Top Banner
ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT 1 Tantárgy neve: Szövegértés gyakorlat Tantárgy kódja: AN 1101 Meghirdetés féléve: 1. Kreditpont: 2 Összóraszám (elm+gyak) : 2 Számonkérés módja: gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Orbán Irén Tantárgyfelelős beosztása: főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései: A szeminárium legfontosabb célja az idegen nyelvű olvasási és szöveghallgatási, -értési készségek fejlesztése. Ugyanakkor kapcsolódnak a beszédgyakorlat órák anyagához is: fontos elemük a szókincsbővítés, elsődlegesen a passzív szókincs fejlesztése. Emellett teret kap az általános tanulási készség fejlesztése is. A tanszék bármely oktatója megfelelő felkészültséggel rendelkezik a tárgy tanításához. 2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : Célunk megtanítani a hallgatókat a szöveg mint nyelvi-közlési egységgel való foglalkozásra pl. a szöveg feltevésének megértése, az új információ értelmezésére, a szöveg analizálására illetve szintetizálására, és az egyéni stílusjegyek értelmezésére. A szöveghallgatás magában foglalja autentikus szövegek elemzését, megértésének gyakorlását, a brit és amerikai angol közötti alapvető különbségek megismertetését, különös tekintettel a szóbeli nyelvi megnyilatkozásokra (pl. kiejtési különbségek, dialektusok) valamint az auditív memória fejlesztését. Fontos része a képzésnek a helyes jegyzetelési technika megismertetése, melynek elsajátítása felkészíti a hallgatókat a későbbi előadások sikeres látogatására, valamint fejleszti általános lényegkiemelő készségüket. A bibliográfia ajánlott irodalmat tartalmaz, amelyet a hallgatók otthoni munkában tudnak felhasználni. Az órák mindig aktuális szövegekre illetve hanganyagra épülnek. A tanmenetek az alábbihoz hasonlóan épülnek fel. Week 1 Housekeeping – syllabus, aims of the course, etc. Children and television – reading test 2 Fixing an Appointment, Moving in – listening Collaborators and Heroes I. – reading 3 Listening test for practice (past paper) Collaborators and Heroes II. – reading 4 A Bit of a Nightmare – listening Newsweek Special Report I. – reading 5 Memorable Paties – listening Newsweek Special Report II. – reading 6 Mid-Term test – listening Looking a Mile Ahead – reading 7 Freinds and Freindship – listening Paranoia or Politics ? – reading 8 Listening Test for Practice (Past paper) Reading Test for practice (Past paper) 9 Learning Languages – listening Women of the New Century I. – reading 10 A multicultural world – listening
117

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása.....

Feb 10, 2018

Download

Documents

doancong
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

1

Tantárgy neve: Szövegértés gyakorlat Tantárgy kódja: AN 1101 Meghirdetés féléve: 1. Kreditpont: 2 Összóraszám (elm+gyak) : 2 Számonkérés módja: gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Orbán Irén Tantárgyfelelős beosztása: főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szeminárium legfontosabb célja az idegen nyelvű olvasási és szöveghallgatási, -értési készségek fejlesztése. Ugyanakkor kapcsolódnak a beszédgyakorlat órák anyagához is: fontos elemük a szókincsbővítés, elsődlegesen a passzív szókincs fejlesztése. Emellett teret kap az általános tanulási készség fejlesztése is. A tanszék bármely oktatója megfelelő felkészültséggel rendelkezik a tárgy tanításához.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : Célunk megtanítani a hallgatókat a szöveg mint nyelvi-közlési egységgel való foglalkozásra pl. a szöveg feltevésének megértése, az új információ értelmezésére, a szöveg analizálására illetve szintetizálására, és az egyéni stílusjegyek értelmezésére. A szöveghallgatás magában foglalja autentikus szövegek elemzését, megértésének gyakorlását, a brit és amerikai angol közötti alapvető különbségek megismertetését, különös tekintettel a szóbeli nyelvi megnyilatkozásokra (pl. kiejtési különbségek, dialektusok) valamint az auditív memória fejlesztését. Fontos része a képzésnek a helyes jegyzetelési technika megismertetése, melynek elsajátítása felkészíti a hallgatókat a későbbi előadások sikeres látogatására, valamint fejleszti általános lényegkiemelő készségüket. A bibliográfia ajánlott irodalmat tartalmaz, amelyet a hallgatók otthoni munkában tudnak felhasználni. Az órák mindig aktuális szövegekre illetve hanganyagra épülnek. A tanmenetek az alábbihoz hasonlóan épülnek fel.

Week 1 Housekeeping – syllabus, aims of the course, etc.

Children and television – reading test 2 Fixing an Appointment, Moving in – listening

Collaborators and Heroes I. – reading 3 Listening test for practice (past paper)

Collaborators and Heroes II. – reading 4 A Bit of a Nightmare – listening

Newsweek Special Report I. – reading 5 Memorable Paties – listening

Newsweek Special Report II. – reading 6 Mid-Term test – listening

Looking a Mile Ahead – reading 7 Freinds and Freindship – listening

Paranoia or Politics ? – reading 8 Listening Test for Practice (Past paper)

Reading Test for practice (Past paper) 9 Learning Languages – listening

Women of the New Century I. – reading 10 A multicultural world – listening

Page 2: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

2

Woman of the New Century II – reading 11 End-term Test (reading and listening) 12 Catching the Right Train – listening

Old Foes, new Fans I. – reading 13 Catching a Plane – listening

Old Foes, New Fans II.- reading 14 Forecasting the weather – listening 15 Course Evaluation 3. A képzés követelményei:

A kurzus sikeres elvégzéséhez a hallgatóknak középfokú/elő-középfokú tudással szükséges rendelkezniük. A tárgy két félévre tervezett heti két gyakorlati órából áll. Az órarendi óraszám mellett az otthoni munka kb. heti 50 perc de ez egyénenként ennél lényegesen több is lehet a tárgy természetéből adódóan. A tárgy szöveghallgatási részéhez szükséges egy jól felszerelt nyelvi laboratórium, bizonyos esetekben videó is, mivel a kurzus nem egy adott tankönyvre épül. A tanszéki könyvtár módszertani és kézikönyvi szekcióinak tudatos fejlesztése folytán biztosítottuk, hogy az oktatók értesüljenek a legújabb módszertani kérdésekről és segédanyagokról.

4. Számonkérés módja: Az évközi ellenőrzés szódolgozatokra, feladatbeadásokra és zárthelyikre épül. A kurzus mindkét félévben gyakorlati jeggyel zárul. A 2. félév után az alapvizsga egyik részterületét képezi.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Foll, D. (1986). First Certificate Reading Skills. Nelson: Edinburgh. Greenall, S. – Swan, M. (1986). Effective Reading. Cambridge University Press:

Cambridge. Gude, K. (1986). First Certificate Listening Skills. Nelson: Edinburgh. Land, G. (1988). Behind the Headlines. Longman Harlow. Maley, A. – Moulding, S. (1981). Learning to Listen. Cambridge University Press:

Cambridge. Robinson, G. – Parker, H. (1986). Themes for Listening and Speaking. Oxford

University Press: Oxford. Walter, C. (1982). Authentic Reading. Cambridge University Press: Cambridge. Newsweek Articles

Page 3: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

3

Tantárgy neve: Szövegértés gyakorlat Tantárgy kódja: AN 1102 Meghirdetés féléve: 2 Kreditpont: 2 Összóraszám (elm+gyak): 2 Számonkérés módja: gyakorlati jegy Előfeltétel: AN 1101 Tantárgyfelelős neve: Orbán Irén Tantárgyfelelős beosztása: főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus az olvasási készség és szöveghallgatási, -értési készség fejlesztésére irányul; a korábbiaknél komplikáltabb szövegtípusok képezik a szeminárium amyagát. A kurzus előkészíti a hallgatókat a IV. félév szépirodalmi szövegeinek olvasására, valamint fejleszti a hallgatók szövegértelmezési és jegyzetelési készségeit is a megfelelő szövegek illetve feladatok segítségével. A tanszék bármely oktatója megfelelő felkészültséggel rendelkezik a tárgy tanításához. A kurzus a Szövegértés I-II. tárgy feltételezett tudásanyagára épül.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : A kurzus felkészíti irodalmi szövegek megértésére és a szövegben található szóanyag denotatív és konnotatív jelentésének vizsgálatára, valamint alapvető szépirodalmi szövegtípusok bemutatására. Ezeket a szövegeket a hallgatók még nem irodalmi szempontból közelítik meg, de a bonyolultabb mondatszerkezetek elemzésének, valamint a szöveg absztraktabb szinten való értelmezésének gyakorlása megkönnyítik a hallgatók számára az irodalmi tanulmányok követelményeinek teljesítését. A szöveghallgatáshoz/értéshez használt felvételek autentikusak. Tematikájukat tekintve kapcsolódhatnak a főiskolán oktatott egyéb tárgyakhoz (-esszéírás, gyermekirodalom, stb.). A tárgyhoz elsődlegesen a kötelező könyveken kívül fogyó anyagra is szükség van. A tanszéki könyvtár módszertani és kézikönyvi szekcióknak tudatos fejlesztése folytán biztosítottuk, hogy az oktatók értesüljenek a legújabb módszertani kérdésekről és segédanyagokról. A tantervek az alábbi minta alapján készülnek:

1. Listening – Teeth and Densits Reading- Alphabet Poems (Lawrence Stene’s : Tristram Shandy)

2. Listening :Take our advice Reading: Variations on a Text (Edwin Morgan: Opening the Cage)

3. Listening :Emotions Reading: Subjectivity and Objectivity (descriptive prose)

4. Listening :Flirting with Danger Reading: Every day Rhythms (any poem with a regular meter)

5. Listening :Feet and Walking Reading:’Writing the Unwritable’ (Owen: It is not Death)

6. Listening :Credit Cards Reading: Discussing a text I (any literary text)

7. Listening :Mid term test Reading: Discussing a text II (any literary text)

8. Listening :Friends and Friendship Reading: Mid-term test

Page 4: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

4

9. Listening :Video film (chosen by students) Reading: Discussion

10. Listening :Learning Languages Reading: Discussing, interpreting a text I. (Hemingway: Hills Like white Elephants)

11. Listening :A multicultural World Reading: Discussing the Hemingway Short Story

12. Listening :Ngarrindjeri Reading: Discussing Literary Texts: Poe – A Cask of Amontillado

13. Listening :End-term test Reading: Poe’s Cask of Amontillado II

14. Listening :Writing an essay (Making Notes) CNN News Reading: End-term test

15. Course evaluation, Students’ feedback 3. A képzés követelményei:

Az órarendben megadott időn kívül a hallgatóknak otthoni önálló munkaként még kb. heti 1-1,5 órát szükséges felkészülésre fordítaniuk.

4. Számonkérés módja: Az évközi ellenőrzés szódolgozatokra, feladatbeadásokra, beszámolókra és zárthelyikre épül. A tantárgy gyakorlati jeggyel zárul.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Alexander, L. G. (1968). For and Against. Longman: Harlow Forsyth, W. (1996). Reading and Speaking Advanced. Heinemann: Oxford. Gude, K. (1996). Advanced Listening and Speaking. OUP: Oxford. Bassnett, S., & Grundy, P. (1993). Language through Literature. Longman: Harlow.

Page 5: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

5

Tantárgy neve Íráskészség Tantárgy kódja AN 1103 Meghirdetés féléve 1 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Lektor Tantárgyfelelős beosztása Lektor 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az első szemeszter fő célkitűzése az, hogy a hallgatók elsajátítsák az íráskészség alapjait. Mindegyik hét egy-egy új készség megismertetését tűzte ki célul, amelyeknek összessége szükséges az íráskészség alapos elsajátításához. A képzés elemei: ötlet- és információgyűjtés, vázlatírás, a tartalom megfelelő formai elrendezése, következtetések levonása, összegzése.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : week 1 introductions, course descriptions, basis for evaluation, semester

project, written paragraph week 2 analysis of audience: To whom am I writing?

elements of a good paragraph: Topic sentence and development Writing practice

week 3 Dictation – comprehension question further development of topic sentence introductions + conclusions, writing practice

week 4 - continuation of introduction + conclusions - organize your writing: the use of outlines - writing practice

week 5 Dictation and comprehension question - continuation of outline use and construction

week 6 TEST week 7 fall break week 8 Test review

introduction to essay writing - “From start to finish”, - essay practice

week 9 summarizing, paraphrasing, quoting from a source, bibliography and documenting resources

week 10 summarizing, paraphrasing, quoting from a source, bibliography and documenting resources OUTLINES DUE

week 11 Dictation – comprehension question Transition sentences, transition words + irrelevant sentences

week 12 Dictation – comprehension question – 2. Transition sentences, transition words + irrelevant sentences – 2.

week 13 TEST - PROJECTS DUE week 14 Review test

evaluations + review of problematic areas

Page 6: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

6

week 15 projects returned 3. A képzés követelményei:

2 óra szeminárium/hét, 15 hét/félév 4. Számonkérés módja:

Évközi ellenőrzés- aktív részvétel az órákon, hetente írásbeli feladat elvégzése, két teszt. Gyakorlati jegy.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Arnandet, M. L., & Barrett, M. E., Paragraph Development, 2nd ed. Bean, C. J., Marius, R., Wiener, H. S. The McGraw-Hill College Workbook Day, S. The Writer’s Workbook Guth. Basic Composition, 2nd ed. Kinsella, P. The Techniques of Writing, 3rd ed. Langan, J. College Writing Skills with Readings Langan, J. English Skills, 2nd ed. Legett, Mead, Charvat. Handbook for Writers, 8th ed. Marius, R., Wiener, H. S. The McGraw-Hill College Handbook, 2nd ed. Reading, Writing and Thinking Wiener, S. H., Creating Compositions

Page 7: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

7

Tantárgy neve Íráskészség Tantárgy kódja AN 1104 Meghirdetés féléve 2 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1103 Tantárgyfelelős neve Lektor Tantárgyfelelős beosztása Lektor 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A második szemeszternek két fő célkitűzése van: - elmélyíteni az első szemeszterben megszerzett tudásanyagot, valamint - a hallgatók tudásának szélesítése: hivatalos levél-, kísérő levél-, rezümé írása,

üzenetek, újságírás, esszé írása. A szemeszter végén „próba” tesztet írnak a hallgatók, amelynek segítségével felkészülnek az első évet lezáró alapvizsgára.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : Week 1

Course description, expectations, description of semester project, review of transitions; written paragraph.

Week 2

Review from last semester: summaries, paraphrase, quotes, references; written paragraph.

Week 3 Dictation & comp. Question, formal letter writing and practise Week 4 Resumé and cover letter writing; writing practice Week 5 Dictation & comp. Question; ads, notes, messages, memos. Week 6 Test Week 7 Test review, review general paragraph and essay writing Week 8 Opinion essay writing; writing practise – 1. Week 9 Opinion essay writing; writing practise – 2. Week 10 Newspaper writing; letters to the editor, writing practice Week 11 Dictation + comp. Question, narrative writing – expanding a text. Week 12 Mock skills exam; Projects due Week 13 Spring break Week 14 Review of test + problem areas Week 15 Evaluations 3. A képzés követelményei:

2 óra szeminárium/hét, 15 hét/félév 4. Számonkérés módja:

Évközi ellenőrzés- aktív részvétel az órákon, hetente írásbeli feladat elvégzése, szemeszter „projekt”, két teszt. Gyakorlati jegy. A kurzus alapvizsgával zárul.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Arnandet, M. L., & Barrett, M. E., Paragraph Development, 2nd ed. Bean, C. J., Marius, R., Wiener, H. S. The McGraw-Hill College Workbook Day, S. The Writer’s Workbook Guth. Basic Composition, 2nd ed. Kinsella, P. The Techniques of Writing, 3rd ed.

Page 8: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

8

Langan, J. College Writing Skills with Readings Langan, J. English Skills, 2nd ed. Legett, Mead, Charvat. Handbook for Writers, 8th ed. Marius, R., Wiener, H. S. The McGraw-Hill College Handbook, 2nd ed. Reading, Writing and Thinking Wiener, S. H., Creating Compositions

Page 9: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

9

Tantárgy neve Fordítási gyakorlat Tantárgy kódja AN 1105 Meghirdetés féléve 1 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Demkó Gabriella Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az idegennyelv-tudás, azaz az alapkészségek (írás, olvasás, beszédkészség és a hallás utáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó fordítói képességgel. Az idegen-nyelvről magyarra és a magyar nyelvről angolra fordítás sem egyforma nehézségű, és különböző technikák elsajátítását igényli. Az előadások célja ezen technikák, „fordítói trükkök” bemutatása. Részletesen vizsgálunk olyan problémákat, melyek az eltérő kulturális háttérből fakadnak, és elemezzük azokat a fordítási feladatokat, melyek azért jelenthetnek nehézséget a fordító számára, mert az egyes nyelvek különféleképpen fejezik ki, eltérő módon foglalják lexikai egységekbe a valóságot. A gyakorlati órákon az egyes problémákra nézünk példákat, konkrét szövegeken vizsgáljuk a fent említett kérdéseket.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. hét Általános bevezetés: „A fordító – ferdítő?” 2. hét Az „átváltási műveletekről” általában 3. hét A lexikai átváltási műveletek 1. (a konkretizáló fordítás; a jelentések bővítése,

generalizálása) 4. hét A lexikai átváltási műveletek 2. (a jelentések felbontása; a jelentések kihagyása; a

magyarázó betoldások) 5. hét A lexikai átváltási műveletek 3. (az antonim fordítás; a teljes átalakítás) 6. hét Szólások, közmondások, aforizmák 7. hét Gyakorlás 1. Példák a lexikai átváltási műveletekre 8. hét A grammatikai átváltási műveletek 1. (a grammatikai konkretizálódás és

generalizálódás) 9. hét A grammatikai átváltási műveletek 2. (a grammatikai felbontás és az összevonás) 10. hét A grammatikai átváltási műveletek 3. ( a grammatikai betoldás és a grammatikai

kihagyás) 11. hét A grammatikai átváltási műveletek 4. (áthelyezések és grammatikai cserék) 12. hét Gyakorlás 2. Példák a grammatikai átváltási műveletekre 13. hét Gyakorlatok 1. 14. hét Gyakorlatok 2. 15. hét Összefoglalás 3. A képzés követelményei:

Az órák rendszeres látogatása, a házi feladatok elkészítése, aktív részvétel az órákon. 4. A számonkérés módja:

Az év végi gyakorlati jegyet két zárthelyi dolgozat eredménye, és az órai munka alapján kapják a hallgatók. Az előadások vizsgával zárulnak.

Page 10: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

10

5. A kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Baker, M. 1992. In Other Words. A Coursebook on Translation. London - New York: Routledge Bart, I. – Klaudy, K. eds. 1986. A fordítás tudománya. Válogatás a fordításelmélet irodalmából. Budapest:Tankönyvkiadó Bart, I. – Klaudy,K. eds. 1989. Fordításelméleti szöveggyűjtemény. Budapest: Tankönyvkiadó Bart, I. – Klaudy, K. –Szöllősy, J. 1998. Angol fordítóiskola. Fordítás angolról magyarra és magyarról angolra. Budapest:Corvina Gutt, E. A. 1991. Translation and Relevance. Oxford: Blackwell Wilss, W. 1996. Knowledge and Skills in Translator Behaviour. Amsterdam&Philadelphia: Benjamins

Page 11: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

11

Tantárgy neve Fordítási gyakorlatok Tantárgy kódja AN 1106 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 1+1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1105, AN 1109 Tantárgyfelelős neve Dr. Ujszászi Zsuzsa Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Angol-magyar fordítási készségek kialakítása különböző típusú angol nyelvű szövegek egynyelvű szótár segítségével történő fordításán keresztül. A hangsúly az angol-magyar nyelvtani megfelelések tudatosításán van, ezért a kurzus jelentős részben tartalmaz magyar-angol nyelvtani fordításgyakorlatokat is. Cél a magyar nyelvtanuló számára nehézséget jelentő nyelvtani megfelelések elsajátítása, mindezek eredményeként a hallgató legyen képes a magyar állami középfokú nyelvvizsga szintéjek megfelelő fordítási feladatok megoldására.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : 1 AET 17. fejezet „From Supermature by Lyall Watson (Advanced English For

Translation c. könyvből) AET 18. fejezet „Telephone Centenary” 15 soros szöveg fordítása angol nyelvre

2 AET 19. fejezet „Lorenzo’s policy of expansion” AET 2. fejezet „Dear Mr Robinson” szöveg fordítása angolra Problem English 1-1 fejezet

3 AET 21. fejezet. „A bargain portfolio” AET 22. fejezet „Invitation to a Mad Hatter’s word party” szöveg fordítása angolra Problem English 11-26

4 AET 23. fejezet „From an article in The Financial Times” AET 24. fejezet „A cheering cuppa suits ’em to a T” szöveg fordítása angolra Problem English 43-58

5 AET 25. fejezet „Advertisement from The Observer” AET 26. fejezet From „Writers on organization” by D. S. Pugh szöveg fordítása angolra Problem English 43-58

6 AET 27. fejezet. „Philatelic Dictionaries” AET 28. fejezet From Grammar by Frank Palmer szöveg fordítása Problem English 59-74

7 AET 29. fejezet „Probability Paradoxes” AET 30. fejezet „From an article in „The Sunday Telegraph” szöveg fordítása Problem English 75-90

Page 12: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

12

8 AET 31. fejezet „From Angus Wilson” AET 32. fejezet „Eric Linclater – Cambridge Proficiency” szöveg fordítása angolra Problem English 91-110

9 AET 33. fejezet „G. M. Trevelyan” – Cambridge Proficiency AET 34. fejezet „Heather Gilead” – Cambridge Proficiency szöveg fordítása angolra Problem English 111-131

10 AET 35. fejezet „Nevil Shute – Cambridge Proficiency” AET 36. fejezet „Daphne du maurier – Cambridge Proficiency” szöveg fordítása angolra Problem English 132-150

11 Dolgozat 25 soros szöveg fordítása magyarra 15 soros szöveg fordítása angolra

12 A dolgozat értékelése és elemzése Problem English 151-166

13 Hibaelemzés: dolgozat a Problem English Guidebook anyagából 14 Problem English Workbook, fordítás c. fejezet: fordítás magyarról angolra 15 Problem English Workbook, fordítás c. fejezet: fordítás magyarról angolra

A két féléves kurzus értékelése. Kitekintéz a fordításelmélet, fordítástudomány irányába

3. A képzés követelményei:

A hallgató végezze el házi feladatként az egyes órákhoz szükséges fordításokat, aktívan működjön közre az órai munkában, bővítse szókincsét, nyelvtani ismereteit és fejlessze fordítási készségeit.

