon gyorsan terjed, ezért az első teendő a veszélyben levők figyelmeztetése, illetve kimenekítése. Lehetőség szerint azonnal értesíteni kell a tűzoltóságot (105 vagy 112), és a rendelkezésre álló eszközökkel meg kell kezdeni a tűz oltását.

A tűz keletkezéséhez három összetevő szükséges: éghető anyag, oxigén, begyulladást előidéző ok (pl. szikra vagy láng).

Távolítsa el ezek egyikét, pl. takarja le a tüzet valamivel, húzza el az éghető anyagokat. Elsősegélynyújtóként a pánik csökkentése is fontos feladat. Égő ruházat esetén állítsa meg a sérültet, fektesse le és görgesse a talajon. Ha lehetősége van, takarja le, vagy csavarja be valamilyen ruhadarabba. Ha van kéznél víz, vagy másfajta nem éghető folyadék, hűtse a folyadékkal!

A füstmérgezés el-kerülésére zárt tér-ben csökkenteni kell a mérgező gázok belégzését.

•••

9. Tűzesetek

www.vasutaskepzes.hu

Page 23: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

23

A legfontosabb az áramütött személy kiszabadításánál, hogy a segélynyújtó a mentés során önmagát ne veszé-lyeztesse. Az áramütött személy izomgörcs miatt nem tud kiszabadulni az áramkörből, ezért a leggyorsabban ki kell szabadítani. A kiszabadítást mindig feszültségmentesítés után célszerű elvégezni. Ha nem lehet gyorsan kikapcsolni az áramkört, akkor az áramütöttet húzzuk vagy toljuk el a feszültség alatt álló berendezésektől valamilyen szigete-lőanyaggal (pl.: száraz fa, többrétegű ruha, műanyag anyagok, papír), közvetlenül ne érintkezzünk. Menteni csak 1000 V alatti áramkörből sza-bad, nagyfeszültségű áramkörből még szak-képzetteknek is életve-szélyes.

Kiszabadítás után az elsősegélynyújtást meg kell kez-deni azonnal. Ha az áramütöttnek nincs panasza akkor se engedjük mozogni, mert bármikor felléphet kamrai fibrilláció, ételt, italt és gyógyszert ne adjunk neki.Eszméletét vesztett, de lélegzik: ha arca sápadt lábát, ha arca vörös, akkor fejét emeljük meg. Az eszméletre térítéshez arcát vagy mellkasát kézzel vagy vizes ru-hával dörzsöljük. Amíg magához nem tér itatni tilos!

1.

2.

10. Áramütés

www.vasutaskepzes.hu

Page 24: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

24

A felsővezetékes pályák a 25 kV-os nagyfeszültségük miatt fokozott veszélyt jelenthetnek. Ilyen esetben a feszültség alatt álló résszel érintkező áramütött személy mentését csakis a teljes feszültségmentesítés után lehet megkezdeni. Ezekben az esetekben igen gyakran súlyos égési sérülés keletkezik, feltéve, hogy az áramütés nem okoz azonnali halált!

www.vasutaskepzes.hu

Légzés nincs,de pulzus van: száját tegyük szabaddá és végezzünk rajta mesterséges lélegeztetést.Nincs vérkeringés, szíve megállt: ez a klinikai halál ál-lapota, ami nem tarthat tovább néhány percnél (agy-károsodás nélkül). Az újraélesztés szívmasszázsból és mesterséges lélegeztetésből áll.

3.

4.

Page 25: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

25

Vasúti balesetek alkalmával a MÁV Zrt. Műszaki mentési és Segélynyújtási Utasítása és a Balesetvizsgálati Utasítása szerint kell eljárni.

Az a vasutas dolgozó, aki a bekövetkezett rendkívüli ese-ményről legkorábban tudomást szerzett, köteles a további veszély elhárítása iránt intézkedni, és az eseményt azonnal a legközelebbi állomás forgalmi szolgálattevőjének a rendelke-zésre álló értekező berendezésen jelenteni.

Amennyiben a vonatsze-mélyzet észlelte először a rendkívüli eseményt, úgy a rendelkezésre álló mó-don:

üzemirányított vona-lon a forgalmi vonal-irányítók,nem üzemirányított vonalon a területi fő-üzemirányítónak,a vonal üzemirányítá-sától függetlenül bár-mely esetben a rend-kívüli eseményhez legközelebbi állomás forgalmi vezetőjének kell jelenteni.

www.vasutaskepzes.hu

VASÚTI INTÉZKEDÉS

Page 26: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

26

Az értesített vasúti munkavállaló a Balesetvizsgálati Utasítás 1. sz. melléklete szerinti Értesítési Rendnek megfelelően köteles a jelentést a megfelelő helyekre megtenni.

Személyi sérülés esetén soron kívül az Országos Mentőszolgá-latot kell értesíteni.A sérültek ellátását, a roncsok közé szorultak kiszabadítását egészségügyi szempontból az egészségügyi kárhelyparancs-nok irányítja a rendkívüli ese-mény helyszínén, aki általában a mentők vezetője. Azonnal értesíteni kell a település házi-orvosát, aki a mentők megér-kezéséig ellátja a kárhelypa-rancsnok tisztjét.

A segélynyújtásnál és helyreállításnál az alábbi fontossági sorrendet kell betartani:

személyek mentése,tűz oltása,veszélyes áruk szabadba jutásának megszüntetése,a pálya felszabadítása és a javak mentése,a pálya és a pályavasúti berendezések helyreállítása,a vonatforgalom megindítása,a környezeti károkozás felszámolása.

•••••••

www.vasutaskepzes.hu

Page 27: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

27

Személyszállító vonattal történt baleset esetén a vezető jegyvizsgáló és a jegyvizsgálók kötelesek a személyek mentésében és segélynyújtásban részt venni, az utasok biztonsága érdekében szükséges intézkedésekben közreműködni.Súlyos személysérülés és dologi következményű balesetek esetén a helyszín megváltoztatására - a mentő vagy a katasztrófavédelemi egység vezetőjének az életmentés vagy a tűz oltása érdekében adott rendelkezése kivételével a kárhelyparancsnok csak a rendőrségi szemlebizottság vagy a balesetvizsgáló bizottság vezetőinek engedélye után rendelkezhet.

