Top Banner
SADRŽAJ 1.) HORIZONTALNI POPREČNI SPREG..............................3 1. MAKSIMALNA SILA U DIJAGONALI: S 1 = 10.35 KN...........................4 2.) HORIZONTALNI UZDUŽNI SPREG...............................5 3.) SEKUNDARNI NOSAČ U KROVU.................................7 3.1.) STALNO OPTEREĆENJE....................................7 3.2.) SNIJEG................................................7 3.3.) VJETAR................................................7 3.3.1.) Vjetar puše na zabat......................................................................................... 7 3.3.2.) Vjetar puše na uzdužnu stijenu........................................................................ 8 3.4.) KOMBINACIJA DJELOVANJA................................8 4.) GLAVNI NOSAČ U KROVU.....................................9 4.1.) STALNO OPTEREĆENJE....................................... 9 4.2.) SNIJEG.................................................9 4.3.) VJETAR PUŠE NA ZABATNU STIJENU.............................9 4.3.2.) Vjetar puše na uzdužnu stijenu........................................................................ 9 4.4.) KOMBINACIJA DJELOVANJA...................................10 5.) SEKUNDARNI NOSAČ NA KATU................................11 5.1.) STALNO OPTEREĆENJE...................................... 11 5.2.) KORISNO OPTEREĆENJE.....................................11 6.) GLAVNI NOSAČ NA KATU....................................12 6.1.) STALNO OPTEREĆENJE...................................... 12 6.2.) KORISNO OPTEREĆENJE.....................................12 6.3.) KOMBINACIJA OPTEREĆENJA.................................. 12 7.) GLAVNI STUP............................................. 13 7.1.) STUP II KATA.......................................... 13 7.1.1) Stalno opterećenje.................................................................................... 13 7.1.2.) Snjeg................................................................................................................. 13 7.1.3.) Vjetar................................................................................................................ 13 7.2.) STUP I KATA........................................... 13 7.2.1.) Stalno opterećenje.......................................................................................... 13 7.2.2.) Korisno opterećenje........................................................................................ 13 7.2.3.) Snijeg................................................................................................................ 13 7.2.4.) Vjetar................................................................................................................ 13 7.3.) STUP PRIZEMLJA......................................... 14 7.3.1.) Stalno opterećenje.......................................................................................... 14 7.3.2.) Korisno opterećenje........................................................................................ 14 7.3.3.) Snijeg................................................................................................................ 14 7.3.4.) Vjetar................................................................................................................ 14 1
31

Analiza Opterecenja Kod Krovova

Nov 22, 2014

Download

Documents

taticboj
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: Analiza Opterecenja Kod Krovova

SADRŽAJ

1.) HORIZONTALNI POPREČNI SPREG...........................................................................3

1. MAKSIMALNA SILA U DIJAGONALI: S1= 10.35 KN............................................................................4

2.) HORIZONTALNI UZDUŽNI SPREG.............................................................................5

3.) SEKUNDARNI NOSAČ U KROVU..................................................................................7

3.1.) STALNO OPTEREĆENJE............................................................................................73.2.) SNIJEG...........................................................................................................................73.3.) VJETAR.........................................................................................................................7

3.3.1.) Vjetar puše na zabat................................................................................................73.3.2.) Vjetar puše na uzdužnu stijenu................................................................................8

3.4.) KOMBINACIJA DJELOVANJA..................................................................................8

4.) GLAVNI NOSAČ U KROVU............................................................................................9

4.1.) STALNO OPTEREĆENJE....................................................................................................94.2.) SNIJEG.............................................................................................................................94.3.) VJETAR PUŠE NA ZABATNU STIJENU...............................................................................9

4.3.2.) Vjetar puše na uzdužnu stijenu................................................................................94.4.) KOMBINACIJA DJELOVANJA..........................................................................................10

5.) SEKUNDARNI NOSAČ NA KATU................................................................................11

5.1.) STALNO OPTEREĆENJE..................................................................................................115.2.) KORISNO OPTEREĆENJE.................................................................................................11

6.) GLAVNI NOSAČ NA KATU...........................................................................................12

6.1.) STALNO OPTEREĆENJE..................................................................................................126.2.) KORISNO OPTEREĆENJE.................................................................................................126.3.) KOMBINACIJA OPTEREĆENJA.........................................................................................12