4. Számonkérés módja: A folyamatos órai szóbeli számonkérés mellett heti írásbeli ellenőrzése szükséges a tanult nyelvtani szerkezetek fordításának, és a szókincs bővítésének. A fordítási készségek szintjéről zárthelyi dolgozat formájában kell számot adniuk a hallgatóknak.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Dennis Chamberlain – Gillian White: Advanced English for Translation, Longman Susan Doughty – Geoff Thompson: Problem English. A Practical Guide for

Hungarian Learners of English, Tankönyvkiadó Helen Thomas – Illés Éva: Workbook to Problem English, Tankönyvkiadó Gareth Dewar – Susánszky Beáta: Szövegértés, fordítás, tömörítés a közép- és

felsőfokú angol nyelvvizsgán, Lexika Kiadó Heltai Pál: Fordítás az angol nyelvvizsgán, Budapest, 1991 Szaknyelv és szakfordítás, szerk. Dróth Júlia, Szent István Egyetem, 2000

Page 13: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

13

Tantárgy neve Beszédgyakorlat Tantárgy kódja AN 1107 Meghirdetés féléve 1 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Tantárgyfelelős beosztása Lektor 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat a helyes angol szóbeli kifejezésmóddal; kiemelt szerepet kap a kiejtés, hanglejtésbeni jártasság elsajátítása. A hallgatók legyen képesek kifejezni magukat angolul kis csoport vagy akár egész osztály előtt is. A tanegység hangsúlyos pontjai szemeszterenként változik: az első szemeszterben a hallgatók a kiejtéssel és a hanglejtéssel ismerkednek írott és szóbeli anyag alapján. A második szemeszterben a hallgatók a nyilvánosság előtti beszélő készségüket egy kiselőadással tesztelik. A kiselőadás megtartása, és osztály előtti megvitatása-értékelése a szemeszter végi értékelés része.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Introduction 2 Oral speech skills; topic of the week 3 Oral speech skills; topic of the week 4 Oral speech skills; topic of the week 5 Oral speech skills; topic of the week 6 Oral speech skills; topic of the week 7 Test 1 8 Oral speech skills; topic of the week 9 Oral speech skills; topic of the week 10 Oral speech skills; topic of the week 11 Oral speech skills; topic of the week 12 Test 2 13 Oral speech skills; topic of the week 14 Oral speech skills; topic of the week 15 Course evaluation and grades 3. A képzés követelményei: Aktív részvétel az órai munkában, két teszt, kiselőadás - szóbeli ellenőrzés. 4. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Első szemeszter: Gilbert, J.B. Clear Speech, 2nd ed. Cambridge University Press, 1993 Második szemeszter: Dale, P. & Wolf, J.C. Speech Communication for International Students. Prentice Hall Regents, 1988

Page 14: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

14

Pifer, G. W. & Mutoh, N.W. Point Counterpoint: Discussion and Persuasion Techniques. Newbury House Publishers, 1988

Mindkét szemeszter: Cranmer, D. Motivating High Level Learners. Addison Wesley Longman, 1996 Morgan, J. & Rinvolucri, M. The Q Book: Practicing Interrogatives in Reading,

Speaking and Writing. Longman, 1988 Rooks, G. The Non-stop Discussion Workbook, 2nd ed. Newbury House, 1988

Page 15: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

15

Tantárgy neve Beszédgyakorlat Tantárgy kódja AN 1108 Meghirdetés féléve 2 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1107 Tantárgyfelelős neve Tantárgyfelelős beosztása Lektor 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat a helyes angol szóbeli kifejezésmóddal; kiemelt szerepet kap a kiejtés, hanglejtésbeni jártasság elsajátítása. A hallgatók legyen képesek kifejezni magukat angolul kis csoport vagy akár egész osztály előtt is. A tanegység hangsúlyos pontjai szemeszterenként változik: az első szemeszterben a hallgatók a kiejtéssel és a hanglejtéssel ismerkednek írott és szóbeli anyag alapján. A második szemeszterben a hallgatók a nyilvánosság előtti beszélő készségüket egy kiselőadással tesztelik. A kiselőadás megtartása, és osztály előtti megvitatása-értékelése a szemeszter végi értékelés része.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Introduction 2 Oral speech skills; topic of the week 3 Oral speech skills; topic of the week 4 Oral speech skills; topic of the week 5 Oral speech skills; topic of the week 6 Oral speech skills; topic of the week 7 Test 1 8 Oral speech skills; topic of the week 9 Oral speech skills; topic of the week 10 Oral speech skills; topic of the week 11 Oral speech skills; topic of the week 12 Test 2 13 Oral speech skills; topic of the week 14 Oral speech skills; topic of the week 15 Course evaluation and grades 3. A képzés követelményei: Aktív részvétel az órai munkában, két teszt, kiselőadás - szóbeli ellenőrzés. 4. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Első szemeszter: Gilbert, J.B. Clear Speech, 2nd ed. Cambridge University Press, 1993 Második szemeszter: Dale, P. & Wolf, J.C. Speech Communication for International Students. Prentice Hall Regents, 1988

Page 16: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

16

Pifer, G. W. & Mutoh, N.W. Point Counterpoint: Discussion and Persuasion Techniques. Newbury House Publishers, 1988

Mindkét szemeszter: Cranmer, D. Motivating High Level Learners. Addison Wesley Longman, 1996 Morgan, J. & Rinvolucri, M. The Q Book: Practicing Interrogatives in Reading,

Speaking and Writing. Longman, 1988 Rooks, G. The Non-stop Discussion Workbook, 2nd ed. Newbury House, 1988

Page 17: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

17

Tantárgy neve Szókincsfejlesztés Tantárgy kódja AN 1109 Meghirdetés féléve 1 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) -- Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus célja a szókincs különböző aspektusainak vizsgálatával foglalkozó elméleti és gyakorlati kutatási eredmények megismertetése. A nyelvtudás kiemelten fontos területe a lexika állandó fejlesztése, hiszen sem az általános kommunikáció, sem az egyes szakterületeken folytatott interakció nem képzelhető el megfelelően árnyalt és imponáló méretű terminológia használatának képessége nélkül. Fontos témák a szókincs és nyelvtan viszonya, az anyanyelvi szókincs hatása az idegen nyelvre, az olvasás és szókincs kapcsolata valamint a fordítás lexikai problémái.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. Issues in vocabulary acquisition 2. The organisation of vocabulary; prototype theory 3. Adding to the lexicon – borrowing, coinage, conversion, shifts 4. Processes in word building – compounding, reduplication, clipping, acronyms,

Blends 5. Words and their meaning 6. Word difficulty and lexical errors 7. Vocabulary choice – geography, gender, age, occupation, education 8. Lexical cohesion 9. Psycholinguistic theories of vocabulary acquisition; learner strategies 10. Vocabulary pedagogy and teacher strategies 11. The lexical syllabus 12. Vocabulary and reading 13. Testing vocabulary knowledge 14. Dictionaries – blessing or curse? 15. End-term test; course evaluation 3. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke

Carter, R., & Long, M. N. (1987). The web of words. CUP. Carter, R., & McCarthy, M. (1988). Vocabulary and language teaching. Longman. Gairns, R., & Redman, S. (1986). Working with words. CUP. Hatch, E., & Brown, C. (1995). Vocabulary, semantics, and language education. CUP. McCarthy, M. (1990). Vocabulary. OUP. Nattinger, J. R., & DeCarrico, J.S. (1992). Lexical phrases and language teaching.

OUP. Oxford, R. (1990). Language learning strategies: What every teacher should know.

New York: Newbury House.

Page 18: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

18

Rudzka, B., Channel, J., Putsey, Y. & Ostyn, P. (1981). The words you need. London: Macmillan.

Rudzka, B., Channel, J., Putsey, Y. & Ostyn, P. (1985). More words you need. London: Macmillan.

Page 19: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

19

Tantárgy neve: Gyakorlati nyelvtan I Tantárgy kódja: AN 1201 Meghirdetés féléve:. 1 Kreditpont: 1 Összóraszám: 1 Számonkérés módja: Gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Dr. Katona Mártonné Tantárgyfelelős beosztása: Főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A tantárgy célja a hallgatók nyelvtani ismereteinek kiegészítése, a nyelvtani problémák empirikus megválaszolása, valamint jelentős gyakorlási lehetőség biztosítása. Kiemelt szerepet kap a tradicionális és modern nyelvtani megközelítések kombinálása, a nyelv strukturális felosztásának tanulmányozása, szófajok, mondatszerkezetek rögzítése, így szintrehozás mellett a kurzus előkészíti, megalapozza a későbbi nyelvi, nyelvészeti stúdiumokat is.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: A hallgatók nyelvtani ismereteinek kiegészítése, rendszerezése az elsődleges cél, gyakorlási lehetőség biztosítása a másodlagos. A szófaj szerinti feldolgozás kiegészül a mondattani elemzéssel a mindenkori igények és lehetőségek figyelembevétele mellett.

1. Nouns; countable and uncountable 2. Gender. The possessive form of nouns 3. The articles 4. Quantifiers and distributives 5. Possessives, personal and reflexive pronouns 6. Interrogative, relative and indefinite pronouns 7. Attributive and predicative adjectives 8. Comparison of adjectives 9. Adverbs and adverbial phrases 10. Prepositions 11. Classes of verbs 12. The present tenses 13. The past tenses 14. The perfect tenses 15. The future

3. A képzés követelményei: A heti 1 óra órarendi elfoglaltság mellett a hallgatók otthoni terhelése 2-4 óra az esetleges hiányosságok függvényében. Az órák rendszeres látogatása mellett követelmény a házidolgozatok korrekt elvégzése, szemináriumi gyakorlatok teljesítése, két zárthelyi dolgozat megírása a félév folyamán. Fontos tényezõ a folyamatosság.

4. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy. A tárgy az alapvizsga részét képezi.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Allsop, Jake (1987) Cassell's Students' English Grammar. Cassell Thomson, A.J. & Martinet, A.V. (1986) A Practical English Grammar. OUP Gucker, Philip (1986) Essential English Grammar. Dove Publications

Page 20: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

20

Fowler, W.S & coe, Norman (1986) English Language Tests. Nelson Walker, E. – Elsworth, S. (1995) Grammar Practice for Upper Intermediate Students.

Longman

Page 21: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

21

Tantárgy neve: Gyakorlati nyelvtan II. Tantárgy kódja: AN 1202 Meghirdetés féléve: 2 Kreditpont: 1 Összóraszám: 1 Számonkérés módja: gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Dr. Katona Mártonné Tantárgyfelelős beosztása: főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A tantárgy célja a hallgatók nyelvtani ismereteinek kiegészítése, a nyelvtani problémák empirikus megválaszolása, valamint jelentős gyakorlási lehetőség biztosítása. Kiemelt szerepet kap a tradicionális és modern nyelvtani megközelítések kombinálása, a nyelv strukturális felosztásának tanulmányozása, szófajok, mondatszerkezetek rögzítése, így szintrehozás mellett a kurzus előkészíti, megalapozza a későbbi nyelvi, nyelvészeti stúdiumokat is.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: A hallgatók nyelvtani ismereteinek kiegészítése, rendszerezése az elsődleges cél, gyakorlási lehetőség biztosítása a másodlagos. A szófaj szerinti feldolgozás kiegészül a mondattani elemzéssel a mindenkori igények és lehetőségek figyelembevétele mellett. 1. Modal auxiliaries: may and can 2. Modal auxiliaries: ought, should, must, have to and need 3. Modal auxiliaries: will, should dare and used 4. Conditional sentences 5. The meaning and use of phrasal verbs 6. The infinitive 7. The gerund 8. The participles 9. The imperative 10. The passive voice 11. Indirect speech 12. Simple, compound and complex sentences 13. Relative clauses 14. Tag questions 15. Word formation

3. A képzés követelményei: A heti 1 óra órarendi elfoglaltság mellett a hallgatók otthoni terhelése 2-4 óra az esetleges hiányosságok függvényében. Az órák rendszeres látogatása mellett követelmény a házidolgozatok korrekt elvégzése, szemináriumi gyakorlatok teljesítése, két zárthelyi dolgozat megírása a félév folyamán. Fontos tényezõ a folyamatosság.

4. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy. A tárgy az alapvizsga részét képezi.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Allsop, Jake (1987) Cassell's Students' English Grammar. Cassell Thomson, A.J. & Martinet, A.V. (1986) A Practical English Grammar. OUP Gucker, Philip (1986) Essential English Grammar. Dove Publications

Page 22: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

22

Fowler, W.S & coe, Norman (1986) English Language Tests. Nelson Walker, E. – Elsworth, S. (1995) Grammar Practice for Upper Intermediate Students.

Longman

Page 23: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

23

Tantárgy neve Fonetika és fonológia gyakorlat Tantárgy kódja AN 1203 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Demkó Gabriella Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások célja szilárd alapismereteket nyújtani az angol kiejtés és intonáció tárgykörében. Részletesen tárgyaljuk a hangképző szervek működését, az angol magánhangzók és mássalhangzók képzésének helyét és módját, a szavak helyes hangsúlyozását (itt külön kitérünk a képzők szerepére a szavak hangsúlyozásának megváltoztatásában) és az angol mondatok intonációját. Mindezeket összehasonlítjuk a magyar nyelvvel. Kitérünk olyan jelenségekre, melyek az angol nyelvre jellemzőek, de a magyar nyelvben ismeretlenek (pl. a „kötő”- és a „betoldott” „r” hang fogalmára, a hehezetes mássalhangzókra, a „sötét”- és „világos” „l” közti különbségre, a szótagalkotó mássalhangzókra stb.) Megismerkedünk néhány fogalommal a fonológia tárgyköréből (pl. fonémák, allofónok stb.) Nagy hangsúlyt fektetünk a fonetikus átírás elsajátítására.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. hét A nyelvekről általában, a nyelvészet és az angol nyelv 2. hét Alapfogalmak, definíciók 3. hét A hangképzés 4. hét A beszédhangok osztályozása, fonémák és allofónok 5. hét A helyesírás és a kiejtés, the International Phonetic Alphabet 6. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen I. (a zárhangok) 7. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen II. (a réshangok) 8. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen III. (az orrhangok, a likvidák és az

affrikáták) 9. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen IV. (a magyar nyelvben ismeretlen

jelenségek) 10. hét Az angol magánhangzórendszer részletesen I. 11. hét Az angol magánhangzórendszer részletesen II. 12. hét A fonetikus átírás gyakorlása 13. hét Prozódiai jegyek 14. hét Az angol intonáció gyakorlása 15. hét Számonkérés 3. A képzés követelményei:

Az órák rendszeres látogatása, a házi feladatok elkészítése, aktív jelenlét az órákon. 4. A számonkérés módja:

A szemináriumokon rendszeres számonkérés van óra eleji kisdolgozat formájában és az év végén zárthelyi dolgozatot írnak a hallgatók. Ezen dolgozatok jegyei, ill. az órai

Page 24: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

24

munka alapján kapnak szemináriumi osztályzatot a hallgatók. Az előadás-sorozatot vizsgajegy zárja.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: András, L.T.-Stephanides E. (1990) An Outline of Present-Day English Structure. Phonetics and Phonology Tankönyvkiadó, Budapest Bradford, B. (1992) Intonation in Context. CUP Longman Catford, J.C. (1990) A Practical Introduction to Phonetics Clarendon Press, Oxford Dókus Tünde (1991) Pronunciation Tales Tankönyvkiadó, Budapest Kovács, J.-Siptár, P. (1991) Angolra Hangolva Könyv az angol kiejtésről Budapest Nádasdy Ádám (1994) Practice Book in English Phonetics and Phonology Budapest, ELTE O’Connor, J.D.-Fletcher, C. (1990) Sounds English Roach, P. (1993) English Phonetics and Phonology CUP Thompson, I. (1989) Intonation Practice OUP

Page 25: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

25

Tantárgy neve Fonetika és fonológia elmélet Tantárgy kódja AN 1204 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Demkó Gabriella Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások célja szilárd alapismereteket nyújtani az angol kiejtés és intonáció tárgykörében. Részletesen tárgyaljuk a hangképző szervek működését, az angol magánhangzók és mássalhangzók képzésének helyét és módját, a szavak helyes hangsúlyozását (itt külön kitérünk a képzők szerepére a szavak hangsúlyozásának megváltoztatásában) és az angol mondatok intonációját. Mindezeket összehasonlítjuk a magyar nyelvvel. Kitérünk olyan jelenségekre, melyek az angol nyelvre jellemzőek, de a magyar nyelvben ismeretlenek (pl. a „kötő”- és a „betoldott” „r” hang fogalmára, a hehezetes mássalhangzókra, a „sötét”- és „világos” „l” közti különbségre, a szótagalkotó mássalhangzókra stb.) Megismerkedünk néhány fogalommal a fonológia tárgyköréből (pl. fonémák, allofónok stb.) Nagy hangsúlyt fektetünk a fonetikus átírás elsajátítására.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. hét A nyelvekről általában, a nyelvészet és az angol nyelv 2. hét Alapfogalmak, definíciók 3. hét A hangképzés 4. hét A beszédhangok osztályozása, fonémák és allofónok 5. hét A helyesírás és a kiejtés, the International Phonetic Alphabet 6. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen I. (a zárhangok) 7. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen II. (a réshangok) 8. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen III. (az orrhangok, a likvidák és az

affrikáták) 9. hét Az angol mássalhangzórendszer részletesen IV. (a magyar nyelvben ismeretlen

jelenségek) 10. hét Az angol magánhangzórendszer részletesen I. 11. hét Az angol magánhangzórendszer részletesen II. 12. hét A fonetikus átírás gyakorlása 13. hét Prozódiai jegyek 14. hét Az angol intonáció gyakorlása 15. hét Számonkérés 3. A képzés követelményei:

Az órák rendszeres látogatása, a házi feladatok elkészítése, aktív jelenlét az órákon. 4. A számonkérés módja:

Page 26: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

26

A szemináriumokon rendszeres számonkérés van óra eleji kisdolgozat formájában és az év végén zárthelyi dolgozatot írnak a hallgatók. Ezen dolgozatok jegyei, ill. az órai munka alapján kapnak szemináriumi osztályzatot a hallgatók. Az előadás-sorozatot vizsgajegy zárja.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: András, L.T.-Stephanides E. (1990) An Outline of Present-Day English Structure. Phonetics and Phonology Tankönyvkiadó, Budapest Bradford, B. (1992) Intonation in Context. CUP Longman Catford, J.C. (1990) A Practical Introduction to Phonetics Clarendon Press, Oxford Dókus Tünde (1991) Pronunciation Tales Tankönyvkiadó, Budapest Kovács, J.-Siptár, P. (1991) Angolra Hangolva Könyv az angol kiejtésről Budapest Nádasdy Ádám (1994) Practice Book in English Phonetics and Phonology Budapest, ELTE O’Connor, J.D.-Fletcher, C. (1990) Sounds English Roach, P. (1993) English Phonetics and Phonology CUP Thompson, I. (1989) Intonation Practice OUP

Page 27: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

27

Tantárgy neve Bevezetés a nyelvtudományba és nyelvtörténet elmélet Tantárgy kódja AN 1205 Meghirdetés féléve 2 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Demkó Gabriella Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A stúdium célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a nyelvtudomány ágainak célkitűzéseit, aktuális kérdéseit, eredményeit, melyekkel későbbi tanulmányaik során (a fonetika, morfológia, szintaxis, szemantika, szövegnyelvészet, nyelvtörténet stb. keretein belül) részletesebben foglalkoznak a hallgatók. A félév során a fonetika, fonológia, morfológia, pragmatika, pszicholinguisztika, szociolinguisztika stb. alapkérdései mellett részletesen foglalkozunk ezen tudományágak legfrissebb eredményeivel, felfedezéseivel.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése 1. hét A nyelvekről általában, a nyelvészet, a nyelvtanról általában, az angol nyelv 2. hét A fonetika alapkérdései 3. hét Bevezetés a fonológiába 4. hét Morfológiai alapfogalmak, a szavak szerkezete 5. hét Morfológia II, a szóképzés 6. hét Az angol mondattan I. 7. hét Az angol mondattan II. 8. hét A szemantika kérdései. Mi a „jelentés”?- A kérdés megválaszolására tett

kísérletek. 9. hét Pragmatika 10. hét Angol nyelvtörténet I. 11. hét Angol nyelvtörténet II.. 12. hét Pszicholinguisztika: Az agy, a nyelv és a beszéd 13. hét Az anyanyelv elsajátítása, az idegennyelv-tanulás 14. hét Hogyan kommunikálnak az állatok? 15. hét Szociolinguisztika 1. A képzés követelményei:

Az órák rendszeres látogatása, a házi feladatok elkészítése, aktív jelenlét az órákon. 2. A számonkérés módja:

A szemináriumokon rendszeres számonkérés van óra eleji kisdolgozat formájában és az év végén zárthelyi dolgozatot írnak a hallgatók. Ezen dolgozatok jegyei, ill. az órai munka alapján kapnak szemináriumi osztályzatot a hallgatók. Az előadás-sorozatot vizsgajegy zárja.

3. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Akmajian, A., Demers, R., Harnish, R. (1985) Linguistics MIT Press András, L.T.-Varga, L. (1990) Introductory Readings in Modern Linguistics

Tankönyvkiadó, Budapest

Page 28: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

28

Huddleston, R. (1984) Introduction to the Grammar of English CUP Lyons, J. (1981) Language and Linguistics CUP O’Grady, A Contemporary Linguistics

Page 29: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

29

Tantárgy neve Morfológia Tantárgy kódja AN 1206 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1205, AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szeminárium szándéka szerint rögzíti az elméleti tudnivalókat és gyakorlati megközelítésben segíti elő a főnévi szószerkezet átfogó és analitikus elsajátítását.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: Az alapképzés részeként átfogóan megismertet a névszói szerkezettel. Feldolgozza a főnévi szószerkezet struktúráját - alaptag, determinánsok, meghatározó tagok. A kontrasztivitás jegyében kitér a magyartól eltérő jelenségekre. A melléknévi, határozói szerkezeteken kívül foglalkozik az elöljárós szerkezettel is. Bemutatja a szóalkotás legproduktívabb formáit, a szóképzés szabályait. 1. Basic concepts, levels of analysis 2. The basic noun phrase. Noun classes: count, noncount and proper nouns. 3. Central, pre- and postdeterminers 4. Common uses of the articles 5. Gender and Case of Nouns 6. Pronouns – central, relative, interrogative 7. Pronouns – indefinite; numerals 8. Characteristics and syntactic functions of adjectives 9. Semantic subclassification of adjectives 10. Adverbs 11. The prepositional phrase 12. Prepositional meanings 13. The complex noun phrase – postmodification 14. The complex noun phrase – premodification 15. Word formation

3. A képzés követelményei Az elméleti rész elmélyítése vélhetően nem okoz gondot a hallgatónak a Bevezetés a nyelvtudományba c. kurzus után.

4. Számonkérés módja: A folyamatos tananyagfeldolgozás biztosítása érdekében rendszeresen írásbeli feladatot kapnak a hallgatók valmint zárthelyi dolgozatot írnak a nagyobb egységek lezárása után, illetve a kurzus végén. A gyakorlati jegyben a félév során végzett munka folyamatossága és szintje ötvöződik. Az angol nyelvtan tantárgy lezárása az alapképzésben nyelvi-nyelvészeti szigorlattal történik, amely írásbeli és szóbeli részből áll.

5 .Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Alak és funkciótan / Parts of Speech: Morphology and Syntax. Budapest: Tankönyvkiadó. Allsop, J. (1987). English Grammar Exercises. London: Cassell.

Page 30: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

30

Bozai Ágota (szerk). (1993). Rendszeres angol nyelvtan. MA Könyvkiadó. Budai, L. (1981). English Grammar. Budapest: Tankönyvkiadó.

Close, R. A. (1989). A University Grammar of English: Workbook. London: Longman. Dohár, P. (1992). Kis angol nyelvtan. Budapest: Ring-6 Kft. Graver, B.D. (1996). Advanced English Practice. Oxford: Oxford University Press. Kocsis, M. (1989). Igenevek a mai angolban. Budapest: Tankönyvkiadó.

Quirk, R. Greenbaum, S., Leech, G., & Svartvik, J. (1985). A comprehensive grammar of the English Language. London: Longman.

Quirk, R., Greenbaum, s. (1988). A University Grammar of English. London: Longman. Swan, M. (1996). Practical English Usage. Oxford: Oxford University Press.

Page 31: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

31

Tantárgy neve Morfológia Tantárgy kódja AN 1207 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1205, AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások ismertetik a morfológiai alapfogalmakat, elveket, irányzatokat és elméleti alapismereteket nyújtanak a főnévi szószerkezet strukturális felosztásának, valamint mondattani és szemantikai funkcióinak tárgykörében.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: Az alapképzés részeként átfogóan megismertet a névszói szerkezettel. Feldolgozza a főnévi szószerkezet struktúráját - alaptag, determinánsok, meghatározó tagok. A kontrasztivitás jegyében kitér a magyartól eltérő jelenségekre. A melléknévi, határozói szerkezeteken kívül foglalkozik az elöljárós szerkezettel is. Bemutatja a szóalkotás legproduktívabb formáit, a szóképzés szabályait. 16. Basic concepts, levels of analysis 17. The basic noun phrase. Noun classes: count, noncount and proper nouns. 18. Central, pre- and postdeterminers 19. Common uses of the articles 20. Gender and Case of Nouns 21. Pronouns – central, relative, interrogative 22. Pronouns – indefinite; numerals 23. Characteristics and syntactic functions of adjectives 24. Semantic subclassification of adjectives 25. Adverbs 26. The prepositional phrase 27. Prepositional meanings 28. The complex noun phrase – postmodification 29. The complex noun phrase – premodification 30. Word formation

3. A képzés követelményei Az elméleti rész vélhetően nem okoz gondot a hallgatónak a Bevezetés a nyelvtudományba c. kurzus után.

4. Számonkérés módja: A folyamatos tananyagfeldolgozás biztosítása érdekében rendszeresen írásbeli feladatot kapnak a hallgatók valmint zárthelyi dolgozatot írnak a nagyobb egységek lezárása után, illetve a kurzus végén. A félév végi kollokvium az elméleti ismeretek rendszerezésének képességét hivatott számonkérni. Az angol nyelvtan tantárgy lezárása az alapképzésben nyelvi-nyelvészeti szigorlattal történik, amely írásbeli és szóbeli részből áll.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Alak és funkciótan / Parts of Speech: Morphology and Syntax. Budapest: Tankönyvkiadó.