Személyi baleset esetén - amikor dologi következménye a rendkívüli eseménynek nem volt és a személy(ek) mentése műszaki segélynyújtást a MÁV Zrt. részéről nem igényel - a pálya felszabadítását a rendőrségi helyszíni szemle vezetője engedélyezi a sérült ellátása, illetve a meghalt személy elszállítása után.

Belföldi utazási céllal a személyforgalmi területen tartózkodó vagy utazó utas személysérülése esetén:

a szolgálati helyeken a forgalmi vezető vagy megbízottja,vonaton történt esetben vagy olyan szolgálati helyen, ahol a forgalmi szolgálat is szünetel a vezető jegyvizsgáló a személysérülésről a bejelentési kötelezettségektől függetlenül 2 példányban kárjegyzőkönyvet köteles felvenni.

A vezető jegyvizsgáló a kárbejelentési jegyzőkönyvet a telepállomáson köteles leadni.

www.vasutaskepzes.hu

Page 28: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

28

A SÉRÜLT VIZSGÁLATAA sérült láthatóan eszméletén van?

A SÉRÜLT REAKCIÓKÉPESSÉGÉ-NEK VIZSGÁLATA Reagál az Ön hangjára vagy más ingerre?

TEGYE SZABADDÁ A LÉGUTAKAT ÉS ELLENŐRIZZE A LÉGZÉST!Lélegzik a sérült?

EGYEDÜL VAN?

A SÉRÜLT MESTERSÉGES LÉLEGEZTETÉSEVégezzen két hatékony befúvást!

Kérje meg a segítőjét, hogy hívjon mentőt, adjon részletes információt a sérült állapotáról!

VIZSGÁLJA A KERINGÉS JELEIT!Észlelhetők a keringés jelei?

VÉGEZZEN ÚJRAÉLESZTÉST15 mellkasi nyomás (szívmas-százs) és 2 befúvás felváltva al-kalmazva (gyermek esetén 5/1)

NEM

NEM

NEM

NEM

NEM

NEM

NEM

IGEN

IGEN

IGEN

IGEN

IGEN

IGEN

Keresse a sérüléseket és egyéb eltéréseket! Szükség esetén hívjon segítséget!

Keresse a sérüléseket és lehetőség szerint lássa el! Szükség esetén hívjon se-gítséget!

Fordítsa stabil oldalfekvő helyzetbe a sérültet! Keres-se a sérüléseket és lehető-ség szerint lássa el! Szük-ség esetén hívjon mentőt!

Egy percig végezzen újra-élesztést mielőtt hívná a mentőket!

FIGYELMEZTETÉS!Ha a sérült bármikor léle-gezni kezd, fordítsa stabil oldalfekvő helyzetbe!

Folytassa a mesterséges lé-legeztetést! Keresse a kerin-gés jeleit kb. percenként!

Keresse a sérüléseket és lehetőség szerint lássa el! Szükség esetén hívjon se-gítséget!

www.vasutaskepzes.hu

SÉRÜLT VIZSGÁLATÁNAK FOLYAMATA

Page 29: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

29

Kérdezze a következőket „Mi történt Önnel? - Hogy hívják?” vagy adjon utasításokat „Nyissa ki a szemét!”. Beszéljen hangosan és jól érthetően!Enyhén rázza meg a sérült vállát!Ha észlel reakciót, hagyja a sérültet abban a helyzetben, ahogy találta és szükség esetén hívjon segítséget. Kezelje a látható sérüléseket!Ha nem észlel reakciót, kérjen segítséget és cselekedjen a 2. pont szerint!

1.

2.3.

4.

1. Reakcióképesség ellenőrzése

www.vasutaskepzes.hu

SÉRÜLT ÁLLAPOTÁNAK FELMÉRÉSE

Page 30: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

30

2. Átjárható légutakTegye egyik kezét a sérült homlokára! Óvatosan hajtsa hátra a fejét!

Vegyen ki minden idegen testet a beteg szájából (kü-lönös gondot fordítson a kivehető fogsorokra), ami el-záródást okozhat!

Ne törjön be ujjával a sérült szájába! Helyezze a másik kezének ujjvégeit a sérült állcsúcsa alá, majd emelje meg a vállait! Nyaki (gerinc-) sérülés gyanújakor az állkapocs gyengéd felemelésével nyissa meg a légutakat, de semmi esetre se billentse a fejet!

••

www.vasutaskepzes.hu

Page 31: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

31

3. A légzés ellenőrzéseEllenőrizze a légzést, megfigyelve a mellkast, hogy mo-zog-e, hallgassa meg a légzési hangot és figyelje, érzi-e a lélegzetet az arcán! Ne fordítson erre 10 másodperc-nél többet!

Ha a sérült nem léleg-zik, küldje a segítőt, hogy hívjon mentőt!Kezdje a mesterséges lélegeztetést!Ha a sérült lélegzik, keresse az egyéb élet-veszélyes állapotokat pl. erős vérzést! For-dítsa a sérültet stabil oldalfekvő helyzetbe! Szagolja meg a beteg leheletét: acetonszag (cukorbe-teg), alkohol, drog.

www.vasutaskepzes.hu

Page 32: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

32

1. Biztosítsa a szabad légutakat!Biztosítsa folyamatosan a szabad légutakat úgy, hogy az egyik kezét a sérült homlokán tartja és a másik két ujjával az állcsúcsot emeli alulról!