7.) GLAVNI STUP..................................................................................................................13

7.1.) STUP II KATA................................................................................................................137.1.1) Stalno opterećenje..........................................................................................13

7.1.2.) Snjeg......................................................................................................................137.1.3.) Vjetar.....................................................................................................................13

7.2.) STUP I KATA..................................................................................................................137.2.1.) Stalno opterećenje.................................................................................................137.2.2.) Korisno opterećenje...............................................................................................137.2.3.) Snijeg.....................................................................................................................137.2.4.) Vjetar.....................................................................................................................13

7.3.) STUP PRIZEMLJA............................................................................................................147.3.1.) Stalno opterećenje.................................................................................................147.3.2.) Korisno opterećenje...............................................................................................147.3.3.) Snijeg.....................................................................................................................147.3.4.) Vjetar.....................................................................................................................14

7.4.) KOMBINACIJE OPTEREĆENJA ZA GLAVNI STUP..............................................................147.4.1.) Glavni stup II kata.................................................................................................147.4.2.) Glavni stup I kata..................................................................................................147.4.3.) Glavni stup prizemlja.............................................................................................15

8.) SEKUNDARNI STUP.......................................................................................................15

8.1.) STALNO OPTEREĆENJE..................................................................................................158.2.) VJETAR..........................................................................................................................15

1

Page 2: Analiza Opterecenja Kod Krovova

8.3.) KOMBINACIJA OPTEREĆENJA.........................................................................................15

9.) VERTIKALNA POPREČNA STABILIZACIJA...........................................................16

9.1.) KOMBINACIJA OPTEREĆENJA.........................................................................................16

10.) VERTIKALNA UZDUŽNA STABILIZACIJA...........................................................17

10.1.) KOMBINACIJA OPTEREĆENJA.......................................................................................17

11.) DIMENZIONIRANJE....................................................................................................18

11.1.) VLAČNI ELEMENT........................................................................................................1811.2.) TLAČNI ELEMENT........................................................................................................19

11.2.1.) Klasifikacija poprečnog presjeka........................................................................1911.2.2.) Otpornost poprečnog presjeka............................................................................1911.2.3.) Otpornost elementa..............................................................................................19

11.3.) PODROŽNICA...............................................................................................................2011.3.1.) Preliminarno dimenzioniranje............................................................................20Odabir I profila.................................................................................................................2111.3.2.) Klasifikacija poprečnog presjeka........................................................................21

11.4.) OTPORNOST POPREČNOG PRESJEKA............................................................................2111.4.1.) Otpornost poprečnog presjeka u tlaku................................................................2111.4.3.) Otpornost poprečnog pesjeka na savijanje.........................................................2211.4.4.) Posmična otpornost porečnog presjeka..............................................................2211.4.5.) M, N, V interakcije...............................................................................................22

11.5.) OTPORNOST ELEMENTA...............................................................................................2311.5.1.) Na izvijanje..........................................................................................................2311.5.2.) Otpornost elementa na savijanje.........................................................................2311.5.3.) Interakcija M – N bez problema bočnog izvijanja..............................................2411.5.4.) Interakcija M – N sa problemom bočnog izvijanja.............................................2411.6.) Proračun spojeva....................................................................................................2511.6.1.) Dokaz sigurnosti..................................................................................................25

2

Page 3: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Pokrov: laganiMaterijal: Vjetrovna zona: I q=0.45 kN/m

1.) HORIZONTALNI POPREČNI SPREG

A B

2Wk

2Wk Wk Wk Wk Wk Wk Wk Wk Wk Wk

2.8

2.3 2.3 2.3 2.3 2.3 2.3 2.3 2.3 2.3 2.3

Wk=c×q×A

= 2.57 kN

W'k= = 1.12 kN/m'

M – dijagram

T – dijagram

1. Maksimalna sila u dijagonali: S1= 8.35 kN

3

Page 4: Analiza Opterecenja Kod Krovova

--------------------------------------Wk = 2.57 kN A = 12.88 kN--------------------------------------

S2 = 1.08 kN

S1= 8.35 kN

S3 = 4.22 kN

2. Reakcije: A=B= 12.88 kN

3. Maksimalna sila u gornjem pojasu

S4 = -1.08 kN

S5 = -4.27 kN

S6 = 5.03 kN

2.) HORIZONTALNI UZDUŽNI SPREG

4

Page 5: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Wk = c×q×A = = 2.81kN