Page 32: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

32

Allsop, J. (1987). English Grammar Exercises. London: Cassell. Bozai Ágota (szerk). (1993). Rendszeres angol nyelvtan. MA Könyvkiadó. Budai, L. (1981). English Grammar. Budapest: Tankönyvkiadó.

Close, R. A. (1989). A University Grammar of English: Workbook. London: Longman. Dohár, P. (1992). Kis angol nyelvtan. Budapest: Ring-6 Kft. Graver, B.D. (1996). Advanced English Practice. Oxford: Oxford University Press. Kocsis, M. (1989). Igenevek a mai angolban. Budapest: Tankönyvkiadó.

Quirk, R. Greenbaum, S., Leech, G., & Svartvik, J. (1985). A comprehensive grammar of the English Language. London: Longman.

Quirk, R., Greenbaum, s. (1988). A University Grammar of English. London: Longman. Swan, M. (1996). Practical English Usage. Oxford: Oxford University Press.

Page 33: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

33

Tantárgy neve Az angol ige és mondattana Tantárgy kódja AN 1208 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1207 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szemináriumok célja szilárd elméleti alapismereteket nyújtani az ige és az igei szószerkezet formai és szemantikai kérdéseinek tárgykörében. Kiemelten fontos a problémás, a magyartól eltérő területek bemutatása és azok értelmezése. A szemináriumi foglalkozások követik az előadás anyagát, és az elsajátítandó nyelvi jelenségek felismerését, tudatosítását és gyakorlati alkalmazását szolgálják.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: Az igei szószerkezetek meghatározó tagjai, a főigék és segédigék rendszere, az igeidő, igemód, szemlélet és cselekvő-szenvedő szerkezet alkotják a kurzus gerincét. Fontos terület a modalitás sokrétûségének elsajátítása. Az angol leíró nyelvtan rövid áttekintése is ebben a félévben történik, mivel az előző félévben általános bevezetés a nyelvtudományba és nyelvtörténetbe szerepelt az oktatott tárgyak nyelvészeti vonatkozásban. A hallgatók ekkorra már rendelkeznek az alapvető terminológiával. 1. Elements of Grammar. Sentence Elements. 2. Parts of Speech. 3. Types of verb. Formal and functional classification of verbs. 4. Verbs in auxiliary function. 5. Various concepts expressed by the anomalous finites. 6. Tense, aspect and mood. 7. The use of the tenses. Sequence of tenses. 8. Active and passive voice. 9. Mood and modality. 10. The Verb and its complementation. 11. Transitive complementation. 12. Characteristics of the verbals. 13. The verbal phrase as Subject and Subject Complement 14. The verbal phrase as Object and Object Complement 15. The verbal phrase as modifier

3. A képzés követelményei A heti 2 óra órarendi elfoglaltság természetesen nem elegendő az angol nyelvtan e nagyon nagy és nehéz területének feldolgozására, ennél több időt igényel az önálló feladatmegoldás és gyakorlás. Szükséges az otthoni gyakorlati feladatok rendszeres elvégzése, a szemináriumon való aktív részvétel. Két zárthelyi dolgozat megírása.

4. Számonkérés módja

A gyakorlati tudnivalók elsajátításának mértéke gyakorlati jegyben tükröződik. 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke

Page 34: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

34

Allsop, J (1987) English Grammar Exercises. Cassell Budai, L. (1994) English Grammar. Budapest: Tankönyvkiadó. Close, R.A. (1975) A Reference Grammar for Students of English. Longman Close, R.A. (1989) A University Grammar of English: Workbook. Longman Crystal, D. (1987). The Cambridge Encyclopedia of Language. Cambridge University

Press. Greenbaum, S., & Quirk, R. (1990). A Student’s Grammar of the English Language.

Longman. Quirk, R. et al (1985). A Comprehensive Grammar of the English language. Longman Thomson, A.J., & Martinet, A.V. (1988). A Practical English Grammar - Exercises.

OUP

Page 35: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

35

Tantárgy neve Az angol ige és mondattana Tantárgy kódja AN 1208 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1207 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szemináriumok célja szilárd elméleti alapismereteket nyújtani az ige és az igei szószerkezet formai és szemantikai kérdéseinek tárgykörében. Kiemelten fontos a problémás, a magyartól eltérő területek bemutatása és azok értelmezése. A szemináriumi foglalkozások követik az előadás anyagát, és az elsajátítandó nyelvi jelenségek felismerését, tudatosítását és gyakorlati alkalmazását szolgálják.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: Az igei szószerkezetek meghatározó tagjai, a főigék és segédigék rendszere, az igeidő, igemód, szemlélet és cselekvő-szenvedő szerkezet alkotják a kurzus gerincét. Fontos terület a modalitás sokrétûségének elsajátítása. Az angol leíró nyelvtan rövid áttekintése is ebben a félévben történik, mivel az előző félévben általános bevezetés a nyelvtudományba és nyelvtörténetbe szerepelt az oktatott tárgyak nyelvészeti vonatkozásban. A hallgatók ekkorra már rendelkeznek az alapvető terminológiával. 16. Elements of Grammar. Sentence Elements. 17. Parts of Speech. 18. Types of verb. Formal and functional classification of verbs. 19. Verbs in auxiliary function. 20. Various concepts expressed by the anomalous finites. 21. Tense, aspect and mood. 22. The use of the tenses. Sequence of tenses. 23. Active and passive voice. 24. Mood and modality. 25. The Verb and its complementation. 26. Transitive complementation. 27. Characteristics of the verbals. 28. The verbal phrase as Subject and Subject Complement 29. The verbal phrase as Object and Object Complement 30. The verbal phrase as modifier

3. A képzés követelményei A heti 2 óra órarendi elfoglaltság természetesen nem elegendő az angol nyelvtan e nagyon nagy és nehéz területének feldolgozására, ennél több időt igényel az önálló feladatmegoldás és gyakorlás. Szükséges az otthoni gyakorlati feladatok rendszeres elvégzése, a szemináriumon való aktív részvétel. Két zárthelyi dolgozat megírása.

4. Számonkérés módja A gyakorlati tudnivalók elsajátításának mértéke gyakorlati jegyben tükröződik. 5 .Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke

Allsop, J (1987) English Grammar Exercises. Cassell Budai, L. (1994) English Grammar. Budapest: Tankönyvkiadó.

Page 36: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

36

Close, R.A. (1975) A Reference Grammar for Students of English. Longman Close, R.A. (1989) A University Grammar of English: Workbook. Longman Crystal, D. (1987). The Cambridge Encyclopedia of Language. Cambridge University

Press. Greenbaum, S., & Quirk, R. (1990). A Student’s Grammar of the English Language.

Longman. Quirk, R. et al (1985). A Comprehensive Grammar of the English language. Longman Thomson, A.J., & Martinet, A.V. (1988). A Practical English Grammar - Exercises.

OUP

Page 37: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

37

Tantárgy neve Szövegnyelvészet Tantárgy kódja AN 1209 Meghirdetés féléve 4. Kreditpont 1 Összóraszám 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tantárgy specifikus célkitűzései:

A kurzus a szövegnyelvészet alapvető fogalmaival, történetével és kutatási módszereivel ismerteti meg a hallgatókat, s a szöveget a kommunikáció alapegységeként értelmezi. A szövegértés és szövegalkotás készségének fejlesztése a diszciplína gyakorlati célja. Rámutatunk a szövegnyelvészet és más határtudományok (szemiotika, grammatika-elméletek, kommunikációelmélet, beszédtett-elmélet, pragmatika) kapcsolatának összefüggéseire. Hangsúlyos szerepet kap a szöveg és az azt meghatározó kontextus viszonya, valamint a stílus, amely szövegjelenség, azaz a mondatnál nagyobb nyelvi egységek viszonyából fakadó információ. Itt érintjük a regiszter és a dialektus fogalmát is. Szövegnyelvészet, stilisztika és fogalmazás kapcsolatát szintén fontos aspektusnak tartja a kurzus, hiszen a tanárképzésben a szövegnyelvészet gyakorlati haszna éppen szövegalkotás és szövegértés készségének fejlesztése.

2. A tantárgy tartalma

1. A szöv 3. Évközi ellenőrzés módja

Félévenként két zárthelyi dolgozat, a szemináriumi munka és jelenlét alapján félév végén gyakorlati jegy. Órai, otthoni munka aránya 1:2; 1 óra elmélet+1óra gyakorlat+ 2 óra otthoni munka.

4. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke

McCarthy-Roland Carter 1994 Language as Discourse. Perspectives for Language Teaching. London: Longman. Cook, Guy 1992 Discourse. Oxford: OUP. Coulthard, Malcom 1985 An Introduction to Discourse Analysis. Applied Linguistics and Language Study.

(Ed.) C.N. Candlin. London: Longman. Halliday M.A.K.- Ruqaia Hasan 1989 Language, Context and Text: Aspects of Language in a Social-semiotic

Perspective. ( A coursebook taught in MA Degree program at Deakin University).

Oxford: OUP. 1990 Discourse, a Scheme for Teacher Education. Oxford: OUP Hasan, Ruqaiya

Page 38: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

38

1989 Linguistics Language and Verbal Art. Oxford: OUP. Hatch, Evelyn 1992 Discourse and Language Education. Cambridge: CUP. Levinson, C.Stephen 1983 Pragmatics. Cambridge: CUP.

Page 39: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

39

Tantárgy neve Angol mondattan Tantárgy kódja AN 1210 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1206 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A gyakorlatokon külön figyelmet fordítunk a magyartól eltérő szerkezetek tudatosítására Az elméleti háttér a mondatok összekapcsolása, a mondat érthetősége és az információ-fókusz vonatkozásában is szükség szerint biztosított az előadások révén..

2. anegység tartalma, tárgykörök megnevezése: The Simple Sentence

1. The study of sentence structure: clause patterns; Syntactic functions of clause elements

2. Semantic roles of clause elements 3. Subject-verb concord; concord of person, other types of concord 4. Sentence types and discourse functions 5. Negation; Questions; Directives, exclamatives, irregular sentences 6. Pro-form and ellipsis

The Complex Sentence 7. Coordination 8. Subordination; finite, non-finite and verbless clauses 9. Functional classification of dependent clauses 10. Nominal clauses – semantic functions 11. Adverbial clauses – semantic functions 12. The verb phrase in dependent clauses 13. Sentence connection 14. Sentence complexity and comprehensibility 15. Information focus

3. A képzés követelményei

Az órarendi elfoglaltság természetesen nem elegendő az angol nyelvtan e nagyon nagy és nehéz területének feldolgozására, ennél több időt igényel az önálló feladatmegoldás és gyakorlás. Szükséges az otthoni gyakorlati feladatok rendszeres elvégzése, a szemináriumon való aktív részvétel. Két zárthelyi dolgozat megírása.

4. Számonkérés módja Gyakorlati jegy. 5 .Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke

Allsop, J (1987). English Grammar Exercises. Cassell Bozai, Á. (szerk). (1993). Rendszeres angol nyelvtan. MA Könyvkiadó. Budai, L. (1994). English Grammar. Budapest: Tankönyvkiadó. Close, R.A. (1975). A Reference Grammar for Students of English. Longman Close, R.A. (1989). A University Grammar of English: Workbook. Longman

Page 40: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

40

Kenesei, I. (szerk). (1993). A Textbook in English syntax. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó.

Quirk, R. et al (1985). A Comprehensive Grammar of the English language. Longman Thomson, A.J., & Martinet, A.V. (1988) A Practical English Grammar - Exercises.

OUP

Page 41: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

41

Tantárgy neve Angol mondattan Tantárgy kódja AN 1211 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Minősített aláírás Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1207, AN 1208 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások célja, hogy az angol nyelv szintakszisának fő területeit bemutassa. Mind az egyszerű, mind pedig az összetett mondatok formai és funkcionális rendszerének megismerése kívánatos. Az elméleti háttér a mondatok összekapcsolása, a mondat érthetősége és az információ-fókusz vonatkozásában is szükség szerint biztosított az előadások révén.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: The Simple Sentence

16. The study of sentence structure: clause patterns; Syntactic functions of clause elements

17. Semantic roles of clause elements 18. Subject-verb concord; concord of person, other types of concord 19. Sentence types and discourse functions 20. Negation; Questions; Directives, exclamatives, irregular sentences 21. Pro-form and ellipsis

The Complex Sentence 22. Coordination 23. Subordination; finite, non-finite and verbless clauses 24. Functional classification of dependent clauses 25. Nominal clauses – semantic functions 26. Adverbial clauses – semantic functions 27. The verb phrase in dependent clauses 28. Sentence connection 29. Sentence complexity and comprehensibility 30. Information focus

3. A képzés követelményei A heti 3 óra órarendi elfoglaltság természetesen nem elegendő az angol nyelvtan e nagyon nagy és nehéz területének feldolgozására, ennél több időt igényel az önálló feladatmegoldás és gyakorlás. Szükséges az otthoni gyakorlati feladatok rendszeres elvégzése. Két zárthelyi dolgozat megírása.

4. Számonkérés módja Az elméleti ismeretekről kollokviumon adnak számot a hallgatók 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke

Allsop, J (1987). English Grammar Exercises. Cassell Bozai, Á. (szerk). (1993). Rendszeres angol nyelvtan. MA Könyvkiadó. Budai, L. (1994). English Grammar. Budapest: Tankönyvkiadó. Close, R.A. (1975). A Reference Grammar for Students of English. Longman Close, R.A. (1989). A University Grammar of English: Workbook. Longman

Page 42: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

42

Kenesei, I. (szerk). (1993). A Textbook in English syntax. Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó.

Quirk, R. et al (1985). A Comprehensive Grammar of the English language. Longman Thomson, A.J., & Martinet, A.V. (1988) A Practical English Grammar - Exercises.

OUP

Page 43: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

43

Tantárgy neve Bevezetés az irodalmi tanulmányokba Tantárgy kódja AN 1301 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 2 Összóraszám 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései

A hallgatók megismerkednek az irodalomelméleti terminológiával, melynek ismerete nélkül nem követhetik az irodalomtörténeti előadásokat, szakszerűen nem fogalmazhatnák meg gondolataikat az irodalmi műalkotásokról. A tanegység tehát irodalomelméleti fogalmakat (az irodalmi kommunikáció sajátosságai, beszéd és fikció, mű és olvasó viszonya, befogadói elváráshorizontok), leíró stilisztikai fogalmakat (trópusok és alakzatok, stílusminőségek, stílus és szöveg kapcsolata szövegszerkesztési eljárások), poétikai fogalmakat (verstani ismeretek) és műfajelméletet (drámai, prózai, lírai műnemek sajátosságai) ötvöz. A kurzus célja az, hogy segítsen a hallgatóknak abban, hogy ők maguk is alkotó olvasókká váljanak, hogy rátalálhassanak azokra a jelkulcsokra, amelyet a mű teremt és kínál. A műelemző, szövegközpontú műelemzések akkor sikeresek, ha megéreztetik a hallgatóval, hogy az értő olvasás folyamán megadatik számukra, hogy az írónak társai legyenek a műalkotás jelentésrétegeinek feltárásában. A szemináriumok a befogadás és megértés mechanizmusának feltárásában nyújtanak alapvető módszereket.

2. A tantárgy tartalma 1. Az irodalom fogalma. Haszonelvűség és érték 2. Referencia és ábrázolás 3. Az irodalmi mű külső és belső kontextusai 4. Az intertextualitás fogalma 5. Az irodalom és a nyelv 6. Esztétikai érték, művészi hatás 7. Az irodalmi mű mint komplex modell 8. Konnotáció és denotáció 9. Trópusok (hasonlat, metafora) 10. Szimbólum, metonímia, szinekdoché 11. A lírai műfaj (ritmus, népszerű strófák, rímfajták) 12. A prózai műfaj (a karcolat, novella, regény, regénytípusok) 13. Cselekmény, ábrázolás, szereplők, nézőpont 14. A drámai műfaj (tragédia, komédia, klasszikus dráma, modern dráma, abszurd) 15. Az irodalom és a társművészetek. Azonos témák a különböző jelrendszerekben A szemináriumok anyagát, egy vers és kispróza gyűjteményt, a hallgatók az első szemináriumon megkapják. Az elemzett művek a következők: 1. Poetry: representation of reality opposed to reference to reality: Nothing Gold can Stay, Stopping by Woods on a Snowy Evening (R. Frost)

Page 44: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

44

2. The aesthetic response depending on the recognition of a specific order: Mending Walls, (R. Frost) „next to of course god america (e.e. cummings)

3. The Solitary Reaper (W.Wordsworth) The Tide Rises the Tide Falls ( H.W. Longfellow)

4. Sic Vita (H.King), Merry-Go-Round (Langston Hughes), Death be Not Proud Though Some have Called Thee (John Donne)

5. Sonnets: Shall I Compare You to a Summer’s Day? My Mistress’s Eyes are Nothing Like the Sun (W. Shakespeare)

6. Song: To Celia (Ben Jonhson) 7. Elegy Written With his Own Hand in the Tower before his Execution (Chidiock

Tichborne) 8. Tone and Attitude. The motive of ”snake” in poetry. 9. A Narrow Fellow in the Grass (E. Dickinson), Snake ( D.H Lawrence) 10. Home (Langston Hughes) 11. Thank You M’Am (Langston Hughes) 12. Daisy Miller (Henry James) 13. After Twenty Years (O.Henry) 14. Revision 15. Testpaper

3. Évközi ellenőrzés módja: Gyakorlati jegy a félév végén két zárthelyi dolgozat és a szemináriumi munka alapján. Órai, otthoni munka aránya 1:2 Heti két óra szeminárium x 2, azaz heti 4 óra

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Bain, C.- WW. Nortron (ed). 1991 The Norton Introduction to Literature. New-York: WW. Norton et Company.. Cs. Gyímesi Éva 1983 Teremtett világ. Bukarest: Kriterion. Hasan, Ruqaiya 1990 Linguistics, Language and Verbal Art. Oxford: OUP Jefferson A, Robey David 1987 Modern Literary Theory. Comparative Introduction. London: B.T. Batsford Ltd. Lazar, Gillian 1993 Literature and Language Teaching. Cambridge: CUP. McMahar, Elisabeth (Ed). 1989 Literature and the Writing Process.New-York: MacMillan. Miller, R.Greenberg R.A.

1993 Poetry. London: MacMillan. Szaffkó, Péter 1985 Basic English Literary Terms Budapest: Tankönyvkiadó. Turner, G.W. 1973 Stylistics. London: Longman. Wellek, R -Warren A. 1972 Az irodalomelmélet. Bp., Akadémiai. Widdowson H.G. 1991 Sylistics and the Teaching of Literature. London: Longman. 1992 Practical Stylistics.Oxford: OUP.

Page 45: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

45

Tantárgy neve Brit irodalomtörténet – angol dráma Tantárgy kódja AN 1302 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1301 Tantárgyfelelős neve Dr. Ujszászi Zsuzsa Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szemináriumok tematikailag kettős feladatot valósítanak meg: megismertetnek az angol irodalom legjelentősebb műveivel és alkotóival a kezdetektől Ben Jonson koráig terjedő időszakban, ugyanakkor, ezzel párhuzamosan végigkövetik a tárgyalt korszak egy kiemelkedő fontosságú művének (Shakespeare „Hamlet” c. drámájának) a cselekményét és művészeti felépítését. Mindezek lehetőséget kínálnak a szókincs, illetve a szóbeli és írásbeli kifejezőkészségek fejlesztésére.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Ó-angol irodalom

Hamlet: a cselekmény összefoglalása 2 Középkori irodalom

G. Chaucer: The Canterbury Tales. Részletek a „General Prologue”-ból Hamlet: Mi a helyzet Dániában I. felv. 1. jel.

3 Középkori irodalom. Langland: Piers Plowman Hamlet: Hamlet és a királyi udvar I. felv. 2. jel.

4 Középkori irodalom. „Morte d’Arthur” Hamlet: Polonius házában I. felv. 3. jel.

5 Középkori irodalom. „Sir Gawain and the Green Knight” Hamlet. Hamlet és a szellem találkozása I. felv. 4, 5 jel.

6 Misztériumjátékok és moralitások Hamlet: Polonius és Ophelia jelleme II. felv. 1. jel.

7 A Reneszánsz irodalmának legfőbb vonásai Hamlet: Hamlet és a színészek II. felv. 2. jel.

8 Reneszánsz költészet. Sidney és Spenser szonettjei Hamlet: „To be or not to be” III. felv. 1, 2 jel.

9 Spenser: „The Fairy Queen” (részlet) Hamlet: Hamlet és a színház III. felv. 2 jel. Claudius jelleme III. felv. 3. jel. Hamlet és Gertrude III. felv. 4. jel.

10 Reneszánsz drámaművészet és az Erzsébet-kori színház Hamlet: Hamlet és Fortinbras IV. felv. 1, 2, 3, 4. jel.

11 Shakespeare szonettjei Hamlet: Ophelia és Laertes IV. felv. 5, 6, 7 jel.

12 Részlet a Rómeo és Júlia” c. tragédiából Hamlet: A sírásók és Hamlet V. felv. 1. jel.

13 Részlet a „Julius Caesar” és a „Vihar” c. művekből Hamlet: A párbaj és megoldás V. felv. 2. jel.

Page 46: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

46

14 Írásbeli teszt 15 Értékelés, a dolgozatok megbeszélése és bemutatása 3. A képzés követelményei:

A hallgatók előzetesen olvassák el és nyelvileg dolgozzák fel az irodalmi szemelvényeket, vegyenek részt a kérdések megvitatásában. Legyenek képesek mind szóban, mind írásban önállóan megfogalmazni a gondolataikat.

4. Számonkérés módja: - folyamatos szóbeli ellenőrzés - írásbeli teszt - dolgozat: Készítse el a megadott minta alapján egy olyan Shakespeare mű

synopsisát, amely nem szerepel az előadáson kiadott kötelező olvasmányok listáján.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Derek Allan – Paul Smith: English and American Literature, La Spiga Languages Szokolay Károly: Great Masters of English Literature, 7-69 old. W. Shakespeare: Hamlet a “Longman Companion to English Literature” és a “World Book Encyclopaedia” c. kézikönyvből a tematikához tartozó szócikkek

Page 47: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

47

Tantárgy neve Brit irodalomtörténet angol dráma Tantárgy kódja AN 1303 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1301 Tantárgyfelelős neve Dr. Ujszászi Zsuzsa Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadássorozat megismertet az angol irodalom legfontosabb jelenségeivel a kezdetektől az 1660-ig terjedő időszakban. Ezen belül az angol reneszánsz és Shakespeare életművét helyezi a középpontba és részletesen tárgyalja az Erzsébet-kori színház és Shakespeare életművének legfőbb vonásait.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Az angol irodalom korszakai. Az angol irodalom fejlődése a XIV századig 2 A reneszánsz előfutára, Geoffrey Chaucer 3 A reneszánsz Angliában 4 Az Erzsébet-kori költészet: Sir Thomas Wyatt, Edmund Spenser, Philip

Sidney 5 Az angol dráma fejlődése a XIII. századtól a reneszánsz koráig. Az Erzsébet-

kori színház. A „University Wits” képviselői 6 William Shakespeare élete és az életrajz kérdései. 7 Shakespeare költészete 8 Shakespeare drámaírói pályája. Videofilm: „Famous Authors: William

Shakespeare” 9 Shakespeare vígjátékai 10 Shakespeare tragédiái: Macbeth 11 Shakespeare tragédiái: Othello 12 Shakespeare római tragédiái 13 Shakespeare történelmi drámái 14 Shakespeare romantikus színművei 15 Shakespeare tragikomédiái 3. A képzés követelményei:

A hallgatók látogassák az előadásokat és olvassák el a kötelező olvasmányokat. 4. Számonkérés módja:

Kollokvium. 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

G. Chaucer: The Canterbury Tales W. Shakespeare: Romeo and Juliet Richard III Hamlet Othello Macbeth King Lear

Page 48: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

48

Julius Caesar The Tempest A Midsummer Night’s Dream Measure For Measure Derek Allen – Paul Smith: English and American Literature, La Spiga Languages Károly Szokolay: Great Masters of English Literature, Tankönyvkiadó The Longman Companion to English Literature

Page 49: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

49

Tantárgy neve Brit irodalomtörténet- angol líra – elmélet Tantárgy kódja AN 1304 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1303 Tantárgyfelelős neve Dr. Ujszászi Zsuzsa Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások célja, megismertetni a hallgatókat a költészet sajátos formai kifejezéskincsével, bemutatva az angol líra fejlődésének legfontosabb állomásait és alkotóit a kezdetektől a 20. század elejéig.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Bevezetés a költészet tanulmányozásába, alapfogalmak, a költészet sajátosságai.