Ha van, használjunk Mayo-pipát, mely a szabad, átjárható légutak fenntartásának legegyszerűbb eszköze, eltávolítja a nyelvet a vele érintkező nyálkahártyáktól.

www.vasutaskepzes.hu

MESTERSÉGES LÉLEGEZTETÉS

Page 33: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

33

2. Nyomja össze az orrcimpákat és nyissa ki a sérült száját!

Nyomja össze az orrcimpákat a hüvelyk- és mutatóujjával! Bizonyosodjon meg arról, hogy az orrlyukakat jól befogta-e, a levegő nem tud eltávozni!Nyissa ki a sérült száját!

www.vasutaskepzes.hu

Page 34: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

34

3. Lélegeztesse a sérültet!Vegyen mély lélegzetet, hogy megteljen a tüdeje levegővel, majd helyezze a száját a sérült szájá-ra úgy, hogy ne hagyjon rést!

Fújja folyamatosan a le-vegőt a sérült szájába, amíg emelkedni nem látja a mellkast, amely kb. 2 másodperc után követke-zik be!

Miközben a fejet hátrahajtva és az állat felemelve tartja, emelje fel a fejét és figyelje, hogy a mellkas lesüllyed-e! Ha a mellkas láthatóan felemelkedett a befúvás alatt és teljesen lesüllyedt, miután felemelte a fejét, akkor hatékony volt a lélegeztetés.

www.vasutaskepzes.hu

Page 35: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

35

4. A keringési jelek vizsgálata

Keressen keringési je-leket megtekintéssel, hallgatózással és ta-pintással! Ez ne tartson 10 má-sodpercnél tovább!

Ha nincs vérkeringés, végezzen újraélesztést!Ha van keringés foly-tassa a mesterséges lélegeztetést! Minden 10 befúvás után (kb. 1 perc), ellenőrizze a vér-keringést!

Ha a sérült lélegezni kezd, de eszméletlen marad, fordítsa stabil oldalfekvő helyzetbe!

www.vasutaskepzes.hu

Page 36: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

36

1. A kar elhelyezése és a láb kinyújtása

www.vasutaskepzes.hu

STABIL OLDALFEKVŐ HELYZET

Térdeljen a sérült mellé! Távolítsa el a sérült szemüvegét (ha van), és vegyen ki minden túlságosan kidudorodó tárgyat a zsebéből (pl. mobiltelefon, kulcscsomó)! Nyújtsa ki a sérült mindkét lábát!Állítsa az Önhöz közelebb eső karját a törzshöz képest derékszögbe úgy, hogy a könyöke hajlítva legyen és a tenyere felfelé nézzen!

••

••

Page 37: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

37

2. A távolabbi kar, kéz és térd elhelyezése

Húzza a távolabbi kart maga felé a test fölött, majd tenyér külső ol-dalát a sérült Önhöz közelebb levő arcához! A másik kezével fogja meg az Öntől távolabb eső lábat nem sokkal a térd felett, és húzza felfelé addig, amíg a talp ráfekszik a talaj-ra!

www.vasutaskepzes.hu

Miközben a sérült kezét az arcához nyomva tartja, for-dítsa maga felé a távolabbi lábat, így az oldalára fordít-hatja!

Page 38: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

38

3.Gördítse a sérültet maga feléIgazítsa el a lábat úgy, hogy mind a csípő, mind a térd derékszögben behajlítva legyen!Hajtsa hátra a sérült fejét, hogy a légutak átjárhatók ma-radjanak!

4. Ha korábban még nem történt meg, értesítse a mentőket telefonon (104, 112)

Ideális esetben segítője telefonáljon, miközben Ön a sérült mellett marad.Rendszeresen ellenőrizze az életműködések paraméte-reit, a válaszképesség mértékét, a pulzus- és a légzés-számot!

www.vasutaskepzes.hu

Page 39: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

39

1. Helyezze a kezét a mellkasra a szívmasszázshoz

TELJES ÚJRAÉLESZTÉS

Térdeljen a sérült mellé. Egyik kezének mutató- és középső ujjával keresse meg az Önhöz közelebb eső oldalon a legalsó bordákat! Csúsztassa felfelé az ujjvégeit a bordákon addig a pontig, ahol azok a szegycsonthoz kapcsolódnak! Helyezze a középső ujját a csatlakozási pontra, a mutatóujját pedig az előző mellé a szegycsontra! Helyezze a másik tenyerének csukló felőli részét a szegycsontra, és csúsztassa lefelé addig, hogy elérjen a mutatóujjáig! Ez az a pont, ahol a mellkasi nyomást alkalmaznia kell! Helyezze a tenyerének csukló felőli részét a másik kezére, majd kulcsolja össze az ujjait!

www.vasutaskepzes.hu

Page 40: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

40

2. Végezzen szívmasszázs és mesterséges lélegeztetést

Hajoljon a sérült fölé, a karjai legyenek kinyújtva, és nyomjon rá függőlegesen a szegycsontra kb. 4-5 cm mélyre benyomva a mellkast!Nyomja össze a mellkast 15 alkalommal: 100 nyomás /perc gyakorisággal! Hajtsa hátra a fejet, és emelje meg az állcsúcsot, majd végezzen 2 befújást! Folytassa az újraélesztést mindaddig, amíg megérkezik az orvos, illetve a mentő, és átveszi a további elsőse-gélynyújtást, vagy a sérült megmozdul, vagy magától lélegezni kezd.

www.vasutaskepzes.hu

Page 41: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

41

AUTOMATA DEFIBRILLÁTOR HASZNÁLATA

www.vasutaskepzes.hu

Szaksegítség a legritkább esetben áll azonnal rendelkezésre, ezért az alapszintű újraélesztés „az utca emberének” a feladata. Célja nem a beteg tényleges újraélesztése, hanem hogy időt nyerjen a beteg számára. A keringést szívmasszázzsal (mellkasi kompresszió), a légzést befúvásos lélegeztetéssel tudjuk átmenetileg pótolni, és ezzel esélyt adunk a betegnek, hogy károsodás nélkül vészelje át a mentő megérkeztéig eltelő időt.