Wkd= 1.5×2.81 = 4.21 kN

Wk = = 1.22 kN/m'

M – dijagram

T – dijagram

1. Maksimalna sila u dijagonali: S1 = 15.84 kN

5

Page 6: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Wk = 2.81 kNA = 17.08 kN

S2 = 5.40 kN

S3 = 6.84 kN

S1 = 15.84 kN

2. Reakcije: A=B= 17.08 kN

3. Maksimalna tlačna sila u gornjem pojasu: S5 = -14.22 kN

S4 = 5.40 kN

S5 = -14.22 kN

S6 = 11.42 kN

3.) SEKUNDARNI NOSAČ U KROVU

3.1.) STALNO OPTEREĆENJE

6

Page 7: Analiza Opterecenja Kod Krovova

težina pokrova : lagani 0.3 kN/m2

vlastita težina sekundarnog nosača (po m') = 0.1×2.3 = 0.23 kN/m'težina pokrova (po m') = 1.0×2.3 = 2.3 kn/m'

gk = 2.53 kn/m'---------------------R = 7.08 kN

3.2.) SNIJEG

za teški pokrov: 1.0 kN/m'

Sk = 1.0×2.0 = 2.0 kN/m'---------------------------------R = 4.80 kN

3.3.) VJETAR

3.3.1.) Vjetar puše na zabat

Wk = -c×q×a = -(0.4+0.3)×0.45×2.3 = -1.24 kN/m'H'k = RHPS = 21.2 kN

R = 4.37 kN

3.3.2.) Vjetar puše na uzdužnu stijenu

Wk = -1.82 kN/m'

7

Page 8: Analiza Opterecenja Kod Krovova

H''k = 14.10 kN

3.4.) KOMBINACIJA DJELOVANJA

1.) G + S

qd = 1.35×qk+1.5×Sk =1.35×2.20+1.5×2.0 = 5.97 kN/m'

2.) G + W (puše na zabat)

H'd = 1.5×H'k = 1.5×21.2 = 31.80 kN

a.) dominantno je stalno opterećenje

qd = 1.35×qk+0×Wk = 1.35×2.20+0 = 2.97 kN/m' - mjerodavno

b.) dominantno je odižuće opterećenje

qd = 1.0×qk+1.5×Wk = 1.0×2.20+1.5×(-1.82) = -0.53 kN/m'

3.) G + W (puše na uzdužnu stijenu)

H''d = 1.5×H''k = 1.5×14.10 = 21.15 kNqd = 2.97 kN/m'

4.) G + S + W (puše na zabat)

qd = 1.35×qk+0.9×(1.5×Sk+0×Wk) = 1.35×2.20+0.9×(1.5×2.0+0) = 5.67 kN/m'Wd = 0.9×1.5×21.2 = 28.62 kN

5.) G + S + W (puše na uzdužnu stijenu)

qd = 5.67 kN/m'Wd = 0.9×1.5×14.10 = 19.04 kN

4.) GLAVNI NOSAČ U KROVU

8

Page 9: Analiza Opterecenja Kod Krovova

4.1.) Stalno opterećenje

vlastitom težinom nosača 0.2 (kN/m')×4.8 (m) = 0.96 kN/m'instalacije 0.2 (kN/m')×4.8 (m) = 0.96 kN/m'

q1k = 1.92 kN/m'

Gk = 2×Rk = 2×5.28 = 10.56 kN

4.2.) Snijeg

Sk = 2×Rk = 2×Rk = 2×4.80 = 9.60 kN

4.3.) Vjetar puše na zabatnu stijenu

Wk = Rk = -4.37 kNH'k = 8.83 kN

4.3.2.) Vjetar puše na uzdužnu stijenu

Wk = 2×Rk = 2×-4.37 = -8.74 kNH''k = 23.25 kN

4.4.) Kombinacija djelovanja

9

Page 10: Analiza Opterecenja Kod Krovova

1.) G + S

q1d = 1.35×q1k = 1.35×1.92 = 2.59 kN/m'Fd = 1.35×Gk+1.5×Sk = 1.35×10.56+1.5×9.60 = 28.66 kN

