Top Banner
Chiny – najludniejszy kraj świata
16

Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Aug 16, 2020

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Chiny – najludniejszy kraj świata

Page 2: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Spis treści● Mapa Kraju,● Podział administracyjny Chińskiej Republiki

Ludowej,● Kraj w pigułce,● Skąd tylu mieszkańców?● Problemy demograficzne Chin,● Chiński przemysł,● Ciekawe miejsca,● Ciekawostki.

Page 3: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.
Page 4: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Podział administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

Podzielona jest na 22 prowincje, 5 regionów autonomicznych, 4 miasta wydzielone oraz 2 specjalne regiony administracyjne.

Page 5: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Kraj w pigułce

1. Stolica: Pekin (Beijing)2. Język urzędowy: standardowy chiński3. Powierzchnia: 9.596.960 km² (bez Hongkongu i Makau)4. Liczba ludności: 1,356 mld 5. Strefa czasowa: Chiny obejmują 5 stref czasowych, ale funkcjonuje tam tylko jedna ogólnokrajowa UTC+8 i nie stosuje się tam czasu letniego (czyli zimą jest tam 7 godz. później niż w Polsce)

Page 6: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Skąd tylu mieszkańców ?

Ogromna liczba mieszkańców – wynika głównie z wysokiego przyrostu naturalnego obserwowanego w latach 60 i 70 XX wieku. W tym czasie w Chinach wprowadzono wiele reform społeczno-gospodarczych. W wyniku ich poprawiły się warunki życia mieszkańców.

Page 7: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Problemy demograficzne Chin

- przewaga płci męskiej;

- szybkie starzenie się społeczeństwa;

- brak rąk do pracy

- wysoki przyrost naturalny, który na szczęście maleje w ostatnich latach;

- zbyt duża liczba osób;

Page 8: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Chiński przemysł

Chiny Wschodnie.Najbardziej rozwiniętym regionem Chin są Chiny Wschodnie.

Znajdują się tutaj 3 bardzo duże okręgi przemysłowe (Szanghaj, Hongkong-Kanton, Fushun-Anshan, Północny). Znajduje się tutaj również wiele ośrodków high-tech. Należą

do nich: Pekin, Szanghaj. W tej części Chin rozwija się głównie przemysł włókienniczy, elektroniczny, hutniczy,

precyzyjny oraz lekki.

Chiny Zachodnie,Przemysł w tej części Chin jest słabo rozwinięty głównie ze względu na warunki naturalne. W niewielkim stopni rozwinął

się tu przemysł drzewny, papierniczy, chemiczny oraz hutniczy. Miejscami wydobywa się również złoto.

Page 9: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

PEKIN - PLAC TIANANMEN

● Zakazanego Miasta i Placu Tiananmen - dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing, znajdujący się w centrum Pekinu. W 1987 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Page 10: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Donghuamen Night Market

Można znaleźć tu szereg niezwykłych stoisk z jedzeniem. Pojawia się szereg chińskich przysmaków z ludźmi, którzy krzątają się wokół, aby doświadczyć nowych smaków.

Page 11: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Wielki Mur Chiński

Zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też „Murem 10 000 li” (10 000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej „nieskończoną długość” muru).

Page 12: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Pałac Letni w Pekinie

Kompleks parkowo-pałacowy stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing, położony w Pekinie. Centralnym punktem Yiheyuanu jest Wzgórze Długowieczności oraz sztuczne jezioro Kunming.

Page 13: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Ogród Yuyuan

Zabytkowy ogród, znajdujący się na terenie starego miasta w Szanghaju. Utworzył go w latach 1559-1577 Pan Yunduan, gubernator Syczuanu, jako miejsce wypoczynku dla swojego starego ojca.

Page 14: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu

Obszar tarasów ryżowych położonych w powiecie autonomicznym Longsheng

Page 15: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.

Chińscy żołnierze ćwiczą musztrę z igłami wbitymi w kołnierzyki mundurów. Dzięki temu wyrabiają sobie nawyk trzymania głowy idealnie prosto.

100 mln Chińczyków żyje za jednego dolara dziennie.

Ketchup pojawił się w Chinach jako sos do marynowania ryby i nosił nazwę „ke-tsiap”.

Chińczycy nie zabierają ze sobą jedzenia kupionego w okienku McDrive, tylko wchodzą z nim do restauracji i tam spożywają.

Google we współpracy z największymi wytwórniami fonograficznymi na świecie umożliwił Chińczykom bezpłatne ściąganie muzyki.

Chińska policja dość często używa gęsi zamiast psów. Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne.

W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego. Korek miał 90 km długości i trwał aż 12 dni.

Sąsiadowi, bliskiemu przyjacielowi lub koledze z pracy na dzień dobry mówi się „piłeś herbatę?”lub „już jadłeś?”

Nie okazuje się publicznie swych uczuć i emocji.

Nie otwiera się otrzymanego prezentu w obecności ofiarodawcy.

Nie należy ofiarowywać zegarka i budzika, gdyż jest to symbol mijającego czasu, który pozostał do końca życia.

Page 16: Chiny – najludniejszy kraj świata · Ptaki te nie tylko doskonale widzą, ale też są dość agresywne. W Szanghaju pobito rekord świata w długości zakorkowania ruchu ulicznego.