Alliteratív és metrikus verselés 2 A szonett története a kezdetektől a romantika koráig 3 A szonett a 19. Században 4 Metafizikus költészet 5 A „Blank verse” története és kiteljesedése Milton „Elveszett Paradicsom” c.

költeményében 6 A Blank verse a preromantika és a romantika korában 7 A népies versforma kultusza. Robert Burns költészete 8 A dal mint lírai műfaj Blake és Wordsworth költészetében 9 A ballada a romantika korában

A „broadside” ballada és a népballada irodalmi változatai Blake: London és Coleridge: A vén tengerész c. művei

10 A hosszabb és bonyolultabb versformák. A romantikus óda: Keats és Shelley

11 A drámai monológ a Viktoriánus kor költészetében. R. Browning 12 A drámai monológ a Viktoriánus kor költészetében: Tennyson 13 Bevezetés a 20. Századi költészet tanulmányozásába. W. B. Yeats művészete 14 Bevezetés a 20 századi költészet tanulmányozásába. Dylan Thomas és W. Auden

költészete 15 Összegzés: Az angol líra fő irányai. Tájékoztatás a vizsgáról. 3. A képzés követelményei:

A hallgatók látogassák az előadásokat, és a megadott feladatok szerint tanul-mányozzák az előadáson szereplő témákhoz tartozó irodalmi anyagot.

4. Számonkérés módja: A félév végén kollokvium. 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Derek Allen – Paul Smith: English and American Literature, La Spiga Languages Roger Gower: Past Into Present, Longman

Page 50: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

50

Bertha Csilla: English Literature in the Nineteenth Century and in the First Half of the Twentieth. Tankönyvkiadó

Page 51: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

51

Tantárgy neve Brit irodalomtörténet- angol líra – gyakorlat Tantárgy kódja AN 1305 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1302 Tantárgyfelelős neve Dr. Ujszászi Zsuzsa Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szemináriumok célja, megismertetni a hallgatókat a költészet sajátos formai kifejezéskincsével, bemutatva az angol líra fejlődésének legfontosabb állomásait és alkotóit a kezdetektől a 20. század elejéig.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Bevezetés a költészet tanulmányozásába, alapfogalmak, a költészet sajátosságai.

Alliteratív és metrikus verselés 2 A szonett története a kezdetektől a romantika koráig 3 A szonett a 19. Században 4 Metafizikus költészet 5 A „Blank verse” története és kiteljesedése Milton „Elveszett Paradicsom” c.

költeményében 6 A Blank verse a preromantika és a romantika korában 7 A népies versforma kultusza. Robert Burns költészete 8 A dal mint lírai műfaj Blake és Wordsworth költészetében 9 A ballada a romantika korában

A „broadside” ballada és a népballada irodalmi változatai Blake: London és Coleridge: A vén tengerész c. művei

10 A hosszabb és bonyolultabb versformák. A romantikus óda: Keats és Shelley

11 A drámai monológ a Viktoriánus kor költészetében. R. Browning 12 A drámai monológ a Viktoriánus kor költészetében: Tennyson 13 Bevezetés a 20. Századi költészet tanulmányozásába. W. B. Yeats művészete 14 Bevezetés a 20 századi költészet tanulmányozásába. Dylan Thomas és W. Auden

költészete 15 Összegzés: Az angol líra fő irányai. Tájékoztatás a vizsgáról. 3. A képzés követelményei: A szemináriumok való aktív részvétel. 4. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy. 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Derek Allen – Paul Smith: English and American Literature, La Spiga Languages Roger Gower: Past Into Present, Longman Bertha Csilla: English Literature in the Nineteenth Century and in the First Half of the

Twentieth. Tankönyvkiadó

Page 52: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

52

Tantárgy neve Brit irodalomtörténet - angol regény – elmélet Tantárgy kódja AN 1306 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1304 Tantárgyfelelős neve Tantárgyfelelős beosztása Lektor 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások célja, hogy hozzájáruljon az angol nyelv még jobb elsajátításához, és hogy bemutassa az angol regény kiemelkedő képviselőit, a régebbi és a mai angol irodalom legértékesebb alkotásait. A kurzus elvezeti a hallgatókat a művek mélyebb megértéséhez, sokrétű, alkotó elemzéséhez, segíti az angol kultúrában való jártasságukat. Mindezeken keresztül hozzájárul a hallgatók eszmei neveléséhez, önálló gondolkodásuk, véleményalkotó képességük fejlesztéséhez, ízlésük csiszolásához, szellemi igényeik emeléséhez.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 A Restauráció kora. Daniel Defoe és Jonathan Swift munkássága 2 A regény. Samuel Richardson 3 Az angol regény első teoretikusa: Henry Fielding 4 A gótikus regény. Horace Walpole, Ann Radcliffe, Mary Shelley 5 A történelmi regény. Sir Walter Scott 6 Az angol vidék kisvilága. Jane Austen 7 A viktoriánus regény. Charles Dickens és William Makepeace Thackeray 8 A Brontёk 9 Wessex írója: Thomas Hardy 10 A századforduló írói: Joseph Condrad, Rudyard Kipling 11 A „materialisták”. H.G. Wells és John Galsworthy 12 A modernisták. D.H. Lawrence és E.M. Foster 13 A „stream-of-consciousness technique” mestere. James Joyce 14 1930 után. Aldous Huxley és George Orwell 15 A Jó és a Gonosz. Graham Greene 3. A képzés követelményei: Órai, otthoni munka aránya: 1:2 4. Számonkérés módja: Kollokvium. 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

A Reader’s Guide to Great 20th Century English Novel, 1958 Baugh, A.C., A Literary of English, New York, 1948 Daiches, David., A Critical History of English Literature, London. 1975 Daiches, David., Introductions to English Literature, London, 1951 Daiches, David., The Novel and the Modern World, London, 1954 Evans, Ifor., A Short History of English Literature, Pelican Books, 1976 Fraser, G.S., The Modern Writer and his World, London, 1953

Page 53: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

53

Harvey, Paul., The Oxford Companion to English Literature, Oxford University Press, 1984

Kettle, A., An Introduction to the English Novel, London, 1951 Kocztur, Gizella., The History of English Prose in the Eighteenth Century, Budapest,

1973 Róna, Éva., A XVIII. század angol irodalma, Budapest, 1964

Szenczi, Miklós – Szobotka, Tibor – Katona, Anna., Az angol irodalom története, Budapest, 1972 The Pelican Guide to English Literature, Penguin Books, 1961 The Cambridge History of English Literature, Cambridge University Press, 1907-16 Thronley, G.C. – Gwyneth, R., An Outline of English Literature, Longman, 1991

Page 54: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

54

Tantárgy neve Brit irodalomtörténet - angol regény – gyakorlat Tantárgy kódja AN 1307 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1305 Tantárgyfelelős neve Szathmári Judit Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szemináriumok célja, hogy hozzájáruljon az angol nyelv még jobb elsajátításához, és hogy bemutassa az angol regény kiemelkedő képviselőit, a régebbi és a mai angol irodalom legértékesebb alkotásait. A kurzus elvezeti a hallgatókat a művek mélyebb megértéséhez, sokrétű, alkotó elemzéséhez, segíti az angol kultúrában való jártasságukat. Mindezeken keresztül hozzájárul a hallgatók eszmei neveléséhez, önálló gondolkodásuk, véleményalkotó képességük fejlesztéséhez, ízlésük csiszolásához, szellemi igényeik emeléséhez.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 A Restauráció kora. Daniel Defoe és Jonathan Swift munkássága 2 A regény. Samuel Richardson 3 Az angol regény első teoretikusa: Henry Fielding 4 A gótikus regény. Horace Walpole, Ann Radcliffe, Mary Shelley 5 A történelmi regény. Sir Walter Scott 6 Az angol vidék kisvilága. Jane Austen 7 A viktoriánus regény. Charles Dickens és William Makepeace Thackeray 8 A Brontёk 9 Wessex írója: Thomas Hardy 10 A századforduló írói: Joseph Condrad, Rudyard Kipling 11 A „materialisták”. H.G. Wells és John Galsworthy 12 A modernisták. D.H. Lawrence és E.M. Foster 13 A „stream-of-consciousness technique” mestere. James Joyce 14 1930 után. Aldous Huxley és George Orwell 15 A Jó és a Gonosz. Graham Greene 3. A képzés követelményei: Órai, otthoni munka aránya: 1:2 4. Számonkérés módja:

Zárthelyi dolgozatok és a szemináriumi munka alapján gyakorlati jegy a szemeszter végén.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: A Reader’s Guide to Great 20th Century English Novel, 1958 Baugh, A.C., A Literary of English, New York, 1948 Daiches, David., A Critical History of English Literature, London. 1975 Daiches, David., Introductions to English Literature, London, 1951 Daiches, David., The Novel and the Modern World, London, 1954 Evans, Ifor., A Short History of English Literature, Pelican Books, 1976

Page 55: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

55

Fraser, G.S., The Modern Writer and his World, London, 1953 Harvey, Paul., The Oxford Companion to English Literature, Oxford University Press,

1984 Kettle, A., An Introduction to the English Novel, London, 1951 Kocztur, Gizella., The History of English Prose in the Eighteenth Century, Budapest,

1973 Róna, Éva., A XVIII. század angol irodalma, Budapest, 1964

Szenczi, Miklós – Szobotka, Tibor – Katona, Anna., Az angol irodalom története, Budapest, 1972 The Pelican Guide to English Literature, Penguin Books, 1961 The Cambridge History of English Literature, Cambridge University Press, 1907-16 Thronley, G.C. – Gwyneth, R., An Outline of English Literature, Longman, 1991

Page 56: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

56

Tantárgy neve Amerikai irodalomtörténet a kezdetektől XIX sz. végéig –

gyakorlat Tantárgy kódja AN 1308 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1305 Tantárgyfelelős neve Szathmári Judit Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tantárgy célja:

A szeminárium az amerikai irodalom történetét, mint folyamatot tekinti át a gyarmatkor irodalmától a 19-20. század fordulójáig, különös tekintettel a sajátosan amerikai témákra, úgymint az amerikai álom és annak gyökereire, a gyarmatositók életének kihivásait és fenyegetettségét bemutató témavilágra. A tárgyalt periódus eszmetörténeti hátterének (puritanizmus, felvilágosodás, transzcendentalizmus) megrajzolását szintén fontosnak tartjuk, valamint az egyes jelenségek európai hagyományokhoz kötődő kapcsolatát, azok irányzattörténeti, eszmetörténeti, stilustörténeti összefüggéseit. Ott, ahol a téma azt indokolja, irodalomelméleti, poétikai, műfaji kérdések tisztázására is sor kerül (pl. "captivity narrative", "slave narrative", "romance").

2. Tárgykörök: HÉT TÁRGYKÖR MŰVEK 1 A gyarmatositás kora, a korai

puritanizmus William Bradford: Of Plymouth Plantation (Chs. iv, x. xi. Xxviii); Anne Bradstreet: "The Flesh and the Spirit," "In Memory of My Dear Grandchild," "Upon the Burning of Our House," "To My Dear and Loving Husband"; Mary Rowlandson: A Narrative (Introduction, The Second Remove, Fourth, Twelfth, Nineteenth, Twentieth)

2 A puritánok Sarah Kemble Knight: The Journal of Madam Knight ("Wednesday, October the Fourth," "Saturday, October the Seventh"); Cotton Mather: The Wonders of the Invisible World ("The Trial of Bridget Bishop"); Jonathan Edwards: "Sinners in the Hands of an Angry God"

3 A felvilágosodás Benjamin Franklin: "Information to Those Who Would Remove to America," "Address to the Public"; St.Jean de Crevecoeur: "What is an American?";

Page 57: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

57

HÉT TÁRGYKÖR MŰVEK Thomas Jefferson: "The Declaration of Independence"

4 A korai amerikai reneszánsz Edgar Allan Poe: "Ligeia," "The Fall of the House of Usher," "The Raven," "Annabel Lee"

5 A transzcendentalisták Ralph Waldo Emerson: "Self-reliance"; Margaret Fuller: from The Great Lawsuit

6 Az amerikai szabadvers Walt Whitman: "When Lilacs Last in the Dooryard Bloom'd," Song of Myself (1, 2, 5, 6, 11, 21)

7 A puritanizmus továbbélése és kritikája Nathaniel Hawthorne: The Scarlet Letter

8 Nathaniel Hawthorne: The Scarlet Letter, "Young Goodman Brown"

9 Emily Dickinson Emily Dickinson (49, 125, 241, 249, 280, 303, 315, 449, 613, 657, 670, 712, 754, 1129)

10 Emily Dickinson (folytatás) 11 A rabszolgafelszabaditás irodalma

(slave narratives) Frederick Douglass: The Life and Times of Frederick Douglass (Chs. 16, 17); Harriet Ann Jacobs: Incidents in the Life of a Slave Girl (Chs. V, X)

12 Az amerikai humor, regionalizmus Mark Twain: "The Notorious Jumping Frog of Calaveras County," Roughing It ("The Story of the old Ram")

13 A 19. század második felének nőirodalma

Charlotte Perkins Gilman: "The Yellow Wallpaper"; Kate Chopin: "The Storm"

14 teszt 15 a félévi munka értékelése 3. Követelmény:

a hallgatóknak rendszeresen részt kell venniük az órákon, a kijelölt szövegek folyamatos olvasása kötelező. A megadott határidőket betartva beadandó az olvasónapló és az esszé. A szemináriumot záró jegyben hangsúlyos szerepet kap a hallgató órai teljesitménye.

4. Számonkérés módja: olvasónapló, esszé, zárthelyi dolgozat

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: William Bradford: Of Plymouth Plantation (Chs. iv, x. xi. Xxviii); Anne Bradstreet: "The Flesh and the Spirit," "In Memory of My Dear Grandchild," "Upon the Burning of Our House," "To My Dear and Loving Husband";

Page 58: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

58

Mary Rowlandson: A Narrative (Introduction, The Second Remove, Fourth, Twelfth, Nineteenth, Twentieth) Sarah Kemble Knight: The Journal of Madam Knight ("Wednesday, October the Fourth," "Saturday, October the Seventh"); Cotton Mather: The Wonders of the Invisible World ("The Trial of Bridget Bishop"); Jonathan Edwards: "Sinners in the Hands of an Angry God" Benjamin Franklin: "Information to Those Who Would Remove to America," "Address to the Public"; St.Jean de Crevecoeur: "What is an American?"; Thomas Jefferson: "The Declaration of Independence" Edgar Allan Poe: "Ligeia," "The Fall of the House of Usher," "The Raven," "Annabel Lee"

Page 59: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

59

Tantárgy neve Amerikai irodalomtörténet a kezdetektől a XIX. sz. végéig –

elmélet Tantárgy kódja AN 1309 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1305 Tantárgyfelelős neve Szathmári Judit Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tantárgy célja:

Az előadás az amerikai irodalom történetét, mint folyamatot tekinti át a gyarmatkor irodalmától a 19-20. század fordulójáig, különös tekintettel a sajátosan amerikai témákra, úgymint az amerikai álom és annak gyökereire, a gyarmatosítók életének kihívásait és fenyegetettségét bemutató témavilágra. A tárgyalt periódus eszmetörténeti hátterének (puritanizmus, felvilágosodás, transzcendentalizmus) megrajzolását szintén fontosnak tartjuk, valamint az egyes jelenségek európai hagyományokhoz kötődő kapcsolatát, azok irányzattörténeti, eszmetörténeti, stílustörténeti összefüggéseit. Ott, ahol a téma azt indokolja, irodalomelméleti, poétikai, műfaji kérdések tisztázására is sor kerül (pl. "captivity narrative", "slave narrative", "romance").

2. Tárgykörök megnevezése: HÉT TÁRGYKÖR 1 A gyarmatositás kora, a korai puritanizmus 2 A puritán irodalom 3 Politikai függetlenség és az amerikai felvilágosodás 4 A korai amerikai reneszánsz 5 Edgar Allan Poe prózája, költészete és irodalom kritikusi

tevékenysége 6 A transzcendentalisták 7 Walt Whitman és az amerikai szabadvers 8 A puritanizmus továbbélése és kritikája Nathaniel Hawthorne

műveiben 9 Emily Dickinson költészete 10 A rabszolgafelszabaditás irodalma 11 Mark Twain: amerikai humor és szatirikus társadalom kritika 12 A 19. század második felének nőirodalma 13 Henry James és a pszichológiai regény 14 Regionalizmus a késő 19. századi amerikai irodalomban 15 Az amerikai realizmus a századfordulón 3. Számonkérés módja:

a félév végén kollokvium

Page 60: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

60

Tantárgy neve Amerikai irodalomtörténet a XX. század első felében - elmélet Tantárgy kódja AN 1310 Meghirdetés féléve 7 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Minősített aláírás Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1309 Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A kurzus célja:

Az előadás az amerikai irodalom történetét, mint folyamatot tekinti át a 19-20. század fordulójától az 1960-as évekig s arra törekszik hogy érzékeltesse a kor amerikai irodalmának sokszínűségét (a realizmus továbbélése, imagizmus, modernizmus, a Jazz korszak, a déli reneszánsz, vallomásos költészet, irodalmi multikulturalizmus, stb.). A tárgyalt periódus eszmetörténeti hátterének (elidegenedés, egzisztencializmus) megrajzolását szintén fontosnak tartjuk, valamint az egyes jelenségek európai hagyományokhoz való kapcsolódását, azok irányzattörténeti, eszmetörténeti, stilustörténeti összefüggéseit. Ott, ahol a téma azt indokolja, irodalomelméleti, poétikai, műfaji kérdések tisztázására is sor kerül.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: HÉT TÁRGYKÖR 1 Amerikai költészet 1: modernizmus, az imagisták 2 Realizmus és naturalizmus a század elején 3 A 20as évek: a Jazz korszak (Gertrude Stein, F. Scott Fitzgerald,

John Dos Passos) 4 A 20as évek: a behaviorista próza 5 A 20as évek: a Harlem reneszánsz 6 A déli reneszánsz 1 (William Faulkner) 7 A 30-as évek (társadalmi érzékenység, kisebbségek ábrázolása,

regionalizmus) 8 Amerikai költészet 2 (A chicagói költők, Edwin Arlington

Robinson, Robert Frost, e.e.cummings, stb.) 9 Az amerikai dráma 1 (Eugene O'Neill, Tennessee Williams) 10 A déli reneszánsz 2 (Richard Wright, Carson McCullers, Flannery

O'Connor, Eudora Welty) 11 Amerikai költészet 3 (A 60-as évek: vallomásos költők, a beat

generáció, feminizmus) 12 Multikulturalizmus 1 (fekete irodalom 1940-60) 13 Amerikai dráma 2 (Arthur Miller, Edward Albee) 14 Multikulturalizmus 2 (indián és ázsiai amerikai irodalom) 15 Amerikai próza 1940-60 (késő modernizmus, ellenkultúra, fekete

humor, stb.) 3. Számonkérés módja:

kollokvium (szigorlat) a félév végén

Page 61: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

61

Tantárgy neve Amerikai irodalomtörténet a XX. század első felében – gyakorlat

Tantárgy kódja AN 1311 Meghirdetés féléve 7 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1308 Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A kurzus célja:

A szeminárium az amerikai irodalom történetét, mint folyamatot tekinti át a 19-20. század fordulójától az 1960-as évekig s arra törekszik hogy érzékeltesse a kor amerikai irodalmának sokszínűségét (a realizmus továbbélése, imagizmus, modernizmus, a Jazz korszak, a déli reneszánsz, vallomásos költészet, irodalmi multikulturalizmus, stb.). A tárgyalt periódus eszmetörténeti hátterének (elidegenedés, egzisztencializmus) megrajzolását szintén fontosnak tartjuk, valamint az egyes jelenségek európai hagyományokhoz való kapcsolódását, azok irányzattörténeti, eszmetörténeti, stilustörténeti összefüggéseit. Ott, ahol a téma azt indokolja, irodalomelméleti, poétikai, műfaji kérdések tisztázására is sor kerül.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: HÉT TÁRGYKÖR 1 Amerikai költészet 1: modernizmus, az imagisták 2 Realizmus és naturalizmus a század elején 3 A 20as évek: a Jazz korszak (Gertrude Stein, F. Scott Fitzgerald,

John Dos Passos) 4 A 20as évek: a behaviorista próza 5 A 20as évek: a Harlem reneszánsz 6 A déli reneszánsz 1 (William Faulkner) 7 A 30-as évek (társadalmi érzékenység, kisebbségek ábrázolása,

regionalizmus) 8 Amerikai költészet 2 (A chicagói költők, Edwin Arlington

Robinson, Robert Frost, e.e.cummings, stb.) 9 Az amerikai dráma 1 (Eugene O'Neill, Tennessee Williams) 10 A déli reneszánsz 2 (Richard Wright, Carson McCullers, Flannery

O'Connor, Eudora Welty) 11 Amerikai költészet 3 (A 60-as évek: vallomásos költők, a beat

generáció, feminizmus) 12 Multikulturalizmus 1 (fekete irodalom 1940-60) 13 Amerikai dráma 2 (Arthur Miller, Edward Albee) 14 Multikulturalizmus 2 (indián és ázsiai amerikai irodalom) 15 Amerikai próza 1940-60 (késő modernizmus, ellenkultúra, fekete

humor, stb.) 3. Számonkérés módja: gyakorlati jegy

Page 62: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

62

Tantárgy neve Kortárs amerikai irodalom Tantárgy kódja AN 1312 Meghirdetés féléve 8 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1310, AN 1311 Tantárgyfelelős neve Szathmári Judit Tantárgyfelelős beosztása főiskolai adjunktus 1. A tanegység célkitűzése:

Az előadás az amerikai irodalom történetét, mint folyamatot tekinti át a 19-20. század fordulójától az 1960-as évekig, s arra törekszik, hogy érzékeltesse a kor amerikai irodalmának sokszínűségét (a realizmus továbbélése, imagizmus, modernizmus, a Jazz korszak, a déli reneszánsz, vallomásos költészet, irodalmi multikulturalizmus, stb.). A tárgyalt periódus eszmetörténeti hátterének (elidegenedés, egzisztencializmus) megrajzolását szintén fontosnak tartjuk, valamint az egyes jelenségek európai hagyományokhoz való kapcsolódását, azok irányzattörténeti, eszmetörténeti, stílustörténeti összefüggéseit. Ott, ahol a téma azt indokolja, irodalomelméleti, poétikai, műfaji kérdések tisztázására is sor kerül.

2. Tárgykörök megnevezése: HÉT TÁRGYKÖR MŰVEK 1 Amerikai költészet 1: modernizmus, az

imagisták Ezra Pound: "In a Station of the Metro," Pagani's November 8," Hugh Selwyn Mauberley"; William Carlos Williams: "Portrait of a Lady"; H.D.: "The Walls Do Not Fall" (4)

2 Realizmus és regionalizmus a század elején

Willa Cather: "Neighbor Rosicky"; Edith Wharton: "Roman Fever"

3 A 20as évek: a Jazz korszak F. Scott Fitzgerald: The Great Gatsby 4 A 20as évek: a behaviorista próza Ernest Hemingway: "Hills Like White

Elephants," "The Short Happy Life of Francis Macomber"

5 A 20as évek: a Harlem reneszánsz Zora Neale Hurston: "The Gilded Six-Bits"; Langston Hughes: "The Negro Speaks of Rivers," "I, Too," "Harlem"; Countee Cullen: "Incident," "Yet Do I Marvel"

6 A déli reneszánsz 1 William Faulkner: "A Rose for Emily," "Dry September"

7 A 30-as évek (társadalmi érzékenység, kisebbségek ábrázolása, regionalizmus)

John Steinbeck: "Flight"; Katherine Anne Porter: "Flowering Judas"

8 Amerikai költészet 2 Edgar Lee Masters: The Spoon River

Page 63: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

63

HÉT TÁRGYKÖR MŰVEK Anthology (excerpts); Edwin Arlington Robinson: "Eros Turannos," "Richard Cory"; e.e.cummings: [my sweet old etcetera], [since feeling is first], [pity this busy monster, manunkind]; Robert Frost: "Home Burial," "Mending Wall"

9 Az amerikai dráma Tennessee Williams: A Streetcar Named Desire

10 A déli reneszánsz 2 Flannery O'Connor: "A Good Man is Hard to Find"; Eudora Welty: "Why I Live at the P.O."

11 Amerikai költészet 3 Sylvia Plath: "Daddy," "Fever 103," "Lady Lazarus"; Anne Sexton: "All My Pretty Ones," "The Addict"; Denise Levertov: "Zeroing in," "The Jacob's Ladder"; Adrienne Rich: "Diving into the Wreck," "Living in Sin," "Snapshots of a Daughter-in-Law" (2, 3, 4, 9)

12 Multikulturalizmus 1 Alice Walker: "Nineteen Fifty-Five"; Martin Luther King: "I Have a Dream"; Gwendolyn Brooks: "We Real Cool," "Kitchenette Building," "The Blackstone Rangers"

13 Multikulturalizmus 2 Leslie Marmon Silko: "Lullaby"; Toni Cade Bambara: "My Man Bovanne"

14 teszt 15 a félévi munka értékelése 3. A képzés követelménye:

A hallgatóknak rendszeresen részt kell venniük az órákon, a kijelölt szövegek folyamatos olvasása kötelező. A megadott határidőket betartva beadandó az olvasónapló és az esszé.

