Top Banner

of 23

A román etnogenézis és a román nép kialakulása

Oct 30, 2015

Download

Documents

Welcome message from author
This document is posted to help you gain knowledge. Please leave a comment to let me know what you think about it! Share it to your friends and learn new things together.
Transcript

A romn etnogenzis

A romn np kialakulsaA romn etnogenzis

1

A romn etnogenzis:

Etnogenzis: a np kialakulsnak folyamatai.A romn np s nyelv egy hossz folyamat sorn alakul ki. Ezt a folyamatot kt fzisra osszuk: -a rmaiasods fzisa.-a kiterjeds fzisa. Rmaiasodsnak nevezzk azt a folyamatot, amelynek sorn a latin kultra s nyelv behatol az illet np letnek minden terletre.Az els terlet ahol a rmaiasods jelentkezik az a nyelv.

A rmaiasods szakaszai: 1) Az elzetes hats szakasz.2) Az rdemi szakasz.3) Az utszakasz.

Az etnogenzis sszetevit tekintve hrom tnyezt klnbztetnk meg: 1) Az alaprteg (s gta-dk elem)2) A fldelem (a latin kultra)3) Az adalk elem (a vndornpek bevndorlsa)A romn np eredete ersen vitatott. A romn nyelv azjlatin nyelvekkz tartozik. A trtnszek egy rsze (elssorban Romniban) a romnok eredett a dkoromn folytonossgelmletvel magyarzza. Ms trtnszek ezzel szemben a romnok dlrl trtn bevndorlst valljk (bevndorls-elmlet). Mindkt elmlet mellett tallhatak rvek s ellenrvek is.A romnok eredete:

Romn folytonossg s migrci a dkoromn-elmlet szerintA magyar nyelvben elterjedten hasznltdkoromn (vagy dkoromn) kontinuits megnevezs a romn nyelvben hasznlatosdaco-roman kifejezs flrefordtsbl ered. A romn forma (roman) helyes fordtsa:rmai. (A dkromndaco-romnlenne.) Kvetkezskpp dkrmai folytonossg elmletrl van sz, amely szerint a dk npessg a rmaiak kzvettsvel l folytonosan az kori Dacia provincia terletn.

A dkoromn kontinuits elmlete:

Ezen elmlet szerint miutn 106-ban armaiakmeghdtottk Dacit, elkezddtt az slakos npekromanizlsa("rmaiastsa"). Ez a kvetkezkbl llt: bevezettk hivatalosan alatin nyelvhasznlatt, armai nnepekets az slakoskat a rmai letmd skultratvtelre knyszertettk. A teljes romanizci rdekben aRmai Birodalomtbbprovincijblhoztak ide telepeseket. Adkokasszimilcija viszonylag rvid id, kevesebb mint 150 v alatt lezajlott, ennek eredmnyeknt kialakult egy latin nyelv s kultrj npcsoport, amit az elmlet hvei dkoromn npnek neveznek.A romn nyelv s a latin, valamint az olasz nyelv kapcsolatt mr igen rgen felismertk. A humanista trtnetrs erre alapozva tnyknt emlegette, hogy a romnok Traianus legionriusainak leszrmazottai.Antonio Bonfinimr a 15. szzad vgn rtekezst rt errl. A kor trtnettudomnya szmra a krds tudomnyosan bizonytottnak minslt. A romnok latin eredete a kvetkez hrom vszzadban gykeret vert, ez egszlt ki a kialakuls problmakrvel, s jtt ltre a dkrmai folytonossg elmlete. A dkrmai folytonossg elmletnek lnyege, hogy a dk kirlysg lakossga helyben maradva romanizldott, vagy a beteleplk s a dkok sszeolvadtak, s ez a npessg alkotja a romnsgot. Ez az elmlet mr a 18. szzadban ltezett s a 19. szzadra fleg a nyelvcsaldelmletek s a nyelvi trtneti szemllet terjedse (amely szerint a nyelv trtnete azonos a npvel) szinte kizrlagoss vlt.

A romn trtnetrs atyjai,Gheorghe incaisPetru Maiora19. szzadels felbenBudnkiadott knyvkben a dkoromn kontinuits elmlett gy rtk le:MiutnTraianusrmai csszr Kr. u.101s106kztt meghdtotta a vitz dkok birodalmnak szvt, elrendelte a megmaradt dkok lemszrlst, illetve deportlst, majd latin nyelv gyarmatosokat s katonkat teleptett az jonnan lteslt Dacia nev gyarmatra. Kvetkezskppen ezek ivadkai, a ksbbi romnok tisztn rmai eredetek, keveretlen fajtk. Amikor pedigAurelianuscsszr271-ben elrendelte Dacia kirtst, az emberek nagy rsze ott maradt, s ivadkaik fldmvesekknt ugyanazon a terleten folytattk letket.Az elmlet szerint a rmai uralom idszaka utn helyben maradt dkoromn npre a ksbbiekben a trsgen tvonul npek (klnsen aszlvok) jelents befolyst gyakoroltak. Akzpkorfolyamn tovbbi romanizlt npek telepedtek a terletre, fknt dl-nyugat fell, a maiAlbnias Dl-Szerbiaterletrl jttek. A trtnelem vlachok nven ismeri ket.

