Top Banner
BMM 3104 PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU UNIT : PISMP PENDIDIKAN KHAS 5 JANUARI 2010 Pensyarah : Encik Mohd Rafi bin Ghazali Pelajar : Azliza binti Mohamed Nurhaimi binti Abdul Rahman Nur Hafizah binti Bachok Ramizah binti Mahmood TAJUK : KEMAHIRAN MENDENGAR & BERTUTUR
48

Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Jul 03, 2015

Download

Education

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

BMM 3104PENGAJARAN KEMAHIRAN

BAHASA MELAYU

UNIT : PISMP PENDIDIKAN KHAS 5 JANUARI 2010Pensyarah : Encik Mohd Rafi bin Ghazali

Pelajar : Azliza binti MohamedNurhaimi binti Abdul Rahman

Nur Hafizah binti BachokRamizah binti Mahmood

TAJUK :KEMAHIRAN MENDENGAR &

BERTUTUR

Page 2: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Kemahiran Mendengar dan Kemahiran Bertutur

Penyed iaan rancangan pengajaran aktiviti m endengar

dan bertutur

Objektif, langkah-langkah sebelum , sem asa dan

selepas aktiviti

Prinsip pem binaan dan penggunaan bahan pengajaran

dan pem belajaran

Prinsip dan prosedur pem binaan instrum en penilaian

kem ahiran m endengar dan bertutur.

Page 3: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

PENYEDIAAN RANCANGAN PENGAJARAN

AKTIVITI MENDENGAR DAN

BERTUTUR

Page 4: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Komponen Persediaan Mengajar

Persediaan

oM aklum at Am

oPengetahuan Sed ia Ada

oObjektif Pengajaran

oIsi Pelajaran

Set Induksi Perkembangan

o K em ahiran Peneguhan

o K em ahiran m enerangkan

Ilustrasi

o K em ahiran

M enggunakan Papan

Tulis

o K em ahiran Variasi

Rangsangan

o K em ahiran M enyoal

Penutup

oK esim pulan

oPenilaian

oTugasan

oU lasan K end iri

Page 5: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Menulis Rancangan Mengajar

Kemahiran Lisan: Mendengar dan

Bertutur

Page 6: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• K em ahiran lisan m erupakan asas kepada penguasaan

kem ahiran berbahasa yang lain iaitu m em baca dan m enulis

• Justeru, dalam usaha m erancang aktiviti pengajaran dan

pem belajaran kem ahiran m endengar dan bertutur, guru perlu

lebih berhati-hati m em ilih dan m enyed iakanaktiviti

pengajaran yang lebih sesuai, tepat dan berkesan.

• M aknanya, guru perlu m enentukan m atlam at / objektif

pengajarannya secara tepat m eliputi aspek pengetahuan

(menyenaraikan, menyatakan, menghuraikan, mengenali) kemahiran intelek (menjelaskan, menggunakan dan menyelesaikan), psikomotor (menyampaikan dan melaksanakan) dan afektif (memilih).

Page 7: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Perancangan aktiviti lisan melibatkan tiga peringkat berikut:

Peringkat persed iaan (sebelum m elaksanakan

proses P & P)

Peringkat pelaksanaan aktiviti (sem asa

m elaksanakan proses P & P)

Peringkat susulan dan penilaian

Page 8: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Peringkat persediaan (sebelum melaksanakan proses P & P)

• Pada peringkat ini, guru sekurang-kurangnya perlu m elakukan tiga perkara asas,

iaitu:

a. Guru m enerangkan tugasan atau dengan m em beri contoh-contoh yang sesuai

m em buat tunjuk cara m engenai apa yang akan d ilakukan oleh m urid dalam proses

pengajarannya

b. Guru m enyed ia dan m engedarkan bahan-bahan (kad im basan, bahan stensilan,

gam bar, alat tulis dan seum pam anya) yang akan d igunakan dalam proses P & P

c. Guru perlu m em astikan sem ua alat dan bahan yang d ised iakan itu berada dalam

keadaan baik, m encukupi, boleh d igunakan dan m urid tahu m enggunakannya,

sem asa m ereka m em buat atau m elaksanakan tugasan sebagaim ana d iarahkan.