2.) G + W (puše na zabat)

q1d = 2.59 kN/m'

a.) dominantno je stalno opterećenje

Qd = 1.35× = 17.49 kN

b.) dominantno je opterećenje vjetrom

Qd = 1.0× = 6.41

kNFd = 1.35×Gk/2+0×Wk/2 = 1.35×10.56/2+0 = 7.13 kNH'd = 1.5×H'k = 1.5×8.83 = 13.25 kN

3.) G + W (puše na uzdužnu stijenu)

q1d = 2.59 kN/m'

a.) dominantno je stalno opterećenje

Qd = 1.35×(Gk+4.0×q1k)+0×Wk = 1.35×(10.56+4.0×1.92)+0 = 24.62 kN

b.) dominantno je opterećenje vjetrom

10

Page 11: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Qd = 1.0×(Gk+4.0×q1k)+1.5×Wk = 1.0×(10.56+4.0×1.92)+1.5×-4.37 = 11.69 kN

Fd = 1.35×Gk+0×Wk = 1.35×10.56 = 14.26 kNHd = 1.5×H''k = 1.5×23.25 = 34.88 kN

4.) G + S + W (puše na zabat)

q1d = 2.59 kN/m'

Fd = 1.35× +0.9×(1.5×Sk+0×Wk) = 1.35× +0.9×(1.5×9.60+0) = 20.09 kN

H'd = 0.9×1.5×H'k = 0.9×1.5×8.83 = 11.92 kN

5.) G + S + W (puše na uzdužnu stijenu)

Fd = 1.35×Gk+0.9×(1.5×Sk+0×Wk) = 1.35×10.56+0.9×(1.5×9.60) = 27.22 kNH''d = 0.9×1.5×H''k = 0.9×1.5×23.25 = 31.39 kN

5.) SEKUNDARNI NOSAČ NA KATU

5.1.) Stalno opterećenje

vlastita težina sekundarnog nosača: 0.1×2.0 = 0.20 kN/m'betonska ploča 0.14×2.0×25.0 = 7.00 kN/m'

qk = 7.20 kN/m'

5.2.) Korisno opterećenje

pk = 2.0×2.0 = 4.00 kN/m'qd = 1.35×qk+1.5×pk = 1.35×14.10+1.5×4.00 = 25.04 kN/m'

11

Page 12: Analiza Opterecenja Kod Krovova

6.) GLAVNI NOSAČ NA KATU

6.1.) Stalno opterećenje

vlastita težina nosača 0.2×4.8 = 0.96 kN/m'instalacije 0.2×4.8 = 0.96 kN/m'

qk = 1.92 kN/m'

= 34.56 kN

6.2.) Korisno opterećenje

Kk = = 19.20 kN

6.3.) Kombinacija opterećenja

qd = 1.35×1.92 = 2.59 kN/m'Fd = 1.35×Gk+1.5×Kk = 1.35×34.56+1.5×19.20 = 75.46 kN

12

Page 13: Analiza Opterecenja Kod Krovova

7.) GLAVNI STUP

7.1.) Stup II kata

7.1.1) Stalno opterećenje

pokrov 1.0×4.8×4.0 = 19.2 kNvlastita težina stupa = 20.0 kNglavni + sekundarni nosači (0.2+0.1)×4.8×4.0 = 5.76 kNinstalacije 0.2×4.8×4.0 = 3.84 kN--------------------------------------------------

Gk2 = 48.80 kN

7.1.2.) Snjeg

Sk2 = 1.0×4.8×4.0 = 19.2 kN

7.1.3.) Vjetar

Wk2 = -(0.4+0.3)×1.3×4.8×4.0 = -17.47 kN

7.2.) Stup I kata

7.2.1.) Stalno opterećenje

betonska ploča d = 14 cm0.14×4.8×4.0×25.0 = 67.20 kN

vlastita težina stupa = 20 kNglavni + sekundarni nosači (0.2+0.1)×4.8×4.0 = 5.76 kN instalacije 0.2×4.8×4.0 = 3.84 kN---------------------------------------------------