Page 42: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

42

1. Defibrillátor kezelése

www.vasutaskepzes.hu

A készülék a beteg mell-kasára helyezett elekt-ródapáron keresztül elemzi a beteg szívritmusát, fel-ismeri a kamrafibrillációt, és az elsősegélynyújtó a sokk gomb megnyomá-sával ugyanazon az elekt-ródapáron keresztül leadja a sokkot. A beépített biztonsági rend-szer kizárja a véletlen vagy indokolatlan sokk leadását.

2. Defibrillátor működtetése

SOKK GOMB

Tegye szabaddá a készüléket.Csatlakoztassa a készülékhez az elektródát.Az elektróda másik végének tappancsai közül az egyiket a jobb kulcscsont alá, a másikat a bal hónaljárok 5. bordájának megfelelően helyezzük el. Fontos figyelmeztetés: a sérültet senki ne érintse. A sérült ne feküdjön olyan helyen, ahol vezeti az áramot.Kapcsolja be a készüléket és kövesse a készülék utasításait.

•••

Page 43: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Részleges elzáródás A sérült nehezen beszél, és nehezen lélegzik. Köhög és rosszul van.

Teljes elzáródás. A sérült nem tud beszélni, lélegezni vagy köhögni. Hamarosan elveszti eszméletét.

Ha a sérült lélegzik, biztassa a köhögés folytatására, pró-bálja megszüntetni az elzáródást!Ha a sérült erőlködni kezd, hajtsa a testét előre! Mérjen öt gyors ütést egyik kezével a lapoc-kák közé! Nézzen be a sé-rült szájába, hogy szabaddá vált-e a légút! Ha a fuldoklás nem szűnt meg, folytassa a 2. pontnak megfe-lelően!

43

FULDOKLÓ SZEMÉLY

1. Ötször üssön a sérült hátára

Tünetek

www.vasutaskepzes.hu

Page 44: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

44

2. Tartsa hátulról a sérültetÁlljon a sérült mögé!Fonja mindkét karját a has felső része köré! Szorítsa ökölbe a kezét, majd a hüvelykujjal befelé helyezze a köldök és a szegycsont vége közé!

Ragadja meg az öklét a másik kezével! Rántsa a kezeit gyorsan maga felé és felfelé legfeljebb ötször! Ha az elzáródás továbbra is fennáll, nézzen be a szájba, és távolítson el mindent ( pl.: műfogsor, rágógumi, cukorka), ami elzáródást okozhat!

••

3. Végezzen öt gyomortáji lökést

www.vasutaskepzes.hu

Page 45: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

45

4. Ismételje az egészet

Ismételje az 1-3. lépeseket, amíg az elzáródás nem szűnik meg! Ha az elzáródás három ciklus után sem szűnik meg, hívjon mentőt (104 vagy 112)!Folytassa így az ellátást, amíg a segítség megérkezik, az elzáródás megszűnik vagy a sérült eszméletét veszti!Ha a sérült eszméletlenné válik, kezdje el a mesterséges lélegeztetést!

www.vasutaskepzes.hu

Page 46: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

3. Kérje meg a beteget, hogy lassan lélegezzen

46

Tünetek

ASZTMÁS ROHAM

1. Helyezze kényelembe a beteget

Nehéz vagy sípoló légzés.Előfordulhat nehezült beszéd, szürkéskék bőr, kimerülés, ritkán eszméletvesztés.

••

Maradjon nyugodt, és nyugtassa meg a bete-get!A beteg vegye fel a szá-mára legkényelmesebb helyzetet, kissé előreha-jolva, a felsőtestet szilárd tárggyal megtámasztva lehet rendszerint a leg-jobb!

www.vasutaskepzes.hu

Page 47: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

47

2. Segítsen a betegnek használni a roham megszüntetését szolgáló inhalációs szert

Segítsen a betegnek megkeresni az inhalátort!Használja a beteg az inhalátort! Ezzel néhány perc alatt megszüntethető a roham.

••

Ha a roham 5-10 percen belül enyhül, a beteg lélegezzen még egy adagot az inhalációs szerből lassan és mélyen!Küldje a beteget orvoshoz, ha az első vagy súlyos rohamról van szó!Hívjon mentőt (104 vagy 112) ha az inhalációs szer 5-10 percen belül nem bizonyul hatásosnak, és a beteg állapota romlik!

3. Kérje meg a beteget, hogy lassan lélegezzen

www.vasutaskepzes.hu

Page 48: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

48

Tünetek

SOKK

1. Fektesse le a sérültet

A pulzus szapora.A bőr sápadt, hideg, nyirkos.Később a bőr (de különösen az ajkak belső felszíne) szürkéskékké válik.Gyengeség és szédülés, hányinger, szomjúság.Gyors, felszínes légzés.Gyengülhet a pulzus.Esetleg nyugtalanság, levegő után kapkodás, eszmélet-vesztés.

•••

••••

Fektesse a sérültet takaróra vagy vastagabb ruhára, hogy elszigetelje a talaj hidegétől! Emelje meg és támassza alá a sérült lábait a lehető legmagasabban!Végezze el az ellátást a sokk feltételezett oka szerint! (így pl. súlyos vérzés)

www.vasutaskepzes.hu

Page 49: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

49

2. Lazítsa meg a szűk ruházatotLazítsa meg a szűk ruházatot a nyakon, a mellkason és a deréktájon!Takarja be a sérültet valamivel, hogy a kihűlést elkerülje!

3. Hívjon mentőtLehetőleg egy segítőt küldjön el mentőt hívni (104 vagy 112).A hívó ismertesse a diszpécserrel mindazt, amit a sokk okairól si-került megtudni!