Page 9: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Peringkat pelaksanaan aktiviti (semasa melaksanakan proses P & P)

• Terdapat sekurang-kurangnya dua perkara

penting, iaitu :

a. M urid-m urid m elaksanakan tugasan

sebagaim ana d iarahkan

b. Guru m enyelia dan m em beri bim bingan

secara kelas, kum pulan atau berpasangan,

bahkan secara ind ividu sekiranya perlu.

Page 10: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Peringkat susulan dan penilaian

• D alam proses pengajaran dan pem belajaran, peringkat m em buat

tindakan susulan dan penilaian d ianggap paling penting kerana pada

peringkat ini guru boleh m enentukan sam a ada :

a. Objektif pengajarannya tercapai atau tidak

b. M urid-m urid boleh atau tidak m elaksanakan tugasan yang

d iberikan dalam tem poh m asa yang d itetapkan

c. Apakah kekuatan atau kekurangan yang terdapat dalam

proses pengajaran dan pem belajaran berkenaan

d. Berdasarkan m aklum balas yang d iperolehnya dalam

perkara (a – c), guru boleh m em buat penam bahbaikan

m engenainya

Page 11: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• Paling penting sebagai tindakan susulan,

guru boleh m em inta m urid m elaksanakan

tindakan susulan sam a ada aktiviti

pem ulihan (untuk m urid-m urid yang

lem ah) dan aktiviti pengayaan (untuk

m urid-m urid yang berpotensi cem erlang).

Page 12: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

OBJEKTIF, LANGKAH-LANGKAH

SEBELUM,SEMASA DAN SELEPAS

AKTIVITI

Page 13: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• K edua-dua kem ahiran m endengar dan bertutur

m em punyai objektif dan langkah-langkah

sebelum , sem asa dan selepas aktiviti yang

perlu d ipatuhi oleh guru yang m engajar.

• Secara um um nya, pengajaran dan

pem belajaran kem ahiran m endengar dan

bertutur dalam Sukatan Pelajaran Bahasa

M elayu K BSR adalah untuk m em bolehkan

m urid-m urid :

Page 14: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

i. M endengar dan m em aham i pertuturan dan

siaran yang terdapat dalam kehidupan sehari-

hari sam a ada d i dalam atau d i luar sekolah;

ii. Bertutur dan m engeluarkan buah fikiran dengan

m enggunakan bahasa yang sesuai dalam

pelbagai keadaan perhubungan seperti perbualan

dengan rakan-rakan, guru, ibu bapa dan

sebagainya serta dalam m ajlis bahas, syarahan

dan lain-lain (Sukatan Pelajaran Bahasa M elayu

Sekolah Rendah, 1 983 :3)

Page 15: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• Objektif pengajaran kem ahiran m endengar dan

bertutur yang terkandung dalam Sukatan

Pelajaran Bahasa M elayu K BSM adalah untuk

m em bolehkan m urid-m urid :

ii. M endengar, m em aham i dan m enilai pertuturan

dalam siaran am dan m ed ia m assa;

iii. Bertutur dengan fasih dan lancar serta

m em beri pendapat dan hujah-hujah yang kritis

dan analitis dalam pelbagai situasi.

Page 16: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• Berdasarkan K SSR, objektif standard

pem belajaran yang perlu d ikuasai oleh m urid-

m urid tahun 1 m ulai tahun 201 1 (Bahagian

Perkem bangan K urikulum K em enterian

Pelajaran M alaysia, 201 0) adalah seperti

berikut:

ii. M endengar, m engecam , m engajuk dan

m enentukan arah bunyi dalam persekitaran

dengan teliti dan betul;

Page 17: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

i. M endengar, m engecam dan m enyebut bunyi

bahasa dengan betul;

ii. M endengar, m em aham i, m enyebut dan

m engeja perkataan yang m engandungi dua

atau tiga suku kata, d iftong, vokal

bergand ing,d iagraf dan konsonan bergabung

dengan betul dan tepat;

iii. M endengar, m em aham i dan m enyebut frasa

dan ayat tunggal dengan betul dan tepat;

Page 18: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

i. M endengar, m em aham i dan m em berikan

respon secara lisan atau gerak laku

berdasarkan arahan, pesanan, dan pertanyaan

dengan betul;

ii. Bertutur dan berbual serta m enyatakan

perm intaan m enggunakan ayat yang

m engandungi d iksi, kata panggilan, kata

ganti nam a d iri pertam a dan kedua dengan

betul dalam situasi tidak form al secara

bertatasusila;

Page 19: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

i. Bercerita tentang sesuatu perkara dan

m enceritakan sem ula perkara yang d i dengar

m enggunakan ayat tunggal dengan tepat,

sebutan yang jelas dan intonasi yang betul;

dan

ii. Berbicara untuk m enyam paikan m aklum at

tentang sesuatu perkara dengan tepat

m enggunakan perkataan yang sesuai secara

bertatasusila.