Gk1 = 110.8 kN

Ukupno stalno opterećenje:Gk(1) = Gk2+Gk1 = 159.60 kN

7.2.2.) Korisno opterećenje

pk1 = 1.5×4.0×4.8 = 28.80 kN

7.2.3.) Snijeg

Sk1 = Sk2 = 19.2 kN

7.2.4.) Vjetar

Wk1 = Wk2 = -17.47 kN

13

Page 14: Analiza Opterecenja Kod Krovova

7.3.) Stup prizemlja

7.3.1.) Stalno opterećenje

Gk0 = Gk1 = 110.80 kNGk(0) = Gk(1)+Gk0 = 270.40 kN

7.3.2.) Korisno opterećenje

pk0 = pk1 = 28.80 kN

ukupno korisno opterećenje:pk(0) = pk1+pk0 = 2×28.80 = 57.6 kN

7.3.3.) Snijeg

Sk(0) = Sk2 = 19.2 kN

7.3.4.) Vjetar

Wk(0) = Wk2 = -17.47 kN

7.4.) Kombinacije opterećenja za glavni stup

7.4.1.) Glavni stup II kata

1.) G + S

Fd = 1.35×Gk2+1.5×Sk2 = 1.35×48.80+1.5×19.2 = 94.68 kN

2.) G + W ; IGkI>IWkI

a.) dominantno je stalno opterećenje

Fd = 1.35×Gk2+0×Wk2 = 1.35×48.80 = 65.88 kN

b.) dominantan je vjetar

Fd = 1.0×Gk2+1.5×Wk2 = 1.0×48.80+1.5×(-17.47) = 22.59 kN

3.) G + S + W

Fd = 1.35×Gk2+0.9×(1.5×Sk2+0×Wk) = 1.35×48.80+0.9×1.5×19.2 = 91.80 kN

7.4.2.) Glavni stup I kata

1.) G + S

Fd = 1.35×Gk(1)+1.5×Sk2 = 1.35×159.60+1.5×19.2 = 244.26 kN

2.) G + P

14

Page 15: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Fd = 1.35×Gk(1)+1.5×pk1 = 1.35×159.60+1.5×28.80 = 258.66 kN

3.) G + W ; IGkI>IWkI

a.) dominantno je stalno opterećenje

Fd = 1.35×Gk(1)+0×Wk2 = 1.35×159.60 = 215.46 kN

b.) dominantan je vjetar

Fd = 1.0×Gk(1)+1.5×Wk2 = 1.0×159.60+1.5×(-17.47) = 133.39 kN4.) G + S + P + W

Fd = 1.35×Gk(1)+0.9×(1.5×Sk2+1.5×pk1+0×Wk2) = 1.35×159.60+0.9×(1.5×19.2+1.5×28.80) = 280.26 kN

7.4.3.) Glavni stup prizemlja

1.) G + S

Fd = 1.35×Gk(0)+1.5×Sk2 = 1.35×270.40+1.5×19.2 = 393.84 kN

2.) G + P

Fd = 1.35×Gk(0)+1.5×pk(0) = 1.35×270.40+1.5×28.8 = 408.24 kN

3.) G + W

a.) dominantno je stalno opterećenje

Fd = 1.35×Gk(0)+0×Wk2 = 1.35×270.40 = 365.04 kN

b.) dominantan je vjetar

Fd = 1.0×Gk(0)+1.5×Wk2 = 1.0×270.40+1.5×(-17.47) = 296.61 kN

4.) G + S + P + W

Fd = 1.35×Gk(0)+0.9×(1.5×Sk2+1.5×pk(0)+0×Wk2) = 1.35×270.40+0.9×(1.5×19.2+1.5×28.8) = 429.84 kN

8.) SEKUNDARNI STUP

8.1.) Stalno opterećenje

vlastita težina 10.0 kNobloga 1.0×2.40×3.6 = 8.64 kN

-------------------------------------- Gk = 18.64 kN

8.2.) Vjetar

Wk = (0.8+0.3)×1.3×2.40 = 3.43 kN/m'

8.3.) Kombinacija opterećenja

Gd = 1.35×Gk = 1.35×16.0 = 21.60 kN

Wd = 1.5×Wk = 1.5×3.43 = 5.15 kN/m'

15

Page 16: Analiza Opterecenja Kod Krovova

9.) VERTIKALNA POPREČNA STABILIZACIJA

Gk2 = 48.80 kN Sk2 = 19.2 kNWk2 = -17.47 kNGk1 = Gk0 = 110.8 kNPk1 = pko = 28.80 kN