4. Figyelje a légzést, a pulzus és a reakcióképességet

Rendszeresen ellenőrizze, és jegyezze fel az életműködések pa-ramétereit: a percenkénti pulzus és légzésszámot!Ha a sérült eszméletlenné válik, biztosítsa a légutak járhatóságát, és figyelje a légzést! Készüljön fel arra, hogy szükség esetén mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst kell végeznie!

www.vasutaskepzes.hu

Page 50: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

50

ALLERGIÁS SOKK

Tünetek

1.Hívjon mentőt (104 vagy 102)

2.Segítsen enyhíteni a tüneteket

Nyugtalanság.Piros, foltos bőrkiütés. Megduzzad a nyelv és a torok nyálkahártyája.Szem körüli vizenyős duzzanat.Légzési nehézség, a beteg sípolva lélegzik, és levegőért kapkod.

•••••

A hívó ismertesse a diszpécserrel mindazt, amit az allergia okairól tud!

Nézze meg, hogy nincs-e a betegnél a szükséges gyógyszer adrenalinnal töltött fecskendő vagy befecskendező az ön kezeléshez! Segítsen neki a használatában!Segítsen a betegnek felülni olyan helyzetbe, ami a legkönnyebbé teszi a nehezített légzést!

www.vasutaskepzes.hu

Page 51: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

51

3. Figyelje a betegetRendszeresen ellenőrizze, és jegyezze fel az életműködések paramétereit: a percenkénti pulzus és légzésszámot, amíg a segítség megérkezik!Ha a sérült eszméletlenné válik, biztosítsa a légutak járhatóságát, és figyelje a légzést! Készüljön fel arra, hogy szükség esetén mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst kell végeznie!

www.vasutaskepzes.hu

Page 52: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

52

1. Gyakoroljon nyomást a sebre

SÚLYOS VÉRZÉS

2. Emelje meg és támassza meg a sérült testrészt

Távolítsa el vagy vágja fel a ruházatot a seb körül!Ujjaival vagy tenyerével gyakoroljon közvetlen nyomást a sebre steril kötésen vagy nem bolyhosodó, tiszta anyagon keresztül!Lehetőleg ne alkalmazzon elszorítást!

••

Emelje fel a sérült végtagot a szív fölé!Törés gyanúja esetén nagyon óvatosan bánjon a végtaggal!Fektesse le a sérültet!

•••

www.vasutaskepzes.hu

Page 53: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

53

3. Pólyálja be a sebet

Tegyen steril kötést a párnára, és rögzítse a kötést pó-lyával!

www.vasutaskepzes.hu

Ha további vérzés kelet-kezik, helyezzen második kötést az elsőre! Ha a vér ezt a kötést is átitatja, távolítsa el mindkettőt és helyezzen fel újat! Bizo-nyosodjon meg, pontosan a vérzés helyére gyako-rol-e nyomást!Ellenőrizze a kötésen túli testrész keringését; szükség esetén lazítsa meg a kötést!

Page 54: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

54

Tünetek

SZÍVROHAM

Tartós satuszerű mellkasi szorítás, amely lefelé egyik vagy mindkét karba is átsugárzik.Légszomj.A has felső részén kellemetlen, a gyomorrontáshoz ha-sonló érzés.Összeesés, gyakran előzetes jel nélkül, hirtelen gyenge-ség.Küszöbön álló katasztrófaérzés.Hamuszürke bőrszín, az ajkak kékes elszíneződése.Szapora majd gyengülő pulzus.Erős izzadás.

••

••••

www.vasutaskepzes.hu

Minden hirtelen keletkező mellkas területére lokalizálódó fájdalom gyanús szívinfarktusra.

Page 55: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

55

1. Helyezze kényelembe a beteget

Helyezze a bete-get félig ülő hely-zetbe!Támassza meg a fejet, a vállakat, a térdet!

2. Hívjon mentőtKözölje, hogy szívrohamra gyanakszik!Ha a beteg kéri, hívja fel kezelőorvosát is!

••

www.vasutaskepzes.hu

Page 56: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

56

3. Adjon a betegnek gyógyszertHa a beteg teljesen magánál van, adjon neki egy egész acetil-szalicilsav (aszpirin) tablettát, és kérje meg, hogy lassan rágja szét! Ha a betegnél van gyógyszer roham esetére (tabletta, pumpás adagoló, spray), segítsen az alkalmazásában!

4. Figyelje a beteget

Biztassa a beteget, hogy pihenjen!Rendszeresen ellenőrizze, és jegyezze fel az életműködések paramétereit: a percenkénti pulzus és légzésszámot, amíg a segítség megérkezik! Ha a sérült eszméletlenné válik, biztosítsa a légutak járhatóságát, és figyelje a légzést! Készüljön fel arra, hogy szükség esetén mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst kell végeznie!Ne adjon a betegnek folyadékot!

••

www.vasutaskepzes.hu

Page 57: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

57

TünetekFejseb.Tudatzavar.

••

FEJSÉRÜLÉS

1. VérzéscsillapításHa elmozdult bőrlebenyt talál a sérülés helyén, helyezze azt gondosan vissza a sebre!Fedje be a sebet steril kötéssel vagy tiszta, nem bolyhosodó ruhával! Fejtsen ki kezével határozott, közvetlen nyomást a sebre!Ha a vérzés nem áll el, tegyen rá egy másik második párnát és gyakoroljon rá nyomást!

Rögzítse a kötést a gézpólyával!

2. A kötés rögzítése

www.vasutaskepzes.hu

Page 58: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

58

3. Fektesse le a sérültetA sérült feje és válla kissé magasabban legyen!Bizonyosodjon meg arról, hogy a sérült kényelmesen fekszik!Mindig gondoljon esetleges nyaki (gerinc) sérülésre!

••

4. Hívjon mentőt Részletesen ismertesse a sérülés helyét és a vérzés súlyosságát!

5. Figyelje a sérültet

www.vasutaskepzes.hu

Rendszeresen ellenőrizze, és jegyezze fel az életműködések paramétereit: a percenkénti pulzus és légzésszámot, amíg a segítség megérkezik!Ha a sérült eszméletlenné válik, biztosítsa a légutak járhatóságát, és figyelje a légzést! Készüljön fel arra, hogy szükség esetén mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst kell végeznie!

