Top Banner
Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową, zaraźliwą, rozprzestrzeniającą się przez wzajemny kontakt. Wirus przenoszony jest głównie przez dziki, ale również przez ludzi oraz, na przykład, pojazdy mechaniczne. Zarażenie wirusem kończy się z reguły śmiercią zwierząt. Pojawienie się wirusa ASF w Niemczech mogłoby mieć bardzo poważne kon- sekwencje dla populacji trzody chlewnej, całej gospodarki rolnej, eksportu mięsa i wyrobów mięsnych, oraz co za tym idzie, dla Waszych miejsc pracy! Nie ma ryzyka zarażenia ludzi wirusem ASF, nawet poprzez spożycie mięsa z zarażonych zwierząt. Wirus przenoszony jest w szczególności przez: • trzodę chlewną (np. przy transporcie zwierząt) • przedmioty, które miały kontakt z zarażonymi dzikami (np. odzież, broń) • elementy i przedmioty pochodzące od zarażonych zwierząt (np. skóry, trofea myśliwskie) • produkty spożywcze w których składzie jest miso wieprzowe • wyrzucane bezładnie resztki pokarmów, które powinny być zawsze umieszczane w szczelnie zamykanych pojemnikach! POMÓŻCIE ZAPOBIEC ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ TEJ CHOROBY! ASF – nadciągające zagrożenie 13.12/2017 AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ
1

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ - Westfleisch

Dec 01, 2021

Download

Documents

dariahiddleston
Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript
Page 1: AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ - Westfleisch

Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową, zaraźliwą, rozprzestrzeniającą się przez wzajemny kontakt. Wirus przenoszony jest głównie przez dziki, ale również przez ludzi oraz, na przykład, pojazdy mechaniczne. Zarażenie wirusem kończy się z reguły śmiercią zwierząt.

Pojawienie się wirusa ASF w Niemczech mogłoby mieć bardzo poważne kon-sekwencje dla populacji trzody chlewnej, całej gospodarki rolnej, eksportu mięsa i wyrobów mięsnych, oraz co za tym idzie, dla Waszych miejsc pracy!

Nie ma ryzyka zarażenia ludzi wirusem ASF, nawet poprzez spożycie mięsa z zarażonych zwierząt.

Wirus przenoszony jest w szczególności przez:

• trzodę chlewną (np. przy transporcie zwierząt)

• przedmioty, które miały kontakt z zarażonymi dzikami

(np. odzież, broń)

• elementy i przedmioty pochodzące od zarażonych

zwierząt (np. skóry, trofea myśliwskie)

• produkty spożywcze w których składzie jest miᶒso wieprzowe

• wyrzucane bezładnie resztki pokarmów, które powinny być zawsze

umieszczane w szczelnie zamykanych pojemnikach!

POMÓŻCIE ZAPOBIEC ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ TEJ CHOROBY!

ASF – nadciągające zagrożenie

13.1

2/2

017

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