4. Számonkérés módja: kollokvium

Page 64: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

64

Tantárgy neve Bevezetés az angolszász világ kultúrájába Tantárgy kódja: AN 1401 Meghirdetés féléve: 3 Kreditpont: 2 Összóraszám (elm.-gyak.): 1+1 Számonkérés módja: Kollokvium Elõfeltétel (tantárgy kód): - Tantárgyfelelõs neve: Dr. Vraukó Tamás Tantárgyfelelõs beosztása: Fõiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus célja, hogy a hallgatóknak általános tudásalapot biztosítson az angolszász államok történelme, kultúrája, társadalma terén. A tanegység célja továbbá, hogy a késõbbi félévekben sorra kerülõ brit és amerikai országismereti tantárgyakat célirányosan megalapozza. A tanegység során a hallgatók eredeti forrásokat tanulmányoznak, ezek ismeretérõl számot adnak és elsajátítják azokat a tanulási technikákat, amelyekre az országismeret tanulásához szükségük lesz.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1.) Közös angolszász kultúrális értékek és gyökerek - a fehér, angolszász, protestáns

értékrend 2.) John Maynard Keynes és a modern angolszász közgazdaságtan felemelkedése, a

kapitalizmus ,,megrendszabályozása" 3.) A határvidék mint kultúrtörténeti jelenség és szerepe az amerikai, kanadai és ausztrál

történelemben 4.) A határvidék mint kultúrtörténeti jelenség - hasonlóságok és eltérések az amerikai,

kanadai és ausztrál történelemben és társadalomfejlődésben 5.) Első összefoglaló zárthelyi dolgozat 6.) Ausztrália földrajza és őslakói 7.) Ausztrália története - a fegyencgyarmat, Anglia politkai-társadalmi ,,biztonsági

szelepe" 8.) Ausztrália története II - a modern állam alapjai 9.) Második összefoglaló zárthelyi dolgozat 10.)Kanada - az ország földrajza, őslakói és az első telepesek 11.)Kanada - a modern állam felé - a nagy testvér árnyékában 12.)Harmadik összefoglaló zárthelyi dolgozat 13.)Dolgozat kiosztása, jegyek

3. Számonkérés módja: kollokvium

4. Kötelező és ajánlott irodalom: Richard White: Inventing Australia (fénymásolt kivonat) Kenneth McNaught: A History of Canada (fénymásolt kivonat) S. Bassnett ed.: Studying British Cultures. An Introduction. New York, 1997 Culture and Identity. University of Silesia Press, Katowice, 1996 H. Ned Seelye: Teaching Culture. Strategies for Intercultural Communication. Illinois, 1997 Pack - Parini: American Identities - Contemporary Multicultural Voices. Middleburg 1994

Page 65: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

65

Tantárgy neve: Interkulturális kommunikáció

Tantárgy kódja: AN 1402 Meghirdetés féléve: 2 Kreditpont: 1 Összóraszám: 1 Számonkérés módja: Gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása: főiskolai adjunktus 1. A kurzus céljai:

A kurzus fő célkitűzése, hogy megismertesse a résztvevőket az interkulturális értékek közvetítésének a fontosságával és módszereivel. A hallgatóknak fel kell ismerniük, hogy a mai modern nyelvoktatásban és kultúra tanításban a lexikai ismeretek átadása már teret adott a projekt alapú, felfedezésre épülő pedagógiai irányzatoknak. Ennek szellemében a kurzus során a hallgatóknak olyan feladatokat kell megoldaniuk, melyek segítenek a projektpedagógiai módszerek megismerésében és rámutatnak a nyelvoktatás és a kultúra tanítás között húzódó szoros kapcsolatra. A félév során a hallgatóknak egy projekt feladatot kell elkészíteniük, amely demonstrálja az elsajátított ismeretek gyakorlati felhasználásának eredményességét.

2. Tematika: 1. A projektpedagógia alapjai – tervezés, szervezés 2. A projektpedagógia alapjai 2. – megvalósítás és ellenőrzés 3. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán 4. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán – 2. 5. Szterotípiák vagy valami más? Szubkultúrák és trendek az angolszász

kultúrkörben. 6. A nyelv és a kultúra összefonódása 7. Kultúrák találkozása: kölcsönhatások és befolyások. 8. Kultúrák találkozása: kölcsönhatások és befolyások. – 2. 9. Források a kulturális érzékenység fejlesztésére 10. Források a kulturális érzékenység fejlesztésére – 2. 11. A tanulói önállóság fejlesztése 12. A tanulói önállóság fejlesztése - 2. 13. Gyakorlati projektmunka 14. Gyakorlati projektmunka – 2. 15. Az elkészült projektek bemutatása, értékelése

3. Kötelező irodalom: Bassnen, S. (Ed)(1997) Studying British Cultures: an Introduction (Routledge) Byram, M (1997) Teaching and Assessing Intercultural Competence (Multilingual Matters) Carter, R & McRae, J (Ed) Language, Literature and the Learner (Longman) Hedge, T & Whitney, N. (1996) Power, Pedagogy and Practice (OUP) Kramsch C (1993) Context and Culture in Language Teaching (Oxford University Press) Rossner, R & Bolitho, R (1990) Currents of Change in English Language Teaching – collection of articles from English Language Teaching Journal - see Section One: "The

Page 66: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

66

role and purpose of EL?' - papers by John Rogers, Gerry Abbott, Cem and Margaret Alptekin, Luke Prodromou, Harry Krasnick Tomalin, B & Stempleski, S (1993) Cultural Awareness (Oxford University Press) Valdes, J M (Ed) (l986) Culture Bound: Beyond the cultural gap in language teaching (Cambridge University Press) Merrill Valdes Ajánlott irodalom: Polyak, I (1996) Meeting the Intercultural Challenge in NovELTy. Volume3Number2 Pohl, U & Andrews, M (1997) Secondary School Teachers work on Cultural Studies in NovELTy Volume 4 Number 3 Prodromu, L. (1992) What Culture? Which Cultures? Cross-Cultural Factors in Language Learning. In: ELT Journal 46/1.39-50. Robinson, G.L. (1985) Cross-Cultural Understanding. Oxford: Pergamon. Storry, M & Childs, M. British Cultural Studies (1997) (Routledge) Tollefson, J.W.(1991) Planning Language, Planning Inequality (Longman) Wadham-Smith, N (Ed) (l995) British Studies Now: Anthology Issues l-5 (The British Council) Young, R (1996) Intercultural Communication (Multilingual Matters)

Page 67: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

67

Tantárgy neve Brit országismeret gyakorlat Tantárgy kódja AN 1403 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1401, AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Vraukó Tamás Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A szemináriumokon a hallgatók áttekintést nyerhetnek az Egyesült Királyság létrejöttéről és fejlődéséről, magába foglalja a legfontosabb földrajzi és etnikai ismereteket. A hangsúly a társadalom- és művelődéstörténeti kérdésekre helyeződik.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Egyesült Királyság: földrajzi áttekintés 2 Egyesült Királyság: Anglia, Wales, Skócia, Észak-Írország 3 London és más nagyobb városok 4 Történelmi áttekintés a kezdetektől 1215-ig 5 A középkori Anglia 6 A modern Anglia 7 Anglia a XIX-XX században 8 Társadalmi és politikai berendezkedés 9 A királyság intézménye 10 A sajtó, rádió és televízió 11 Az angol iskolarendszer 12 Vallás az Egyesült Királyságban 13 Ipar és mezőgazdaság 14 Művészetek 15 Szabadidős tevékenység 3. A képzés követelményei: Órai, otthoni munka aránya: 1:2. Heti egy óra szeminárium x 1, azaz heti 2 óra 4. Számonkérés módja:

Gyakorlati jegy a félév végén a zárthelyi dolgozatok és a szemináriumi munka alapján. 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Briggs, Asa, A Social History of England, Penguin Books, 1983 Bromhead, Peter, Life in Modern Britain, Longman, 1987 Frank, Tibor – Magyarics, Tamás, Handouts for British History, Budapest, 1994 Halliday, F.E, A Concise History of England, Thames and Hudson, 1989 Harvey, Paul-Jones, Rhodri, Britain Explored, Londman, 1992 Laird, E, Faces of Britain, Longman, 1988 Mátyás, Klára, British and American Civilization, Budapest, 1988 Morgan, Kenneth, The Oxford Illustrated History of Britain, OUP, 1984 McDowell, David, Britain in Close-up, Longman, 1993 Musman, Richard-Adrian-Vallace, D’Arcy. Britain Today, Longman, 1990

Page 68: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

68

Musman, Richard, Britain Today, Longman, 1982 O’Driscoll, James, Britain, OUP, 1996 Pálfy, István, Britain Today, Budapest, 1988 Room, Adrian, Az A to Z of British Life, OUP, 1987 Treasures of Britain, Basingstoke, 1980

Page 69: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

69

Tantárgy neve Brit országismeret elmélet Tantárgy kódja AN 1404 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1401, AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Vraukó Tamás Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások célja az angol szakos hallgatóknak az Egyesült Királyságra vonatkozó ismereteinek megalapozása; nyelvi, irodalmi, nyelvészeti és társadalmi-kulturális képzésük történelmi és jelenkori hátterének felrajzolása; az angol kultúra nyelvi megnyilvánulási formáinak bemutatása.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1 Egyesült Királyság: földrajzi áttekintés 2 Egyesült Királyság: Anglia, Wales, Skócia, Észak-Írország 3 London és más nagyobb városok 4 Történelmi áttekintés a kezdetektől 1215-ig 5 A középkori Anglia 6 A modern Anglia 7 Anglia a XIX-XX században 8 Társadalmi és politikai berendezkedés 9 A királyság intézménye 10 A sajtó, rádió és televízió 11 Az angol iskolarendszer 12 Vallás az Egyesült Királyságban 13 Ipar és mezőgazdaság 14 Művészetek 15 Szabadidős tevékenység 3. A képzés követelményei:

Órai, otthoni munka aránya: 1:2. Heti egy óra szeminárium x 1, azaz heti 2 óra 4. Számonkérés módja:

Kollokvium. 5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Briggs, Asa, A Social History of England, Penguin Books, 1983 Bromhead, Peter, Life in Modern Britain, Longman, 1987 Frank, Tibor – Magyarics, Tamás, Handouts for British History, Budapest, 1994 Halliday, F.E, A Concise History of England, Thames and Hudson, 1989 Harvey, Paul-Jones, Rhodri, Britain Explored, Londman, 1992 Laird, E, Faces of Britain, Longman, 1988 Mátyás, Klára, British and American Civilization, Budapest, 1988 Morgan, Kenneth, The Oxford Illustrated History of Britain, OUP, 1984 McDowell, David, Britain in Close-up, Longman, 1993 Musman, Richard-Adrian-Vallace, D’Arcy. Britain Today, Longman, 1990

Page 70: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

70

Musman, Richard, Britain Today, Longman, 1982 O’Driscoll, James, Britain, OUP, 1996 Pálfy, István, Britain Today, Budapest, 1988 Room, Adrian, Az A to Z of British Life, OUP, 1987 Treasures of Britain, Basingstoke, 1980

Page 71: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

71

Tantárgy neve Amerikai országismeret – gyakorlat Tantárgy kódja AN 1405 Meghirdetés féléve 6. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgyi kód) AN 1401 Tantárgyfelelős neve Dr. Vraukó Tamás Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései

Általános célkitűzés az, hogy a hallgatók némi jártasságot szerezzenek a kulturális tanulmányok területén végzendő önálló anyaggyűjtés és kutatómunka területén. Betekintést nyújtani a hallgatóknak az Amerikai Egyesült Államok történelmébe és kultúrájába, abba a folyamatba amely az országot szuperhatalommá és a legfontosabb angol nyelvű országgá tette.

2. A tantárgy tartalma 1. hét: „Sokból egy” – bevándorlási és etnikai minták 2. hét: „Tengertől csillogó tengerig” – az USA földrajzának vázlata 3. hét: „Város a hegyen” – az ideális közösség építése, vallás és társadalom a

kezdetekben 4. hét: Az amerikai politika szerkezete – kormányzat és hatalommegosztás 5. hét: Coolidge: „Amerika üzlete az üzlet maga” 6. hét: A tudomány köztársasága 7. hét: Változatos oktatási rendszer 8. hét: „Istenben bízunk” – állam és egyház szétválasztása 9. hét: Szociális védőháló Amerikában 10. hét: Művészetek 11. hét: Az amerikai kultúra exportja 12. hét: A média és üzenetei 13. hét: Amerikai ünnepek 14. hét: Kisebbségek I: a bennszülött amerikaiak 15. hét: Afro-amerikaiak és a Chicano Mozgalom

3. Évközi ellenőrzés módja 3 ZH + 1 házidolgozat, gyakorlati jegy

4. A tárgy előírt külső szakmai gyakorlata Nincs

5. A kötelező ill. ajánlott irodalom jegyzékea Clark, G. A Portrait of the USA Cincotta, H. An Outline of American History Tindall-Shi. America Luedke, L. The American Way O’Callaghan. The Illustrated History of the USA

Page 72: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

72

Tantárgy neve Amerikai országismeret - elmélet Tantárgy kódja AN 1406 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgyi kód) AN 1403 Tantárgyfelelős neve Dr. Vraukó Tamás Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tantárgy általános célja és specifikus célkitűzései

Betekintést nyújtani a hallgatóknak az Amerikai Egyesült Államok történelmébe és kultúrájába, abba a folyamatba amely az országot szuperhatalommá és a legfontosabb angol nyelvű országgá tette. Az előadáson az ország jelenlegi társadalmával és kultúrájával, az otthoni egyéni munka során az USA történelmével foglalkoznak a hallgatók.

2. A tantárgy tartalma 16. hét: „Sokból egy” – bevándorlási és etnikai minták 17. hét: „Tengertől csillogó tengerig” – az USA földrajzának vázlata 18. hét: „Város a hegyen” – az ideális közösség építése, vallás és társadalom a

kezdetekben 19. hét: Az amerikai politika szerkezete – kormányzat és hatalommegosztás 20. hét: Coolidge: „Amerika üzlete az üzlet maga” 21. hét: A tudomány köztársasága 22. hét: Változatos oktatási rendszer 23. hét: „Istenben bízunk” – állam és egyház szétválasztása 24. hét: Szociális védőháló Amerikában 25. hét: Művészetek 26. hét: Az amerikai kultúra exportja 27. hét: A média és üzenetei 28. hét: Amerikai ünnepek 29. hét: Kisebbségek I: a bennszülött amerikaiak 30. hét: Afro-amerikaiak és a Chicano Mozgalom

3. Évközi ellenőrzés módja 3 ZH + 1 házidolgozat, kollokvium

4. A tárgy előírt külső szakmai gyakorlata Nincs

5. A kötelező ill. ajánlott irodalom jegyzéke Clark, G. A Portrait of the USA Cincotta, H. An Outline of American History Tindall-Shi. America Luedke, L. The American Way O’Callaghan. The Illustrated History of the USA

Page 73: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

73

Tantárgy neve Angol-magyar, magyar-angol fordítástechnika Tantárgy kódja AN 2101 Meghirdetés féléve 7 Kreditpont 2 Összóraszám (gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110, AN 1106 Tantárgyfelelős neve Demkó Gabriella Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az idegennyelv-tudás, azaz az alapkészségek (írás, olvasás, beszédkészség és a hallás utáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó fordítói képességgel. Az idegen-nyelvről magyarra és a magyar nyelvről angolra fordítás sem egyforma nehézségű, és különböző technikák elsajátítását igényli. A szemináriumokat ezen technikák és „fordítási trükkök” gyakorlásának szenteljük. Kitérünk a bonyolultabb nyelvtani szerkezetek vizsgálatára és gyakorlására, és hangsúlyt fektetünk a hallgatók szókincsének növelésére. Minden fordítandó szöveget előkészítő, bevezető feladatok előznek meg, melyek között találhatóak szókincsfejlesztő gyakorlatok, és olyan jellegű feladatok, melyek az esetleges nehézségekre hívják fel a figyelmet.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. hét Elméleti háttérismeretek 2. hét Konkrét szövegek fordítása, elemzése: Angol szöveg: Részlet Carré, Le J. The spy

who came from the cold c. művéből. Bonyolultabb nyelvtani szerkezetet tartalmazó magyar mondatok fordítása angolra („az angolok, a gazdagok”…; as if …; segédigék főige nélkül)

3. hét Angol szöveg: Egy hivatalos levél fordítása; Magyar mondatok: (be said to…, be said to have…; be about to; be to)

4. hét Fordítás angolról magyarra: Giordan, M. The consumer jungle. Nyelvtan központú magyar mondatok (műveltetés; might as well; beágyazott kérdés; „feel like”)

5. hét Angolról magyarra fordítandó szöveg: Részlet Dahl, R. James and the Giant Peach c. művéből. Magyar mondatok (Alany- és tárgykiemelés, inverzió, vonatkozó mellékmondatok)

6. hét Angol szöveg: Christopher,F. J. The Good Handyman’s Encyclopedia. Magyar mondatok (az igeidők, a kötőmód)

7. hét Fordítás angolról magyarra:Hivatalos levél; Magyar szöveg: A nyelvtanulásról 8. hét Angol szöveg: Egy cikk a Time magazinból. Magyar szöveg: Álláshirdetés 9. hét Részlet Francis, D. Bonecrack c. művéből. Magyar szöveg: Lajtha László száz

éves 10. hét Angolról magyarra fordítás: Sites list and yearbook. Magyar szöveg: Recept:

Pulykacomb párolt káposztával 11. hét ’The social behaviour of burying beetles’ by Milne,L.J. – Milne, M. Scientific

American. Jegyzőkönyv 12. hét Hirdetés az Observer-ből. Magyarról angolra fordítás: Keresett olcsó nyugatiak

Page 74: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

74

13. hét Angolról magyarra fordítás: Egy cikk a The Sunday Times-ból. Magyarról angolra fordítás: egy levél

14. hét Angol szöveg: Mortimer, J. A Choice of Kings. Idézetek fordítása magyarról idegen nyelvre.

15. hét Összefoglalás 3. A képzés követelményei:

Az órák rendszeres látogatása, a házi feladatok elkészítése, aktív részvétel az órákon. 4. A számonkérés módja:

A félév végi gyakorlati jegyet két zárthelyi dolgozat eredménye, és az órai munka alapján kapják a hallgatók.

5. A kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: Baker, M. 1992. In Other Words. A Coursebook on Translation. London - New York: Routledge Bart, I. – Klaudy, K. eds. 1986. A fordítás tudománya. Válogatás a fordításelmélet irodalmából. Budapest:Tankönyvkiadó Bart, I. – Klaudy,K. eds. 1989. Fordításelméleti szöveggyűjtemény. Budapest: Tankönyvkiadó Bart, I. – Klaudy, K. –Szöllősy, J. 1998. Angol fordítóiskola. Fordítás angolról magyarra és magyarról angolra. Budapest:Corvina Gutt, E. A. 1991. Translation and Relevance. Oxford: Blackwell Klaudy, K. – Simigné Fenyő, S. 1996. Angol-magyar fordítástechnika. Budapest:Nemzeti Tankönyvkiadó Wilss, W. 1996. Knowledge and Skills in Translator Behaviour. Amsterdam&Philadelphia: Benjamins

Page 75: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

75

Tantárgy neve Fordításelmélet Tantárgy kódja AN 2102 Meghirdetés féléve 8. Kreditpont 2 Összóraszám (gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110, AN 1106 Tantárgyfelelős neve Dr. Ujszászi Zsuzsa Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus megismertet a fordításelmélet hátterével: a fordításelmélet alapfogalmaival és a fordítás különböző elméleti megközelítéseivel. A fordítás mindig tudatos választások sorozata, igen fontos ezért a fordítási tudatosság fejlesztése. A kurzusanyagot alkotó fordításelméleti szakirodalom olvasása és megtárgyalása ennek a fordítói tudatosságnak a megalapozását teszi lehetővé.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. A fordítás elméleti megközelítésének története a kezdetektől a XX. század

közepéig. A fordítás elmélete mint tudomány. 2. A fordítás fajtái. A fordításelmélet és a nyelvészeti irányzatok 3. A fordításelmélet és a kontrasztív nyelvészet. 4. Fordításelmélet és szociolingvisztika. A fordítás és a kultúra. 5. A szemantikai modell. Jelentések felbontása. A „componential analysis” szerepe a

fordításban. 6. A transzformációs modell. Fordításelmélet és a generatív nyelvészet. 7. A „case grammar” és a fordításelmélet. Az ekvivalencia szintek modellje. 8. Nyelvi funkciók, szöveg kategóriák, szöveg típusok, szövegstilisztika. A

műfordítás. 9. A fordítás „tudománya”. Nida modellje. 10. G. Toury és Iramar Even Zohár fordításelmélete. A „polysystem” elmélet. 11. Dekonstruction. Derrida és Foucault elmélete. 12. A célnyelvi orientációs megközelítés. G. Toury 13. Az ekvivalencia és a jelentés elméleti megközelítései. A fordítás értékelésének

kérdése 14. Összegzés, félévzáró dolgozat 15. A fordításelméleti kutatások Európában: Jiří Levŷ, James Holmes, Van Den

Broeck, Lefevere, Popovič, Bassnett munkái. 3. A képzés követelményei:

Az órák rendszeres látogatása, a házi feladatok elkészítése. 4. A számonkérés módja:

Kollokvium. 5. A kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

A kurzus az itt felsorolt forrásokon kívül más fordításelméleti munkák tanulmányozását is magában foglalja.

Bassnet, S. – A. Lafevere (1990). Translation, History and Culture. London: Pinter Bassnet, Susan. (1980). Translation Studies. London: Methuen Bloom, K. (et al). (1979). Deconstruction and Criticism. New York: The Seabury Press.

Page 76: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

76

Catford, J. C. (1969). A Linguistic Theory of Translation. OUP Chomsky, N. (1965). Aspects of the theory of Syntax, Cambridge, MA: The MIT Press Even-Zohar – Gideon Toury. (1891). Translation Theory and intercultural Relations. Poetics Today 2:4 (Summer – Autumn) Klaudy Kinga. A fordítás elmélete és gyakorlata. 1994. Budapest: Scholastica

Page 77: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

77

Tantárgy neve Jogi és közigazgatási szaknyelv Tantárgy kódja AN 2103 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens Általános megjegyzések

A jogi és közigazgatási nyelv az általános nyelvi képzés kiegészítő modulja, ami azt jelenti többek között, hogy színvonalban az általános nyelvi szinthez kell minden szinten illeszkednie. Célja, hogy egy általános műveltséggel rendelkező, s nem feltétlenül jogi szakember is eligazodjon egy-egy angol nyelvű rendelkezés, közlemény, szerződés stb. értelmezésében, s magasabb szinten ő maga is képes legyen szakszerű nyelven hasonló szövegek megszerkesztésére. A jelenlegi globalizációs folyamatok és a határok jelképessé válásának következményeképpen egyre inkább elvárásként jelentkezik a szakirányú nyelvtudás a közigazgatásban dolgozók körében is. Nemcsak az angolszász országokból ideiglenesen itt tartózkodók indokolják az ilyen irányú idegennyelvi jártasságot, de köztudomású tény, hogy más országokból idetalepülőkkel vagy ideiglenesen itt dolgozókkal is számos esetben az angol a kommunikáció nyelve, mely mindkét fél számára egyaránt idegen, azaz tanult nyelv.

1. Első szinthez hozzárendelt 10 órás jogi és közigazgatási nyelvi modul Szakmai feladatok Feldolgozandó tárgykörök:

Mivel ezen a szinten a nyelvtanulók nyelvi tudása igen csekély, elsősorban a mindennapi szókincs azon részét kívánja rendszerezni, amely a jogi- közigazgatási nyelvben is alapszókincsnek tekinthetők. A következő témák tudatos átgondolását tervezzük:

• a családi viszonyokat rendszerező szókincs ( rokonságnevek, özvegy, árva, nevelt, adoptált gyerek, szülő, családi állapot, házasságkötés, házassági, születési és halotti bizonyítvány,válás, örökös)

• iskolával és oktatással összefüggő terminológia ( különböző iskolarendszereknek megfelelő szintek definiálása és azok megnevezése, érettségi bizonyítvány, tanúsítvány, főiskolai diszciplínák, iskolai tantárgyak megnevezése stb.)