Page 59: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

59

Tünetek

Nyaki vagy háti fájdalom.Lépcső vagy csavarodás a gerinc normális görbüle-tén.A gerinc fölötti bőrterület érzékenysége.Előfordulhat gyenge vagy hiányzó mozgás a végta-gokban.Érzésvesztés vagy furcsa érzések.Légzési nehézség.

••

••

••

GERINCSÉRÜLÉS

1. Rögzítse és támassza meg a fejetNyugtassa meg a sérültet, kérje meg, hogy ne mo-zogjon!Helyezze és támassza meg a fejet semleges helyzetben, a fej, a nyak és a gerinc egyenes vonalban! Szilárdan fogja meg mindkét oldalról a sérült fejét!

www.vasutaskepzes.hu

Page 60: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

60

3.Támassza meg a sérült nyakátKérje a segítőjét, hogy tegyen összetekert takarót, törülközőt vagy más ruhadarabot a sérült nyakának és fejének mindkét oldalára, amennyiben van, helyezze fel a schanz-gallért!Mindig támassza meg a sérült nyakát és fejét, amíg csak a mentők el nem szállítják!

4. Hívjon mentőt Lehetőleg a segítője hívja fel a mentőket, és mondja el, hogy gerincsérülésre gya-nakszik!

www.vasutaskepzes.hu

Page 61: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

61

Rendszeresen ellenőrizze és jegyezze fel az életműködé-sek paramétereit: a percenkénti pulzus és légzésszámot, amíg a segítség megérkezik!Ha a sérült elveszíti eszméletét, tegye szabaddá a légútjait állkapocsemeléssel! Óvatosan emelje fel az állkapcsot, hogy megnyíljanak a légutak! Ne hajlítsa a sérült nyakát! Csak akkor fordítsa stabil oldalfekvő helyzetbe, ha a légutak nem tarthatók szabadon. Készüljön fel arra, hogy szükség esetén mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst kell végeznie!

4. Figyelje a sérültet

www.vasutaskepzes.hu

Page 62: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

TünetekHirtelen eszméletvesztés.Végtagmerevség és a hát ív alakú megfeszülése.Izomrángások. Az izmok elernyednek.A beteg hirtelen magához tér.A bőr szürkéskék elszíneződése.

•••••

2. Védje a fejet és lazítsa meg a ruházatot

1. Védje meg a betegetIgyekezzen mérsékelni az összeesésből származó zuhanást!Beszéljen a beteghez nyugodtan és biztatóan!Távolítsa el az esetleg veszélyt jelentő tárgyakat, hogy megvédje a beteget a sérülésektől!Kérje meg a körülállókat, hogy menjenek arrébb!Ne próbálja erővel megakadályozni a beteg mozgását!

••

••

GÖRCSROHAM

www.vasutaskepzes.hu62

Page 63: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

63

3. Fordítsa a beteget stabil oldalfekvő helyzetbe

Lehetőség szerint védje a beteg fejét, puha tárgyat helyezve alá! Lazítsa meg a ruházatot a nyakon!

Ha a görcsroham megszűnt, biztosítsa a légutak átjárhatóságát, és ellenőrizze a légzést!Fordítsa a beteget stabil oldalfekvő helyzetbe!Hívjon mentőt (104 vagy 112), ha a beteg 10 percnél hosszabb ideig eszméletlen, a görcsroham ismétlődik vagy a beteg élete első rohamát éli át! Jegyezze meg a görcsroham kezdő időpontját és időtartamát!

••

www.vasutaskepzes.hu

Page 64: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

64

TünetekDeformitás, duzzanat és véraláfutás a törés helyén.Fájdalom és mozgáskorlátozottság.Előfordulhat, hogy a végtag megrövidül, meghajol vagy csavarodik.Nyílt törés esetén látható seb, esetleg kitüremkedő tört végekkel.

•••

1. Rögzítse és támassza meg a sérült testrészt

Segítsen a sérültnek alátámasztani a sé-rült testrészt a sé-rülés alatt és fölött, a legkényelmesebb testhelyzetben.Szükségtelenül ne mozgassa a sérült testrészt!

CSONTTÖRÉS

Óvatosan helyezzen puha párnát, kis törülközőt a sérülés köré, és rögzítse azt!Lazán fedje be a nyílt sebet nagy, tiszta, nem bolyhosodó párnával vagy steril kötéssel. Gézpólyával rögzítse a párnát!

2. Védje meg a sérültet kipárnázással

www.vasutaskepzes.hu

Page 65: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

65

Szükség esetén hívjon mentőt!Kezelje a sokkot, ha jelentkezik!Ellenőrizze, és jegyezze fel az életműködések paramé-tereit: a percenkénti pulzus és légzésszámot, amíg a se-gítség megérkezik!Törés gyanújakor ne engedje a sérültet enni, inni, do-hányozni!

•••

3. Intézkedjen a sérült kórházba jutásáról

Ne pólyálja be a sérülést, ha a szaksegítség már úton van!

www.vasutaskepzes.hu

Page 66: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

66

Kar felkötésének meneteKérjük meg a sérültet, hogy tartsa meg karját az általunk meghatározott helyzetben. A kendőt csúsztassuk a felkar és a mellkas közé úgy, hogy a csúcspont a könyökkel egy magasságban legyen. A kendőt a felső végpontnál megfogva vezessük át a sé-rült nyaka köré az ép oldalról a sérült oldal felé, az alsó véget a könyök fölött tengerészcsomóval kössül hozzá.

www.vasutaskepzes.hu

Az összekötést végezzük a kulcscsont fölött, a csúcspon-tot rögzítsük esetlegesen biztosítótűvel.Ellenőrizzük a vérkeringést, és ha szükséges igazítsunk a kötésen. Az alkart felkötés közben támasszuk meg.