Page 20: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• Sehubungan itu, penyed iaan langkah-langkah

sebelum , sem asa dan selepas aktiviti

pengajaran dan pem belajaran am at penting

dalam pengajaran dan pem belajaran

kem ahiran m endengar dan bertutur.

• Perbincangan seterusnya d itum pukan kepada

ketiga-tiga langkah tersebut ketika pengajaran

dan pem belajaran kem ahiran m endengar dan

bertutur.

Page 21: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

LANGKAH-LANGKAH SEBELUM,SEMASA DAN

SELEPAS AKTIVITI MENDENGAR

Page 22: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• K etika m elaksanakan aktiviti m endengar, guru perlu

m erancang aktiviti pengajaran dan pem belajaran

untuk m em astikan kelicinan dan keberkesanannya

( Zuariah Yusoff, Zainon Zainalabid in, Fatim ah Abd.

Rahm an, 1 992:21 -22)

• Perancangan boleh d ijalankan berdasarkan tiga

peringkat, iaitu:

iii. Peringkat pram endengar (sebelum )

iv.Peringkat sem asa m endengar (sem asa)

v. Peringkat selepas m endengar (selepas)

Page 23: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Peringkat Pramendengar

iii. guru m em beri tugasan atau soalan kepada m urid terlebih

dahulu sebelum m ereka m ula m endengar.

iv. Seterusnya , guru m em beri gam baran yang m enyeluruh

tentang apa yang hendak d iperdengarkan .

v. Guru turut m em beri arahan yang jelas tentang tugasan dan

m em astikan bahan ransangan dalam keadaan baik serta

m encukupi.

vi. Akhirnya, guru m em astikan m urid dalam keadaan sed ia untuk

m engikut aktiviti .

Page 24: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Peringkat Semasa Mendengar

iii. Guru m em astikan m urid dapat m enum pukan

sepenuh perhatian terhadap bahan ransangan.

iv.Guru juga perlu m engatasi sebarang

gangguan yang m ungkin tim bul ketika aktiviti

m endengar d ijalankan.

Page 25: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Peringkat Selepas Mendengar

iii. Guru m enghuraikan tentang apa yang d itim bulkan

oleh m urid dalam bahan rakam an yang m ungkin

m enyulitkan pem aham an m ereka.

iv.Guru turut m em beri penekanan kepada aspek-aspek

penting dalam bahan itu.

v. Guru juga m em astikan m urid m enyem purnakan

tugasan dan m elakukan pengukuhan .

vi.Setelah itu, guru m enjalankan aktiviti tindakan susulan.

Page 26: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• Pengajaran kem ahiran m endengar hendaklah

d igabungjalin dengan satu atau lebih kem ahiran

bahasa yang lain m isalnya, kem ahiran m endengar

d igabungjalinkan dengan kem ahiran bertutur atau

d igabungjalinkan dengan kem ahiran m em baca

dan m enulis.

• Pelbagai teknik yang m enarik m inat m urid-m urid

boleh d ijalankan oleh guru m isalnya, teknik

bercerita, soal jawab, perbincangan, lakonan, latih

tubi dan nyanyian.