• névadásra névhasználatra és címekre vonatkozó szokások és tudnivalók 2. Második szinthez hozzárendelt jogi és közigazgatási modul Feldolgozandó tárgykörök: • munkahellyel kapcsolatos terminológia áttekintése ( szellemi munka, fizikai munka,

foglalkozások megnevezése, beosztások megnevezése, álláshirdetések, pályázatok terminológiája)

• rendelések és reklamációk értelmezése • biztosítások terminológiája Az 1. és 2. szintű modul módszertani jellemzői:

Mivel kezdő szinteken bonyolult nyelvtani tudással és gazdag szókinccsel még nem rendelkeznek a hallgatók, így a fogalomtisztázásnak és a szövegértelemzéseknek jut

Page 78: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

78

döntő szerep. Az új , tárgykörök szerint csoportosított lexikai egységeket fontos rendszerben láttatni, s mindenekelőtt mondatokban gyakoroltatni. Fontos azonban, már ezeken a szinteken is, hogy életszerű, autentikus dokumentumokat hozzunk be az órára pl. egy eredeti angol vagy amerikai születési bizonyítványt, diplomát, panaszlevelet stb. A cél itt elsősorban a szerkezetek, sajátos lexikai egységek felismerése , értelemzése, és fordítása. Modulonként három témát terveztünk, mindegyiknek külön-külön három órát szánunk, a 10. óra számonkérő óra lesz. Az ismeretellenőrzés teszt formájában történik.

3. Harmadik szinthez hozzárendelt jogi és közigazgatási nyelvi modul Feldolgozandó tárgykörök: • szerződések ( ingó dolgok adás-vétele) terminológiája • bérbeadási szerződés (lakásbérlés) terminológiája • kölcsönszerződés terminológiája 4. Negyedik szinthez hozzárendelt jogi és közigazgatási nyelvi modul Feldolgozandó tárgykörök: • munkaszerződések terminológiája • a társasági jog alapterminológiája • megbízási szerződések A 3. és 4. szintű modul módszertani jellemzői:

A nyelvtanuló csoport tudásszintjének emelkedésével összhangban az eddig mondatokban gyakoroltatott új szókincsnek egyre inkább az önállóbb szövegekben kell meghjelenniük. Ideális esetben a 4. szint végére egyesek eljuthatnak önálló, szakszerű szövegek megfogalmazásáig, azaz a szövegprodukció szintjéig. Ezen a két szinten egyre nagyobb hgangsúlyt kap a fordítás is, tehát az autentikus angol szöveg magyarra történő szakszerű átültetése szintén követelmény. A 4. szinten már, deduktív módon, összegezhetjük az angol jogi nyelv sajátosságait. Továbbra is fontosak az eredeti szövegminták. A számonkérés fordítás és szövegszerkeszés (fogalmazás) ill. teszt formájában törtnik.

5. Húsz órás jogi és közigazgatási modul tematikája • biztosítási jog • adójog (adózás Magyarországon) • magánszemélyek adózása (helyi adók) • a szervezetek adózása • általános forgalmi adó • a szellemi alkotások joga ( szabadalmi jog) • a védjegy • a szerzői jog Az 5. modul módszertani jellemzői

A húszórás modul anyaga feltételezi azt, hogy a hallgatók birtokában vannak az alapvető terminológiának, s így már képesek bonyolultabb jogi szövegek, rendelkezések önálló értelmezésére és angolul ismertetni tudják a magyar joggyakorlás bizonyos vonatkozásait. Ezen a szinten már nemcsak a receptív, de a produktív készség fejlesztése is fontos. A módszertani segédanyagok tankönyveket, szótárakat és példagyűjteményeket tartalmaznak. (Lásd a mellékelt listát). A számonkérés írásban és kollokvium formájában történhet. A vizsgára a tanított tananyag alapján komplex, elméletből és gyakorlati fejezetből álló kérdés- és feladatkör állítandó össze.

Felhasznált könyvek (A lista bővíthető) Alison Riley

Page 79: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

79

English for Law.London: Macmillan. 1991. Boros László Jogi alapismeretek. Bp., Kulturtrade. cop 1998. Mag. Franz Heidinger - Sandrea Hubalek - Dr. Bárdos Péter Angol-amerikai jogi nyelv. Bp., 1994. HVG-ORAC. Kende Tamás (szerk.). Európai közjog és politika. Bp., 1998. Osiris. Lontai Endre Szellemi alkotások joga. Bp., 1998. Eötvös József Kvk. Dr. Móra Imre

Angol-magyar jogi szótár. Mentor szakszótárak. 1995. Műszaki fordító és Szolgáltató Rt.

Page 80: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

80

Tantárgy neve EU szaknyelv Tantárgy kódja AN 2104 Meghirdetés féléve 2 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Dr. Ujszászi Zsuzsa Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanár 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus bevezetést nyújt az Európai Unió alapfogalmaiba, így az angol nyelvi készségek fejlesztését tematikus keretben, ismeretek átadásán keresztül valósítja meg. Megismertet az európai integráció történetével, jogi alapjaival, intézményeivel és aktuális politikai vonatkozásaival. Elsősorban a terminológia területén biztosítja a szókincs fejlesztését, de lehetőséget terem a hivatalos stílus mondattani és stilisztikai eszközeinek tanulmányozására is.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. A jogi rendszerek típusai: Nemzeti jog – nemzetközi jog – EU jog 2. Az európai integráció története 3. Ez Európai Unió felépítése 4. Az Európai Unió szerződései 5. Az intézményrendszer. 6. Az Európai Parlament. 7. Az Európai Bizottság 8. Az Európai Tanács 9. A döntéshozási folyamat 10. Az Európai Bíróság. Híresebb jogesetek 11. Az EU jog forrásai. Elsődleges jogforrások. 12. Másodlagos jogforrások, általános jogelvek. A jogharmonizáció 13. A jogi dokumentumok, hivatalos kiadványok. Szövegtípusok, szövegstílusok 14. Szakpolitikák. EU támogatások. A Strukturális Alapok 15. Magyarország csatlakozása – tájékoztatás a sajtóban

3. Számonkérés módja: Kollokvium. 4. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

Éva Döme: English for European Studies 1999 Pécs: JPTE Judit Ormai-Marietta Pókay: English for Law Studients 1998 Pécs: JPTE Fanz J. Heldinger (et al) Bevezetés az Európai Unió jogába és nyelvezetébe. 2000. Budapest:

HVGORAC Dick Leonard: Guide to the European Union 2000. London: The Economist

Page 81: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

81

Tantárgy neve Üzleti szaknyelv és tárgyalástechnika Tantárgy kódja AN 2105 Meghirdetés féléve 1 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az utóbbi években az angol gazdasági, üzleti és pénzügyi szaknyelv ismeretének szükségessége a régióban is realitássá vált. Az üzleti és kereskedelmi kapcsolatok nemzetközi szintű bővülése elengedhetetlenné teszi olyan szakemberek képzését, akik legalább alapfokon ismerik az Európai Unió országaival folytatott kereskedelmi tranzakciók tartalmi és formai követelményeit. Különösen fontos az üzleti angol nyelvi kommunikáció alapszabályainak betartása. A témakörök feldolgozása során a négy alapkészség fejlesztését szem előtt tartjuk.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. The wealth of nations: the rich and the poor. A measure of economic well-being.

Newspaper cuttings. Translation – GNP: An estimate Japan’s economic success-a case for analysis and discussion.

2. The three sectors of the economy. The economic infrastructure. Agricultural labour. Extracts from interviews with well-known economists.

3. Economic forces at work. Supply and demand. 4. Money. Economy and society. Translation – Inflation 5. The labour market. Job advertisements. 6. Job interviews. Being made redundant. Employment in Hungary. 7. Management – an art or a science? 8. Company organization. Describing company structure. 9. Business manners. How to meet a client. 10. Cultural differences and national stereotypes. 11. Manufacturing. Describing manufacturing processes; systems and machines.

Visiting a factory. The rise and fall of companies. 12. Marketing. Advertisements and commercials. The importance of market research. 13. Promoting products and brands. Marketing your own region. 14. International trade. The balance of trade and the balance of payments. 15. Export procedures. Forms of countertrade. GATT negotiations. End-term test.

3. A képzés követelményei Az otthoni felkészülésre átlagosan heti 3 óra fordítandó, amelynek túlnyomó részét a szókincs bővítése teszi ki. Gondot fordítunk az olvasási és hallás utáni szövegek értésének ellenőrzésére, üzleti levelek formai követelményeinek elsajátítására.

4. Számonkérés módja A folyamatos tananyag feldolgozás biztosítása érdekében rendszeresen írásbeli feladatot is kapnak a hallgatók, valamint két zárthelyi dolgozatot írnak.

5. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke Goddard, C. (1994). Business idioms. Prentice Hall.

Page 82: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

82

Greenall, S. (1986). Business targets. Heinemann. Jones, L., & Alexander, R. (1996). New International business English. Cambridge

University Press. Lestál, Zs. (1993). English for business and commerce. Budapest: Műszaki

Könyvkiadó. MacKenzie, I. (1997). English for Business Studies. Cambridge University Press. McKellen, J.S. (1990). Test your business English. Penguin. Radványi/Görgényi (1993). English for business and finance. Budapest: Közgazdasági

és Jogi Könyvkiadó. Tuck, A. (1993). Oxford Dictionary of Business English for Learners of English.

Oxford University Press. Watson-Delestrée, A., & Hill, J. (1998). The working week: Spoken business English

with a lexical approach. Language Teaching Publications.

Page 83: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

83

Tantárgy neve Szemantika Tantárgy kódja AN 2106 Meghirdetés féléve 8 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 1+1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus átfogó bevezetésül szolgál annak vizsgálatához, hogy miként fejezzük ki a jelentést a nyelvben. A szemantika és pragmatika szerteágazó területeit próbálja áttekinteni a szó jelentésétől és implikációig. A lexikai és grammatikai jelentéstan koncepcióival egyaránt megismerteti a hallgatót, és érinti a beszédaktusok egyre kidolgozottabb elméletét. Szándéka szerint megpróbálja felkészíteni a nyelvtanulót annak a szerepnek a felismerésére, amelyet a nyelvi funkciók játszanak a modern társadalomban a hatalmi viszonyok fenntartásában és megváltoztatásában.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. Fundamental notions – logical matters. 2. Types and dimensions of meaning. Compositionality. 3. Introduction to lexical semantics. 4. Contextual variability of word meaning. 5. Word meanings and concepts. 6. Paradigmatic sense relations of inclusion and identity. 7. Paradigmatic relations of exclusion and opposition. 8. Word fields. 9. Extensions of meaning. 10. Syntagmatic relations. 11. Lexical decomposition. 12. Grammatical semantics. 13. Reference and deixis. 14. Speech acts. 15. Implicatures.

3. Számonkérés módja: Kollokvium. 4. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke

Bolinger, D. (1980). Language-The loaded weapon. Longman. Brown, G., & Yule, G. (1983). Discourse analysis. Cambridge University Press. Cruse, A. (2000). Meaning in language. Oxford University Press. Fairclough, N. (1989). Language and power. Longman. Halliday, M. A. K., & Hasan, R. (1976). Cohesion in English. London: Longman. Lakoff, G. (1987). Women, fire and dangerous things: what categories reveal about the

mind. Chicago: University Press. Lyons, J. (1977). Semantics. Cambridge University Press. McCarthy, M. (1991). Discourse analysis for language teachers.. Cambridge

University Press. Siewierska, A. (1991). Functional grammar. London: Routledge.

Page 84: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

84

Willis, D. (1991). Collins Cobuild student’s grammar. London: Harper Collins. Tantárgy neve Stilisztika Tantárgy kódja AN 2107 Meghirdetés féléve 8 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tantárgy specifikus célkitűzései

A tantárgy célja egyrészt a különböző szövegtípusokat és műfajokat meghatározó funkcionális stílusok jellemzőinek megismertetése és különböző stílusú szövegeknek alkotásának a gyakoroltatása, s ezáltal a stílus iránti érzékenység fejlesztése a hallgatókban, másrészt pedig a diszciplína interdiszciplináris ( szövegtant, pragmatikát, poétikát, retorikát is érintő) jellegének tudatosítása . A tantárgy megismerteti a hallgatókat a nyelvi funkciók differenciáltságával, mely alkalmassá teszi a nyelvet a gondolkodás legbonyolultabb folyamatainak a kifejezésére is. Röviden vázolja a diszciplína történetét és jellemző fejlődési irányait.

2. A tantárgy tartalma: 1. A stilisztika előzményei: a görög és római retorikák, poétikák, „ars dictandi”-k 2. A stilisztika önállósulása 3. Saussure rendszerelmélete és Bally nyelvészeti jellegű szinkrón és statikus jellegű

stilisztikája 4. A nyelv és a gondolat, a nyelv és az érzelem összefüggései 5. A szépirodalmi stílus vizsgálata 6. Pragmatikai szemlélet a stilisztikában (A beszédszituáció, a partnerek stílus-

meghatározó szerepe). (Context of situation). 7. A stílus mint viszonyfogalom. Egyéb stílus-meghatározások. 8. Különböző szövegtípusok: szóbeli, írott, kapcsolatteremtő, ismeretközlő, érzelemkifejtő, felhívó, köznapi, poétikai, nem művészi, művészi, tudományos, műszaki, jogi, hivatalos, filozófiai, zsargon, argó, szleng, normakövető, nem normakövető, társalgási, nem csoport jellegű, csoport jellegű, közéleti, stb. 9. Az ismeretközlő stílustípus és a tudományos stílus 10. A hivatalos stílus (Levél, kérelem, önéletrajz) 11. Az újság és a reklám nyelve 12. A művészi stílus. A denotáció és konnotáció 13. Trópusok és stílusalakzatok 14. A stílus a hangzás szintjén 15. A stílus mint a szöveg elidegeníthetetlen (inherens) tulajdonsága

3. Kötelező és ajánlott irodalom Enkvist Nils Erik 1967. On Defining Style. In: N.E. Enkvist - J.Spencer-M.J. Gregory

(eds.) Linguistics and Style. London: Longman. Enkvist Nils Erik 1978 Stylistics and Text Linguistics. In: W.U. Dressler (ed.): Current

Trends in Textlinguistics. Walter de Gruyter, Berlin, New-York, 174-

Page 85: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

85

Fónagy Iván 1992. stílus. In: Világirodalmi Lexikon. Főszerk: Szerdahelyi István. Akadémiai Kiadó. 13:606-26.90.

Halliday 1970. Language Structure and Language Function. In: Lyons,J. (szerk.): New Horizons in Linguistics. Penguin Books. 140-165.

Hymes, D. 1972. Language an Society. Editorial Introduction. In: Language in Society. I. 1-14.

Jakobson, R. 1969. Nyelvészet és poétika. In: Hang-jel-vers. Összeállította Fónagy Iván és Szépe György. Gondolat Kiadó, 211-257.

Labov, William 1972. The Isolation of Contextual Styles. In Sociolinguistic Patterns. University of Pennsylvaia Press, Philadelphia, 70-109.

Petőfi S. János 1988. A szöveg mint interdiszciplináris kutatási objektum. Magyar Nyelvőr. 219-29.

Sapir, Edward 1985. Selected Writings in Language, Culture and Personality. University of California Press. Berkley, Los Angeles, London.

Szabó Zoltán 1977. A mai stilisztika nyelvelméleti alapjai. Kolozsvár. Ullman, Stephen 1964. Language and Style. Collected Papers. Oxford (Language and

Style Series 1.)

Page 86: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

86

Tantárgy neve Lexikológia Tantárgy kódja AN 2201 Meghirdetés féléve 2 Kreditpont 2 Összóraszám (gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1109 Tantárgyfelelős neve Demkó Gabriella Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A lexikológia a nyelvészetnek azon tudományága, mely a szókinccsel, a szóképzéssel és a szavak tulajdonságaival foglalkozik. A szavak jelentéssel bíró nyelvtani és fonológiai egységek. A lexikológia csoportosítja, rendszerezi és elemzi egy nyelv szavait, ezáltal nagy segítséget nyújtva a nyelvtanításhoz mind a nyelvtanárnak, mind pedig a diáknak: szócsoportokat (vagyis szavak értelmileg és/vagy grammatikailag összefüggő csoportját) könnyebb megtanulni és tanítani, mint az egymással össze nem függő szavak listáját. Ebben kíván segítséget nyújtani a leendő nyelvtanároknak a lexikológia tantárgy. A szókincshez kapcsolódóan a félév során kitérünk néhány stilisztikai kérdésre is, és természetesen hangsúlyt fektetünk a hallgatók szókincsének fejlesztésére.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. hét Általános problémák. („Szavak, szavak, szavak…”) 2. hét Az angol nyelv szerkezete, a mai angol „nyelvek” (dialektusok, a különböző

társadalmi osztályok nyelvhasználata, az angol mint a külföldiek közti kommunikáció nyelve)

3. hét Lexikai és grammatikai jelentés. A jelentés fajtái. 4. hét Szabad és kötött morfémák; képzők. Szóképzés. Lexémák. 5. hét Szóösszetétel 6. hét Kollokációk. Állandósult szószerkezetek. 7. hét Szófajváltás. 8. hét A szóképzés egyéb fajtái (pl. mozaikszó, hangutánzó szavak, rövidítések stb.) 9. hét Nyelvtörténet és lexikológia 10. hét Metafora 11. hét Idiómák. 12. hét Az angol nyelvi szótárak 13. hét A szavak közti kapcsolatok: szinonimák, antonimák, homonímia, többjelentésű

szavak 14. hét A szavak kontextusban: A szóképzés funkciói szövegszinten 15. hét Lexikológia és Pszicholinguisztika 3. A képzés követelményei:

Az órák rendszeres látogatása, a házi feladatok elkészítése, aktív részvétel az órákon. 4. A számonkérés módja:

Az év végi gyakorlati jegyet két zárthelyi dolgozat eredménye, és az órai munka alapján kapják a hallgatók.

Page 87: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

87

5. A kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke: András, L. T. – Varga, L. 1990. Introductory Readings in Modern Linguistics. Budapest: Tankönyvkiadó Korponay, B. ed. 1990. Readings in Semantics and Case Grammar. Budapest: Tankönyvkiadó Korponay, B. ed. 1993. Readings in Semantics, Case Grammar and Word-formation Budapest: Nemzeti Tankönyvkiadó Lipka, L. 1992. An Outline of English Lexicology. Max Niemeyer Verlag Tübingen

Page 88: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

88

Tantárgy neve Nyelvi tesztelés Tantárgy kódja AN 2202 Meghirdetés féléve 3 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110 Tantárgyfelelős neve Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus elsődleges célja, hogy megismertessen a különböző tesztelési módszerekkel és tesztfajtákkal. Kívánatos, hogy a hallgatók meg tudják ítélni a saját maguk által készített nyelvi tesztek megbízhatóságát és validitását. Bizonyos tesztelméleti alapfogalmak ismerete nélkülözhetetlen a gyakorlati tudnivalók sikeres elsajátításához. Az eredményesség érdekében az órákra előzetesen kiadott szövegek otthoni feldolgozása elengedhetetlen.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése: 1. Introduction to English language testing 2. Teaching and testing; test design; stages of test construction 3. Qualities of a good test (reliability, validity, practicality, comparison and

discrimination) 4. Testing reading skills 5. Testing listening skills 6. Testing writing skills 7. Testing speaking skills 8. Objective testing techniques - language and grammar testing 9. Subjective testing techniques - communicative testing 10. Placement, selection, diagnostic and progress testing 11. Achievement/attainment testing 12. Proficiency testing 13. Test administration; marking, results (distribution and mean, standard deviation) 14. Item analysis 15. What you always wanted to know about testing and never dared to ask

3. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke Alderson J. - Hughes, A. (eds.) (1981). Issues in Language Testing. ELT Document 111

The BC Alderson, C – B. North (eds.) (1991). Language Testing in the 1990s. Modern English

Publications and the British Council Alderson, C – Wall, D. A New Decade of Language Testing Research. Richmond House,

Ingleton Bachman, L.F. (1990). Fundamental Considerations in Language Testing Oxford

University Press. Carroll, B.J. - Hall, P.J. (1985). Make Your Own Language Tests: a Practical Guide to

Writing Language Performance Tests. Pergamon Press Ltd. Cohen, A.D. (1980). Testing Language Ability in the Classroom. Newbury House

Publishers.

Page 89: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

89

Dörnyei, Z. (1987). 'Mérhetõ-e az idegen nyelvi tudás?' Pedagógiai Szemle, 1989. 2-8 szám XXVII. évf. 661-672.o

Harrison, A (1983). A Language Testing Handbook. Macmillan Publishers Ltd. Heaton, J.B. (1989). Writing English Language Tests. Longman. Madsen, H.S. (1983). Techniques in Testing. Oxford University Press. dr. Szentiványi, Á. (1990). A nyelvvizsga: a vizsgázó, a vizsgáztató, a vizsga. Budapest:

Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó. Szerencsi, K. (1996). A handbook for language testing. Nyíregyháza: Bessenyei Kiadó.

Tantárgy neve Pragmatika Tantárgy kódja AN 2203 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) - Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai docens 1. A tantárgy specifikus célkitűzése

A verbális kommunikáció hagyományos grammatikák tárgykörén kívül eső jellemzőivel megismertetni a hallgatókat. A tanegység magas szintű angol nyelvtudást, valamint a leíró grammatikában és szövegnyelvészetben való jártasságot feltételezi.

2. A tantárgy tartalma A verbális kommunikáció nemcsak egyszerűen információátvitel, hanem cselekvés is. A grammatikai szabályok ismertén túl tehát a beszélők nyelvi képességéhez és nyelvi tudásához a nyelven kívüli, azaz a pragmatika tárgykörébe tartozó háttérismeretek is hozzátartoznak. A beszéd-aktus elmélet újszerűsége éppen abból fakad, hogy a kommunikációt és a nyelvhasználatot cselekvésnek, azaz olyan aktusnak tekinti, mint bármely fizikai tettet. A pragmatika tehát, amely a pszicholingvisztika, szociolingvisztika, antropológiai nyelvészet határterületén jött létre, a nyelvhasználattal kapcsolatos kérdéseket vizsgálja. Az általános pragmatika három alapvető funkcióját, (azt tudniillik, hogy egy szöveg segítségével egy valóságdarabot reprezentálunk, kifejezzük a beszélő szándékait s elfogadható személyközi kapcsolatokat hozunk létre) vizsgálja e kurzus is.

3. Tárgykörök megnevezése: 1. A nyelv és a társadalmi élet kölcsönhatása 2. Beszélgetési szabályok 3. Meggyőzés és manipulálás 4. Tettenért szavak 5. A beszédhelyzet 6. A beszédaktus és a beszéd összetevői 7. A beszélés szabályai 8. Sorbarendezés 9. A beszédaktusok elsajátításának feltételei 10. Az illokúciós aktusok szerkezete 11. A performatívok 12. A társalgás logikája

Page 90: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

90

13. Az előfeltevések 14. Az áthidalás 15. A tanultak összefoglalása

4. Kötelező és ajánlott irodalom

Austin, J L. 1962. How to Do Things with Words. Oxford: Oxford University Press. Bates, E., 1976. Language and context: the acquisition of pragmatics. New York:

Academic Press. Bruner,J. 1973. Beyond the Information Given. New-York: W.W. Norton. Chomsky N. 1975. Reflections on Language . New-York: Pantheon. Cole,P. (ed.) 1981. Radical Pragmatics. New-York: Academic Press. Coulthard,M. 1977. introduction to Discourse Analysis. London: Longman. Fónagy, I. 1971. Double Coding in speech. Semiotica 3, 189-222. Greenberg,J. 1968. Antropological Linguistics. New-York: Random House. Halliday, M. 1975. Learning How to mean. London: Edward Arnold. Hymes,D. 1964. Language and Culture in Society. New-York: Harper and Row. Mead, G.H. 1974. A pszichikum, az én és a társadalo. Budapest: Gondolat. Pléh-Síklaki-Terestyéni (eds.) 1997. Nyelv, kommunikáció, cselekvés. Budapest: Osiris. Sadock, J. 1974. Towards a linguistic theory of speech acts. New York: Academic Press. Sapir, E. 1921. Language: An Introduction to the Study of Speech. New-York:

Harecourt Brace and World. Searle, J.R. 1971. What is A Speech Act? The Philosophy of Language. J.R. Searle, ed.