W'k = 2×RHPS = 2×23.52 = 47.04 kNW''k = ((0.8+0.4)×1.3×3.6×19.2)×0.5 =53.91 kN

9.1.) Kombinacija opterećenja

1.) G + S

1.35×Gk2 = 1.35×48.80 = 65.88 kN1.35×Gk1 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.35×Gk0 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.50×Sk2 = 1.50×19.20 = 28.80 kN

2.) G + P

1.35×Gk2 = 1.35×48.80 = 65.80 kN1.35×Gk1 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.35×Gk0 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.50×pk1 = 1.50 ×28.80 = 43.20 kN1.50×pk0 = 1.50 ×28.80 = 43.20 kN

3.) G + W

1.0×Gk2 = 1.0×48.48 = 48.80 kN1.0×Gk1 = 1.0×110.8 = 110.8 kN1.0×Gk0 = 1.0×110.8 = 110.8 kN1.5×Wk2 = 1.5×(-17.47) = 26.21 kN1.5×W'k = 1.5×47.04 = 70.56 kN1.5×W''k = 1.5×53.91 = 80.87 kN

4.) G + S + W + P

1.35×Gk2 = 1.35×48.80 = 67.34 kN1.35×Gk1 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.35×Gk0 = 1.35×110.8 = 149.58 kN0.9×1.5×pk1 = 0.9×1.5×28.80 = 38.88 kN0.9×1.5×pk0 = 0.9×1.5×28.80 = 38.88 kN0.9×1.5×Sk2 = 0.9×1.5×19.2 = 25.92 kN0.9×0×Wk2 = 0 kN0.9×1.5×W'k = 0.9×1.5×47.04 = 63.50 kN0.9×1.5×W''k = 0.9×1.5×53.91 = 72.78 kN

16

Page 17: Analiza Opterecenja Kod Krovova

10.) VERTIKALNA UZDUŽNA STABILIZACIJA

Gk2 = 48.80 kN Sk2 = 19.20 kNWk2 = -17.47 kNGk1 = Gk0 = 110.8 kNPk1 = pko = 28.80 kN

W'k = 2×RHus= 2×21.20 = 46.40kNW''k = ((0.8+0.4)×1.3×3.6×16.0/2) = 44.93 kN

10.1.) Kombinacija opterećenja

1.) G + S

1.35×Gk2 = 1.35×48.80 = 65.88 kN1.35×Gk1 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.35×Gk0 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.50×Sk2 = 1.50×19.20 = 28.80 kN

2.) G + P

1.35×Gk2 = 1.35×48.80 = 65.88 kN1.35×Gk1 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.35×Gk0 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.50×pk1 = 1.50 ×28.80 = 43.20 kN1.50×pk0 = 1.50 ×28.80 = 43.20 kN

3.) G + W

1.0×Gk2 = 1.0×48.80 = 48.80 kN1.0×Gk1 = 1.0×110.8 = 110.8 kN1.0×Gk0 = 1.0×110.8 = 110.8 kN1.5×Wk2 = 1.5×(-17.47) = 26.21 kN1.5×W'k = 1.5×46.40= 69.60kN1.5×W''k = 1.5×44.93 = 67.39 kN

4.) G + S + W + P

1.35×Gk2 = 1.35×48.80 = 65.88 kN1.35×Gk1 = 1.35×110.8 = 149.58 kN1.35×Gk0 = 1.35×110.8 = 149.58 kN0.9×1.5×pk1 = 0.9×1.5×28.80 = 38.88 kN0.9×1.5×pk0 = 0.9×1.5×28.80 = 38.88 kN0.9×1.5×Sk2 = 0.9×1.5×19.20 = 25.92 kN0.9×0×Wk2 = 0 kN0.9×1.5×W'k = 0.9×1.5×46.40 = 62 64 kN0.9×1.5×W''k = 0.9×1.5×44.93 = 60.66 kN