Page 27: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

LANGKAH-LANGKAH SEBELUM, SEMASA

DAN SELEPAS AKTIVITI BERTUTUR

Page 28: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• Aktiviti bertutur d ilaksanakan dalam tiga

peringkat yang berbeza ( Rad iah N ord in dan

M aim unah Sam at, 1 992 : 48-49, iaitu :

b)Peringkat persed iaan ( sebelum )

c)Peringkat pelaksanaan aktiviti ( sem asa)

d)Peringkat susulan dan penilaian ( selepas)

Page 29: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Pada peringkat persediaan, terdapat tiga perkara yang boleh dilakukan oleh guru, iaitu:

i. Guru m enerangkan tugasan yang akan

d ilakukan oleh m urid atau m elakukan tunjuk

cara serta m em beri contoh.

ii. Guru m engedarkan bahan-bahan yang

d iperlukan untuk m enjalankan aktiviti

contohnya, kad kiu, kertas edaran dan

peralatan lain yang m ungkin d iperlukan,

iii. Guru m em astikan sem ua alat dan bahan

m encukupi dan m urid m em aham i tugasan.

Page 30: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Pada peringkat pelaksanaan aktiviti, terdapat dua perkara yang dilaksanakan iaitu :

i. M urid m enjalankan tugasan seperti yang

d iarahkan

ii. Guru m enyelia dan m em bim bing kelas,

kum pulan atau pasangan yang m enjalankan

aktiviti.

Page 31: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Pada peringkat susulan dan penilaian

i. Penilaian d ijalankan secara berterusan

contohnya m engadakan perbincangan dan

guru m em beri m aklum balas tentang prestasi

dan pencapaian m urid .

ii. Sebagai pengukuhan, guru m em beri kerja

rum ah yang berkaitan dengan aktiviti

bertutur yang d ijalankan.

Page 32: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

PRINSIP PEMBINAAN DAN PENGGUNAAN

BAHAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Page 33: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

• Secara um um nya, bahan pelajaran yang d igunakan

untuk pengajaran dan pem belajaran terd iri daripada

dua jenis, iaitu

2) Bahan pengajaran- Bahan yang digunakan oleh guru

( carta,graf,peta,m odel,gam bar,slaid ,rad io, dsb)

2) Bahan pembelajaran- Bahan yang digunakan oleh murid-murid dalam

aktiviti pem belajaran ( buku teks, kad kerja, bahan

bercetak, radas, dsb)

Page 34: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Prinsip Pembinaan dan Penggunaan Bahan

Pengajaran dan Pembelajaran(a) Bahan yang sesuai• K riteria pem ilihan bahan berkenaan hendaklah sesuai dengan

:

- objektif dan m atlam at pengajaran bahasa

M elayu (secara khusus kem ahiran lisan),

- pendekatan

- kaedah dan teknik pengajaran

- keadaan dan keselam atan m urid-m urid

- suasana dan kecenderungan pem belajaran

m urid

Page 35: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

(b) Bahan yang dipilih mesti mencabar

- Tiga perkara penting dalam proses pengajaran iaitu

aspek rangsangan, pem ikiran dan tingkah laku.

- D alam hal ini, aspek rangsangan akan

m enggerakkan akal (pem ikiran), kem ud iannya

m em pengaruh tindakan (tingkah laku) seseorang.

- Antara prinsip yang perlu d ipatuhi dalam

penyed iaan bahan ialah m udah kepada sukar, konkrit

kepada abstrak, khusus kepada um um .

Page 36: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

(c) Bahan yang menepati objektif pengajaran

- bahan yang d ipilih m estilah m em punyai

potensi untuk m em perkukuh kem ahiran

berbahasa.

- Selain itu, bahan P & P yang d ipilih itu perlu

m engandungi m aklum at (fakta) yang tepat.

Page 37: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

(d) Bahan yang menarik minat murid-murid.

- reka letak, saiz, ilustrasi dan grafik, kualiti

kulit dan cara buku itu d ijilid m erupakan

antara faktor yang m m epengaruhi m inat m urid

dalam m engikuti sesi p& p.

- bahan bantu m engajar berkenaan juga perlu

m engandungi arahan yang jelas

Page 38: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

(e) Bahan yang praktikal

- sebaiknya bahan yang d igunakan boleh

d igunapakai berulang kali dan boleh d isim pan

dalam keadaan yang m asih baik.

Page 39: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

PRINSIP PEMBINAAN INSTRUMEN PENILAIAN

KEMAHIRAN MENDENGAR DAN

BERTUTUR

Page 40: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

KONSEP

•M engesan perkem bangan, kebolehan, kem ajuan dan pencapaian pelajar

•M enentukan hasil pem belajaran yanghendak d inilai, m erancang dan m em bina instrum enpenilaian,

•M elaksanakan penilaian, m erekod hasilpenilaian, m enganalisis m aklum at penilaian, m elapor dan m em buat tindakan susulan.