1971. 39-53. Wilson, D. 1975. Presuppositions and Non-Truth Conditional Semantics. New-York:

Academic Press.

Page 91: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

91

Tantárgy neve Információs technológia a nyelvoktatásban Tantárgy kódja AN 2901 Meghirdetés féléve 4 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110 Tantárgyfelelős neve Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat az információs technológia felhasználásának lehetőségeivel a nyelvi óra keretei között. A hallgatók betekintést nyerhetnek a multimédiás alkalmazások felhasználásának módjaiba, különös tekintettel a tanulói önállóság fejlesztésének tekintetében, megismerkedhetnek az internet felhasználásának egyszerű módjaival, pld. chat oldalak használata, levelező listák szervezése, autentikus anyagok, könyvtárak használata, illetve megtanulhatják, miként használhatják az internet kínálta forrásokat a saját óraterveik kiegészítésére.

2. Tárgykörök megnevezése: 1. A számítógépek és a nyelvoktatás – 1. 2. A számítógépek és a nyelvoktatás – 2. 3. Az internetes kommunikáció alapjai I. - e-mail, levelező listák diákok és tanárok

számára. 4. Az internetes kommunikáció alapjai II. - chat opciók, e-groups. 5. A böngésző programok kezelése - hogyan találjunk kiegészítő anyagot a tanórához?

Autentikus nyelvi anyagok keresése és letöltése. – 1. 6. A böngésző programok kezelése - hogyan találjunk kiegészítő anyagot a tanórához?

Autentikus nyelvi anyagok keresése és letöltése. – 2. 7. A számítógépek és az internet használata projekt munka keretében. I. - tervezés és

előkészítés 8. A számítógépek és az internet használata projekt munka keretében. II. - kivitelezés

és a tanár szerepei. 9. Honlapok tanárok számára - letölthető óratervek, munkalapok, stb. – 1. 10. Honlapok tanárok számára - letölthető óratervek, munkalapok, stb. – 2. 11. A honlap tervezés fortélyai I. - hogyan kezdjünk neki? 12. A honlap tervezés fortélyai II. - gyakorlati tapasztalatok szerzése 13. A csoport saját honlapjának elkészítése és feltöltése az internetre. – 1. 14. A csoport saját honlapjának elkészítése és feltöltése az internetre. – 2. 15. A csoport saját honlapjának elkészítése és feltöltése az internetre. – 3.

3. Kötelező irodalom jegyzéke: Sperling, D.(1998) Dave Sperling's Internet Guide Prentice Hall: Upper saddle River. Teeler, D. és Gray, P. (2000) How to Use the Internet in ELT. Longman: Harlow Hardisty, D. és Windeatt, S. (1989) CALL. Oxford University Press: Oxford Davidson, C. és Tomic, A. (1994) ’Removing computer phobia from the writing

classroom’ in ELT Journal Vol. 48/3. July. Oxford University Press. Pellowe, W. (1997). Using the WWW for EFL Research and Resources. University of

Birmingham Distance MA in TESL/TEFL Programme Newsletter, 1 (2) pp. 1-3 Internet version at: http://www2.gol.com/users/billp/birmingham1.html

Page 92: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

92

Tantárgy neve: Interkulturális kommunikáció

Tantárgy kódja: AN 1402 Meghirdetés féléve: 2 Kreditpont: 2 Összóraszám: Elm+gyak:2 Számonkérés módja: Gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása: Főiskolai adjunktus 1. A kurzus céljai:

A kurzus fő célkitűzése, hogy megismertesse a résztvevőket az interkulturális értékek közvetítésének a fontosságával és módszereivel. A hallgatóknak fel kell ismerniük, hogy a mai modern nyelvoktatásban és kultúra tanításban a lexikai ismeretek átadása már teret adott a projekt alapú, felfedezésre épülő pedagógiai irányzatoknak. Ennek szellemében a kurzus során a hallgatóknak olyan feladatokat kell megoldaniuk, melyek segítenek a projektpedagógiai módszerek megismerésében és rámutatnak a nyelvoktatás és a kultúra tanítás között húzódó szoros kapcsolatra. A félév során a hallgatóknak egy projekt feladatot kell elkészíteniük, amely demonstrálja az elsajátított ismeretek gyakorlati felhasználásának eredményességét.

2. Tematika: 16. A projektpedagógia alapjai – tervezés, szervezés 17. A projektpedagógia alapjai 2. – megvalósítás és ellenőrzés 18. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán – 1. 19. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán – 2. 20. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán – 3. 21. Szterotípiák vagy valami más? Szubkultúrák és trendek az angolszász kultúrkörben. 22. A nyelv és a kultúra összefonódása – 1. 23. A nyelv és a kultúra összefonódása – 2. 24. Kultúrák találkozása: kölcsönhatások és befolyások. 25. Források a kulturális érzékenység fejlesztésére 26. A tanulói önállóság fejlesztése – 1. 27. A tanulói önállóság fejlesztése – 2. 28. Gyakorlati projektmunka – 1. 29. Gyakorlati projektmunka – 2. 30. Az elkészült projektek bemutatása, értékelése

3. Kötelező irodalom: Bassnen, S. (Ed)(1997) Studying British Cultures: an Introduction (Routledge) Byram, M (1997) Teaching and Assessing Intercultural Competence (Multilingual Matters) Carter, R & McRae, J (Ed) Language, Literature and the Learner (Longman) Hedge, T & Whitney, N. (1996) Power, Pedagogy and Practice (OUP) Kramsch C (1993) Context and Culture in Language Teaching (Oxford University Press) Rossner, R & Bolitho, R (1990) Currents of Change in English Language Teaching -collection of articles from English Language Teaching Journal - see Section One: "The role and purpose of EL?' - papers by John Rogers, Gerry Abbott, Cem and Margaret Alptekin, Luke Prodromou, Harry Krasnick

Page 93: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

93

Tomalin, B & Stempleski, S (1993) Cultural Awareness (Oxford University Press) Valdes, J M (Ed) (l986) Culture Bound: Beyond the cultural gap in language teaching (Cambridge University Press) Merrill Valdes Ajánlott irodalom: Polyak, I (1996) Meeting the Intercultural Challenge in NovELTy. Volume3Number2 Pohl, U & Andrews, M (1997) Secondary School Teachers work on Cultural Studies in NovELTy Volume 4 Number 3 Prodromu, L. (1992) What Culture? Which Cultures? Cross-Cultural Factors in Language Learning. In: ELT Journal 46/1.39-50. Robinson, G.L. (1985) Cross-Cultural Understanding. Oxford: Pergamon. Storry, M & Childs, M. British Cultural Studies (1997) (Routledge) Tollefson, J.W.(1991) Planning Language, Planning Inequality (Longman) Wadham-Smith, N (Ed) (l995) British Studies Now: Anthology Issues l-5 (The British Council) Young, R (1996) Intercultural Communication (Multilingual Matters)

Page 94: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

94

Tantárgy neve: Interkulturális irányzatok a nyelvoktatásban Tantárgy kódja: AN 2405 Meghirdetés féléve: 1 Kreditpont: 2 Összóraszám: 2 Számonkérés módja: Gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása: Főiskolai adjunktus 1. A kurzus céljai:

A kurzus fő célkitűzése, hogy megismertesse a résztvevőket az interkulturális értékek közvetítésének a fontosságával és módszereivel. A hallgatóknak fel kell ismerniük, hogy a mai modern nyelvoktatásban és kultúra tanításban a lexikai ismeretek átadása már teret adott a projekt alapú, felfedezésre épülő pedagógiai irányzatoknak. Ennek szellemében a kurzus során a hallgatóknak olyan feladatokat kell megoldaniuk, melyek segítenek a projektpedagógiai módszerek megismerésében és rámutatnak a nyelvoktatás és a kultúra tanítás között húzódó szoros kapcsolatra. A félév során a hallgatóknak egy projekt feladatot kell elkészíteniük, amely demonstrálja az elsajátított ismeretek gyakorlati felhasználásának eredményességét.

2. Tematika: 31. A projektpedagógia alapjai – tervezés, szervezés 32. A projektpedagógia alapjai 2. – megvalósítás és ellenőrzés 33. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán – 1. 34. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán – 2. 35. Az interkulturális ismeretek a nyelvi órán – 3. 36. Szterotípiák vagy valami más? Szubkultúrák és trendek az angolszász

kultúrkörben. 37. A nyelv és a kultúra összefonódása – 1. 38. A nyelv és a kultúra összefonódása – 2. 39. Kultúrák találkozása: kölcsönhatások és befolyások. 40. Források a kulturális érzékenység fejlesztésére 41. A tanulói önállóság fejlesztése – 1. 42. A tanulói önállóság fejlesztése – 2. 43. Gyakorlati projektmunka – 1. 44. Gyakorlati projektmunka – 2. 45. Az elkészült projektek bemutatása, értékelése

3. Kötelező irodalom: Bassnen, S. (Ed)(1997) Studying British Cultures: an Introduction (Routledge) Byram, M (1997) Teaching and Assessing Intercultural Competence (Multilingual Matters) Carter, R & McRae, J (Ed) Language, Literature and the Learner (Longman) Hedge, T & Whitney, N. (1996) Power, Pedagogy and Practice (OUP) Kramsch C (1993) Context and Culture in Language Teaching (Oxford University Press) Rossner, R & Bolitho, R (1990) Currents of Change in English Language Teaching -collection of articles from English Language Teaching Journal - see Section One: "The

Page 95: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

95

role and purpose of EL?' - papers by John Rogers, Gerry Abbott, Cem and Margaret Alptekin, Luke Prodromou, Harry Krasnick Tomalin, B & Stempleski, S (1993) Cultural Awareness (Oxford University Press) Valdes, J M (Ed) (l986) Culture Bound: Beyond the cultural gap in language teaching (Cambridge University Press) Merrill Valdes Ajánlott irodalom: Polyak, I (1996) Meeting the Intercultural Challenge in NovELTy. Volume3Number2 Pohl, U & Andrews, M (1997) Secondary School Teachers work on Cultural Studies in NovELTy Volume 4 Number 3 Prodromu, L. (1992) What Culture? Which Cultures? Cross-Cultural Factors in Language Learning. In: ELT Journal 46/1.39-50. Robinson, G.L. (1985) Cross-Cultural Understanding. Oxford: Pergamon. Storry, M & Childs, M. British Cultural Studies (1997) (Routledge) Tollefson, J.W.(1991) Planning Language, Planning Inequality (Longman) Wadham-Smith, N (Ed) (l995) British Studies Now: Anthology Issues l-5 (The British Council) Young, R (1996) Intercultural Communication (Multilingual Matters)

Page 96: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

96

Tantárgy neve Információs technológia a nyelvoktatásban Tantárgy kódja AN 2901 Meghirdetés féléve 4., 8. Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 2 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110 Tantárgyfelelős neve Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat az információs technológia felhasználásának lehetőségeivel a nyelvi óra keretei között. A hallgatók betekintést nyerhetnek a multimédiás alkalmazások felhasználásának módjaiba, különös tekintettel a tanulói önállóság fejlesztésének tekintetében, megismerkedhetnek az internet felhasználásának egyszerű módjaival, pld. chat oldalak használata, levelező listák szervezése, autentikus anyagok, könyvtárak használata, illetve megtanulhatják, miként használhatják az internet kínálta forrásokat a saját óraterveik kiegészítésére.

2. Tárgykörök megnevezése: 16. A számítógépek és a nyelvoktatás – 1. 17. A számítógépek és a nyelvoktatás – 2. 18. Az internetes kommunikáció alapjai I. - e-mail, levelező listák diákok és tanárok

számára. 19. Az internetes kommunikáció alapjai II. - chat opciók, e-groups. 20. A böngésző programok kezelése - hogyan találjunk kiegészítő anyagot a tanórához?

Autentikus nyelvi anyagok keresése és letöltése. – 1. 21. A böngésző programok kezelése - hogyan találjunk kiegészítő anyagot a tanórához?

Autentikus nyelvi anyagok keresése és letöltése. – 2. 22. A számítógépek és az internet használata projekt munka keretében. I. - tervezés és

előkészítés 23. A számítógépek és az internet használata projekt munka keretében. II. - kivitelezés

és a tanár szerepei. 24. Honlapok tanárok számára - letölthető óratervek, munkalapok, stb. – 1. 25. Honlapok tanárok számára - letölthető óratervek, munkalapok, stb. – 2. 26. A honlap tervezés fortélyai I. - hogyan kezdjünk neki? 27. A honlap tervezés fortélyai II. - gyakorlati tapasztalatok szerzése 28. A csoport saját honlapjának elkészítése és feltöltése az internetre. – 1. 29. A csoport saját honlapjának elkészítése és feltöltése az internetre. – 2. 30. A csoport saját honlapjának elkészítése és feltöltése az internetre. – 3.

3. Kötelező irodalom jegyzéke: Sperling, D.(1998) Dave Sperling's Internet Guide Prentice Hall: Upper saddle River. Teeler, D. és Gray, P. (2000) How to Use the Internet in ELT. Longman: Harlow Hardisty, D. és Windeatt, S. (1989) CALL. Oxford University Press: Oxford Davidson, C. és Tomic, A. (1994) ’Removing computer phobia from the writing

classroom’ in ELT Journal Vol. 48/3. July. Oxford University Press. Pellowe, W. (1997). Using the WWW for EFL Research and Resources. University of

Birmingham Distance MA in TESL/TEFL Programme Newsletter, 1 (2) pp. 1-3 Internet version at: http://www2.gol.com/users/billp/birmingham1.html

Page 97: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

97

Tantárgy neve: Kutatásmódszertan Tantárgy kódja: AN 2902 Meghirdetés féléve: 3. Kreditpont : 2 Összóraszám : 2 Számonkérés módja : Gyakorlati jegy Előfeltétel: AN 1110 Tantárgyfelelős neve : Dr. Szerencsi Katalin Tantárgyfelelős beosztása : Főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései

A felsőfokú tanulmányok sikeres lezárásához nélkülözhetetlen szakdolgozat megírása valamennyi hallgató számára komoly kihívást jelent. A kurzus célja, hogy az eredményes kutatáshoz elméleti felkészülést adjon, illetve rávilágítson mindazokra a tényezőkre, amelyek nélkül semmilyen tudományos igényű szellemi termék nem lehet megbízható és érvényes. Az osztálytermi kutatás egyre népszerűbbé válásával a leendő nyelvtanárok későbbi munkájához is útmutatást kínál a kurzus.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése

1. What counts as research? Some definitions. 2. Basic, applied, and practical research. 3. Four parameters for second language research. 4. Teachers doing research. 5. Research design: qualitative and descriptive research 6. Variables: dependent, independent, moderator, control, and intervening variables 7. Data collection stage 8. Data analysis and evaluation stage 9. Critiquing statistical studies 10. The group and the individuals 11. Patterns in human behaviour 12. Interviewing, asking questions, and conversations 13. The ethnography of communication and anthropological approaches 14. Access and ethics in school-based research 15. Finding out, writing up, and dissemination 3. Számonkérés módja:

Kollokvium. 4. Kötelező irodalom jegyzéke:

Brown, J. D. (1991). Understanding research in second language learning. Cambridge University Press.

Hitchcock, G. & Hughes, D. (1993). Research and the teacher. London and New York: Routledge.

Seliger, H. W., & Shochamy, E. (1990). Second language research methods. Oxford University Press.

Tarone, E. E., S. Gass & A. Cohen (eds.), (1994). Research methodology in second language acquisition. Lawrence Erlbaum.

Page 98: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

98

Vargha, A. (2000). Matematikai statisztika pszichlógiai, nyelvészeti és biológiai alkalmazásokkal. Budapest. Pólya Kiadó.

Walker, R. (1985). Doing research. A handbook for teachers. Routledge.

Page 99: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

99

Tantárgy neve: Tanterv és tananyagkészítés Tantárgy kódja: AN 2903 Meghirdetés féléve: 6. Kreditpont: 2 Összóraszám: 2 Számonkérés módja : gyakorlati jegy Előfeltétel: AN 1110 Tantárgyfelelős neve : Orbán Irén Tantárgyfelelős beosztása : főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései

A kurzus célja, hogy megvizsgálja a már használatban lévő tanmenet-típusokat és értékelje azokat az Európai Uniós elvárások alapján. Napjainkban a tanmenetek készítésekor nagyobb figyelmet kell szentelnünk a diákok igényeinek és elvárásainak. Ezt a régi típusú tanmenetek nem mindig biztosítják, ezért a kurzus megismerteti a résztvevőkkel a modern kori elvárásoknak jobban megfelelő tanuló-központú, kommunikatív tanmeneteket és ismerteti a lépéseket amelyek szükségesek ezek elkészítéséhez.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése

A kurzus elején megvizsgáljuk az ’A’ típusú tanmeneteket, amelyek a hagyományos trendet képviselik. Ezután a résztvevők a ’B’ típusú tanmenetekkel ismerkednek meg és azokkal az alapelvekkel és lépésekkel, amelyek segíthetik őket egy tanuló-központú, kommunikatív tanmenet elkészítésében.

1-2-3 Type ’A’ syllabuses

Notional Structural Notional-functional etc.

4-5-6 The Learner-Centered Curriculum Development (Theoretical Bases, Communicative Language Teaching and Learner-Centered Curricula; The Teacher and the Curriculum)

7-8-9 Pre-Course Planning Needs Analysis, Participants, Grouping Learners, Investigating Needs-Analysis Procedures, etc.

10-11-12 Planning Content: (Content Selection, Content Specification, Grading Content, etc.) Methodology: (Communicative Language Teaching, Learner-Centered Curriculum, Negotiating Learning Activities, etc.)

13-14-15 Assessment and Evaluation: (The Place of Evaluation in the Curriculum, Some Key Concepts and Questions in Evaluation) Evaluation and Professional Development (Evaluation and the Planning Process, Causes of Learner Failure, etc.)

.

Page 100: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

100

3. A képzés követelményei A résztvevők kötelesek aktívan részt venni az órákon, elkészíteni a házi beszámolókat illetve kiselőadásokat, elolvasni a megjelölt szakirodalmat és elkészíteni egy tanuló-központú, kommunikatív tanmenetet 30 órára lebontva.

4. Számonkérés módja: gyakorlati jegy 5. Kötelező irodalom jegyzéke:

Dubin, F. and Olshtain, E. (1986). Course Design. Cambridge University Press. Hutchinson, T. and Waters, A. (1987). English for Specific Purposes. Cambridge University Press. Munby, J. (1978). Communicative Syllabus Design. Cambridge University Press. Nunan, D. (1988). The Learner-Centered Curriculum. Cambridge University Press. Yalden, J. (1987). Principles of Course Design for Language Teaching. Cambridge University Press.

Page 101: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

101

Tantárgy neve: Nyelvtanítás kisiskolás korban Tantárgy kódja: AN 2904 Meghirdetés féléve: 5. Kreditpont : 2 Összóraszám : 1+1 Számonkérés módja : Kollokvium Előfeltétel: AN 1110 Tantárgyfelelős neve: Orbán Irén Tantárgyfelelős beosztása: Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései

Felkészítsük a hallgatókat, hogy az általános iskolás alsó osztályos gyerekeit angol nyelvre tanítani képesek legyenek. Tudjanak szelektálni a rendelkezésre álló anyagok között, illetve tudjanak saját anyagot összeállítani. Az elmélet mellett gyakorlatban is megismerkedünk a korosztállyal, amely óralátogatások és mikortanítások keretében történik.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése A kurzus megvizsgálja az angol nyelvtanítás módszertanának legfontosabb kérdéseit, az alsós gyerekek életkori és fejlődési sajátosságainak szempontjából. A kurzus különös hangsúlyt fordít a hat nyelvterület (írás, olvasás, hallás utáni megértés, beszéd, nyelvtan, szókincs) tanításának módszereire. A fentebb említett témákon kívül még érintjük az óratervezést, az órai munka megszervezését, a motivációt, a fegyelmezést, a tanítási stílusokat és a projekt munkát. 1-2 The young language learner.

The primary school teacher. 3-4 Where to start: ways of beginning the first young learner English classes.

Ice-breakers and warm activities. 5-6 Micro teaching.

Using songs, verses, rhymes and riddles. 7-8 Teaching reading and listening. 9-10 Teaching writing.

Factors involved in oral fluency. Developing oral fulency. (Including at least one classroom-based task.)

11-12 Micro teaching and video observation. 13-14-15 Planning and classroom management.

Project work. Classroom observation. (School based)

3. A képzés követelményei A résztvevőknek aktívan részt kell venniük a feladatok megoldásában, megbeszélésében és összefoglalásában. Képesnek kell lenniük saját nézeteik kifejtésére. Amennyiben a feladatok természete megköveteli, a kapcsolódó szakirodalmat is át kell tekinteni. Fell kell készülni a mikrotanításokra és részt kell venni az óralátogatásokban.

4. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy.

Page 102: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

102

A kurzus közbeni számonkérés beszámolókra, és zárthelyi dolgozatokra épül. 5. Kötelező irodalom jegyzéke:

Argondizzo, C. 1992. Children in Action. Hertfordshire: Prentice Hall International Brewster, J., Ellis, G. Girard, D., 1991. The Primary English Teacher’s Guide. London: Penguin English Brumfit, C., Moon, J. 1991. Teaching English to Children. London: Collins ELT. Tongue, R. (Eds.) Halliwell, S. 1992. Teaching English in the Primary Classroom. Harlow: Longman Rixon, S. 1981. How to Use Games in Language Teaching. London and Basingstoke: Modern English Publications Scott, W. and Ytreberg, L. 1990. Teaching English to Children. Harlow: Longman

Page 103: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

103

Tantárgy neve Diskurzus elemzés Tantárgy kódja AN 3101 Meghirdetés féléve Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) Tantárgyfelelős neve Dr. Ajtay-Horváth Magda Tantárgyfelelős beosztása főiskolai docens 1. A tanegység célja, specifikus célkitűzései:

A kurzus a diskurzus elemzés alapvető fogalmaival, történetével és kutatási módszereivel ismerteti meg a hallgatókat, s a szöveget a kommunikáció alapegységeként értelmezi. A szövegértés és szövegalkotás készségének fejlesztése a diszciplína gyakorlati célja. Rámutatunk a szövegnyelvészet és más határtudományok (szemiotika, grammatika-elméletek, kommunikációelmélet, beszédtett-elmélet, pragmatika) kapcsolatának összefüggéseire. Hangsúlyos szerepet kap a szöveg és az azt meghatározó kontextus viszonya, valamint a stílus, amely szövegjelenség, azaz a mondatnál nagyobb nyelvi egységek viszonyából fakadó információ. Itt érintjük a regiszter és a dialektus fogalmát is. Szövegnyelvészet, stilisztika és fogalmazás kapcsolatát szintén fontos aspektusnak tartja a kurzus, hiszen a tanárképzésben a szövegnyelvészet gyakorlati haszna éppen szövegalkotás és szövegértés készségének fejlesztése.

2. A tantárgy tartalma 1. Non-verbal forms of communication 2. Functions as fundamental property of language 3. Cohesive ties and cohesive devices 4. Cohesive devices – co-reference and coherence 5. Ellipsis 6. Implicite devices and their interpretation 7. Implicite devices and their interpretation – 2. 8. Endophoric ties 9. Anophoric ties 10. Cataphoric reference 11. Exophotic reference 12. Synonymy, antonymy, hyponymy 13. The interdependence of grammatical and lexical cohesion 14. Texture and textual coherence 15. A text and its uniqueness

3. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy.

4. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke McCarthy-Roland Carter 1994 Language as Discourse. Perspectives for Language Teaching. London: Longman. Cook, Guy 1992 Discourse. Oxford: OUP. Coulthard, Malcom

Page 104: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

104

1985 An Introduction to Discourse Analysis. Applied Linguistics and Language Study.

(Ed.) C.N. Candlin. London: Longman. Halliday M.A.K.- Ruqaia Hasan 1989 Language, Context and Text: Aspects of Language in a Social-semiotic

Perspective. ( A coursebook taught in MA Degree program at Deakin University).

Oxford: OUP. 1990 Discourse, a Scheme for Teacher Education. Oxford: OUP Hasan, Ruqaiya 1989 Linguistics Language and Verbal Art. Oxford: OUP. Hatch, Evelyn 1992 Discourse and Language Education. Cambridge: CUP. Levinson, C.Stephen 1983 Pragmatics. Cambridge: CUP.