17

Page 18: Analiza Opterecenja Kod Krovova

11.) DIMENZIONIRANJE

Zadano: S355 fy = 355 N/mm2

fu = 510 N/mm2

11.1.) Vlačni element

a.) Statički sustav

Nsd = 1.5×7.64 = 11.46 kN

Nsd = Abrutto= = 0.355 cm2

Nsd =0.9 x Abrutto= = 0.37 cm2

= 0.96 d = 0.96 cm

odabrano: 12 Ab = 1.13 cm2

An = 0.84 cm2

uvjet 1: Nsd Npl,Rd

1pl.rd = = = 36,47 kN

11.46 < 36.47 zadovoljava

uvjet 2: Nsd Nn,Rd

Nn.rd = 0.9× = 30.84 kN

11.46 < 30.84 zadovoljava

18

Page 19: Analiza Opterecenja Kod Krovova

11.2.) Tlačni element

Nsd = 1.5×Nsk = 1.5×13.0 = 19.5 kN

odabrano: 60.3×3.2

A = 5.74 cm2 i = 2.02 cm

11.2.1.) Klasifikacija poprečnog presjeka

= 18.8 < 50× = 33.0

poprečni presjek klase 1.

11.2.2.) Otpornost poprečnog presjeka na tlak

Nsd Nc9Rd

Nc,Rd = = 185.25 kN

19.5 < 185.25 zadovoljava

11.2.3.) Otpornost elementa na izvijanje

Nsd Nd,Rd

Li = 240 cm

= 118.81

= 76.4 za S355

= 1.55

očitano za liniju izvijanja a: = 0.3521

19

Page 20: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Nb,Rd = = 65.22 kN

19.50 < 65.22 zadovoljava

11.3.) Dimenzioniranje glavnog nosača

qd = 3.13 kN/m'

Fd = 26.32 kN/m'

Nsd = 1.5×0.9×Nsk = 1.5×0.9×16.25 = 21.93 kN

A = 33.83 kNB = 33.83 kN

11.3.1.) Granično stanje uporabljivosti

qd = 3.13 kN/m'q = qd

fg+s = 480/200 = 2.4 cmfs = 480/250 = 1.92 cm

Gk = 15.32 kNSk = 24.24 kNP = 1.0 x Gk + 1.0 x Sk = 39.56 kN

20

Page 21: Analiza Opterecenja Kod Krovova

a.) Stalno + snijeg

= <

I = 2237.03 cm4

b.) Snijeg

= II

21000

48024.24

48

1

21000

4800313.0

384

5 34

I = 1537.37 cm4

Odabir I profila

ODABRANO: HEA 180

Tip poprečnog presjeka: valjaniPovršina poprečnog presjeka: 45.25 cm2

Momenti tromosti: Iy = 2510.0 cm4

Iz = 924.6 cm4

Momenti otpora: WY = 293.6 cm3

Wz = 102.7 cm3

Statički moment površine: SY = 162.45 cm3

Konst. Krivljenja: Iw = 60.21x10-3 cm6

Torzijska konstanta: It = 14.80 cm4

Radijus tromosti: iY = 7.45 cmiz = 924.6 cm

Visina presjeka: h = 171 mmŠirina pojasnice: b = 180 mmDuljina pojasnice: tt = 9.5 mmRavni dio hrpta: d = 122 mmDebljina hrpta: tw = 6.0 mm

Osnovni materijal

S355Granica popuštanja fy = 355 N/mm2

Vlačna čvrstoća fu = 510 N/mm2

Modul elastičnosti E = 210000 N/mm2

Poissonov koeficijent = 0.3

Parcijalni faktori sigurnosti

mo = 1.10m1 = 1.10m2 = 1.25

11.3.2.) Klasifikacija poprečnog presjeka

21

Page 22: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Nsd = 21.93 kNMysd = 40.60 kNm

provjera hrpta:

= 20.33 33 x = 26.73

d = h-2×tf-2×r = 160-2×7.4-2×9 = 127.2

hrbat klase 1

provjera pojasnice

= 9.47 10× = 8.1 11 x = 8.91 15 x =12.15

pojasnica klase 3poprečni presjek klase 3

11.3.3.) Shear lag efekt

=240m zadovoljava

=90mm

11.4.) Otpornost poprečnog presjeka

11.4.1.) Otpornost poprečnog presjeka u tlaku

Nc,Rd = Npl,Rd = = 1460.34 kN

uvjet nosivosti: Nsd < Nc,Rd

21.93 1460.34 kN zadovoljava

11.4.3.) Otpornost poprečnog presjeka na savijanje

McRd = = 10485.41 Nm = 104.85 kNm

Mysd = 40.60 kNm

Uvjet nosivosti: Mysd < McRd

40.60 kNm < 104.85 kNm zadovoljava

22

Page 23: Analiza Opterecenja Kod Krovova

11.4.4.) Posmična otpornost porečnog presjeka

= 20.33 69 = 55.89

-nije potrebna provjera hrpta na posmik

Posmična površina:

Av2 = 1.04×h×tw = 10.67 cm2

VplzRd = = 198.81 kN

Uvjet nosivosti:

Vzsd < Vplzd

20.67 kN < 198.81 kN zadovoljava

11.4.5.) M, N, V interakcije

Razina uzdužne sile:

Nsd = 21.93 kN

0.25×Nrd = 0.25×1460.34 = 365.08 kN

Nsd < 0.25 Nrd niska razina uzdužnih sila

Poprečna sila:

Vzsd = 20.67 kN 0.25×Vpl,zrd = 49.7kN

Vzsd < 0.25×Vplzrdzadovoljava

Elastična interakcijska formula (za klasu 3):

n =

0.38 0.98

- interakcija M - N zadovoljava

11.5.) Otpornost elementa izloženog djelovanju M i N

11.5.1.) Uzdužna tlačna otpornost

y – y z – z

23

Page 24: Analiza Opterecenja Kod Krovova

lcy = 480 cm

tf = 9.5 mm < 40 mm

- mjerodavna linija izvijanja: a- faktori redukcije: = 0.7721

NbyRd = ×NcRd

NbyRd = 0.7721×1460.34 = 1127.52 kNNsd NbyRd

21.93 kN < 1127.52 kN

liz = 240 cm

- mjerodavna linija izvijanja: b- faktori redukcije: = 1.0

NbzRd = ×NcRd

NbzRd = 1x 1460.34 = 1460.34 kNNsd NbzRd

21.93 < 1460.34 kN

11.5.2.) Otpornost elementa na savijanje

kw = k = 1.0c1 = 1.879c2 = 0

= 0L = 240 cmg = 0 mm

Mki = 62788.79 kNcm = 627.88 kNm

-dolazi do bočnog izvijanja

-za valjane profile mjerodavna je linija izvijanja: a

Moment otpornosti bočnog izvijanja

= 9933.87 kMcm = 99.33 kNcm

Uvjet nosivosti:

24

Page 25: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Mysd MbRd

40.60 kNm < 99.33 kNm

11.5.3.) Interakcija M – N bez problema bočnog izvijanja

11.5.4.) Interakcija M – N sa problemom bočnog izvijanja

11.6.) Proračun spojeva

Uvjet:

25

Page 26: Analiza Opterecenja Kod Krovova

NSd FV, Rd , FV, Rd = Fv, Rk = Mb = 1.25

NSd = 10.35x1.5 = 15.53 kN mjerodavno

Fv, Rk = = 4.85 kN

Odabrano:

Vijak: M12 (kV5.6) za t =10 mm i S235Promjer vijka: d = 12 mmPromjer rupe: do = 13 mmPreporučene vrijednosti: e1 = 30 mm

p1 = 40 mme2 = 25 mm

Sila za t = 10 mm FB,Rk = 117.7 kN

11.6.1.) Dokaz sigurnosti

Anetto = 2x(5-1.3)x0.6 = 4.44 cm2

Abrutto = 2x5.0x0.6 = 6.00 cm2

Uvjet granice popuštanja

= 309.82 kN

15.53 kN 309.82 kN zadovoljava

Uvjet granice čvrstoće

= 236.50 kN

15.53 kN 236.50 kN zadovoljava

Otpornost vijka na odrez

Fu, Rk = 25.30 kN za jedan vijak, jednoreznu površinu

NSd Fu,Rd

Karakteristična otpornost na odrez za dva odrezna vijka

Fu, Rd = = 80.96 kN

15.53 kN 80.96 kN zadovoljava

26

Page 27: Analiza Opterecenja Kod Krovova

Otpornost na pritisak po omotaču rupe osnovnog materijala

Karakteristična otpornost na pritisak po omotaču rupe osnovnog materijala

Fb, Rk = 117.70 kN za jedan vijak

Računska otpornost na pritisak po omotaču rupe osnovnog materijala za jedan vijak

Fb, Rd = = 94.16 kN

Računska otpornost na pritisak po omotaču rupe osnovnog materijala za dva vijka

Fb,Rd = 2x Fb,Rd = 2x94.16 = 188.32 kN

15.53 kN 188.32 kN

odabrano : 13

27