Page 41: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

PENILAIAN KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR

•D ibuat untuk m endapatkan m aklum at hasil interaksi

antara pelajar dengan pend id ik, pelajar dengan pelajar dan

pelajar dengan bahan pem belajaran.

ASPEK YANG DINILAI :•K efaham an konsep

•Pengetahuan fakta

•Pem ikiran peringkat tinggi

•K ecekapan m endengar

•Penggunaan bahasa yang tepat

•Gaya persem bahan / K elancaran bahasa

Page 42: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Jenis PenilaianPenilaian formatif

• Penilaian d ijalankan secara berterusan dalam proses pengajaran dan

pem belajaran. M aklum at yang d iperoleh dapat m em beri maklum balas tentang sejauh m ana sesuatu hasil pem belajaran telah d ikuasai

• D apat m engetahui tentang kelem ahan dan kekuatan serta potensi seseorang

m urid dan m engam bil tindakan susulan yang sewajarnya.

Penilaian sumatif

• Penilaian sum atif d ikaitkan dengan penilaian pada akhir sem ester atau

tahun. Penilaian ini m em berikan nilai yang membezakan pencapaian

seorang p dengan p lain dan seringkali d igunakan untuk m em buat

pem ilihan/ pengredan.

Page 43: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

MERANCANGPEMBINAAN INSTRUMEN PENILAIAN

• M enentukan hasil pem belajaran yang hendak d inilai, kaedah

penilaian dan instrum en penilaian

• Penggunaan Jadual Penentuan U jian (JPU ) boleh m em bantu

m em bina soalan m engikut hasil pem belajaran yang

d itentukan.

• JPU - dapat m erangkakan:

- tajuk/kem ahiran yang hendak d iuji dan peringkatnya dalam

taksonom i kognitif Bloom .

- bilangan serta peratus soalan untuk setiap peringkat kognitif

juga d itunjukkan

- untuk sesuatu tajuk dan peringkat taksonom i,hasil

pem belajaran d icatatkan secara spesifik.

Page 44: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Penentuan hasil pembelajaran ataupun aras-aras kemahiran

bergantung kepada:

M ata pelajaran

Tajuk -tajuk yang d inilai

Peringkat keboleahan m urid yang d inilai

Wajaran aras kesukaran - m udah, sederhana,

sukar

Page 45: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

LANGKAH-LANGKAHMENYEDIA JPU

Pilih tajuk yang hendak d inilai.

Tentukan H asil Pem belajaran.

Tentukan bilangan soalan m engikut aras.

Tulis bilangan soalan dalam petak berkenaan.

Sem ak jum lah dan peratus sem ua soalan

dalam lajur m enegak dan m endatar.

Page 46: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

KAEDAH PENILAIAN

• L isan

• Penulisan

• Pem erhatian

Page 47: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

Ketiga-tiga kaedah ini boleh digunakan untuk :

• Mengesan serta-merta - m engesan penguasaan hasil pem belajaran dengan serta-m erta dalam

pengajaran harian

- tidak m em erlukan instrum en yang khusus

• Mengesan kemajuan - m engesan kekuatan dan kelem ahan selepas beberapa pem belajaran

- perlu d irancang secara ind ividu atau kum pulan

- m enggunakan instrum en tertentu seperti senarai sem ak, lem baran kerja, ujian

bertulis

• Mengesan pencapaian - m engesan pencapaian selepas beberapa pem belajaran atau pada akhir program

- perlu d irancang secara ind ividu

- d ijalankan dengan m enggunakan senarai sem ak, skala kadar, ujian bertulis dan

ujian lisan

Page 48: Bmm 3104 kemahiran mendengar dan bertutur

RUJUKAN

• http://www.scribd .com /m awar_sue/d/81 32861 9-Prinsip-Pem binaan-Instrum en-Penilaian-K em ahiran-M endengar-D an-Bertutur-PRESENTATION-BM

• Tuan Jah Tuan Yusof PhD , Faridah Nazir

PhD ,Pengajaran Kemahiran Bahasa Melayu,

Siri Pengajian Bahasa M elayu, Penerbitan

M ultim ed ia.