Page 105: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

105

Tantárgy neve: Nyelv- és stílusgyakorlat I.-IV. Tantárgy kódja: AN 3102, AN 3103, AN 3104, AN 3105 Meghirdetés féléve: Kreditpont: 1 Összóraszám: 1 Számonkérés módja: gyakorlati jegy Előfeltétel: - - Tantárgyfelelős neve: Lektor Tantárgyfelelős beosztása: Lektor 1. A tanegység specifikus célkitűzései: A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat a helyes angol kifejezés módokkal és azokat gyakoroltassa. A kurzus kiemelt hangsúlyt fektet a szóbeli kommunikációra, ugyanakkor az összes nyelvi készséget integráltan kívánja fejleszteni. Ugyanakkor a kurzus fejleszteni kívánja a nyelvtant illetve a szókincset is. A hallgatók különböző, érdekes feladatot fognak megoldani, amelyek segítségével nyelvi készségük fejlődni fog. A tanegység vázát alkotó témakörök szemeszterenként változnak, amelyet a tantárgyat tanító tanár határoz meg. 2. Ajánlott témák: Nyelv- és stílusgyakorlat I. Family, Friends, Home, School Nyelv- és stílusgyakorlat II. Work, Free time, Reading Nyelv- és stílusgyakorlat III. Travelling, Environment, Health Nyelv- és stílusgyakorlat IV. Media, Hungary/English speaking countries 3. A képzés követelményei:

Aktív órai részvétel, 2 teszt, egy kiselőadás, házi feladat.

4. Ajánlott irodalom jegyzéke: Brett, P.A. (1995) Multimedia for listening comprehension:- The design of a multimedia-based resource for developing listening skills. System , 23:1 pp 77-86 Brett, P.A. (1997) Multimedia applications for language learning - what are they and how effective are they. In Dangerfield, M. et al East to West pages 171-180" Carter, R. and Long, M. N. 1987. The Web of Words. CUP Carter, R. and McCarthy, M. 1988. Vocabulary and Language Teachin. Longman Forsyth, W. 1996. Reading and Speaking. Heinemann: Oxford Rudzka, B., Channel, Putsey, Y. and Oshyn, P. 1981. The Words You Need. London:

McMillan :

Page 106: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

106

Tantárgy neve: Tanulói autonomómia Tantárgy kódja: AN 3903 Meghirdetés féléve: Kreditpont : 1 Összóraszám : 1 Számonkérés módja : Gyakorlati jegy Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Orbán Irén Tantárgyfelelős beosztása: Főiskolai tanársegéd 1. A tanegység specifikus célkitűzései

A szakmai fejlődés iránti igényesség elengedhetetlen követelmény gyakorló nyelvtanárok számára. Ez úgy lehetséges, hogy a tanárok tudatosan újravizsgálják és újraértékelik nézeteiket a nyelv természetét, a tanulás és tanítás hatékonyságát illetően. Ez azért is fontos, mert az Európai Uniós elvárások más dimenzióba helyezik a nyelvtanárok feladatait, amellyel paradigmaváltásra késztetik a gyakorló pedagógusokat. Mivel ez a változás nem zajlik zökkenőmentesen, a résztvevők a kurzus során saját tapasztalataikra támaszkodva együtt illetve egymást segítve vitatják meg az előttük álló feladatokat.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése A kurzus olyan feladatokra épül, amelyek a tanárokat gondolkodásra, tudások és nézetük újraértékelésére és bővítésére késztetik. A munka kis csoportokban folyik, amely lehetőséget biztosít a tapasztalat, illetve véleménycserére is. A munkába a résztvevők által tanított diákok véleményeit és elképzeléseit is belevonjuk, amelyet kutatás (pl. kérdőívek) segítségével gyűjtjük össze. Mindez lehetővé teszi, hogy a résztvevők aktívan vállaljanak szerepet a munkában. A témaválasztást a résztvevők is befolyásolhatják, hiszen egy témakörön belül a feladatokat ők maguk választhatják ki. A témakörök a nyelvtanítás és tanulással kapcsolatos alapfogalmakat tartalmazzák (pl. motiváció és tanulás, tanulási stratégiák, tanulói szerepek, stb.) Mivel a témaválasztást a választott feladatokon keresztül tudjuk pontosítani, az alább közölt tanmenet csupán egy lehetséges változatnak tekinthető.

1-2 Research as a tool in teacher training.

Research techniques. 3-4 The learners. Personality types. Autonomy and learning. Learning strategies.

Learners’ roles. Learner-centered teaching. (Including at least one classroom-based task.)

5-6 The teacher. General teaching styles. Teachers’ roles. Teachers’ language: Instructions. Teachers’ use of the learners’ first language. (Including at least one classroom-based task.)

7-8 Schemes of work. Lesson planning. Individual aims. Evaluating lesson plans. Students’ attitudes to different patterns of interaction.

9-10 Developing skills I. Factors involved in effective listening and reading.

Page 107: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

107

Developing listening and reading skills. Factors involved in oral fluency. Developing oral fulency. (Including at least one classroom-based task.)

11-12 Factors involved in effective writing. Developing writing skills.

13-14-15 Developing Linguistic Competence. Contrasting approaches. Task-based activities.

3. A képzés követelményei

A résztvevőknek aktívan részt kell venniük a feladatok megoldásában, megbeszélésében és összefoglalásában. Képesnek kell lenniük saját nézeteik kifejtésére. Ugyancsak el kell végezniük kisebb kutatásokat a diákjaik körében. Amennyiben a feladatok természete megköveteli, a kapcsolódó szakirodalmat is át kell tekinteni. A heti ráfordított munkaóra kb. 9 óra.

4. Számonkérés módja: Gyakorlati jegy. A kurzus közbeni számonkérés beszámolókra, és zárthelyi dolgozatokra épül. 5. Kötelező irodalom jegyzéke:

Harmer, J. (1991). The Practice of English Language Teaching. Longman Harmer, J. (1998). How to Teach English. Longman. Medgyes, P. & Malderez, A. (eds). (1996). Changing Perspectives in Teacher

Education. Macmillan Heinemann. Nunan, D. (1989). Designing Tasks for the Communicative Classroom. CUP. Shekan, P. (1989). Individual Differences in Second Language Learning. Edward Arnold. Scrivener, J. (1994). Learning Teaching. Heinemann. Willis, J. (1996). A Framework for Teacher Education. Macmillan Heinemann.

Page 108: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

108

Tantárgy neve: Szakmódszertan integrált Tantárgy kódja: TK 9010 Meghirdetés féléve: 6 Kreditpont: 2 Összóraszám 2 Számonkérés módja: Kollokvium Előfeltétel: - Tantárgyfelelős neve: Dr. Vraukó Tamás Tantárgyfelelős beosztása: Főiskolai docens 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadásokon a hallgatók megismerkedhetnek az indoeurópai nyelvcsalád fogalmával, kialakulásával, annak hangrendszerével, nyelvtani rendszerével valamint mondattanával. Betekintést nyerhetnek az angol nyelv történelmi előzményeibe, az irodalmi- és a köznyelvbe.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : 1. A nyelvek osztályozása

1.1. A nyelvek osztályozásának tipológiai módszere 2. A nyelvek osztályozásának genetikai (geneológiai) módszere

2.1. A genetikai nyelvrokonság fogalma 3. Az indoeurópai nyelvcsalád

3.1. Az indoeurópai nyelvcsalád fogalmának kialakulása 3.2. Az indoeurópai nyelvcsalád 3.3. Az indoeurópai nyelvcsalád tagjai

4. Az indoeurópai nyelvcsalád kialakulása és az őshaza kérdése 4.1. Az indoeurópai nyelvek kialakulásának elméletei 4.2. Az indoeurópai őshaza kérdése 4.3. Az indoeurópai nyelvcsalád tagjai

5. Az indoeurópai alapnyelv 5.1. Hangrendszer 5.2. Nyelvtani rendszer

6. Mondattan 6.1. Szókincs

7. Az angol nyelv 7.1. Történelmi előzmények, források 7.2. Az óangol nyelv és óangol dialektusok

8. A középangol nyelv és középangol nyelvjárások 8.1. Az újangol nyelv kialakulása 8.2. Az újangol nyelv és újangol nyelvjárások

9. Az angol nyelv Skóciában 9.1. Az angol nyelv Skóciában 9.2. Az angol nyelv Írországban 9.3. Az angol nyelv Walesben 9.4. Broadcast English

10. Az angol nyelv társadalmi rétegződése 10.1. Irodalmi nyelv és köznyelv

11. Slang 11.1. Cockeny Dialect

Page 109: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

109

12. Az angol nyelv a tengerentúl 12.1. Amerika és Kanada 12.2. Dél-Afrika 12.3. Ausztrália és Újzéland 12.4. Fülöp szigetek. Óceánia 12.5. India és Pakisztán

3. A számonkérés módja: Kollokvium. 4. Kötelező és ajánlott irodalom jegyzéke:

1. A világ nyelvei. Főszerk: Fodor István. Budapest: Akadémiai Kiadó, 1999. 70-81 old.

2. Hutterer Miklós: Az angol nyelvtudomány alapjai. Tankönyvkiadó: Budapest. 1967 3. Hutterer Miklós: Bevezetés a Germanisztikába. Tankönyvkiadó, Budapest. 1988 4. Baugh, A.C. – Cable, T. A History of the English Language. London, 1994 5. The Oxford Guide to British and American Culture. Ed. J. Crowther, Oxford

University Press, 1999 6. Szavak, jelek, szokások. Szerk: Hidasi Judit. Windsor Kiadó, 1998. 19-47 old.

Page 110: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

110

Tantárgy neve Angol módszertan Tantárgy kódja TK 9011 Meghirdetés féléve 5 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 1 +3 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) AN 1110 Tantárgyfelelős neve Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A tantárgy az elméleti és gyakorlati órák szoros kapcsolatára épül. Az első félévben az előadássorozat fő célja elméleti ismeretanyag továbbítása a nyelvtanítás témakörben. A hallgatók elsajátítanak egy átfogó ismeretanyagot, melyre a későbbiek során bátran építhetik gyakorlati tapasztalataikat. A gyakorlati képzés, a szeminárium az előadáson nyújtott ismereteket gyakorlati példákkal támasztja alá, így mintegy kézzelfoghatóvá téve a nyelvtanítás számos aspektusát. A szeminárium ugródeszkaként szolgál a későbbi tanítási gyakorlat sikeres teljesítéséhez.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : Az első félévben az előadások általános képet festenek a különböző nyelvtanítási módszerekről, mintegy lehetőséget teremtve a hallgatók számára, hogy kiválaszthassák a számukra legjobban illő módszert, illetve a különböző módszerek és technikák ütközésével saját stílust alakítsanak ki. Szintén ebben a félévben kerül terítékre az óratervezés is, ami elengedhetetlenül fontos az elkövetkező tanítási gyakorlat sikereihez. Egy másik fontos terület a számonkérés, melynek különböző típusaiból kaphatnak képet a hallgatók a félév során. A gyakorlati képzés során a fő hangsúly a hallgatók felkészítésére kerül a 7. vagy 8. félévben kezdődő tanítási gyakorlatra. Ennek érdekében különböző ötletek megbeszélésre kerül sor. A hallgatóknak lehetősége nyílik, hogy a tanulócsoport keretein belül mikro-tanításokat készítsenek, melyek során társaikat tanítják. Ezeket a tanításokat alkalomszerűen videón is rögzítjük, így mód van alapos elemzésükre. Lehetőség nyílik a különböző munkaformák (pár, csoport, teljes osztály) kipróbálására egy 'biztonságos' környezetben. A hallgatók betekintést nyernek a szótanítás, az új nyelvtani anyag ismertetésének technikáiba is.

1. An introduction to the course. What is a good lesson like? 2. Approaches and methods in ELT 3. Presentation techniques. Instructions. 4. Five minute activities 5. Teaching pronunciation 6. Teaching, Practising and Testing Vocabulary 7. MID TERM TEST. Grammar presentation 1. 8. Grammar presentation 2. – preparing for the micro-teaching session 9. MICRO TEACHING on grammar 1. 10. MICRO TEACHING on grammar 2. 11. Classroom management – group dynamics 12. END TERM TEST. Lesson planning : aims and objectives 13. Lesson planning : aims and objectives 14. Classroom observation - video 15. Revision, evaluation of the term

Page 111: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

111

3. A képzés követelményei: A tananyag jellege megköveteli a megfelelő szintű nyelvi tudást, amelyet az első év végén egy nyelvi alapvizsga mér fel, az ötödik félévben pedig egy nyelvi-nyelvészeti szigorlat. A tárgy két féléven keresztül elméleti (előadás) és gyakorlati (szeminárium) oktatására épül. Az órarendi elfoglaltság mellett a diákok mintegy 2-3 órát töltenek otthoni felkészüléssel (kijelölt szakirodalom olvasása, óraterv készítése, önálló dolgozatok ill. feladatlapok készítése.)

4. Számonkérés módja: gyakorlati jegy

5. Kötelező irodalom jegyzéke: Dubin, F. and Olshtain, E. (1986). Course Design. Cambridge University Press. Harmer, J. (1991). The Practice of English Language Teaching. Longman Harmer, J. (1998). How to Teach English. Longman. Hutchinson, T. and Waters, A. (1987). English for Specific Purposes. Cambridge University Medgyes, P. & Malderez, A. (eds). (1996). Changing Perspectives in Teacher

Education. Macmillan Heinemann. Munby, J. (1978). Communicative Syllabus Design. Cambridge University Press. Nunan, D. (1988). The Learner-Centered Curriculum. Cambridge University Press. Nunan, D. (1989). Designing Tasks for the Communicative Classroom. CUP. Press. Scrivener, J. (1994). Learning Teaching. Heinemann. Shekan, P. (1989). Individual Differences in Second Language Learning. Edward Arnold. Willis, J. (1996). A Framework for Teacher Education. Macmillan Heinemann. Yalden, J. (1987). Principles of Course Design for Language Teaching. Cambridge University Press.

Page 112: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

112

Tantárgy neve Angol módszertan Tantárgy kódja TK 9012 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 2 Összóraszám (elm+gyak) 3 Számonkérés módja Gyakorlati jegy Előfeltétel (tantárgy kód) TK 9011 Tantárgyfelelős neve Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A tantárgy az elméleti és gyakorlati órák szoros kapcsolatára épül. Az első félévben az előadássorozat fő célja elméleti ismeretanyag továbbítása a nyelvtanítás témakörben. A hallgatók elsajátítanak egy átfogó ismeretanyagot, melyre a későbbiek során bátran építhetik gyakorlati tapasztalataikat. Az előadások során a hallgatók megismerkednek a tanítás és a tanulás különböző jellemzőivel, ami későbbi munkájuk során segíti őket gyakorlati problémák megoldásában. A második félévben a feladat lényegében megegyezik az előző előadás sorozatéval. Különbség mindössze abban található, hogy míg az előbbi a nyelvtanítás általános kérdéseivel foglalkozott, addig ez a félév inkább a gyakorlati megközelítésének ad teret. A második félévben a kurzus alapfeladata a különböző technikák megismertetése a hallgatókkal - azonos az előző félévvel.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : A második félév főként a négy alapkészség - az olvasás, írás, hallás utáni megértés és a beszéd-fejlesztésnek és gyakorlásának kérdéseivel foglalkozik. Sor kerül a nyelvi készségek vizsgálatára mind a tanár, mind a diák szemszögéből, a különböző készségek prioritásának megállapítására, illetve ezek öszekapcsolására, integrálására is. Az előző félévben óratervezésből tovább lépnek a hallgatók a teljes tanterv megtervezésének feladatára, ami magában foglalja a tankönyvválasztást illetve adaptálást, saját tananyag készítését és a diákok igényeinek felmérését is. Mivel a második félévben az előadások a nyelvi készségek tanításával foglalkoznak, így a szemináriumok szorosan ezekhez a témakörökhöz kapcsolódnak. Csakúgy mint az előző félévben lehetőség nyílik az elsajátított módszerek csoporton belüli kipróbálása.

1. What does real-life listening involve? Creating opportunities for real-life listening in the classroom

2. Types of listening activities 3. How do we read? Beginning reading. 4. Types of reading activities 1. 5. Types of reading activities 2. 6. Successful oral practice. The functions of topic and task 7. Types of speaking activities (discussions that work; role play and related

techniques) 8. Oral testing and correction 9. Written versus spoken text. Teaching procedures 10. The process of composition. Giving feedback on writing 11. The aim of skills integration 12. What to do in a mixed ability class? 13. What is a project? 14. Types and use of different visual aids from the blackboard to the VCR

Page 113: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

113

15. Developing the learners’ cultural awareness through learning a foreign language

3. A képzés követelményei:

A tárgy két féléven keresztül elméleti (előadás) és gyakorlati (szeminárium) oktatására épül.

4. Számonkérés módja Gyakorlati jegy.

5. Kötelező irodalom jegyzéke: Dubin, F. and Olshtain, E. (1986). Course Design. Cambridge University Press. Harmer, J. (1991). The Practice of English Language Teaching. Longman Harmer, J. (1998). How to Teach English. Longman. Hutchinson, T. and Waters, A. (1987). English for Specific Purposes. Cambridge University Medgyes, P. & Malderez, A. (eds). (1996). Changing Perspectives in Teacher

Education. Macmillan Heinemann. Munby, J. (1978). Communicative Syllabus Design. Cambridge University Press. Nunan, D. (1988). The Learner-Centered Curriculum. Cambridge University Press. Nunan, D. (1989). Designing Tasks for the Communicative Classroom. CUP. Press. Scrivener, J. (1994). Learning Teaching. Heinemann. Shekan, P. (1989). Individual Differences in Second Language Learning. Edward Arnold. Willis, J. (1996). A Framework for Teacher Education. Macmillan Heinemann. Yalden, J. (1987). Principles of Course Design for Language Teaching. Cambridge University Press.

Page 114: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

114

Tantárgy neve Angol módszertan Tantárgy kódja TK 9013 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) TK 9011 Tantárgyfelelős neve Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

A tantárgy az elméleti és gyakorlati órák szoros kapcsolatára épül. Az első félévben az előadássorozat fő célja elméleti ismeretanyag továbbítása a nyelvtanítás témakörben. A hallgatók elsajátítanak egy átfogó ismeretanyagot, melyre a későbbiek során bátran építhetik gyakorlati tapasztalataikat. Az előadások során a hallgatók megismerkednek a tanítás és a tanulás különböző jellemzőivel, ami későbbi munkájuk során segíti őket gyakorlati problémák megoldásában. A második félévben a feladat lényegében megegyezik az előző előadás sorozatéval. Különbség mindössze abban található, hogy míg az előbbi a nyelvtanítás általános kérdéseivel foglalkozott, addig ez a félév inkább a gyakorlati megközelítésének ad teret. A második félévben a kurzus alapfeladata a különböző technikák megismertetése a hallgatókkal - azonos az előző félévvel.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : A második félév főként a négy alapkészség - az olvasás, írás, hallás utáni megértés és a beszéd-fejlesztésnek és gyakorlásának kérdéseivel foglalkozik. Sor kerül a nyelvi készségek vizsgálatára mind a tanár, mind a diák szemszögéből, a különböző készségek prioritásának megállapítására, illetve ezek öszekapcsolására, integrálására is. Az előző félévben óratervezésből tovább lépnek a hallgatók a teljes tanterv megtervezésének feladatára, ami magában foglalja a tankönyvválasztást illetve adaptálást, saját tananyag készítését és a diákok igényeinek felmérését is. Mivel a második félévben az előadások a nyelvi készségek tanításával foglalkoznak, így a szemináriumok szorosan ezekhez a témakörökhöz kapcsolódnak. Csakúgy mint az előző félévben lehetőség nyílik az elsajátított módszerek csoporton belüli kipróbálása.

16. What does real-life listening involve? Creating opportunities for real-life listening in the classroom

17. Types of listening activities 18. How do we read? Beginning reading. 19. Types of reading activities 1. 20. Types of reading activities 2. 21. Successful oral practice. The functions of topic and task 22. Types of speaking activities (discussions that work; role play and related

techniques) 23. Oral testing and correction 24. Written versus spoken text. Teaching procedures 25. The process of composition. Giving feedback on writing 26. The aim of skills integration 27. What to do in a mixed ability class? 28. What is a project? 29. Types and use of different visual aids from the blackboard to the VCR

Page 115: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

115

30. Developing the learners’ cultural awareness through learning a foreign language

3. A képzés követelményei: A tárgy két féléven keresztül elméleti (előadás) és gyakorlati (szeminárium) oktatására épül.

4. Számonkérés módja Gyakorlati jegy.

5. Kötelező irodalom jegyzéke: Dubin, F. and Olshtain, E. (1986). Course Design. Cambridge University Press. Harmer, J. (1991). The Practice of English Language Teaching. Longman Harmer, J. (1998). How to Teach English. Longman. Hutchinson, T. and Waters, A. (1987). English for Specific Purposes. Cambridge University Medgyes, P. & Malderez, A. (eds). (1996). Changing Perspectives in Teacher

Education. Macmillan Heinemann. Munby, J. (1978). Communicative Syllabus Design. Cambridge University Press. Nunan, D. (1988). The Learner-Centered Curriculum. Cambridge University Press. Nunan, D. (1989). Designing Tasks for the Communicative Classroom. CUP. Press. Scrivener, J. (1994). Learning Teaching. Heinemann. Shekan, P. (1989). Individual Differences in Second Language Learning. Edward Arnold. Willis, J. (1996). A Framework for Teacher Education. Macmillan Heinemann. Yalden, J. (1987). Principles of Course Design for Language Teaching. Cambridge University Press.

Page 116: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

116

Tantárgy neve Angol módszertan Tantárgy kódja TK 9013 Meghirdetés féléve 6 Kreditpont 1 Összóraszám (elm+gyak) 1 Számonkérés módja Kollokvium Előfeltétel (tantárgy kód) TK 9011 Tantárgyfelelős neve Kiss Tamás Tantárgyfelelős beosztása Főiskolai adjunktus 1. A tanegység specifikus célkitűzései:

Az előadások során a hallgatók megismerkednek a tanítás és a tanulás különböző jellemzőivel, ami későbbi munkájuk során segíti őket gyakorlati problémák megoldásában.

2. A tanegység tartalma, tárgykörök megnevezése : A második félév főként a négy alapkészség - az olvasás, írás, hallás utáni megértés és a beszéd-fejlesztésnek és gyakorlásának kérdéseivel foglalkozik. Sor kerül a nyelvi készségek vizsgálatára mind a tanár, mind a diák szemszögéből, a különböző készségek prioritásának megállapítására, illetve ezek öszekapcsolására, integrálására is. Az előző félévben óratervezésből tovább lépnek a hallgatók a teljes tanterv megtervezésének feladatára, ami magában foglalja a tankönyvválasztást illetve adaptálást, saját tananyag készítését és a diákok igényeinek felmérését is. A második félévben az előadások a nyelvi készségek tanításával foglalkoznak.

1. Teaching listening 2. Teaching listening – 2. 3. Teaching reading 4. Teaching reading – 2. 5. Teaching speaking 6. Teaching speaking – 2. 7. Teaching writing 8. Teaching writing – 2 9. The integration of skills 10. The integration of skills – 2 11. Project work 12. Project work – 2 13. Visuals in the language classroom 14. Visuals in the language classroom - 2 15. Culture in the EFL classroom

3. Számonkérés módja Kollokvium. 4. Kötelező irodalom jegyzéke:

Dubin, F. and Olshtain, E. (1986). Course Design. Cambridge University Press. Harmer, J. (1991). The Practice of English Language Teaching. Longman Harmer, J. (1998). How to Teach English. Longman. Hutchinson, T. and Waters, A. (1987). English for Specific Purposes. Cambridge University Medgyes, P. & Malderez, A. (eds). (1996). Changing Perspectives in Teacher

Education. Macmillan Heinemann.

Page 117: ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI · PDF fileutáni szövegértés készsége) és a nyelvtan elsajátítása nem társul automatikusan jó ... ANGOL NYELV ÉS IRODALOM

ANGOL NYELV ÉS IRODALOM TANÁRI SZAK. NAPPALI TAGOZAT

117

Munby, J. (1978). Communicative Syllabus Design. Cambridge University Press. Nunan, D. (1988). The Learner-Centered Curriculum. Cambridge University Press. Nunan, D. (1989). Designing Tasks for the Communicative Classroom. CUP. Press. Scrivener, J. (1994). Learning Teaching. Heinemann. Shekan, P. (1989). Individual Differences in Second Language Learning. Edward Arnold. Willis, J. (1996). A Framework for Teacher Education. Macmillan Heinemann. Yalden, J. (1987). Principles of Course Design for Language Teaching. Cambridge University Press.