Top Banner
MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN : 4 NAMA KUMPULAN: IKATAN & CELUPAN NAMA AHLI: 1.EN. YUSOF B. SIPER 2. PN. ADILAH BT. JAAFAR 3. PN. VIJAYA A/P SUBRAMANIAM
9

Bengkel ikat & celup

Jun 25, 2015

Download

Documents

share with me
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Bengkel ikat & celup

MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUALTAHUN : 4

NAMA KUMPULAN: IKATAN & CELUPAN

NAMA AHLI: 1.EN. YUSOF B. SIPER

2. PN. ADILAH BT. JAAFAR 3. PN. VIJAYA A/P SUBRAMANIAM

Page 2: Bengkel ikat & celup

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN1 MINGGU 2 WAKTU

4 STANDARD KANDUNGAN

Page 3: Bengkel ikat & celup

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Ikatan dan Celupan

Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia - Sapu Tangan

I

2.1 PERSEPSI ESTETIK2.1.1 Unsur seni2.1.1.1 2.1.1.2 2.1.2 Prinsip rekaan2.1.2.12.1.2.2

2.2 APLIKASI SENI2.2.1 Media2.2.1.12.2.1.22.2.2 Teknik & Proses2.2.2.1

2.3 EKSPRESI KREATIF 2.3.1 2.3.2 2.3.3

2.4 APRESIASI SENI 2.4.1 2.4.2 2.4.3 STANDARD

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan.2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan.3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari .

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual.2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan dan celupan.3.Murid menghasilkan sapu tangan mengunakan teknik ikatan dan celupan.4.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan empat Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang.

1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

Page 4: Bengkel ikat & celup

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 1 2 WAKTU

2 STANDARD KANDUNGAN

Page 5: Bengkel ikat & celup

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Ikatan dan celupan Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Sapu Tangan

I

STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)1.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan . 2.Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses ikatan .

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni.

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan dua Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang

1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

2.1 PERSEPSI ESTETIK2.1.1 Unsur seni2.1.1.12.1.1.22.1.2 Prinsip rekaan2.1.2.12.1.2.2

2.2 APLIKASI SENI2.2.1 Media2.2.1.12.2.1.22.2.2 Teknik & Proses2.2.2.1

Page 6: Bengkel ikat & celup

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 22 WAKTU

4 STANDARD KANDUNGAN

Page 7: Bengkel ikat & celup

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari Bidang : Membuat corak dan Rekaan- Ikatan dan celupan

Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Sapu Tangan

I

STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat ikatan dan celupan2. Menghasilkan sapu tangan dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas.2.Murid memulakan aktiviti proses celupan dalam penghasilan Sapu Tangan.3.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan TMK dan Nilai murni

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan empat Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 4 murid yang tidak mencapai objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang.

1.Contoh : Batu, guli, kain putih, warna (dye), gelang getah, hasil karya guru, bahan bercetak (Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

2.3 EKSPRESI KREATIF 2.3.1 2.3.2 2.3.3

2.4 APRESIASI SENI 2.4.1 2.4.2 2.4.3

Page 8: Bengkel ikat & celup

Menjemur ikatan kain yang telah diwarnakan sehingga kering

Membuka ikatan kain dan mempamerkan hasil karya

Mencelup kain yang siap diikat pada warna (dye)

Mengikat kain yang di bungkuskan batu dengan

gelang getah.Media (bahan /alatan)

LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

1

4 5 6

Membungkus batu ke dalam kain

2 3

Page 9: Bengkel ikat & celup

Contoh Rekaan