Gheorghe incai dkoromn nyelvtana (Buda, 1805)

Petru Maior romn trtnete (Buda, 1812)Az elmlet hirdeti elssorban nyelvszeti rveket hoznak fel. A nyelvszek egyetrtenek abban, hogy aromn nyelvabalkniprovincikban beszlt "vulgris latin" nyelvbl ered (legkzelebbi rokona a mr kihaltdalmt nyelv). Az korban a Balkn-flszigeten ltezett egy bizonytalan helyzet "nyelvhatr", nagyjbl szak-Albnin, Dl-Szerbin s a Balkn hegysgen keresztl hzdott, amitl szakra a latin, dlre agrg nyelvekdominltak. A dkoromn-elmlet hvei gyakran hivatkoznak erre a vonalra, mivel szerintk ez megmutatja, hogy a ksbbi romn nyelv a latin nyelv Dacia provinciban alakulhatott ki. Ms romn kutatk egyes mai szavakat s helyneveket prblnak az kori dkok nyelvre visszavezetni: kb. 300 szrl tartjk elkpzelhetnek, hogy dk eredet.rvek a dkoromn-elmlet mellett:Mivel Dacia csak 150 vig volt rmai fennhatsg alatt, valszntlen, hogy a teljes lakossgot ilyen rvid id alatt romanizltk volna, mg a beteleptsek ellenre is. Ms meghdtott npek ennl jval hosszabb ideig megriztk a nyelvket. Radsul A dkok egy rsze soha nem kerlt rmai uralom al, s a gtok megjelense utn is szlnak forrsok mg ltez dk nyelv trzsekrl. A dk szavak keresst megnehezti, hogy szinte semmit nem tudunk a dk nyelvrl. rott forrsokban nem maradt fenn, helyneveken, szemlyneveken s kb. 50 nvny nevnkvl nem maradtak fenn dk nyelvemlkek. rvek a dkoromn-elmlet ellen:Az lltlagos dk eredet szavak listjnak nagy rsze csak tallgats, ugyanis minden ismeretlen eredet szt ide szoks sorolni. Az elmletnek ellentmondanak a romn nyelvben megtallhat jvevnyszavak is. A nyelvben rendkvl kevs a germn eredet sz annak ellenre, hogy kb. 300 vig ltek germn trzsek Daciban. A rmaiak a gtok tmadsai miatt I. sz. 270-ben kirtettk a provincit, ami ezutn gt uralom al kerlt. Agtokatahunokztk el, valsznleg az uralmuk alatt telepedtek le itt a velk szvetsgesgepidk, akik egszen azavarokmegjelensig (567 utn) uraltk a trsget. Szembetn atrkjvevnyszavak hinya is (a meglv szavak is inkbbkuneredetek), pedig az elmlet szerint a dkoromnok a trk nyelv hunokkal s avarokkal is hossz ideig egytt ltek. Ezzel szemben sok a kzs sz a romn s azalbn nyelvben, ami szintn a a bevndorls elmlett tmasztja al.

A vonal, amely a grg s rmai hats hatrt jelzi a Balknon

A bevndorlselmlet szerint a romnsg kialakulsa valahol a maiSzerbiadli rszn,Albnitlkeletre kezddtt, fleg szlv nyelv krnyezetben. Ezt mutatja, hogy a romn nyelvben a latin alapszkincs mellett jelents szlv szkincs tallhat. Egyes kutatk szerint a romn nyelv testvrnyelve azalbn nyelv, mivel az alapszkincs nagy rsze egyforma vagy hasonl mindkt nyelvben. Erre a rtegre jtt r a 3-7. szzadban a latin-rmai hats. A 8. szzad folyamn alakultak npp aDuntldlre es terleteken. A10. szzadtlkezdve fokozatosan szakra hzdtak, az Al-Duna szaki rszre.a romn s az albn nyelvben tallhat kzs elemek.lsd mg a folytonossg elleni rveket.

rvek a bevndorls-elmlet mellett:rvek a bevndorls-elmlet ellen: aNyesztor-krnikamegemlti, hogy898-ban amagyarseregek megtkztek a vlachokkal a Duntl szakra (br ez nem felttlenl jelenti azok lland ottani jelenltt).Alexandru de Cihacromn nyelvsz bizonysga szerint a romnok bven klcsnztek szavakat klnbz szomszdaik nyelvbl. Cihac szerint a romn nyelv szkincse gy tevdik ssze: 45,7% szlv eredet, 31,52% latin, 8,4% trk, 7% grg, 6% magyar, 0,6% albn.Azaromn nyelv-el val vitathatatlan rokonsga miatt a mai romn nyelv a romnok balkni eredett valsznsti, de mindenkpp Dacianl jabb kori, jelentsebb befolyst igazol.

A romn nyelv tansga:

Ksznm a figyelmket !

Ksztette: Boda Andrea BetaXII.D. osztly