Page 67: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

67www.vasutaskepzes.hu

Ez a kendő csak akkor jelent segítséget, ha az áldozat ül vagy áll. A kendő a mellkas magasságában tartja a sérült végta-got, valamivel magasabban, mint a könyök rész.

Page 68: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

68

TünetekKipirult bőr.Fájdalom az égés helyén.A bőr duzzanata és hólyagosodása.

•••

1. Hűtse az égett területetHelyezze kényelembe a sérültet.Ha rendelkezésre áll, locsolja legalább 10 percig bőséges hideg folyadékkal az égett területet!

••

ÉGÉS

www.vasutaskepzes.hu

Page 69: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

69

Óvatosan távolítsa el az ékszereket, órát, övet és a szoros ru-hadarabokat, mielőtt az érintett terület da-gadni kezdene! Ne távolítsa el a seb-be ragadt ruhadara-bokat!

2. Távolítsa el a szoros ruhadarabokat

www.vasutaskepzes.hu

Page 70: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Fedje be a sérülést és környékét steril kötéssel vagy tiszta, nem bolyhosodó párnával, műanyag zacskóval. Nyugtassa meg a sérültet!

70

3. Fedje be az égési sebet

www.vasutaskepzes.hu

Page 71: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

71

Szükség esetén hívjon mentőt!Kezelje a sokkot, ha jelentkezik!Ellenőrizze, és jegyezze fel az életműködések paramé-tereit: a percenkénti pulzus és légzésszámot, amíg a se-gítség megérkezik!

•••

4. Intézkedjen a sérült kórházba jutásáról

www.vasutaskepzes.hu

Page 72: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Az érintett szem erős fájdalma.Előfordulhat látható sérülés, bevérzett szem, a látás részleges vagy teljes elvesztése.Esetleg vér vagy tiszta folyadék szivárog a szemből.

••

72

Fektesse a sérültet a hátára, tartsa nyugodtan a fejét az Ön térdén!Szólítsa fel, hogy tartsa mindkét szemét zárva, az ép szem mozgása ugyanis maga után vonhatja a sérült szem mozgását is, ami további károsodáshoz vezethet!Ne érintse a sérült szemet vagy a benne levő kontaktlen-csét! Ne engedje, hogy a sérült dörzsölje a szemét!

2. Helyezzen szemkötést a sérült szemére

Tünetek

SZEMSÉRÜLÉS

1. Támassza meg a sérült fejét

Kérje meg a sérültet, hogy tartson steril kötést vagy tisz-ta, nem bolyhosodó párnát a sérült szemén! Tartsa mind-két szemét zárva!Rögzítse a sérült fejét!Ha az orvosi segítség csak később érkezik, pólyával rög-zítse a párnát a sérült szemre!

••

www.vasutaskepzes.hu

Page 73: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

73

3. Intézkedjen a sérült kórházba jutásárólBiztosítsa, hogy a sérültet fekve szállítsák a kórházba!Szükség esetén hívjon mentőt!

••

www.vasutaskepzes.hu

Page 74: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Hányás, néha véres.Tudatzavar.Fájdalom vagy égő érzés.

•••

74

Ha a sérült eszméleténél van, kérdezze meg tőle, mit nyelt le és próbálja megnyugtatni!Ne próbálja hánytatni a sérültet!

Tünetek

LENYELT MÉRGEK

1. Ellenőrizze, hogy mit nyelt le a sérült

www.vasutaskepzes.hu

Page 75: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

75

2. Hívjon mentőt

Mondjon el minden lehetsé-ges információt a lenyelt mé-regről! Ez segít az orvosnak a megfelelő kezelésben, ha a sérült kórházba kerül.Ellenőrizze, és jegyezze fel az életműködések paramétereit: a percenkénti pulzus és lég-zésszámot, amíg a segítség megérkezik!

3. Az ajkak kimaródása

Ha a sérült eszméletét veszti, biztosítsa a légutak járhatóságát (nincs-e hányadék vagy más anyag a szájban), és figyelje a légzést! Készüljön fel arra, hogy szükség esetén mesterséges lélegeztetést és szívmasszázst kell végeznie! A mesterséges lélegeztetésnél használjon gézlapot önmaga védelmére, ha a sérült szája vegyszerrel szennyezett!

Ha a sérült ajkát kimarta a méreg, adjon neki kis kor-tyokban hideg tejet vagy vi-zet!

www.vasutaskepzes.hu

Page 76: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

A szapora légzés az akut szorongás gyakori velejárója, pá-nikroham is kísérheti. Előfordulhat arra hajlamos betegek esetében, akiket érzelmi vagy pszichés sokk ért. A hiper-ventiláció hatására rendellenesen sok szén-dioxid távozik a keringésből.

76

HIPERVENTILÁCIÓ

NÉHÁNY TOVÁBBI ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁSI HELYZET

Tünetekszokatlanul gyors, mély lélegzés,előfordulhat szédü-lés vagy gyengeség, a kéz remegése, zsibbadása, görcsök a kézben és a láb-ban.

www.vasutaskepzes.hu

Page 77: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

77

A cél a sérült eltávolítása a kellemetlenség forrásától, és megnyugtatása és biztatása.

A sérülthöz határozottan, de kedvesen és biztatóan szóljon!Lehetőleg kísérje nyugodt helyre a sérültet. Ha ez nem lehetséges, szólítsa fel távozásra a körülállókat!Ha a sérült önmaga nem tudja ismét szabályozni a lég-zését, kérje meg, hogy szívja be újra zacskóból az álta-la már egyszer kilélegzett levegőt! Lassan lélegezzen ki és be zacskó segítségével kb. tízszer, majd lélegezzen 15 másodpercig a zacskó nélkül. Felváltva lélegez-zen ily módon a zacskóból és anél-kül, amíg a gyors légzés késztetése meg nem szűnik.

1.

2.

3.

www.vasutaskepzes.hu

Page 78: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Az ájulás rövid idejű eszméletvesztést jelent, amelyet az agy vérellátásának időleges csökkenése okoz. Az ájulásnak szám-talan fiziológiai és lélektani oka lehet, ezért az akut kezelés után az okok feltárása is nagyon fontos.A mozgás hiánya miatt a vér a lábakban gyűlik össze, a pul-zus szám igen alacsony lesz, ám hamarosan növekedni kezd és visszatér a normális szintre.

78

ÁJULÁS

Tünetekrövid eszméletvesztés, ami miatt a sérült összeesik,lassú pulzus, sápadt, hideg tapintású bőr és verejtékezés.

••

www.vasutaskepzes.hu

Page 79: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

79

A cél az agyi véráramlás javítása, a sérült megnyugtatása és kényelembe helyezése.

Ha a sérült ájulásérzésről panaszkodik, tanácsolja nekik, hogy feküdjön le! Térdeljen le, emelje meg a sérült lábait, és támassza a boka tájékán a vállára vagy egy székre!Biztosítson a sérültnek elegendő friss levegőt! Kérje meg a körülállókat, hogy álljanak hátrébb!Ha a sérült magához tér, nyugtassa meg és segítsen neki lassan felülni! Ha újra ájulás érzése támad, kérje meg, hogy feküdjön vissza, majd emelje és támassza meg a lábait, amíg teljesen magához tér!

1.

2.

3.

www.vasutaskepzes.hu

Page 80: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

80

EPILEPSZIAAz epilepszia felnőttekben agyi vérellátási zavarok után má-sodik, gyermekekben az első leggyakoribb agyi megbetege-dés. Legjellemzőbb tünete az epilepsziás roham, amely vala-mely agyi működés hirtelen és átmeneti felerősödéséből vagy ritkábban a működés kieséséből áll.

TünetekHirtelen eszméletvesztés.Végtagmerevség és a hát ív alakú megfeszülése. Izomrángások.

•••

www.vasutaskepzes.hu

Page 81: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

81

A cél a beteg megvédése a zuhanás közbeni sérülésektől, ápolás biztosítása, valamit a korházba szállítás megszervezése.

Mérsékelni kell a beteg zuhanását. Kérjük meg a körülállókat, hogy menjenek távolabb. Távolítsa el veszélyt jelentő tárgyakat, jegyezze fel a roham kezdeti időpontját!Lehetőség szerint védje a beteg fejét, tegyen puha tár-gyat alá, lazítsa meg a ruházatát.Ha megszűnik a görcsroham, biztosítsa a légutak átjár-hatóságát, ellenőrizze a légzést, szükség esetén végez-zen mesterséges lélegeztetést. Ha a sérült léleg-zik, helyezze stabil oldalfekvésbe vala-mint rendszeresen ellenőrizze az élet-működési paramé-tereket, a pulzus és légzésszámot.

1.

2.

3.

4.

www.vasutaskepzes.hu

Page 82: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

82 www.vasutaskepzes.hu

ELSŐSEGÉLY FELSZERELÉS TARTALMA

Steril gyorskötöző pólya (5 x 200)Mull pólya steril (5 m x 10 cm)Steril gyorskötöző pólya (8 x 500)Steril gyorskötöző pólya (10 x 500)Vágott mullpólya ( egyenként csomagolva, 10 x 500 )Vágott mullpólya ( egyenként csomagolva, 115 x 500 )Steril mull ( 50 x 80 )Sterill mull-lap (6 x 6/100 lapos)Kéztisztító lapHáromszögletű kendő (100 x 100 x 141)Fóliakesztyű ( pár )Gyorstapasz (6 x 10)Ragtapasz ( 2,5 x 500 )Ragtapasz ( 5 x 500 )Biztosítótű ( 40 mm-es)Háztartási, 140 mm-es egyenes ollóJódpárna 1 ml-es ampulla ( 6 db /doboz )Utasítás elsősegélynyújtásraFeljegyzési füzetTartalomjegyzékTok az olló részére

•••••••••••••••••••••

A következőben felsoroljuk, hogy összességében mit kell tartalmaznia a MÁV Zrt.-nél használt elsősegélykészletnek.

Page 83: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

83www.vasutaskepzes.hu

BEVEZETÉS 5ABC ÚTMUTATÓ 6FONTOS FIGYELMEZTETÉSEK 11ÁLTALÁNOS ALAPELVEK 12VASÚTI INTÉZKEDÉS 25

A SÉRÜLT VIZSGÁLATÁNAK FOLYAMATA 28A SÉRÜLT ÁLLAPOTÁNAK FELMÉRÉSE 29MESTERSÉGES LÉLEGEZTETÉS 32STABIL OLDALFEKVŐ HELYZET 36TELJES ÚJRAÉLESZTÉS 39AUTOMATA DEFIBRILLÁTOR 41FULDOKLÓ SZEMÉLY 43ASZTMÁS ROHAM 46SOKK 48ALLERGIÁS SOKK 50SÚLYOS VÉRZÉS 52SZÍVROHAM 54FEJSÉRÜLÉS 57GERINCSÉRÜLÉS 59GÖRCSROHAM 62CSONTTÖRÉS 64ÉGÉS 68SZEMSÉRÜLÉS 72LENYELT MÉRGEK 74NÉHÁNY TOVÁBBI ELSŐSEGÉLYNYÚJTÁSI HELYZET 76

HIPERVENTILÁCIÓ 76ÁJULÁS 78EPILEPSZIA 80

ELSŐSEGÉLYKÉSZLET 82TARTALOMJEGYZÉK 83

••••

•••

TARTALOMJEGYZÉK

Page 84: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

84 www.vasutaskepzes.hu

Page 85: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

85www.vasutaskepzes.hu

Page 86: Elsősegélynyújtás tankönyv PDF formátumban 2

Összeállította és kiadja:

MÁV Zrt. Baross Gábor Oktatási Központ1087 Budapest, Luther u. 3.

Kiadva: 2008. október 31.

www.vasutaskepzes.hu